Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як організувати роботу в умовах блекауту: практичні поради й лайфхаки

12.12.22 Happy HR Розвиток 10 хв читання

Співзасновник агентства інтернет-маркетингу Elit-Web Ігор Воловий розповідає, як забезпечити собі автономність і працювати навіть за відключення світла й інтернету. У цій статті-інструкції ви знайдете практичні поради, робочі кейси та корисні посилання. 

photo 2022 12 10 22 35 49
Ігор Воловий


Зараз ми з командою, як і вся Україна, переживаємо далеко не найлегші часи в плані організації роботи. Поки я пишу цей текст, частина моїх колег і співробітників залишається без світла чи інтернету. Та попри все ми не просто продовжуємо працювати, а й намагаємось оптимізувати робочі процеси та стати більш автономними, щоб легше переживати блекаути.

У цій статті я хочу поділитися власним досвідом забезпечення автономності для роботи й життя. Розкажу, що робити в разі регулярних вимкнень світла й інтернету, щоб продовжувати працювати у звичному (наскільки це взагалі можливо) режимі й бажано не витратити на таку автономність усі гроші. 


Як забезпечити живлення


Варіант №1. Без генератора

На випадок тривалого блекауту (на кшталт того, що трапився 23 листопада 2022 року) єдиним дійсно автономним рішенням буде генератор і достатня кількість палива для нього. Добре, якщо ви облаштовуєте робоче місце в приватному будинку або до вашого офісу можна підвести генератор з вулиці. А що як вам потрібно заживити квартиру або офіс, розташований, наприклад, на 23-му поверсі, як у нас? Доведеться обходитись без генератора.


Зарядні станції

Можна придбати портативну зарядну станцію, наприклад EcoFlow чи Bluetti, потрібної для покриття ваших потреб потужності та ємності з необхідними роз’ємами (розетки, USB тощо). Це доволі дорогий варіант, але я вас трохи заспокою: можна знайти й набагато дешевші рішення. Втім, вони можуть потребувати певних удосконалень.

Наприклад, компанія Kseonics із Рівненської області пропонує відносно недорогі мобільні зарядні станції Kseon. Модель Kseon 84 (є й інші, дивіться на сайті) коштує 8000 грн, а для ЗСУ — 7000 грн (тут і далі ціни актуальні на момент написання автором статті й можуть змінюватись — прим. ред.). За ці гроші ви отримуєте доволі потужну станцію з ємністю 310 Вт-год.

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність


Для роботи великого офісу однієї такої станції недостатньо. Але можна використовувати відразу декілька, це вже непогано. Єдиний нюанс — у станції немає класичної розетки, натомість є такі розʼєми:

  • USB-A 5V/2.1А (2 шт.);
  • USB-A 5V/1А (2 шт.);
  • гніздо прикурювача 12-16.8V (2 шт.).

Якщо потрібну вам техніку неможливо зарядити таким чином, раджу придбати інвертор — перетворювач струму, який дозволить підживлювати практично будь-яку техніку (залежно від потужності інвертора). Для вищезгаданої станції Kseon 84 підійде, наприклад, цей інвертор від Kseonics:

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність


Зверніть увагу: хоча сучасні зарядні станції доволі надійні й довговічні, різкі перепади напруги через ворожі атаки на обʼєкти енергетичної інфраструктури все ж можуть їх пошкодити. Уже були випадки, коли навіть дорогі EcoFlow через стрибки напруги виходили з ладу. Тому в разі повітряної тривоги й загрози ракетного удару краще відʼєднайте станцію від мережі, а повторно підʼєднуйте лише тоді, коли будете впевнені, що мережа стабільна.


Джерело безперебійного живлення

У разі короткотривалих відключень світла (2-5 годин) можна використовувати джерело безперебійного живлення (ДБЖ, або ж безперебійник). Ви підключаєте до ДБЖ потрібні вам електроприлади, а сам безперебійник підключаєте одночасно до електромережі та до одного чи кількох акумуляторів. Коли електроенергія є, ДБЖ живить потрібні вам прилади та заряджає акумулятори; коли електроенергії немає, ДБЖ забезпечує живлення потрібних вам приладів за допомогою акумуляторів. Така схема цілком здатна забезпечити вас електроенергією без генератора на 2-5 годин (залежно від ємності акумулятора й енерговитрат підключених пристроїв).  

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність


Наш кейс

Ми розв’язали проблему відключень електроенергії в офісі, так би мовити, дешево і сердито — встановили два акумулятори по 100 А-год та ось такий інвертор.

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність

Уся ця система хоч і має дещо громіздкий вигляд, зате забезпечує наш офіс електроенергією, повністю заряджається за 3-4 години, є потужнішою та вдвічі дешевшою за EcoFlow. 


Варіант №2. З генератором

Ви орендуєте приватний будинок або інше приміщення, куди можна підвести генератор, і облаштовуєте робочі місця там. Це дорожчий варіант, але необов’язково витрачати десятки тисяч гривень щомісяця. Наприклад, наші працівники створили для себе мініковоркінг у звичайному гаражі. Для цього знадобилися: генератор, модем з антеною повище, портативний обігрівач (можна використовувати буржуйку), пара столів і стільців. Так, до рівня офісів Google трохи не дотягує. Зате автономно, недорого й цілком ефективно. 

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність


Відносно недорогий варіант генератора потужністю 0,8-1,2 кВт з однією розеткою можна знайти за 13-16 тисяч грн.

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність


Для повноцінної роботи навіть невеликого офісу цього, звісно, недостатньо. Проте цілком вистачить, щоб облаштувати робоче місце з ноутбуком, підзарядити гаджети й увімкнути освітлення. Але варто розуміти, що це найпростіше рішення, а якщо вам потрібно більше потужності, то ціна генератора може бути кратно вищою.

У випадку, коли ви використовуєте генератор, схема електроживлення матиме такий вигляд:

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність

Наявність ДБЖ необов’язкова, але бажана, щоб забезпечити безперебійну роботу потрібних вам електроприладів, поки ви будете вручну запускати генератор та перемикати на нього навантаження з мережі. З такою схемою ви будете максимально автономними, доки є паливо для генератора. 

Працюєте у сфері HR?

Маємо чимало послуг, які допоможуть вам підсилити бренд роботодавця.

Послуги


Як забезпечити доступ до інтернету


Немає світла — немає інтернету. Логічно. Але й цю проблему можна вирішити: або заживити обладнання в тих випадках, коли доступ до стаціонарного інтернету фактично залишається; або налаштувати мобільний інтернет; або скористатися можливостями супутникового інтернету. 


Стаціонарний інтернет

Добре, якщо інтернет до вашого будинку, квартири чи офісу заведений з допомогою оптоволоконного кабелю. Тоді під час відключень світла достатньо заживити роутер і клієнтський модем (за його наявності). Це можна зробити кількома способами. Перший — за допомогою доволі недорогого безперебійника. Зараз вони в дефіциті, проте, доклавши зусиль, все ж можна знайти відносно недорогі моделі (за пару тисяч гривень). Або придбати дорожче, зате й технологічніше рішення. Наприклад, ось таке ДБЖ здатне підтримувати роботу модема, маршрутизатора, бездротових або VoIP-телефонів впродовж 90 хвилин. Другий спосіб — під’єднати обладнання до звичайного павербанка за допомогою спеціального шнура-перехідника або ж до зарядних станцій.

Інша справа, якщо інтернет підведений не через оптоволоконний кабель, а через виту пару. У такому разі раджу поспілкуватися з провайдером щодо того, чи можна заживити безперебійником комутатор в будівлі, з якого інтернет надходить до вас в офіс / квартиру. Ну а ваш роутер можна заживити так, як я описав вище.

Але цього може виявитись недостатньо, адже на кожну вулицю у провайдера можуть бути ще й інші комутатори та станції, які без живлення працюють лише кілька годин, а заряджаються приблизно 5-6 годин. Тобто якщо й заживити обладнання будівлі та роутер, за декілька годин без світла інтернет все одно зникне. А в умовах частих відключень комутатори й станції просто не встигають повністю зарядитися.

Тож найбільш розумним виходом із ситуації все ж залишається проведення саме оптоволоконного інтернету. На жаль, зробити це не так просто. По-перше, не всі провайдери взагалі надають таку послугу. По-друге, це доволі дорого: наприклад, у Києві підведення оптоволокна до будинку може коштувати 5000 грн, а місячний тариф — досягати 800 грн за швидкість до 100 Мбіт/сек. По-третє, черга на підключення може складати 2-3 тижні чи навіть довше. Іноді одну лише консультацію щодо можливості підключення доводиться чекати тиждень. 


Мобільний інтернет

Як альтернативу стаціонарному інтернету на час відключень можна спробувати мобільний. Для цього знадобиться модем із SIM-карткою з підключеним інтернетом, спеціальна антена та кабелі. Зʼєднавши все й розмістивши антену повище, ви зможете «ловити» інтернет з усіх веж мобільного зв’язку в радіусі орієнтовно 10-12 кілометрів. Живити модем можна від звичайного павербанка через USB, а деякі модеми можуть мати вбудований акумулятор, який триматиме заряд кілька годин. 

Мінуси в такого рішення теж є. По-перше, рівень сигналу дуже залежить від кількості перешкод — будинків, дерев тощо. Антена забезпечить вам стабільний інтернет в умовах блекауту тільки на відносно великій висоті (в ідеалі вона має бути на декілька метрів вище за сусідні дахи). По-друге, як показав блекаут 23-24 листопада, швидкість інтернету дуже сильно просідає одразу після вимкнення електрики. А за кілька годин, коли розряджаються акумулятори на базових станціях мобільних операторів, сигнал практично зникає. 

Ось як ми організували собі автономний вузол зв’язку, котрий вже довів свою ефективність на практиці:

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність

  1. Джерело живлення: EcoFlow River 2.
  2. Модем: Alcatel LINKKEY IK 41 LTE USB + SIM-картка Lifecell безлім (320 грн/4 тижні).
  3. Панельна 3G/4G LTE-антена YUST (MIMO 2×2) 1700-2700 МГц з посиленням 17 дБ.
  4. Домашній роутер ASUS RT-AX56U, налаштований в режимі Dual WAN з автоматичним Failover та Failback.

Таке рішення дозволяє отримувати стабільний доступ до мережі інтернет навіть при довготривалому відключенні світла. І навіть коли інтернет на смартфоні вже не працює через відключення базових станцій операторів, цей вузол звʼязку все ще дає доволі непогану швидкість:

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність


Супутниковий інтернет

Звісно, залишається варіант супутникового інтернету Starlink. Чекати на доставку від офіційного постачальника доведеться від 1,5 місяця, для України вартість обладнання складає 600$, а щомісячна плата за інтернет — $60 (з 29.12.22 — 75$), зате доступ до нього у вас буде практично за будь-яких умов. До речі, доставку можна замовити через NP Shopping, щоб дещо пришвидшити процес. Доставка від інтернет-магазину до складу «Нової Пошти» триває до семи днів, а зі складу до отримувача — від п’яти днів.

Але загалом Starlink — рішення далеко не ідеальне. Перед покупкою раджу детально вивчити це питання та переконатися, що ви зможете повноцінно користуватися технологією. Інакше даремно витратите гроші.

Наприклад, Starlink не працює у квартирі чи офісі, розташованому в багатоповерхівці. Він має знаходитися на відкритій місцевості: не можна встановити Starlink на вікно чи балкон і отримувати безперебійний доступ до інтернету. Якщо квартира / офіс на нижніх поверхах багатоповерхівки, можна вивести старлінк на вулицю, але це, як ви самі розумієте, трохи ризиковано. Для верхніх поверхів можливий інший варіант — вивести приймач на дах. Проте комплектний кабель має довжину лише 22 метри, що доволі небагато. 

Оптимальний варіант — якщо ви налаштовуєте інтернет у приватному будинку. Ось так можна встановити приймач прямо у дворі:

Робота в умовах блекауту: як забезпечити собі автономність


Сам процес встановлення й під’єднання Starlink відносно простий:

  • знайдіть відкритий простір;
  • ознайомтеся з інструкцією;
  • зберіть комплект;
  • увімкніть старлінк;
  • встановіть додаток Starlink на смартфон і виконайте налаштування.

З більш детальною інструкцією з налаштування й роботи Starlink ви можете ознайомитися тут.


Замість висновків


Я чудово розумію, що більшість наведених порад потребує часу та коштів на втілення. А бракувати може як першого, так і другого. Тому якщо електрика та доступ до інтернету потрібні вже зараз, можна скористатися коворкінгами, обладнаними генераторами, старлінками тощо. Список таких коворкінгів у різних містах України можна знайти в цій статті. Ну й не забувайте про пункти незламності, список і адреси яких у вашому місті можна подивитися на сайті nezlamnist.com.ua.

Як бачите, способів відносно комфортно пережити тимчасові вимкнення електроенергії або навіть повний блекаут вистачає. Так, деякі з них доволі недешеві. Інші потребують трохи попрацювати руками й головою. Але найголовніше — немає безвихідних ситуацій, якщо ви підготовлені.

Наостанок дуже хочу попросити вас про дещо. Зараз кожен українець як ніколи відчуває себе частиною великої нації. Часи, коли кожен був сам по собі, в минулому. Тому прошу, допомагайте одне одному, надавайте підтримку тим, хто цього потребує. І не бійтеся просити про допомогу, якщо самі її потребуєте. Ворожа росія намагається занурити Україну в темряву. Але ворог забуває дещо важливе: найтемніша ніч — перед світанком!

Потрібна робота?

Десятки вакансій чекають на ваше резюме →

Вакансії

Читайте також

Акцент на «‎тут і зараз»‎: як війна змінила роль і функції HR

Драйвери росту: як війна змінює сенси та цінності компаній

Як працювати, волонтерити й лишатися продуктивним? Поради розробника

Розсилка для компаній-роботодавців від CEO Happy Monday

Розсилка з головними новинами ринку найму та бренду роботодавця, а також оглядом головних оновлень платформи для роботодавців.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.