Чи важлива вища освіта для роботи? Батл думок ейчарів і рекрутерів

08.11.23 Кар'єра 25 хв читання

Дисклеймер: не сумніваємося, що для лікарів, інженерів, учителів і ще багатьох класичних професій вища освіта обов’язкова. Але як платформу з розвитку кар’єри, що пропонує, зокрема, диджитал-вакансії, нас цікавить, наскільки важливою є освіта саме для цифрових спеціалістів. Ми запитали це в ейчарів і рекрутерів з ІТ-сфери, креативних та освітніх компаній, громадських організацій тощо. І знову вийшов справжній батл: то важлива вища освіта чи ні?

Почали ми з опитування наших читачів і підписників: що вони думають про важливість вищої освіти. Результати можна прочитати за посиланням, але якщо коротко

  • Менш ніж третина опитаних з вищою освітою працює за спеціальністю.
  • Більшість респондентів із вищою освітою вважає, що отримані у виші знання їм зовсім не знадобилися, знадобилися мінімально чи стали в пригоді хіба корисні зв’язки й досвід студентського життя. 
  • Водночас 31,4% респондентів зазначили, що здобувати вищу освіту варто в будь-якому разі. 3,9% вважають, що вища освіта сьогодні не є обов’язковою. 64,7% — що все залежить від професії. У топі спеціальностей, для яких, на думку опитаних, треба вища освіта, — медицина/фармацевтика, юридична справа, освіта й наука, психологія/психотерапія та архітектура.

А що думають про необхідність вищої освіти в різних диджитал-сферах наші знайомі ейчари та рекрутери?


Вища освіта в ІТ


Наталя Волошина
Career Development Manager ІТ-курсів
Mate academy

Наталя Волошина
Career Development Manager ІТ-курсів Mate academy

«Опанування ІТ-професії — це радше про мотивацію та наполегливість, ніж про зобов’язання закінчувати технічний виш»

Більшість наших студентів мають вищу освіту, але вона не повʼязана з ІТ — економіка, лінгвістика, медицина, механіка, інженерія. З іншого боку, питання: яку освіту вважати профільною для ІТ? Наприклад, дата-аналітиками часто готові брати випускників економічних чи математичних факультетів. А компанії, що розробляють продукти в галузі healthcare або finance/banking, потребують спеціалістів із медичною, економічною чи фінансовою освітою.


Чи є серед вимог компаній вища освіта

Наявність вищої освіти у вимогах залежить від компанії та спеціалізації. Наприклад, у вакансіях розробників диплом згадується частіше, ніж у вакансіях тестувальників чи дизайнерів. Проте роботодавці все ж більше дивляться на софт скіли та релевантний досвід кандидата.

На противагу українським, міжнародні компанії частіше вимагають вищу освіту. Іноді це обумовлено стандартами та законами, згідно з якими кандидат за відсутності рівня бакалавра чи магістра не може обіймати посаду. А втім, наш досвід навчання й працевлаштування у Польщі показав, що можливість отримати оффер в ІТ без профільного диплома є і за кордоном.


Чи можуть ІТ-курси замінити навчання у виші

Серед наших студентів є частка випускників шкіл, які обирають Mate academy замість вишу через нашу орієнтацію насамперед на практику. І вони теж влаштовуються на роботу, навіть у 16 років (історію про тестувальницю, яка почала працювати в ІТ ще до випускного, читайте за посиланням — прим. ред.).

Тож хороші курси дійсно можуть бути альтернативою вищій освіті, але за умови, що ви загалом ерудовані, орієнтуєтеся в різних галузях, а ваші знання та досвід є релевантними вимогам вакансії та цінними для компанії. Також багато важить рівень англійської. На жаль чи на щастя, що 5 місяців ІТ-курсів, що 4 роки в технічному виші не дадуть вам знання на все життя. Навіть якщо ви вже влаштувались в ІТ, треба постійно навчатися та інвестувати в себе як спеціаліста.


Висновок: чи важлива вища освіта

Усе залежить від вашої мети та кар’єрних планів. Для майбутньої роботи з machine learning або дослідженнями вищі навчальні заклади можуть запропонувати більш фундаментальну теорію. А для написання коду та створення продуктів для людей цілком вистачить хорошого буткемпа (інтенсивна програма навчання — прим. ред.).

Ще одна перевага, яку дає університет — це нетворкінг і вміння навчатися. Якщо ж ви й самі добре вмієте соціалізуватись, опрацьовувати інформацію й використовувати її на практиці, то опанування ІТ-професії — це радше про мотивацію та наполегливість, ніж про зобов’язання закінчувати технічний виш.


Анастасія Кузів
Technical Recruiter ІТ-компанії Readdle

Анастасія Кузів
Technical Recruiter ІТ-компанії Readdle

«Профільна освіта є важливою саме для спеціалістів технічних спеціальностей»


Чи є серед вимог компанії вища освіта

Ми звертаємо увагу на наявність вищої освіти, але це радше один із багатьох факторів, які ми оцінюємо, і насправді не основний.

З мого досвіду, профільна освіта є важливою саме для спеціалістів технічних спеціальностей. Часто університетська база дає ширший погляд на технології, допомагає справлятися з нестандартними завданнями, які в нас часто трапляються. Проте в Readdle працюють також інженери, що навчалися на далеких від ІТ спеціальностях, тож і тут є винятки. Якщо освіта є обов’язковою, ми просимо фахівця надати копію диплома разом із переліком інших документів, необхідних для укладання договору. 


Що може перекрити відсутність вищої освіти в резюме

Практичний досвід, курси, софт скіли — усі ці речі є доволі цінними і можуть важити більше за хард скіли. Ми часто робимо ставку саме на мотивацію, бажання навчатись і на наявність цінностей, які резонують з нашою компанією. 


Висновок: чи важлива вища освіта

Залежить від амбіцій та планів на майбутнє. Сьогодні на ринку України є компанії з різними підходами до наявності вищої освіти у фахівців. Втім, для побудови кар’єри за кордоном або кар’єри управлінця без вищої освіти не обійтись. 

Загалом, на мою думку, освіта важлива, адже, окрім хард скілів, вона дає багато інших переваг, які ми отримуємо з досвідом навчання в університеті. Але також круто, коли можна не поспішати з вибором спеціальності, а, наприклад, здобувати якийсь практичний досвід, проходити стажування і шукати професію до душі. 

Як працюється в Readdle — читайте в профілі компанії 👉

Читати


Вища освіта у креативних компаніях

Олександр Томілін
Співзасновник і CEO компанії з дизайну презентацій
Reprezent

Олександр Томілін
Співзасновник і CEO компанії з дизайну презентацій Reprezent

Андрій Приходченко
Співзасновник і креативний директор Reprezent

Андрій Приходченко
Співзасновник і креативний директор Reprezent

«Вища освіта не відіграє вирішальну роль при відборі»

Багато компаній під час відбору кандидатів проводять тести на IQ, математичні випробування тощо. Наш рекрутинговий процес не передбачає таких етапів, але ми знайшли їм цікавий еквівалент — результати ЗНО. Цей іспит щороку проходить велика кількість абітурієнтів, його не можна назвати легким, але і заважким теж, тому його можна вважати замінником внутрішніх випробувань.

Наприклад, якщо позиція передбачає розрахунки, результат ЗНО з математики 180+ балів буде чудовим показником знань кандидата. Так у певний момент ми помітили, що всі, хто працює в нашій команді, мають високі бали ЗНО.

Для дизайнерів презентацій, з якими ми працюємо, наявність вищої освіти не є обовʼязковою. Навіть базової шкільної освіти, яка дозволяє людині грамотно та без помилок спілкуватися, може бути цілком достатньо. Звісно, основну увагу ми звертаємо на роботи в портфоліо — вони і стають вирішальними. У нас також є досвід співпраці з дизайнерами, які ще здобувають освіту, але вже демонструють класні роботи.

Вища освіта при відборі на позицію акаунт-менеджера теж не відіграє вирішальну роль, проте ми звертаємо увагу, якщо кандидат навчався чи навчається в університетах на кшталт КНУ, КПІ, KSE, УКУ — це дає розуміння, що людина тямуща. 

Висновок щодо кандидата ми завжди робимо, спираючись насамперед на рівень англійської мови, досвід роботи, релевантні софт скіли та знання необхідних інструментів.

Як працюється в Reprezent — читайте в профілі компанії 👉

Читати


Поліна Полонська
HR-директорка комунікаційної агенції Postmen

Поліна Полонська
HR-директорка комунікаційної агенції Postmen

«Вища освіта не завжди є єдиним показником кваліфікації та потенціалу кандидата»


Чи є серед вимог компанії вища освіта

Важливість профільної вищої освіти залежить від конкретної позиції, яку ми плануємо закрити. Для деяких посад вона є цінним активом, тоді як для інших — радше бонусом. Наприклад, для посад із технічним ухилом бекграунд у вигляді диплома може бути значним важелем для ухвалення рішення.

Що стосується креативних професій, то там ситуація інша. Наприклад, нещодавно ми шукали фахівця з TikTok — це та посада, де очікування профільної освіти радше зайві. Для неї важливе вміння відчувати та прогнозувати тренди, розуміти тенденції та контент, що «залітає». А такі скіли, на нашу думку, неможливо здобути шляхом теоретичного пізнання професії, яке зараз пропонують українські виші.

Втім, ми не нехтуємо запитанням про освіту та ставленням до неї. Нам важливо, щоб людина була зацікавлена у саморозвитку, тому ми звертаємо увагу на те, як кандидат використовував час навчання для свого самовдосконалення. У процесі найму ми покладаємося на слова кандидата й інформацію, яку він вказав у своєму резюме, а безпосередньо запитуємо диплом уже під час оформлення у штат. 

Безперечно, в компанії є кейси успішних спеціалістів без вищої освіти. Це ще раз свідчить на користь того, що в деяких випадках досвід, здібності та продемонстровані навички можуть важити більше, ніж академічні досягнення.


Що може перекрити відсутність вищої освіти в резюме

По-перше, ми вважаємо, що вища освіта не завжди є єдиним показником кваліфікації та потенціалу кандидата. По-друге, рекрутинг у Postmen — це пошук людини, яка готова бути нам партнером, і важливу роль тут відіграють цінності, мотивація та ставлення до роботи. 

Наша філософія полягає в тому, щоб замість намагань змінити людину — прозоро комунікувати, які потреби є в компанії та які очікування й цілі є в людини. І тут диплом не може дати відповідь, чи є місток між нашими потребами й потребами кандидата. Він радше виступає в ролі гвинтика у цьому містку, не більше. Тому в нашій компанії є критерії, які можуть переважити відсутність диплома, бо професійних скілів можна навчити, а прищепити людині цінності компанії — ні. 


Висновок: чи важлива вища освіта

Відсутність диплома не є червоним прапорцем, а його наявність не завжди переконає роботодавця взяти людину в команду. Ліпше буде сказати, що пункт «Освіта» в резюме кандидата є додатковим приводом для HR-фахівця пошукати точки дотику для побудови майбутньої співпраці.

У Postmen ми розуміємо, що різноманітність досвіду та поглядів збагачує нашу команду, тому ми завжди відкриті до різних кваліфікацій і бекграунду кандидатів, зокрема й у креативній сфері.

Актуальні вакансії Postmen 👉

Вакансії


Вища освіта в маркетингу


Наталі Тен
HRBP в агенції перфоманс-маркетингу Cpamatica

Наталя Тен
HRBP в агенції перфоманс-маркетингу Cpamatica

«Найімовірніше, ми віддамо перевагу людині з вищою освітою»


Чи є серед вимог компанії вища освіта

Переважна більшість наших працівників мають вищу освіту або отримують її зараз. Наприклад, наші онлайн-маркетологи вивчали маркетинг, економіку, економічну кібернетику, математику чи фінанси. Оскільки для роботи у сфері необхідно мати математичний склад розуму та підприємницький підхід, саме ці спеціальності є для нас пріоритетними. 

Ми не перевіряємо наявність дипломів, але звертаємо на це увагу в резюме та в процесі відбору. Ми також звертаємо увагу на ВНЗ: віримо, що є заклади які мають гідний рівень навчання та складну систему вступу. 

Читайте також: Завжди в пошуках талантів: як потрапити до команди Cpamatica


Що може перекрити відсутність вищої освіти в резюме

Успішний бекграунд на попередніх місцях роботи або ж у студентських ініціативах. Нам важливі люди, що на свій вік досягли максимуму. Наприклад, якщо ви студент перших курсів, то важливо, як ви проявляєте себе у студентському житті чи навіть бали ЗНО, наприклад з математики. Серед світчерів ми віддаємо перевагу людям, що показали попередні результати й можуть вправно використати свій досвід у новій сфері.  


Висновок: чи важлива вища освіта

Так, найімовірніше, ми віддамо перевагу людині з вищою освітою. З нашого досвіду такі люди показують кращі результати на співбесідах, у тестових завданнях і за результатами відбору частіше отримують оффер.

Як працюється в Cpamatica — читайте в профілі компанії 👉

Читати


Вища освіта в освітній компанії

Оксана Молочко
HR Director у Projector Institute

Оксана Молочко HR Director у Projector Institute

Віо Карпенко
Дизайнерка освітнього досвіду в Projector Institute

Віо Карпенко
Дизайнерка освітнього досвіду в Projector Institute

«Для нас вища освіта не є причиною взяти або відмовити кандидатові»


Чи є серед вимог компанії вища освіта

При працевлаштуванні ми диплом про освіту не перевіряємо й не просимо. Тобто для нас вища освіта не є причиною взяти або відмовити кандидатові. Однак є кілька спеціальностей, де ми на цей аспект все-таки зважаємо. Наприклад розробники: бажано, щоб такі фахівці мали дотичну до tech-напрямів освіту, бо тоді вони просто глибше знають базу, ґрунт, основу. Водночас ми можемо запросити в команду і студентів: наприклад, один із наших розробників, 20-річний Вадим, працює за спеціальністю, на якій і навчається.

Інколи до нас подаються на джуніор-позиції без будь-якого досвіду роботи. Тоді ми звертаємо увагу не стільки на специфіку навчання, скільки на ставлення до нього: чи вчилася людина загалом, де й чому, чи брала участь у позанавчальних активностях, чи волонтерила. Так ми складаємо враження, наскільки проактивним є кандидат — а це вже свідчить, що й у роботі він може показати себе як самостійний та ініціативний працівник. Тож наявність вищої освіти, напевно, чи не на останньому місці після релевантного досвіду, софт скілів, збігу за цінностями.


Чи потрібна вища освіта викладачам

У наших викладачів ми так само не перевіряємо ні наявність вищої освіти, ні тим паче — педагогічної освіти. Значно важливішим для нас є рівень експертизи та практичний досвід. А це (особливо в Україні) не завжди напряму стосується наявності диплома. Часто буває, що саме невдалий досвід здобуття вищої освіти стає для багатьох драйвером, який мотивує змінювати освіту й підходи до неї.

Щодо педагогічної освіти, то роки практики довели, що її наявність не гарантує якість навчання, а її відсутність не означає, що людина не знайде підхід до студентів чи не зможе зрозуміло й цікаво донести матеріал. Ми вважаємо, що кожен викладач має бути практиком — і саме це є початковим критерієм відбору. Якщо він суто викладає і не має досвіду роботи (або він застарілий), тоді йому значно важче стежити за змінами на ринку, постійним оновленням трендів чи вимог роботодавців. Тому під час відбору викладачів ми оцінюємо їхню експертизу, комунікативні навички та вміння давати зворотний зв’язок студентам.

Як працюється в Projector — читайте в профілі компанії 👉

Читати


Вища освіта в аудиті, бухгалтерії та праві


Світлана Філіппова
Старша рекрутерка Mazars в Україні

Світлана Філіппова
Старша рекрутерка Mazars в Україні

«Освіта допомагає гарно стартувати в кар’єрі. Далі теоретичні знання нарощуються та кристалізуються завдяки робочому досвіду».


Чи є серед вимог компанії вища освіта

Наша діяльність спрямована на надання послуг консалтингу у сфері аудиту, бухгалтерії, податків та права, і профільна освіта є запорукою теоретичної бази в цих професіях. Особливо важлива вища освіта для аудиторів, тому що вони, згідно з профільними нормативними актами, зобов’язані безперервно навчатися та щорічно підтверджувати й оновлювати свої знання, тож здобуття вищої освіти — це лише перший етап.

Щодо інших спеціальностей, то там так само важлива вища освіта, але вона може бути непрофільною. Наприклад, бухгалтер має диплом з міжнародних фінансів: якщо в нього є досвід роботи бухгалтером, він може працевлаштуватися до нас. Але насправді це не часта практика, адже більшість спеціалістів, з якими ми працюємо, мають відповідну профільну освіту. 

Одним з обов’язкових документів при працевлаштуванні є диплом: ми робимо його копію та додаємо до особової справи кожного співробітника. Звісно, дане правило не стосується тих, хто ще навчається. Адже ми також розглядаємо кандидатів, які ще тільки на шляху здобуття вищої освіти: у нас вони мають можливість відразу підкріплювати теоретичну базу практичними навичками. 


Що може перекрити відсутність вищої освіти в резюме

Якщо казати про повну відсутність вищої освіти, то такої практики в нас немає. Зазвичай до нас не звертаються кандидати без вищої освіти, якщо це не студенти. У випадках, коли у потенційного працівника є вища освіта, але за іншим фахом, дотичним до потрібної спеціальності, ми розглядаємо такі резюме. У такому разі в кандидата має бути релевантний досвід, пройдені професійні курси та/або сертифікаційні програми.

Під час відбору кандидатів ми приділяємо багато уваги не тільки хард, а й софт скілам. Спілкуючись із кандидатами, ми бачимо, що наявність вищої освіти (чи навіть кількох) не завжди гарантує навички комунікації й тайм-менеджменту, вміння долати складні завдання в роботі, здатність структурувати інформацію, бути адаптивним і гнучким тощо. Тож дуже часто саме софт скіли відіграють важливу роль при фінальному рішенні про подальшу співпрацю з кандидатом.


Висновок: чи важлива вища освіта

Вища освіта є важливим фактором при працевлаштуванні в Mazars і загалом при пошуку роботи у сфері аудиту, бухгалтерії та консалтингу. Особисто я поділяю думку щодо необхідності вищої освіти для роботи в цих галузях, адже протягом навчання студенти з року в рік отримують необхідні базові знання, які не завжди можна опанувати на професійних курсах. 

Освіта допомагає гарно стартувати в кар’єрі. Далі теоретичні знання нарощуються та кристалізуються завдяки робочому досвіду. А окрім професійних знань, розвиваються і софт скіли, такі як відповідальність, робота в команді, критичне мислення, вміння дотримуватися дедлайнів, комунікативні навички. Та, як на мене, найголовніше — те, що в процесі здобуття освіти людина навчається вчитися, а в наші часи треба постійно набувати нові та посилювати вже наявні знання.

Як працюється в Mazars — читайте в профілі компанії 👉

Читати


Вища освіта в неприбутковому секторі


Анна Нішніанідзе 
Співзасновниця ГО Philanthropy in Ukraine

Анна Нішніанідзе 
Співзасновниця ГО Philanthropy in Ukraine

«Релевантний досвід, мотивація, збіг за цінностями та якостями однозначно важливіші за диплом»


Чи є серед вимог організації вища освіта

Усе залежить від позиції, на яку претендує кандидат. У нас в організації немає посад, для яких наявність диплома вимагалася б за законом, за винятком юриста. Для менеджерів, комунікаційників, асистентів наявність вищої освіти точно не є в списку пріоритетів. Тому що, на жаль, отримання ступеня магістра з маркетингу чи менеджменту взагалі не гарантує наявності релевантних знань. Під час оформлення працевлаштування адміністративний відділ просить надати документи про вищу освіту, але я не впевнена, що це нормативна вимога, а не просто звичка.

Якщо ми закриваємо позицію джуніор-рівня і в кандидата немає попереднього досвіду роботи, то тут, звичайно, звертаємо увагу на освіту, але знову ж таки: наявність мотивації, портфоліо, волонтерства, фрилансу чи якихось курсів буде важити більше, ніж диплом.


Що може перекрити відсутність вищої освіти в резюме

Практичний досвід, курси, софт скіли, цінності, що резонують з організацією — усі ці фактори для мене перекривають наявність вищої освіти.

Я взагалі помітила, що сьогодні більшість досвідчених спеціалістів переносять інформацію про освіту на останні сторінки резюме. Спочатку йде досвід роботи, потім менторство, тренерство, викладання, потім якісь спеціальні відзнаки, волонтерство, і тільки потім освіта. Тобто, коли той, хто наймає, доскролює до освіти, то рішення, чи продовжувати комунікацію з кандидатом, вже прийнято на основі інших факторів.

Релевантний досвід, мотивація, збіг за цінностями та якостями однозначно важливіші за диплом. Якщо є це і немає диплома, то шанси отримати роботу високі. А якщо є диплом, а решта відсутня, то ми однозначно не зможемо запропонувати кандидату співпрацю.


Висновок: чи важлива вища освіта

Усе залежить від організації та посади. Знаю, що міжнародні організації, особливо агенції ООН, дотримуються цієї формальності та вимагають профільну освіту. Цікавий нюанс: наші міжнародні колеги дивляться на освіту, але не на формальну наявність диплома, а радше на престижність вишу. Тому, щоб мати змогу претендувати на якісь посади за кордоном, варто подумати над закінченням якихось профільних програм чи навіть додаткової магістратури.

У більшості інших фондів та організацій я про такі вимоги не чула, якщо не йдеться про посади юристів, психологів, реабілітологів, медиків тощо. Тому без вищої освіти, але з мотивацією та досвідом шанси отримати хорошу роботу в неприбутковому секторі — високі. 

Читайте також: Філантропія незалежності. 32 організації, що вплинули на розвиток українського суспільства


Євгенія Аратовська
Засновниця impact-бізнесу «Україна без сміття»

Євгенія Аратовська
Засновниця impact-бізнесу «Україна без сміття»

«Наявність вищої освіти, на мою думку, демонструє амбіції людини»


Чи є серед вимог організації вища освіта

Наявність вищої освіти, на мою думку, демонструє амбіції людини. Так, іноді це більше про амбіції батьків, але якщо людина добре вчилася в школі й поставила собі за мету здобути вищу освіту — це може свідчити про бажання досягати великих цілей. І це хороший знак для роботодавця.

Переконана, що не для всіх професій потрібна вища освіта. Саме в нашій сфері вимог до неї немає, але вона точно потрібна там, де йдеться про безпеку людини, наприклад у лікарській справі. Та якщо людина талановита з дитинства, гарно малює і завдяки онлайн-інструментам опанувала мистецтво ілюстрації та успішно продає свої роботи — очевидно, що такій людині вища освіта не так вже й треба.

Ми ніколи не перевіряли диплом при працевлаштуванні. Якщо фахівець добре виконує свою роботу (здебільшого це менеджерські обовʼязки), то для нас диплом не має ніякого значення. Звичайно, вища освіта може давати більше гарантій, що людина буде спілкуватися, вести перемовини й листуватися від імені компанії грамотно. 


Що може перекрити відсутність вищої освіти в резюме

Бажання вчитися швидко. Я розумію молодих людей, які не хочуть, умовно кажучи, «протирати штани» в університеті, а хочуть почати працювати максимально швидко. Вчитися сьогодні можна на численних онлайн-курсах і отримувати необхідні навички.


Висновок: чи важлива вища освіта

Вища освіта не є гарантією професіоналізму. Сьогодні ми мʼякіше ставимося до кандидатів без вищої освіти, але які мають амбіції, які відповідальні та ставлять перед собою великі цілі.

Як працюється в «Україна без сміття» — читайте в профілі компанії 👉

Читати


Вища освіта для топменеджменту 


Михайло Карий
Talent Acquisition Team Lead у talentC

Михайло Карий
Talent Acquisition Team Lead у talentC

«Мені не траплялися випадки, коли б топменеджер не мав вищої освіти»


Чи є серед вимог до топменеджерів вища освіта

Якщо відповісти коротко — так. Водночас є кілька моментів, на котрі треба звернути увагу.

  • Освіта зазвичай не стоїть на першому плані та не відіграє вирішальної ролі при остаточному виборі з-поміж різних кандидатів. Здебільшого достатньо загалом вищої освіти, а додаткова (курси тощо) розглядається як перевага.
  • Є напрями та спеціальності, де без вищої профільної освіти неможливо. Наприклад, в ІТ це фінанси, бухгалтерський облік, інвестиційні аналітика та менеджмент. До прикладу, CFO (Chief Financial Officer) без вищої освіти я особисто не зустрічав. Ще одним прикладом, де фактично неможливо отримати позицію без вищої освіти навіть на старті, є кібербезпека. 
  • Гіпотетично можливі ситуації зростання без вищої освіти до деяких C-level позицій, з огляду на те, що для початкового рівня можуть розглядатися кандидати без вищої освіти. У теорії це можуть бути потенційні CPO (Chief Product Officer), CTO (Chief Technical Officer), CMO (Chief Marketing Officer), CBDO (Chief Business Development Officer), але це історії про теорію, а на практиці я не зустрічав жодного фахівця без вищої освіти на таких позиціях. Це може бути не профільна освіта, але в усіх випадках вища освіта є.

Особисто мені не траплялися випадки, коли топменеджер не мав би вищої освіти. Я працював в ІТ і так званому реальному секторі економіки. У першому випадку наявність вищої освіти майже завжди є критерієм відбору навіть на джуніор-позиції. А в другому випадку C-level позиції обіймали здебільшого дуже досвідчені кандидати з великою кількістю років досвіду, а раніше, як ми знаємо, наявність вищої освіти в соціумі вважалася обовʼязковою. Тому зустрічати досвідчених працівників, але без освіти мені не доводилося. 

Звісно, можна дискутувати про закордонні приклади, де є навіть фаундери без вищої освіти (принаймні без закінченої, як було у Стіва Джобса, як є у Білла Гейтса). Але це історія насамперед про фаундерів. А от весь найманий топменеджмент у Кремнієвій долині має вищу освіту. Мені не вдалося знайти глобальні приклади саме найнятих топменеджерів, не з-поміж фаундерів, які не мали б вищої освіти.

Читайте також: Без диплома й при грошах: успішні люди без вищої освіти


Чи є додаткові вимоги до освіти топменеджерів 

З мого досвіду та досвіду моїх колег у нас усе ще мало поширений запит на MBA в контексті найму топменеджерів. З усього переліку позицій, над якими мені доводилося працювати, не траплялося жодної, де б кандидати мали значну перевагу перед іншими саме через наявність у них MBA. 

Втім, є напрями, де додаткова освіта розглядається як must have. Наприклад, для фінансів це сертифікація ACCA, CFA. Щодо MBA, то це поки прерогатива західноєвропейських країн, особливо фінансових та виробничих європейських центрів, таких як Лондон, Франкфурт, Цюрих, Амстердам, Париж тощо. 


Висновок: чи важлива вища освіта

Тенденція найму останніх років — це відбір кандидатів за реальними успішними кейсами, рівнем компетенцій та лідерськими якостями, і вища освіта номінально десь губиться на фоні цього списку критеріїв. 

Втім, важко сперечатися, що якість вищої освіти часто прямо корелює з успішністю карʼєри. На жаль, багато українських вишів дають освіту на зовсім базовому рівні, наявність вищої освіти в такому разі ніяк не сприяє успіху. Іншими словами, якісна вища освіта точно допоможе вашій карʼєрі, щоб досягти бажаних вершин. Але номінальна наявність диплома, з іншого боку, ніяк не гарантує, що ви будете керівником.

Якщо говорити про ІТ, то без вищої освіти ви стаєте менш конкурентними на початку свого шляху. І що точно можна стверджувати — статистика не на вашу користь: людей із вищою освітою на керівних посадах незрівнянно більше, ніж без неї.

Шукаєте роботу?

Надсилайте резюме на одну з крутих вакансій 👉

Вакансії

Читайте також

Як часто потрібно міняти роботу? Батл думок ейчарів і рекрутерів

В ІТ з будь-якою освітою: чому сьогодні навички важливіші за диплом

7 книг для самоосвіти та ефективного навчання від співзасновниці Litosvita

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.