Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Без диплома й при грошах: успішні люди без вищої освіти

10.03.21 Історії 8 хв читання

Далеко не завжди диплом гарантує успішну кар’єру, як і його відсутність не означає, що ви нічого не досягнете в житті. Історії відомі різні приклади. Ми ознайомились із біографіями успішних людей і з’ясували, що дехто з них став багатим і знаменитим попри відсутність вищої освіти.


Генрі Форд

Американський промисловець і винахідник Генрі Форд не закінчив університет. Та і якість навчання у парафіяльній школі, яку він відвідував з 1 по 8 клас, залишала бажати кращого. Дітей навчали радше норм моралі, аніж правопису або математики.

У 16 років Генрі втік із дому в Детройт, де влаштувався підмайстром механіка. Грошей не вистачало, тому доводилося підробляти навіть вночі. Отриманий досвід зіграв ключову роль у його подальшому житті: згодом Генрі Форд став механіком в Edison Illuminating Company, а пізніше сконструював свій перший автомобіль і заснував Ford Motor Company.

У своїх мемуарах «Моє життя і робота» Генрі Форд написав, що головна мета навчання має полягати не в отриманні фактичних знань, а в тому, щоб навчитися мислити.


Волт Дісней

З дитинства американський мультиплікатор Волт Дісней любив малювати: був автором карикатур для шкільної газети, а вечорами відвідував курси в Художньому інституті Чикаго. Але в 16 років він кинув школу, щоб піти на фронт, і профільну вищу освіту так і не отримав.

Після Першої світової війни Дісней влаштувався художником у студію реклами, де створив свої перші анімаційні ролики. У 1923 році разом із братом вони переїхали до Голлівуду, де заснували компанію Disney Brothers Cartoon Studio, нині відому як Walt Disney Studios. Всесвітню славу художнику принесли повнометражні мультиплікаційні картини «Білосніжка і сім гномів», «Дамбо», «Бембі», «Попелюшка», «101 далматинець» і багато інших. Заслуги Уолта Діснея в області кіномистецтва відзначені 26 статуетками «Оскар».


Коко Шанель

Всесвітньо відома модельєрка після смерті матері опинилася в сирітському притулку при монастирі, де закінчила тільки церковно-приходську школу, зате навчилася швейному ремеслу. У 18 років Габріель (справжнє ім’я Коко) влаштувалася продавчинею у магазин одягу, а ввечері підробляла співом у кабаре.

Як стверджують біографи, Коко володіла рідкісним чуттям і вміла вгадувати модні тенденції раніше за інших. Відсутність освіти не завадила їй стати законодавицею мод: маленьке чорне плаття, стьобана сумочка на ланцюжку, легендарні парфуми — все це справа її рук. Крім того, вона вміло керувала фінансами і мала славу відмінної маркетологині.


Стів Джобс

Засновник корпорації Apple Стів Джобс ходив до школи без задоволення: за його словами, там на нього тиснули авторитетом і змушували підкорятися, що йому абсолютно не подобалося. Втім, одній вчительці — місіс Гілл — вдалося знайти до хлопчика підхід: вона пообіцяла йому 5 доларів і льодяник, якщо він візьметься за навчання. Однак в університеті такої місіс Гілл не виявилося, і Стів знову втратив інтерес до навчання. Уже після першого семестру він не бачив сенсу вчитися далі, тим паче що на оплату коледжу йшли всі заощадження його батьків.

Після відрахування Стів ще якийсь час залишався вільним слухачем в університеті, жив у друзів і навіть здавав пляшки, щоб мати хоч якісь гроші. Пізніше молодий чоловік повернувся до Каліфорнії і вже там разом зі своїм другом Стівом Возняком віддався своєму головному інтересу — електроніці — й заснував у гаражі компанію, якій судилося багато в чому змінити комп’ютерний світ.


Білл Гейтс

Один із найбагатших людей планети, співзасновник корпорації Microsoft Білл Гейтс отримав диплом про закінчення Гарвардського університету лише за 30 років після того, як покинув навчання.

Справа в тому, що до моменту свого вступу до університету, Білл уже займався розробкою програм. Зокрема, разом зі своїми однокласниками заснував компанію Traf-O-Data і продавав софт для оптимізації вуличного руху. Але попри свою захопленість комп’ютерами і програмуванням Гейтс обрав факультет юриспруденції в Гарвардському університеті. А оскільки він усе одно надавав перевагу математиці замість гуманітарних наук, через два роки навчання його відрахували з вишу за неуспішність і прогули.


Марк Цукерберг

За версією Forbes, у 2020 році статки творця соціальної мережі Facebook Марка Цукерберга оцінювалися у $63 млрд. Таким є наслідок його багаторічної пристрасті до комп’ютерного програмування, а не результат отриманих у виші знань. Втім, Гарвардський університет все ж побічно причетний до успіху американського підприємця: адже саме з кімнати студентського кампусу в 2004 році Марк запустив Facebook.

Як і Білл Гейтс, Цукерберг обрав не ту спеціальність. У 2002 році він вступив на факультет психології Гарвардського університету, але за два роки покинув його, щоб повністю присвятити себе роботі над Facebook.


Амансіо Ортега


Засновник компанії-лідера в сфері роздрібної торгівлі одягом Inditex (Zara, Bershka, Massimo Dutti та інші бренди), Амансіо Ортега не має атестату навіть про закінчення середньої освіти (а ще не любить спілкуватися з журналістами і фотографуватися).

Його кар’єра почалася в 13 років: спочатку Амансіо був підмайстром в ательє, пізніше — менеджером в одному з магазинів одягу. У 27 років Амансіо Ортега заснував фабрику Confecciones GОА, де шилися банні халати й жіноча білизна. Через пару років відкрив свій перший магазин одягу Zara — і понеслося. У червні 2012 року агентство Bloomberg назвало його найбагатшою людиною Європи, а в 2020 році його статки оцінювалися у $55 млрд.


Пітер Тіль

Насправді засновник платіжної системи PayPal, мільярдер Пітер Тіль закінчив Стенфордський університет, де отримав ступінь бакалавра філософії. Тому в нашому переліку він слугує прикладом не людини, яка досягла успіху без вищої освіти, а її затятим критиком. Інвестор і підприємець, Пітер вважає, що необхідність навчання у виші сильно переоцінюють. Він радить роботодавцям наймати більше людей без вищої освіти, а випускникам шкіл — десять разів подумати, перш ніж вступати до університету.

У 2010 році він навіть заснував стипендіальну програму The Thiel Fellowship з метою щорічно відбирати 20 людей до 23 років і платити їм $100 000 за те, щоб вони покинули університет і зайнялися чимось, на думку Тіля, більш корисним — наприклад, відкрили стартап чи присвятили себе науковим дослідженням або громадській роботі.


Вища освіта: тож варто чи ні?


Нас у Happy Monday часто про це питають. Ось що думає з цього приводу наша засновниця і СЕО Анна Мазур.

Anna Mazur

«Якщо говорити з точки зору раціональності та логіки, то формат 5-річного навчання не дуже вписується у темпи розвитку сучасного світу. Технології та знання оновлюються набагато швидше, ніж здатна обробити та впровадити навіть найкраща система вищої освіти. 

Але якщо говорити з точки зору нашої з вами реальності та людської психології, диплом все ж має значення. На жаль, в Україні погляди більшості компаній (або окремих HR-спеціалістів) достатньо консервативні. Тому ви все ще ризикуєте залишитись за бортом, якщо не маєте вищої освіти.

Я раджу відштовхуватися від обраної сфери та професії. Якщо ви плануєте відкрити власний бізнес — диплом для вас не є обов’язковим. Якщо хочете розвиватися у сфері дизайну, відео чи іншого креативу — теж. Тут портфоліо та навички важать однозначно більше, ніж диплом. Як і в ІТ (ось, до речі, цікаве дослідження на тему). Але якщо ви бачите себе у більш традиційних сферах (економіка, юриспруденція, фінанси), без диплома не обійтись».

Шукаєте роботу?

У нас багато пропозицій для фахівців із дипломом та без 👉

Вакансії

Читайте також

Як працюють відомі трудоголіки?

Gap year: три історії людей, які не побоялись «втратити» рік

5 захопливих біографій та мемуарів, які надихнуть вас на що завгодно

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.