Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як розвинути в собі мислення підприємця та чому це корисно кожному?

21.06.23 Розвиток 5 хв читання

Що таке мислення підприємця та чому його варто розвивати не лише тим, хто збирається відкрити власний бізнес? Розповідає та радить, як прокачати підприємницьке мислення, HR і карʼєрна консультантка благодійного фонду «ЯМаріуполь» Ольга Лугинець.

1683724483 Ольга Лугинець
Ольга Лугинець


Що таке мислення підприємця?


Мислення підприємця — це певний світогляд, що дозволяє людині:

  • виявляти проблеми та знаходити нестандартні рішення;
  • бачити можливості замість ризиків;
  • обстоювати свої погляди; 
  • генерувати нові ідеї та продукти, а не повторювати стандартні бізнес-схеми;
  • робити внесок у свою галузь та життя соціуму.

Необов’язково бути підприємцем, щоб мати відповідне мислення (ба більше — не всі, хто має власну справу, мислять як справжні підприємці). Розвинути в собі підприємницьке мислення може кожен, незалежно від статусу й посади.


Чим корисне мислення підприємця для кар’єри?


Можна витратити весь день, щоб пронумерувати стовпчики в Excel-таблиці. А можна знайти/написати потрібну формулу, яка зробить все за вас, і піти на каву чи взятися за інше завдання. Так ви заощадите ресурс і підвищите свою ефективність.

Можна ненавидіти понеділки на неулюбленій роботі, сидіти без грошей і роками чекати підвищення. А можна почати діяти: запропонувати керівництву інноваційний проєкт для вирішення потреб аудиторії/бізнесу. Знайти можливості для розвитку, пройти кілька курсів, оновити резюме та податися на цікаві вакансії. Обрати іншу компанію. І змінити ситуацію на краще.

«Думати інакше» — ось у чому сутність мислення підприємця. Не рухатись уторованим шляхом в очікуванні, поки хтось скаже, як правильно, або зробить ваше життя чи роботу кращими. А робити власний вибір, діяти, брати на себе відповідальність. Мислення підприємця підвищує вашу конкурентоспроможність, адже бізнесу потрібні саме такі фахівці — ефективні, рішучі, креативні, здатні приймати рішення та бачити нові можливості. 


Які якості розвивати, якщо хочете думати як підприємець?


Усі якості, що ними за різними класифікаціями володіють люди з підприємницьким мисленням, умовно можна розділити на три блоки.


1. Рефлексія та креативність

Це про здатність до самоаналізу: чого ми бажаємо, що нам потрібно. Також це про аналіз ситуації, що склалася, про розуміння потреб інших людей, про вміння бачити проблему та шукати для неї нестандартні, певною мірою інноваційні рішення. 


2. Сміливість

Створити ідею — це лише початок. Потім треба докласти зусиль, щоб втілити її в життя. Для цього потрібні стійкість, рішучість і наполегливість. А ще цілеспрямованість і готовність приймати та виправляти власні помилки: бо вони обов’язково будуть, і це нормально.

Ух, занадто багато? Насправді для початку потрібно бути готовим бодай спробувати. Цим ви вже відрізнятиметеся від більшості людей. Адже сміливість діяти та змінювати своє життя насправді притаманна меншості. 


3. Взаємини з іншими

Люди з підприємницьким мисленням здатні якісно комунікувати з іншими людьми: отримувати зворотний зв’язок щодо своїх ідей, працювати в команді задля їхнього втілення, впливати на інших та приносити користь підприємству, громаді чи соціуму.


То як розвинути мислення підприємця?


Геть нерішучість! Практикуйте прийняття рішень. Швидше обирайте продукти в супермаркеті. Підійдіть і познайомтеся з цікавою людиною. Не стійте перед шафою, перебираючи сто варіантів одягу на завтра. Не прокрастинуйте, а зробіть нарешті потрібне завдання. Що менше часу ви будете витрачати на буденно-побутові справи, то більше його залишиться для справді важливих речей.

Прийміть свої недоліки та поразки, попередні й можливі. Єдиний спосіб не помилятися — це нічого не робити. А це точно не наш варіант. З кожної ситуації можна винести урок: з помилок — як діяти, щоб подібні ситуації не повторювалися; з успіхів — проаналізувати, які дії до нього призвели, та відтворювати їх надалі.

Усвідомте свою мету та поставте цілі для її досягнення. Наприклад, за технікою SMART: ціль має бути конкретна, вимірювана, досяжна, обмежена в часі та значуща. Що для вас дійсно важливо? Яка у вас мотивація? У чому пристрасть? На це і витрачайте свою енергію.

Спілкуйтеся з іншими людьми. Шукайте однодумців і наставників, створюйте мережу контактів у соцмережах на кшталт LinkedIn чи Facebook. Відвідуйте заходи, підходьте знайомитися до учасників чи спікерів. Можливо, саме там вас осяє бажана ідея і ви знайдете тих, з ким захочете нею поділитися.

Постійно розвивайтеся. Ставте запитання, якщо чогось не розумієте: не соромно не знати, соромно — не хотіти дізнатися. Лише спробувавши, ви з’ясуєте, який спосіб розвитку оптимальний для вас. Слухайте подкасти, читайте різноманітні журнали й телеграм-канали. Тестуйте нові хобі.


Корисні ресурси

Рекомендую такі безплатні курси на платформі Prometheus:

Або ж безплатну комплексну програму «Школа ефективного мислення» від ВУМ.

Також читайте книги, наприклад ці:

  • Керол Двек «Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіху»;
  • Адам Ґрант «Оригінали. Як нонконформісти рухають світ»;
  • Рон Аднер «Широким поглядом. Нова стратегія інновацій»; 
  • Томас Веделл-Веделлсборг «У чому ваша проблема? Мистецтво нешаблонного мислення»; 
  • Кріс Гріффітс, Меліна Кості «Посібник із креативного мислення». 

Щоб змінити світ, не обов’язково очолювати багатомільйонну компанію. Можна використовувати мислення підприємця, щоб будувати власну кар’єру, робити ефективнішими свої будні та приносити користь іншим. Головне — мислити нестандартно та бути готовим до змін і втілення інноваційних ідей.

Крута робота вже чекає!

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

6 вправ, які допоможуть розвинути креативність та гнучкість мислення

Навіщо нам інженерне мислення та як його розвинути?

Як почати свій бізнес: перші кроки та типові помилки

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!