Пізнання своїх традицій надихає та об’єднує, і тому стане чудовим варіантом провести час разом з усією командою. Для цього Zagoriy Foundation підготували вже третій путівник з українськими традиціями святкування у корпоративному колі — «Витоки. Зимовий цикл». У ньому зібрані есеї етнографів, фольклористів та істориків про традиції українців до зимових свят зі сценаріями інтеграції цих традицій до корпоративної культури. Ділимося ідеями з путівника та пропонуємо втілити їх із командою.
1. Приготувати вареники на Варвару
Якщо кулінарна майстерка — то вареники на Варвару (4 грудня). На Поліссі традиційно готували вареники з маком, а разом з ними так звані «ліві» вареники, куди замість маку підсипали борошно; звалися вони пирхунами через те, що борошно пурхало — розліталося навсібіч. А на Рівненщині у вареники підкладали копійку. За місцевим повір’ям той, хто її витягне, упродовж року буде щасливою людиною.
Читайте також: Як провести час з командою? 5 компаній рекомендують улюблені онлайн-ігри
2. Зробити дідуха на Різдво
Діду́х — українська різдвяна прикраса з колосків, вертикальний сніп. Первісно — язичницький ідол, символ предка-покровителя, зачинателя роду, а також символ урожаю, добробуту, багатства. Пучки колосся зверху обрамлялися кольоровими стрічками, паперовими або засушеними польовими квітами. Традиція ставити дідуха на різдвяний стіл — питомо українська.
Читайте також: Дідухи та подарунки ЗСУ: як цьогоріч компанії (не)святкують Новий рік
3. Змайструвати власну різдвяну зірку — звізду
Звізда — один із символів Різдва та невіддільний атрибут колядних обходів. Колядники зазвичай виготовляли Вифлеємську звізду з решета, до якого чіпляли декілька ріжків (зазвичай 5, 6, 9 чи 12), а потім обклеювали кольоровим промасленим папером. Далі для оздоблення брали фольгу, кольорові стрічки й китиці.
Змайструєте з колегами звізду — і гайда колядувати.
4. Заколядувати на збір
За ці роки українці навчилися фандрейзити кошти на військо у найкреативніші способи. То чому б не заколядувати на збір, адже це win-win — і господарям добрий рік загадати, і отримати донати й пригощання.
За традицією колядники просять дозволу заколядувати, потім співають, а завершують віншуванням — привітанням і побажаннями господарю та його родині.
Які колядки можна заспівати?
- «Ой як же було ізпрежди віка»;
- 8 автентичних колядок з фільму «Колядки на Кудрявці»;
- «Пане-господарю, на твоєму дворі».
Обдаровувати та частувати колядників — обов’язково, щоб рік був добрим і врожайним. Тому сміливо збирайте донати й смаколики офісом, а потім разом пригадайте, які традиції колядування були у ваших родинах.
5. Розписати панянки́.
Панянки́ — це традиційне обрядове печиво: медові пряники рожевого кольору, розмальовані глазурʼю. Смаколик у формі дівчаток, вершників на конях та пташок випікали до Різдва, щоб дарувати похресникам, колядникам та гостям. Інколи розмір такого печива сягав 60 см! У когось із ваших колег точно є корені на Донеччині, Харківщині чи Полтавщині. Запитайте їх, адже ця традиція досі жива.
Навіщо нам це?
Віднаходити своє коріння, щоб не гнутися від ворожих вітрів. Відшукувати спільний контекст, щоб гуртуватися навколо важливого. Пам’ятати, наскільки ми всі різні (у кожному регіоні свої традиції) та що нас об’єднує.
Хтось поділиться рецептами куті у спільному чаті, хтось запросить лектора дізнатися, як більшовики створювали «червоні колядки». Хтось створить разом різдвяну звізду. Який би спосіб дослідити українську культуру ви не обрали — це збагатить вашу корпоративну культуру.
Щоб дізнатися більше про українські традиції та інтегрувати їх у корпоративні свята, завантажуйте безплатний путівник «Витоки. Зимовий цикл».
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉
ВакансіїЧитайте також
Всесвітній день добрих справ: як долучитися до Щедрого вівторка у 2024 році
Як стати волонтером: гайд для охочих допомагати ЗСУ, дітям і хвостикам
Від шведської фіки до «нормальності» нідерландців: робочі традиції різних країн
Дякуємо!
Тепер редактори знають.