Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як вижити бізнесу в умовах війни: 5 порад від Яни Матвійчук

19.12.22 Happy HR Розвиток 4 хв читання

Запорука стійкості бізнесу у важкі часи — мотивація його власника. Таку думку висловила у статті СЕО івент-агентства ARENA CS Яна Матвійчук і поділилася порадами для керівників. 

Умови для виживання бізнесу


Здавалося б, що можна порадити бізнесу в умовах війни? Загалом всі українські підприємці, які змогли працювати під час COVID-19 та у перші місяці повномасштабного вторгнення, й так знають «правила виживання». Тож я не буду радити банальщину на кшталт «розширити товарний асортимент» чи «вийти на нові ринки».

Мої поради про інше. Як активна учасниця бізнес-спільнот, я помітила: наш бізнес настільки сильний, наскільки мотивований його власник. Тож я звертаюся саме до власників. На мою думку, пережити ці важкі часи, зберегти свою справу та команду вам допоможуть:


1. Активна політична позиція

Бізнес в Україні не може бути «поза політикою». Це показала війна: більшість волонтерських проєктів та успішних прикладів самоорганізації реалізовані завдяки приватній ініціативі. Це — сила бізнесу, і вона потрібна Україні.


2. Вміння вчасно попросити про допомогу

Допомогти можуть професійні консультанти, представники бізнес-клубів чи інших спільнот підприємців України, коучі, грантодавці… Навіщо вам це, якщо зараз, припустимо, все більш-менш добре? Що дадуть ці консультації? Як мінімум — незалежний погляд та мотивуючий поштовх. Без нього ви ризикуєте залишитися у «зоні комфорту», що може стати пасткою для вас у найближчому майбутньому.


3. Сміливість позбутися невдалих партнерств

З початком повномасштабної війни ми всі отримали безцінний досвід невдач, зрад і поразок. Вони відкрилися, як виразка. Скажу так: якщо вас не зрадив жоден партнер, то у вас або мало партнерів, або ж ви просто «закриваєте очі» на конфліктні ситуації, які все одно рано чи пізно доведеться вирішувати. Краще вже зараз проаналізуйте своє оточення: хто мало вірив у перемогу України, хто робив вчинки проти ваших цінностей та правил? Криза оголює. Проте не втрачайте віри в людей. Моє правило: з десяти зрадить хтось один, але це не є приводом не довіряти дев’ятьом іншим.


4. Перевірка джерел інформації: як загальної, так і галузевої

Вам потрібно оцінити, чи є об’єктивними та своєчасними дані, які ви отримуєте? Чи не шкодять вони вашому світосприйняттю? Позбавлятись звичних джерел некомфортно, проте є й позитивний момент: залучаючи нові інформаційні майданчики, ви зможете значно розширити свій світогляд.


5. Енергія: фізична, духовна, психологічна

Від неї залежить успіх власника бізнесу. Для початку треба з’ясувати, що забирає вашу енергію? Страх втратити ресурси? Невизначеність? Раджу вам проаналізувати звички та виявити лакуни втрати сил. А ще треба знайти джерела поповнення енергії, які працюють саме для вас. Наприклад, мене вводить у стан натхнення новий проєкт: я готую до зйомок круте повномасштабне кіно, завдяки чому пізнаю багато нового, цікавого, надихаючого.

Поділіться з кандидатом профілем компанії

Профіль компанії — це можливість розказати більше про себе, свою культуру, команду та продукти.

Придбати профіль


Мій досвід: як працювати та допомагати армії


Україна перемагає у війні вже десятий місяць. Та що стоїть за такою силою? Що ми робимо для наближення перемоги?

Багато років ми говорили про соціальну відповідальність бізнесу, про human to human підхід. У лютому ми зіткнулися з викликом, який перевірив всі наші цінності: чи вони справжні, чи лише декларовані.

Бізнес буквально у перші години повномасштабної війни зайняв активну громадянську позицію. Було розуміння: ми боремось за свободу України, за існування українського народу. Мій власний досвід на початку війни — це фандрейзинг для фонду, який створив СЕО Club Ukraine. Фонд поєднав не тільки бізнеси членів клубу, але й інші бізнеси в Україні з метою задоволення матеріальних потреб ЗСУ. 

Приватна ініціатива — це сила нашого народу, потужний інструмент боротьби. 

Бізнес зміг утримувати складні системи, зберігати прибуток, допомагати армії. Але є дії, які ми не бачимо. Це, зокрема, збереження команд всередині кожної компанії. Це робили ми в ARENA CS («Арена Конференції та Семінари»), надаючи власним спеціалістам можливості для роботи (нехай деколи — у незвичних для них амплуа). Це робили і роблять також інші компанії. Роль HR-менеджерів у відновленні роботи бізнесу в умовах війни величезна. Бо першочергова задача HR — допомогти компанії досягти цілей. Але сьогодні HR включився і в порятунок держави. Адже держава — це люди.

Ми бачимо принцип human to human в дії. В бізнес в останні роки прийшла молодь 20+ років. Вона принесла з собою нові підходи до роботи у всіх сферах. Вона — патріотична і смілива. Вона відкриває нові світи, а не створює «схеми». Вона організована. І ми разом в такій самоорганізації сильніші, ніж велика централізована бюрократична держава. Тож варто рухатись вперед, зберігати та просувати власну справу. Перемога залежить саме від нас.

Шукаєте співробітників?

Розміщуйте вакансії у нас на сайті та чекайте на топових кандидатів.

Розмістити

Читайте також

Позитивне лідерство: як зберегти бізнес та команду під час війни

Акцент на «‎тут і зараз»‎: як війна змінила роль і функції HR

Як піклуватися про ментальний добробут команди? Досвід MobiDev

Розсилка для компаній-роботодавців від CEO Happy Monday

Розсилка з головними новинами ринку найму та бренду роботодавця, а також оглядом головних оновлень платформи для роботодавців.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.