Ми з дитинства звикли вірити, що Новий рік — це пора здійснення бажань. Прокидаєшся 1 січня, а під ялинкою чекають подарунки — справжня магія! Дорослішаючи, ми не полишаємо великих очікувань від Нового року: загадуємо бажання в новорічну ніч та щиро віримо, що вони здійсняться. І — розчаровуємося.
Чому ж мрії не реалізовуються та як загадувати так, щоб отримати бажане, розповідає life coach і засновниця Happy project Катерина Заховайко. Експертка також поділилася технікою «100 бажань», яка допоможе визначитись, чого ви насправді хочете.
Одразу хочу сказати: я впевнена, що магія новорічних свят існує. Атмосфера тепла, затишку та віри у світле майбутнє спонукає нас, як мінімум, сповільнитися та задуматися над тим, чого ми хочемо у своєму житті, а як максимум — повірити та почати діяти. Але будь-які чари не існують самі по собі: Хрещена Фея відправила Попелюшку на бал, бо та щиро цього бажала і була готова зробити все можливе, щоби туди потрапити.
Чому ж новорічні резолюції не працюють?
Попри те, що атмосфера Нового року надихає, існує кілька обʼєктивних причин, чому ми так і не здійснюємо все те, що загадали у новорічну ніч.
1. Не істинні бажання
Часто ми не втілюємо в життя наші задуми, бо це… не наші задуми. Звучить очевидно, але на ділі це не зовсім так. Фейкові бажання не так і легко одразу виявити: нам може здаватися, що ми дійсно чогось хочемо, але якщо порефлексувати над мотивацією, то виявиться, що ми цього прагнемо, аби компенсувати щось інше, або тому, що це у всіх є (а ми ж не гірші), або тому, що так нам вказує суспільство. Причин може бути багато, але можна сказати одне: якщо на питання «Чому я це хочу?» або ж «Що буде, якщо я цього не отримаю?» ви відповідаєте невпевнено та неоднозначно, ймовірно, це не істинне бажання.
2. Загадали і забули
Напевно, це найпоширеніша причина неуспішності новорічних резолюцій. Ми ставимо цілі на новий рік, але згадуємо про них лише на початку грудня, коли приходить час підбивати підсумки. Звісно, за місяць здійснити бажане вже майже нереально. Як би ви добре не тримали в голові своє бажання в новорічну ніч, через кілька тижнів ви про нього згадувати вже не будете.
А як можна працювати над тим, про що ви навіть не думаєте?
3. Абстрактно чи нереалістично
Іноді буває так, що бажання істинне, і ви щиро хочете його реалізувати, але ніяк не можете приступити до роботи. Не знаєте, з чого почати, чи взагалі не розумієте, як люди реалізовують подібні цілі. Це означає, що ваше бажання або надто абстрактне — тобто, у вас відсутнє розуміння, які конкретні кроки можуть привести до результату, або надто нереалістичне. Коли є відчуття, що ціль важко досяжна, а то й взагалі недосяжна (за обраний проміжок часу), то ми не бачимо сенсу старатися, адже «все одно нічого не вийде».
4. Відсутність планування та перегляду цілей
Теж типова ситуація, коли ми плідно працюємо весь рік і лише наприкінці вирішуємо подивитися, де ж ми опинилися. На жаль, часто це не зовсім та точка, в яку ми прагнули. Тому важливий атрибут досягнення цілей — постійний їх перегляд. Необхідно періодично аналізувати, що вже зроблено та куди це нас привело. А нереалістичні на цей час цілі, щоб не розчаровуватися, краще підкоригувати.
Важливо пам’ятати і про планування: якщо не виділити конкретний час на власні бажання, то його ніколи й не буде.
Ми звикли жити на великій швидкості, і якщо не обирати завдання, над якими ми працюємо, то вони оберуть нас.
Як же бажати, щоб досягати?
Для того, щоб наші мрії не лишалися просто мріями, поділюся з вами алгоритмом, який допоможе працювати з вищезгаданими перешкодами.
Крок 0. Вивчайте себе
Коли знаєш свої цінності, сильні сторони і життєве призначення, стає важко бажати щось неістинне. Звісно, неможливо вивчити себе повністю за один раз. Та й не раціонально відкладати цілепокладання до моменту стовідсоткового розуміння свого «Я», адже цілі, процес їх досягнення та святкування результатів — це теж крутий спосіб зрозуміти, що ж вам дійсно треба. Власне тому це Крок 0 — бо ми з нього починаємо, на нього опираємося, і це те, чим ми займаємося протягом всього нашого життя.
Крок 1. Визначте свої глобальні цілі та бажання
Наші цілі мають сенс, коли вони не відірвані від нашого бажаного майбутнього. Коли ми знаємо, де ми хочемо бути через 5, 10, 20 років (чим ми там займаємося і як виглядає наше життя), то стає очевидним, чого треба досягнути зараз. Тому перед тим, як братися за новорічні резолюції, розпочніть з візуалізації свого майбутнього та створення списку бажань, які хотілося б реалізувати протягом життя. Наприкінці цієї статті я поділюся чудовою технікою, яка допоможе визначитися із бажаннями.
Крок 2. Перевірте їх на автентичність
Після того, як ви зрозумієте, чого бажаєте, варто провести тест на автентичність — перевірити, чи ваше прагнення справжнє. Тут допомагають такі питання: «Якби я міг/могла досягнути успіху у чому завгодно, що б це було?», «Якщо уявити, що в мене вже є всі необхідні ресурси — гроші, визнання тощо — що мені тоді хочеться?», «Що я хочу тільки заради себе?». Важливий момент: ні в якому разі не об’єднуйте кроки 1 та 2. Їхня потужність полягає в тому, що спочатку ви генеруєте багато ідей, а лише потім їх фільтруєте. Якщо фільтрувати одразу, то можна швидко демотивуватися і лишитися взагалі без бажань.
Крок 3. Виберіть пріоритетні цілі на рік
Знаючи, куди ми йдемо та чого бажаємо, можна обрати, що ми вже можемо реалізовувати, щоб через 5, 10 та 20 років опинитися там, де хочемо. Для того, щоб обрати задачі на рік, розбийте довгострокові цілі на проміжні, та не забудьте врахувати і нинішнє становище. Дуже важливо, щоб річні цілі вели вас до довгострокових і водночас щоб вони, як мінімум, не поглиблювали, а краще, усували дисбаланси у вашому житті. Наприклад, якщо ваша мета — керувати успішним бізнесом, але зараз у вас проблеми зі здоров’ям, то буде недалекоглядно ці проблеми ігнорувати.
Крок 4. Перевірте на реалістичність
Для того, щоб не вигоріти в процесі досягнення власних бажань, кожну ціль необхідно протестувати, наскільки вона досяжна протягом року. Можна скористатися такими питаннями: «Як треба працювати, щоб досягнути бажаного результату за рік?», «Якщо я так працюватиму над цим бажанням, як це вплине на інші сфери мого життя?», «Чи мене це влаштовує?».
Крок 5. Плануйте і переглядайте
Якщо не поділити шлях до мети на конкретні етапи, кроки та не виділити час для їх виконання, то ціль може залишитися лише на папері. Варто щодня робити невеликі дії, щоб забезпечити постійний прогрес, який своєю чергою мотивуватиме вас на подальшу діяльність. Також хоча б раз на місяць, а краще — раз на тиждень, оцінюйте, що вдалося, що ні, та з чим це пов’язано, щоб ваша діяльність ставала дедалі більш результативною.
Техніка «100 бажань»
Як і обіцяла, ділюся з вами технікою, яка може допомогти на етапі визначення глобальних цілей та бажань. Ця техніка називається «100 бажань».
Її суть дуже проста: необхідно виписати 100 бажань, які хотілося б реалізувати протягом життя. Не треба фільтрувати, наскільки ці бажання зараз здаються реалістичними чи автентичними, якщо ви про це мрієте — додавайте в список.
Важливий момент: бажань повинно бути 100 — не менше, адже саме в той момент, коли ми записали все, про що постійно думаємо, і нам здається, що ідей більше немає, як правило, з’являється дещо неочевидне та дуже автентичне. В тому й магія: 100 бажань — це багато, і щоб їх нашкребти, необхідно «вимкнути фільтр». В цей момент ви зможете витягнути «з глибин» те, що насправді вам потрібно.
Кілька важливих порад:
- Присвятіть техніці якісний час: не суміщайте її з іншими заняттями, не робіть нашвидкуруч чи поспіхом.
- Налаштуйтеся: знайдіть затишний куточок, приготуйте собі улюблений напій, можна навіть запалити свічки — все що завгодно, аби атмосфера надихала.
- Не дратуйтеся: якщо бажання не йдуть чи щось не виходить, не варто гніватися. Краще дайте собі трішки більше часу. Наприклад, розтягніть техніку на декілька днів: виділяйте час щодня протягом тижня і повертайтеся до неї.
Коли ви матимете список зі 100 бажань, прогляньте їх та подумайте, що для вас здається найважливішим та як можна до нього наблизитися протягом наступного року. Також пропоную час від часу повертатися до цього списку і відзначати, що вже збулося. Вас буде заряджати те, що потихеньку мрії почнуть здійснюватися!
Здійснення мрій — це не лише про чари та удачу. Ми самі спроможні їх реалізувати та працювати над тим, яке життя ми проживаємо.
Якщо хочете глибше попрацювати над своїм 2022 роком, запрошую вас на онлайн-практикум Happy project «Ніяких новорічних резолюцій! Як реалізувати бажане у 2022 році?», який відбудеться 22 грудня о 18:00. Зареєструватися можна за посиланням.
Загадали в Новому році знайти нову роботу?
На нашому сайті безліч вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях
ВакансіїЧитайте також
Як досягати успіху, докладаючи мінімум зусиль: 10 заповідей есенціаліста
Як точно НЕ ВАРТО планувати рік: три поширені помилки
Чому бажання зрозуміти, чого ви хочете — пастка? Інтерв’ю з кар’єрною експерткою Оленою Рєзановою
Дякуємо!
Тепер редактори знають.