Позаду лишається черговий рік війни, обстрілів, відключень і тривожних новин. У таких умовах може бути важко ставити перед собою нові цілі, адже невідомо, яким буде завтра. Але планування якраз і може стати тим, що триматиме нас на плаву. Чому корисно планувати рік навіть зараз (особливо зараз) та як це зробити, розповідає Катерина Вольська, засновниця та CEO HR-компанії UniSkill, сертифікована коуч-консультантка й бізнес-тренерка.
Чи варто зараз взагалі щось планувати?
Через повномасштабну війну росії проти України наше ставлення до планування змінилося. Ми не можемо ігнорувати кількість негативних факторів, які від нас не залежать, але впливають на наш стан. Це й обстріли, і відключення світла, і тривога за близьких, і втома та постійні порушення сну — список можна продовжити. Виникає цілком логічне запитання: «Чи варто взагалі щось планувати в таких умовах?».
Але річ у тому, що якраз планування й допомагає нам впоратися з невизначеністю та тривогою. Наш мозок потребує контролю, а в поточних умовах ця можливість суттєво обмежена. Тому планування і є ілюзією контролю нашого життя. Це те, що створює острівці стабільності, за які ми можемо триматися, навіть коли здається, що триматися вже немає за що.
Стабільність для мозку — це розуміння того, що відбувається зараз та що нас очікує через 10 хвилин, годину, місяць, 5 років та в далекому майбутньому. Звісно, ми не можемо знати, що буде далі. Але ми можемо створювати власне бачення майбутнього. Це допомагає зробити його зрозумілим, спланувати потрібні дії, зменшити тривожність від невизначеності та підготуватися до ризиків. Горизонт планування залежить від вашого стану: що далі ви можете зазирнути у своє бажане майбутнє та що чіткішу картинку бачите, то більше у вас зараз сил.
На початку повномасштабної війни саме планування допомагало мені та моїм близьким триматися. Зрозуміла рутина в нових умовах стала тим самим острівцем стабільності. Ми намагалися планувати все, що було в зоні наших можливостей, — графіки прибирання та приготування їжі, закупівлю продуктів і необхідних речей, прогулянки тощо. Це нагадало мені про інструмент, який повертає сили та зменшує напругу щодо всього, що відбувається довкола. Пропоную почати з нього.
Крок №1. Усвідомте зони свого впливу
Зона №1: роблю. Сюди входить усе, що ви можете зробити самостійно. Наприклад, вам зараз прохолодно, а в кімнаті відкрите вікно. Ви маєте можливість його закрити, тобто температура в приміщенні залежить лише від ваших дій.
Зона №2: впливаю. Сюди входить усе, що ви можете зробити з допомогою іншої людини. Наприклад, ви хочете виїхати, проте автівка затиснута іншими машинами, і вам потрібен водій однієї з них, який від’їде, щоб ви змогли виїхати. Тобто ваш виїзд залежить від дій іншої людини та стає можливим при її залученні.
Зона №3: бажаю. Сюди входить усе, що лежить поза зоною №1 та №2, тобто ви ніяк не можете на це вплинути. Наприклад, ви хочете, щоб було тепло й сонячно, проте на вулиці сіро й температура ледь сягає +5°С. Як би сильно ви цього не хотіли, погода не зміниться — це лежить поза зоною вашого впливу.
Розуміння цих трьох зон впливу дозволяє глянути правді у вічі й усвідомити свої можливості. Відокремити фантазії від реальних кроків, які ви можете зробити. Сфокусуватися на тому, на що ви дійсно можете впливати.
Тому, перш ніж перейти до планування, я рекомендую взяти цей інструмент у щоденне використання. Він нагадає вам про те, на що ви можете, а на що не можете зараз вплинути.
Крок №2. Будьте гнучкими та подбайте про свій стан
Перед плануванням я не можу не згадати про гнучкість. Ця здатність дає можливість швидше адаптуватися до нових умов і викликів та перебудовувати маршрути до своїх цілей без втрати ресурсів.
Кожна людина має свій рівень гнучкості. Є більш маневрові люди, які, здається, почуваються як риба у воді, коли потрапляють у нові ситуації чи стикаються з чимось незапланованим. А є менш маневрові люди, які повільніше реагують на зміни та мають потребу в чіткому й покроковому маршруті своїх дій. Привіт від такої людини 🙂 Нові дані змушують нас зупинятися й перебудовувати маршрут, навіть якщо йдеться про несуттєві зміни плану. Мені та моїм колегам по маневровості слід працювати над розвитком гнучкості та нагадувати собі про переваги, які вона надає. Хороша новина в тому, що зараз усе сприяє розвитку гнучкості, тому спостерігаємо й відстежуємо свої реакції та вчимося домовлятися з собою.
Планування змінилося: стало більш динамічним і потребує більшої маневровості. Водночас енергії та часу на виконання завдань сьогодні потрібно більше, ніж раніше.
Внаслідок нашої тривожної реальності в нас зменшилася операційна памʼять, ми гірше фокусуємось та іноді забуваємо, що хотіли зробити. Ми виснажені, а в такому стані не можливо бігти швидше — тільки повільніше.
Тому наш стан — це те, що потребує уваги в першу чергу. Отже, я рекомендую починати планування з таких питань до себе:
- Як я зараз почуваюся за шкалою від 1 до 10, де 1 — зовсім немає сил, а 10 — готовий швидко бігти вперед?
- Як я почуватимуся при оцінці 10?
- Що мені потрібно для підвищення по шкалі?
- Які з цих потреб я можу закрити самостійно?
- Які потреби мені може допомогти закрити інша людина?
- Які потреби зараз поза зоною мого впливу?
Дайте відповіді на ці запитання. Подбайте про те, щоб дійсно це зробити, якщо ви маєте намір планувати наступний рік.
Крок №3. Використовуйте колесо життєвого балансу
Раніше, використовуючи колесо життєвого балансу, я наголошувала на важливості всіх сегментів та їх впливі на гармонійний розвиток особистості. В умовах війни ми переосмислили важливість кожної сфери. І тепер я пропоную кожній людині створювати своє унікальне колесо та наповнювати його тими сферами, які наразі є для вас важливими.
Зазвичай колесо життєвого балансу складається з наступних сегментів:
- здоровʼя;
- спорт;
- фінанси;
- карʼєра / бізнес;
- друзі та оточення;
- сімʼя та діти;
- романтичні стосунки;
- саморозвиток;
- хобі та захоплення;
- духовність;
- волонтерство / соціальні проєкти.
Та слушним буде не копіювати стандартне, а створити своє унікальне колесо, наповнити його актуальними для вас сферами та визначити 2-3 пріоритетні напрями на наступний рік. Це дозволить тримати фокус і наповнювати життя тим, що для вас дійсно важливо.
За посиланням я підготувала воркбук, як створити власне колесо життєвого балансу та на його основі поставити собі цілі на новий рік. Також у воркбуці ви знайдете інформацію про обмеження, які нам заважають рухатись вперед, та інструменти, що повертають нам сили й віру в себе.
Крок №4. Уявіть себе в майбутньому
Після побудови власного колеса я рекомендую уявити себе в кожній обраній сфері через рік та детально описати свій стан. Наприклад, я щороку уявляю Катю, яка пройшла через усе заплановане: стараюсь відчути, чи дійсно вона щаслива, чи варто щось додати до її стану та відобразити це на колі. Чи подобається мені та Катя, чи хочу я бути нею, чи пробуджує це в мені натхнення йти вперед та реалізовувати заплановане.
Після цієї вправи у вас зʼявиться цілісний образ себе через рік. Запитайте себе ще раз: «Чи я хочу бути там, чи подобаюсь я собі?». Якщо відповідь «Так» — ви успішно спланували рік. Якщо відповідь «Ні», поверніться до кола та скорегуйте свої пріоритети й цілі.
Крок № 5. Рефлексуйте
Наприкінці кожного місяця або кварталу (як вам зручно) аналізуйте рух до своїх цілей — звіряйтеся з власним компасом та звертайте увагу на свій стан і рівень енергії. Це дозволить вчасно коригувати цілі й пріоритети та зберігати мотивацію, щоб рухатися далі.
Ставте собі наступні запитання:
- Що мені вдалося?
- Які успіхи я вже маю?
- На що мені варто звернути увагу?
- Що я можу покращити?
- За що й кому я дякую цього місяця / кварталу?
Крок №6. Живіть своє найкраще життя
Головне — не ідеальний план, а ваше бажання рухатися вперед.
Головне — ваше бажання жити найкраще життя, наскільки це зараз можливо.
Головне — робити кожного дня маленькі кроки до своїх цілей.
Головне — дбати про себе та про тих, про кого можливо.
Головне — бути собою.
Коли як не зараз? Уперед!
Потрібна робота?
Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉
ВакансіїЧитайте також
Як шукати роботу та планувати життя в умовах невизначеності: дієві техніки
Як точно НЕ ВАРТО планувати рік: три поширені помилки
Як продовжувати жити й працювати, коли тривога зашкалює: поради психологів
Дякуємо!
Тепер редактори знають.