Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що змінилося на ринку праці в ІТ та як шукати роботу junior-спеціалістам?

18.01.23 Пошук роботи Увійти в ІТ 5 хв читання

Чи дійсно на ринку сьогодні набагато менше вакансій для джунів, ніж було до повномасштабного вторгнення? І що тепер робити junior-спеціалістам, щоб не програти в конкурентній боротьбі? Антон Ванін, Recruitment Team Lead в IT-дистрибʼюторі BAKOTECH, розповідає про зміни на ринку праці в IT та що вони означають для молодших IT-спеціалістів.

Антон Ванін


Хто вважається джуном і чого очікують від таких фахівців? 


Почнемо з очевидного: хто такий джун і коли він перестає ним бути. З одного боку, на ринку є сформовані патерни: 

  • 1-3 роки досвіду — junior; 
  • до 5 років досвіду — middle; 
  • 5+ років досвіду — senior. 

З іншого боку, ці патерни не працюють у 99% випадків. Якщо заглиблюватись у те, з якими технологіями працювала людина, в якій компанії та які показувала результати, то звичні градації набувають різних відтінків на кшталт strong junior. Вагому роль відіграє і спеціалізація айтівця. Наприклад, у Java-програмуванні можна мати 5 років досвіду і все ще бути джуном, тоді як для молодих ІТ-напрямів на кшталт Data Science 5 років досвіду — це золоті гори.

Тому найкраще рівень кваліфікації визначає сукупність факторів, серед яких найголовнішу роль відіграє стек технологій та можливості їх застосування, а також soft skills. Тільки те, що ви вмієте, найкраще характеризує вашу позицію в ІТ-ієрархії, і саме це будуть купувати у вас компанії. Наведу приклад з нашої ніші. Інженер у компанії, що встановлює ІТ-продукти, працює з великою кількістю софту різного призначення від різних виробників. Якщо такий інженер прийде на роботу до нас, то буде працювати, скажімо, з рішеннями кібербезпеки від одного виробника, постійно поглиблюючи свої знання. Тому senior з кількома роками досвіду в іншій компанії у нашій буде спочатку junior-middle. 

Щодо soft skills, то для джуна важливі всі навички, що допоможуть зростати: нестандартне й критичне мислення, жага до знань, здатність швидко та якісно навчатись, не боячись помилок і невдач. Якщо ви в ІТ недавно, це може звучати для вас як «вода» з резюме, яку ніхто не читає. Так, на слово вам не повірять, але шукатимуть у вас саме це. Бо для компанії джуніор-спеціаліст — це інвестиція, а не інструмент для закриття певного обсягу роботи. І те, чи буде ця інвестиція прибутковою, залежить саме від soft skills. 

А от чого краще позбутися на перших етапах — це чітких зарплатних очікувань. Ще краще — взагалі відсунути цей пункт на другий план. В інтернеті можна знайти купу досліджень ринку з медіанами зарплат, але це не більше ніж середні значення. Реальний оффер може відрізнятися від медіани на 15%, 20% чи навіть 50% в обидві сторони. Мала зарплата не повинна вбивати вашу мотивацію (як і велика — робити заручником компанії). Найголовніше в джуні — потенційна користь, тому якщо він виправдовує вкладені в нього ресурси, то зростання зарплати не змусить довго себе чекати. 


2022 vs 2021: як зміни на ринку праці вплинули на джунів


2021-й запам’ятався як цікавий рік, в якому компанії були готові експериментувати: відкривали нові позиції, охоче наймали junior-спеціалістів, збільшували вилки зарплат. У пріоритеті було закрити позицію спеціалістом з конкретним досвідом і набором навичок, тому компанії не шкодували часу й бюджетів на його пошуки та йшли на поступки кандидатам. 

Порівнюючи таку ситуацію з поточною, варто зіставляти 2021 рік окремо з першою та другою половиною 2022-го. Адже вони були кардинально різні: у перші пів року ринок фактично завмер, ніхто не розумів, що буде далі та як діяти. Це підтверджує дослідження grc.ua, згідно з яким станом на червень 2022 року вакансій в IT було в 4,8 раза менше, ніж до повномасштабної війни. Тільки з третього кварталу ситуація стала більш визначеною, і штиль скінчився. 

На противагу успішному та сміливому 2021 року, 2022-й не є категорично поганим — його радше можна назвати обережним. Компанії проводять найм, але не ризикують: ретельно відбирають кандидатів і не витрачають зайвих коштів. Кандидати зі свого боку не розкидаються можливостями та більш терпляче ставляться до процесу: охоче роблять тестові завдання, проходять більше етапів, ніж зазвичай, і довше чекають на фідбек.

У 2021 році поріг входу для junior-спеціалістів був нижчий. Наприклад, ми в BAKOTECH часто набирали їх навіть більше, ніж було потрібно. Якщо кандидату не можна було однозначно сказати «так», але й відмовляти не хотілось, ми частіше приймали рішення на користь кандидата: шанс виростити крутого спеціаліста був вартий потенційних витрат у разі невдачі. Тепер ми хоч і досі наймаємо джунів частіше, ніж раніше, але все ж таки ставимо більш жорсткі вимоги та суворо дотримуємось внутрішніх квот.

Тренд на ІТ-ринку, заданий у 2022 році, свідчить про те, що компанії віддають перевагу спеціалістам рівня middle та senior. Вони хоч і коштують в рази дорожче, зате є більш надійними в плані повернення інвестицій, оскільки приносять миттєвий прибуток і налаштовані на довгострокову співпрацю. Це підтверджує дослідження ринку праці в IT, проведене магістрами кафедри маркетингу ХНЕУ ім. С. Кузнеця: за його даними, лише 7% вакансій, розміщених під час повномасштабної війни, розраховані на спеціалістів без досвіду роботи або з досвідом менш як 1 рік. 

Це не означає, що у джунів взагалі немає шансів — деякі компанії все ще готові їх наймати та інвестувати в них на довгострокову перспективу. Але тепер цих компаній менше, тобто кількість вакансій скорочується, а критерії відбору стають жорсткішими. Отже, конкуренція зросте в рази й роботу отримають найбільш перспективні кандидати. 


Як тепер шукати роботу junior-спеціалістам? 


То що робити джунам для перемоги в конкурентній боротьбі? По-перше, усвідомити себе в поточній точці та сформувати фінальну мету: хто ви, ким прагнете бути та навіщо ви взагалі в IT. А далі пропоную скористатися наступними порадами. 

1. Оберіть для себе цільові компанії серед топів на ринку. Це нескладно: ресурси на кшталт DOU часто публікують різноманітні рейтинги. Ваш топ не обовʼязково має складатися з найвищих рядків рейтингу, ваші цільові компанії можуть знаходитись і нижче, головне — обирати їх за принципом відповідності вашим амбіціям і планам. Обравши компанії, перегляньте їхні вакансії на позицію junior. У топових роботодавців критерії зазвичай вищі, ніж в середньому на ринку, зате прописані конкретно та зрозуміло.

2. Тверезо й обʼєктивно оцініть свої плюси та мінуси. Якщо треба — зверніться за оцінкою до більш досвідчених знайомих (менторів, викладачів курсів, які ви проходили, чи просто друзів з ІТ). І забудьте про страх та невпевненість: якщо ви дочитали статтю до цього моменту, то ви точно не заблукалий мрійник про IT, а спеціаліст із певним стеком технологій та набором корисних навичок. 

3. Зіставте свій професійний портрет з вимогами роботодавців. Якщо 50-60% того, що написано у цікавих вам вакансіях, ви вже вмієте або принаймні розумієте, про що мова, — можна пробувати подавати резюме, адже компанії ніколи не беруть джунів на 100% зазначених навичок. Якщо ж ви вмієте не більше третини з описаного у вакансії, — варто задуматись над удосконаленням скілів.

4. Підвищуйте кваліфікацію. Зробити це можна на курсах, через пошук менторів чи навіть самостійно, з допомогою безкоштовних матеріалів. Головне — поставити собі чіткий та адекватний дедлайн, бо без цього ціль стає просто мрією. Майте на увазі, що сліпе самовдосконалення протягом року-двох позбавить вас відчуття ринку: виринувши з потоку, ви можете виявити, що весь цей час ринок не стояв на місці, вимоги та обставини змінювались, а ви безнадійно відстали. Тому розбийте підвищення кваліфікації на етапи по кілька місяців: поставили мету → досягли її → провели переоцінку себе на ринку → прийняли рішення — рухатись далі чи ще чогось повчитися. При цьому фінальна ціль має залишатися фіксованою, як на початку. 

5. Можна придивитись до вакансій компаній на рівень нижче, ніж обрані вами. Так ви будете вчитись відразу на практиці, поступово рухаючись до бажаної компанії. Але тут варто бути обережним. «Проміжна» компанія має стати кроком до цілі, а не замінити її. Інакше можна потрапити в зону комфорту чи навіть у пастку високої зарплатні. А потім думки на кшталт «Я тут уже всіх знаю, та й платять ніби добре» чи «Зараз такий час, стрьомно щось міняти» можуть вбити вашу мотивацію та віддалити від бажаної мети. Тому при розгляді нецільової для вас компанії потрібно чітко розуміти, навіщо ви туди йдете, і бути впевненим, що отриманий там досвід стане вагомим плюсом у майбутньому, а не жирною крапкою в теперішньому. 

Ще один варіант — шукати програми стажування. Компанії часом набирають молодих спеціалістів, спочатку «виховуючи» їх під себе й свої завдання. Відбувається це на різних умовах. Наприклад, ми в BAKOTECH проводимо набір стажерів двічі на рік, стажування триває 6 місяців. Після вдалого завершення програми стажер отримує оффер на посаду джуна, після невдалого — співпраця з ним закінчується. На стажуванні є чітка система оцінювання, шанси на успіх приблизно 50 на 50, але все залежить від самого стажера.  

Загалом поточна ситуація на ринку праці в ІТ, звісно, ускладнює пошук роботи для новачків, але її можна розглядати й з позитивного боку. Збільшення конкуренції не означає цілковиту неможливість знайти роботу, а дає джунам поштовх до навчання та самовдосконалення. Якщо ви отримаєте роботу в таких умовах, будь-які подальші професійні виклики будуть даватися вам легше.

Шукаєте роботу?

Маємо вакансії для фахівців усіх рівнів в крутих українських та закордонних компаніях 👉

Вакансії

Читайте також

Не тільки відгукуватися на вакансії: як проактивно шукати роботу

Резюме для роботи в IT-компанії: 11 типових помилок кандидатів

Пошук роботи та рекрутинг під час війни: поради кандидатам і компаніям

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: