Якою має бути фінансова мета, щоб ви не закинули її на пів дороги, а досягли потрібного результату? Фінансова планерка IPlan.ua та тренерка з фінансової грамотності й інвестування Юлія Бабенко радить, як за 6 простих кроків поставити перед собою фінансові цілі, яких реально досягти.
1. Конкретизуйте свою ціль
Однією з причин, чому люди не досягають своїх грошових цілей, є їх занадто розпливчасте формулювання. Ви можете сказати: «Я хочу краще поводитися з грошима», але це неправильне формулювання цілі. Щоб зробити її більш досяжною, розшифруйте, що це насправді для вас означає, наприклад: «Хочу не виходити за рамки бюджету Х на місяць». Або візьмемо ціль «Я хочу колись оновити свою машину». Гаразд! Але варто деталізувати, який конкретно автомобіль ви хочете та коли саме бажаєте його купити.
2. Зробіть свою ціль вимірною
Уявімо, що ваша мета — погасити борг. Щоб зробити ціль вимірною, необхідно вибрати точну суму, яку ви хочете погасити. Звісно, кінцевою метою має бути повна відсутність боргів, але щоб цього досягти, краще розбити глобальну мету на менші частини. Наприклад, ваш загальний борг становить 30 000 грн. Ви хочете почати з виплати свого найменшого боргу — кредиту на техніку в розмірі 15 000 грн. Це і буде ваша вимірювана ціль.
3. Призначте собі дедлайн
Надзвичайно легко відкласти свої цілі, якщо вони не залежать від часу. Припиніть говорити, що колись почнете: призначте собі дедлайн, якого реально дотриматись, і реалізуйте свою ціль у визначений термін. Наприклад, якщо ви хочете виплатити кредит на техніку в розмірі 15 000 грн і вам комфортно відкладати 1250 грн щомісяця, тоді реальним дедлайном для погашення боргу буде один рік.
Також варто розуміти, що різні фінансові цілі можуть мати різні терміни реалізації.
Короткострокові та середньострокові фінансові цілі — це накопичення фонду надзвичайних ситуацій, заощадження на відпочинок, весілля чи медичні послуги, оплата навчання за майбутній семестр, купівля нової кухонної техніки або ремонт, внесення застави при оренді квартири чи початковий внесок для купівлі житла.
А довгострокові фінансові цілі — це купівля автомобіля, оплата всього терміну навчання, накопичення стартового капіталу для запуску бізнесу, заощадження на пенсію чи поїздку тривалістю в кілька місяців.
4. Переконайтеся, що це саме ваша ціль
Коли ми порівнюємо себе з іншими людьми, ми граємо в гру, яку ніколи не виграємо. Тому переконайтеся, що ви встановлюєте перед собою фінансові цілі, які мають сенс саме для вас. Те, що всі ваші друзі беруть другу іпотеку, щоб відремонтувати кухню, не означає, що ви повинні це робити. Те, що якийсь інфлюенсер їде в чергову екстравагантну відпустку, не означає, що вам потрібно опинитися в тому ж місці, інакше ви відстали від життя. Чітко поясніть собі, чому ви обрали ті цілі, які поставили перед собою, зосередьтеся на них і залишайтеся на своїй смузі.
5. Запишіть свою ціль
Чи знаєте ви, що швидше досягнете своїх цілей, якщо запишете їх? Це правда — є щось у тому, як олівець на папері допомагає віддатися поставленому завданню.
Тож запишіть свої цілі. Потім приклейте їх у машину, на стіл чи дзеркало у ванній кімнаті. Або запишіть у програмі для нотаток на телефоні, зробіть знімок екрана та встановіть його як фоновий малюнок, щоб це було перше, що ви бачили, коли берете телефон у руки. Якщо ви постійно триматимете свої цілі перед очима, ви ймовірніше будете залишатися вмотивованими та не зіб’єтеся зі шляху.
6. Знайдіть когось, хто вас підтримає
Щоб просунути свої цілі на крок далі, знайдіть когось, із ким ви поділитеся своєю метою. Це може бути ваш чоловік, близький друг або ціла спільнота — будь-хто, здатний підбадьорити вас і підтримати вашу роботу над досягненням мети. Наявність у своєму кутку вболівальника та розуміння, що ви не самі, може мати величезне значення, коли ви працюєте над реалізацією своїх цілей.
З фінансовими цілями ви можете досягти більшого. Ви можете жити на своїх умовах, а не на банківських. Ви можете позбутися боргів раз і назавжди. Ви можете збагачуватися й платити за речі, які для вас важливі. Тож вирішіть, яким ви хочете бачити своє майбутнє, і з’ясуйте, що вам потрібно зробити сьогодні, щоб цього досягти.
Потрібна робота?
Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉
ВакансіїЧитайте також
Як навчитися відкладати та змусити гроші працювати на вас?
Чому у вас не буде пенсії та що з цим робити. Практичні поради фінансової консультантки
На «ти» із грошима: 35 ресурсів для тих, хто хоче розібратися у фінансах
Дякуємо!
Тепер редактори знають.