Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як стати волонтером: гайд для охочих допомагати ЗСУ, дітям і хвостикам

20.10.23 Розвиток 16 хв читання

Сьогодні в Україні, мабуть, немає людини, яка жодним чином не долучалася до волонтерства. Організація благодійних зборів, закупівля необхідних речей для армії, плетіння маскувальних сіток, допомога з евакуацією з окупованих територій, відбудова зруйнованих будинків, захист дітей та тварин від реалій війни — кожен волонтерить у власний спосіб.

А для тих, хто хоче допомагати, але не знає, з чого почати, ми у співпраці з відомими благодійними фондами та громадськими організаціями підготували гайд про те, як стати волонтером.


Хто такий волонтер


Волонтер — це людина, яка добровільно та безоплатно долучається до різноманітних благодійних, громадських або соціальних ініціатив. Це може бути робота в неприбуткових організаціях, громадських проєктах або на подіях, спрямованих на захист довкілля і тварин, підтримку війська та допомогу людям, які цього потребують. Волонтери можуть виконувати як фізичну, так і інтелектуальну працю. Волонтерство ґрунтується на принципах законності, гуманності, рівності, добровільності, безоплатності та неприбутковості. 


Як стати волонтером офіційно та яким він має бути 


Розповідає Олена Вузька,
керівниця національних програм
Української Волонтерської Служби

Олена Вузька, 
керівниця національних програм 
Української Волонтерської Служби


Відмінність між благодійністю та волонтерством полягає у тому, що задонатити кошти можна за секунду, а волонтерська діяльність зазвичай протяжна у часі та вимагає часу й зусиль. Але якщо людина самостійно організовує збори, пише пости, поширює інформацію або виконує інші комунікаційні завдання — це вже волонтерство. 

До волонтерства може долучитися будь-хто, незалежно від статі, віку, місця проживання тощо. Але за українським законодавством волонтерити можна з 14 років, а в деяких напрямах — лише з 18. Йдеться про допомогу війську, яка передбачає виїзд на території бойових дій, допомогу з усунення наслідків природних катаклізмів, медичне волонтерство (відвідування хворих у лікарнях, донорство крові) та волонтерство у пробації (допомога людям, які мали проблеми із законом та хочуть покращити своє життя). Тобто про будь-яку діяльність, яка може бути фізично чи морально важкою для неповнолітньої людини. Однак діти до 14 років можуть долучатися до безпечних видів волонтерства під наглядом батьків.


Необхідні якості для волонтера

Серед рис, що мають бути притаманні волонтерові, найважливіші такі:

  1. Відповідальність, чесність та порядність. Оскільки волонтерство — справа добровільна, громадські організації практично не мають засобів впливу на людей, які виявили бажання допомагати. Тож мусять бачити, що на вас можна покластися. 
  2. Добре розвинуті комунікативні навички. Потрібно вміти ставити запитання, домовлятися з людьми та знаходити компроміси.
  3. Вміння тверезо оцінювати свої можливості. Інакше ви або підведете інших, взявши на себе зобов’язання, які не зможете виконати, або доведете себе до вигорання. 

Краще волонтерити кілька годин на тиждень, але регулярно, ніж викластися на повну за місяць і покинути волонтерську діяльність назавжди.

Щодо більш хардових навичок, то вимоги можуть бути дуже різні, залежно від напряму волонтерства. Якщо шукають волонтера-перекладача, то вам потрібно знати зазначену іноземну мову, а якщо треба розвантажувати гуманітарну допомогу — мусите мати відповідні фізичні характеристики.


Як зареєструватися волонтером

В Україні існує база даних волонтерів, які допомагають захисникам та жителям країни, що постраждали від війни з 2014 року. Реєстр веде Державна податкова служба. Він створений для того, щоб звільнити волонтерів, які збирають кошти на благодійність, від оподаткування. Щоб потрапити в цей реєстр, потрібно зібрати пакет документів та відкрити окремий банківський рахунок, на який ви отримуватимете донати. Завдяки цьому з коштів, зібраних на благодійність, не потрібно буде віддавати відсоток на податок.

Податкова реєстрація є не обов’язковою, але бажаною, особливо, якщо ви збираєте великі суми коштів (від мільйона гривень і більше). Якщо це разова акція, щоб зібрати кількадесят тисяч, приміром, другу на бронежилет чи форму, то реєструватися немає потреби.

Кожна громадська організація може вести свій облік волонтерів і видавати їм посвідчення, паспорти чи членські квитки. Уніфікованих вимог до цього немає, тож кожен оформлює такі документи по-своєму. У когось це може бути книжечка, у когось — пластикова картка чи просто лист А4 з печаткою організації.

Здебільшого наявність чи відсутність волонтерського посвідчення ні на що не впливає. Воно не дає права гуляти містом у комендантську годину і не діє як пропуск на блокпостах, як дехто вважає.

Жодних пільг, окрім вищезгаданих податкових, для волонтерів теж не передбачено. Тому більшість українців сьогодні волонтерять без будь-яких реєстрацій, не заморочуючись бюрократичними питаннями, а зосереджуючись власне на допомозі іншим.


Навчальні програми з волонтерства

Зазвичай кожна громадська організація чи благодійний фонд самостійно навчають своїх волонтерів усіх необхідних навичок. Деякі ще й організовують зовнішнє навчання.

Наприклад, Українська Волонтерська Служба проводить дводенні Школи Волонтерства. Будь-яка громадська організація може запросити тренерів УВС провести такий тренінг для своїх новачків. В перший день учасникам розповідають, що таке волонтерство, які його принципи, який вид краще обрати з огляду на ваші навички та вподобання. Наприкінці другого дня всі учасники школи під наглядом тренерів йдуть волонтерити, щоб закріпити теоретичні знання на практиці. 

Також ми організовуємо тренінги з волонтерського менеджменту для координаторів, де навчаємо, як залучати волонтерів та ефективно з ними взаємодіяти. Щоб не вийшло так, що сотні людей стануть волонтерами, а організації не знатимуть, що з ними робити.

Загалом у волонтерстві найкраще здобувати знання й вміння на практиці, тому не варто боятися, що ви чогось не вмієте, головне — бажання допомагати та наполегливість.


Яку волонтерську діяльність обрати?


Видів волонтерства існує безліч, тож кожен може знайти саме ту діяльність, яка стане для нього захопливим хобі, а не нудною повинністю. У законі «Про волонтерську діяльність в Україні» виділяють 12 основних напрямів:

  • надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги;
  • благодійництво та благодійницька діяльність;
  • охорона навколишнього природного середовища;
  • організація дозвілля для дітей та юнацтва;
  • розвиток культури та мистецтва;
  • зміцнення національних традицій та підтримка національних меншин;
  • охорона здоров’я, материнства та дитинства;
  • розвиток фізичної культури та спорту;
  • забезпечення безпеки вболівальників під час проведення спортивних змагань;
  • участь у подоланні наслідків надзвичайних ситуацій та надання допомоги жертвам катастроф, військових конфліктів, стихійних явищ;
  • надання безоплатної правової допомоги;
  • розвиток та популяризація волонтерської діяльності.

Зупинимося на чотирьох найбільш поширених на сьогодні напрямах волонтерства в Україні.


Як стати волонтером для армії


Розповідає Марчук Владислава,
операційна директорка благодійного фонду «Рій»

Марчук Владислава, 
операційна директорка благодійного фонду «Рій»

Допомагати армії зараз можна багатьма різними способами. І у кожного своя історія потрапляння у волонтерську тусовку. Часто люди просто хочуть допомогти друзям чи рідним, що перебувають на фронті, та шукають можливості, як зробити це ефективніше. Або хтось із близького кола спілкування починає волонтерити й затягує у цю справу. Але якщо серед ваших знайомих немає активних волонтерів, то раджу просто погуглили фонди та громадські організації, обрати ті, чия діяльність вас зацікавить, і спробувати податися до них. 

Ділюся приблизним алгоритмом пошуку волонтерства 👇

  1. Виявити у себе бажання волонтерити та обрати напрям допомоги.
  2. Погуглити різні організації та фонди, проаналізувати їхні соцмережі та впевнитися, що вам відгукується те, що вони роблять.
  3. Заповнити форму реєстрації або написати в одну з соцмереж і запитати, як можна долучитися.
  4. Зачекати, поки ваш запит опрацюють та запросять на велкам-зустріч. 
  5. Прийти на зустріч, обрати конкретний вид діяльності, обговорити деталі співпраці та, власне, почати волонтерити.

Наприклад, діяльність нашого Фонду безпосередньо націлена на підсилення боєздатності війська. Зараз ми реалізуємо п’ять проєктів:

  • розробка та пошиття 2000 спальних систем для військових на передовій;
  • обладнання мобільних лазне-пральних комплексів;
  • підтримка дружин військовослужбовців у стані вагітності та з дітьми дошкільного віку;
  • забезпечення військових маскувальним спорядженням;
  • виготовлення прапорів та передача їх військовим, які звільняють українські території.

Долучатися можна на різних етапах: виготовляти маскувальне спорядження, шити спальники й прапори, координувати збір солодощів та листів від дітей, модерувати чати з дружинами військових тощо. 

Команда благодійного фонду «Рій»
Команда благодійного фонду «Рій»
Діяльність Фонду "Рій" націлена на підсилення боєздатності війська
«Рій» підтримує військових та їхні сім’ї

Ми у Фонді вважаємо, що волонтер приносить максимум користі, коли робить те, що вміє найкраще. Саме тому завжди шукаємо найбільш релевантний варіант для реалізації потенціалу людини. Адже сьогодні кожен може бути корисним війську, виконуючи завдання, пов’язані зі своєю безпосередньою спеціалізацією. Наприклад, зараз ми найбільше потребуємо підсилення у напрямі фандрейзингу та налагодження партнерств. Цю роботу можуть виконувати люди без спеціальних хард скілів, але з добре розвиненими комунікаційними навичками.


Як стати волонтером для дітей


Розповідає Олена Розвадовська,
голова правління благодійного фонду «Голоси дітей»

Олена Розвадовська, 
голова правління благодійного фонду «Голоси дітей»

Для мене рішення стати волонтеркою, а згодом і заснувати власний благодійний фонд було своєрідною відповіддю на особисту кризу. Коли стається щось жахливе, на що людина не може впливати глобально (у нашому випадку це війна), людська психіка потребує залучення до конкретної діяльності, яка принесе видимий результат. Таким чином ми повертаємо собі здатність контролювати хоча б якусь частину власного життя та робимо свій внесок у подолання глобальної кризи.

До 2014 року я працювала в структурі Уповноваженого з прав дитини, тобто моя робота вже була пов’язана з захистом дітей. Однак, коли розпочалася війна і ми почали отримувати інформацію про дітей, які постраждали чи загинули від обстрілів, я не могла спостерігати за цим всім зі свого київського кабінету. Моя психіка потребувала конкретної дії, тому я поїхала на Донеччину. Спочатку їздила сама, передавала необхідні речі, допомагала евакуюватися сім’ям з дітьми. З часом виникла ідея заснувати фонд «Голоси дітей», щоб мати змогу допомагати більшій кількості маленьких українців, в чий дім прийшла війна. 

Олена Розвадовська і фонд «Голоси дітей» допомагають маленьким українцям, в чий дім прийшла війна
Олена Розвадовська заснувала фонд «Голоси дітей», щоб допомагати маленьким українцям 


Волонтери можуть допомагати дітям в кілька способів:

  • закривати матеріальні потреби, які не можуть закрити батьки — не донатити кошти, а збирати їх, закуповувати необхідне та доставляти дітям; 
  • організовувати лікування — бувають випадки, коли батьки самі не розуміють або не визнають, що дитина має проблеми зі здоров’ям (неважливо, фізичним чи психічним), тоді треба переконати батьків, що лікування потрібне, отримати від них дозвіл та супроводжувати дитину протягом усього процесу;
  • організовувати цікаве дозвілля — проводити табори, розважальні програми, гуртки позашкільної діяльності, возити на екскурсії тощо;
  • надавати професійні послуги — йдеться про виконання ваших професійних обов’язків на волонтерських засадах, це може бути психологічна допомога, уроки танців, співів, безоплатне лікування тощо;
  • проводити з ними час — багато дітей позбавлені батьківської уваги або проживають в інтернатах, і найбільше вони потребують спілкування з людиною, яка зможе замінити їм батьківську фігуру, вислухати та підтримати;
  • підтримувати хворих дітей — можна відвідувати дітей з інвалідністю у спеціалізованих закладах або хворих дітей у лікарнях. 

Перш ніж обирати напрям волонтерства для дітей, слід зрозуміти свої емоційні межі, тобто наскільки ви готові бачити потенційні страждання дітей, чи не зламає вас це морально. Бо якщо ви візьметеся за те, чого не зможете психологічно витримати, ви не лише не допоможете дитині, а й нашкодите собі. Можливо, ви готові бути аніматором у таборах і дарувати малюкам посмішки й гарний настрій, але не маєте моральних сил пропускати через себе складні життєві історії дітей, хворих на онкологію, або дітей-сиріт. Це нормально, головне розуміти самому, що вам ок, а що — ні. 

Допомоги потребують діти з дуже різними потребами, тож кожен може знайти ту нішу, в якій буде корисним.

Звісно, ніхто не допускає до безпосередньої роботи з дітьми людей з вулиці. Якщо людина виявила бажання стати волонтером, то працівники нашого фонду перевіряють її особу та перший час не залишають наодинці з дітьми. Якщо йдеться про проведення якихось тренінгів, навчальних занять для дітей, то обов’язково переконуємося у компетентності спеціаліста. 

Найбільше не вистачає волонтерів, які можуть надавати професійні послуги на безоплатній основі. Зрозуміло, що психолог не може два роки працювати лише на волонтерських засадах, тому потрібно, щоб одні спеціалісти заміняли інших та допомагали хоча б по кілька годин на тиждень. 


Як стати волонтером для тварин


Розповідає Марія Войтович,
координаторка волонтерів в ГО «Відкриті клітки Україна»

Марія Войтович, 
координаторка волонтерів в ГО «Відкриті клітки Україна»

Долучитися до волонтерства з допомоги тваринам дуже легко. Насамперед можна знайти притулок для котів чи собак неподалік від свого дому і почати допомагати їм: гратися з тваринами, вигулювати собак, організовувати збори коштів, закуповувати корм, ліки чи інші необхідні речі. Також можна працювати в правовому полі та підтримувати різноманітні заходи з протидії жорстокому поводженню з тваринами та експлуатації диких звірів у цирках та зоопарках. 

Ще один вид зооволонтерства, який з’явився через війну, — це евакуація тварин із зони бойових дій. Якщо ви не маєте у цьому досвіду, найкраще — спочатку знайти людей, які цим займаються, та долучатися до їхніх виїздів. Але для цієї діяльності бажано мати машину, вдосталь вільного часу та не боятися їздити в прифронтові міста.

ГО «Відкриті клітки Україна» привозить корм і ліки у притулки для тварин
Волонтери закуповують корм та інші необхідні речі для зоопритулків


ГО «Відкриті клітки Україна» є частиною великої міжнародної організації Anima International, яка діє у семи країнах Європи та захищає права тварин, що перебувають на промислових фермах.

Правами й потребами фермерських тварин нехтують найбільше, як в Україні, так і в усьому світі. Тому ця проблема потребує уваги суспільства.

Зараз ми працюємо над масштабним проєктом з пришвидшення процесу імплементації вищих стандартів добробуту для курей-несучок на українських фермах. Ми намагаємося доносити проблему неналежних умов утримання курей до широких мас та багато працюємо у юридичному полі, щоб впливати на законодавство щодо цього питання. До повномасштабної війни також проводили розслідування на фермах. Значна частина нашої діяльності — це освітні заходи, спрямовані на ознайомлення суспільства з проблемами фермерських тварин та шляхів їх подолання. Наприклад, протягом п’яти років ми реалізовували просвітницьку кампанію, метою якої було заохочення людей зменшити відсоток продуктів тваринного походження у своєму раціоні.

Марш за права тварин
Команда ГО «Відкриті клітки Україна» на одному з останніх Маршів за права тварин


У нас волонтерство здебільшого інтелектуальне або творче і на 90% відбувається онлайн. Можна обрати напрям, який вам найближчий, і приєднатися до однієї з трьох команд:

  • піар (писати пости для соцмереж, знімати та монтувати ролики, писати та/чи просувати матеріали у ЗМІ тощо);
  • операційної (допомога з координацією волонтерів та виконання різних адмінзавдань);
  • проєктної (підготовка наукових статей, юридичних матеріалів, ведення перемовин з бізнесом тощо). 

Ми набираємо волонтерів приблизно раз на три місяці. Оголошуємо про набір у своїх соцмережах, збираємо всіх охочих та проводимо онлайн-навчання. Навчання потрібне для того, щоб ознайомити майбутніх активістів зі специфікою нашої діяльності. Адже, на жаль, без потреби мало хто цікавиться проблемами курей, свиней чи корів, тож варто ввести людей у курс справ.


Як стати волонтером для відбудови країни


Розповідає Тетяна Гичка,
контент-менеджерка ГО «Будуємо Україну Разом»

Тетяна Гичка, 
контент-менеджерка ГО «Будуємо Україну Разом»

Починати будь-яке волонтерство потрібно з пошуку своєї ГО. В Україні вже чимало громадських організацій чи благодійних фондів спеціалізуються на відбудовчому волонтерстві. Наприклад, «Будуємо Україну Разом», «Сміливі відновлювати», «Справжні», «Б50», Repair Together тощо. Вони пропонують волонтерство на різних локаціях (деокуповані території Чернігівщини, Сумщини, Київщини, Миколаївщини, Херсонщини) з різною тривалістю (від кількох днів до кількох тижнів). До того ж кожен регіон має свої особливості: десь більша потреба в толоках та розборах завалів, десь — власне будівництві, а десь — очищенні від намулу (Херсонщина).

Команда волонтерів БУР
Команда волонтерів БУР


Також величезна потреба у волонтерах є не тільки для відновлення зруйнованого росіянами, але і для підтримки громад. Регулярної допомоги потребують притулки для тварин, ініціативи з облаштування приміщень для молоді чи створення інклюзивних просторів. Зараз ці справи можуть потерпати через нестачу висвітлення, а отже — і рук.

Тому варто просто відкрити гугл/інстаграм/фейсбук, знайти організацію, ознайомитись із правилами та умовами волонтерства, особливостями активностей, зважитись, зареєструватись і… поїхати!


Розповідає Анастасія Ягущина,
проєктна менеджерка ГО «Будуємо Україну Разом»

Анастасія Ягущина, 
проєктна менеджерка ГО «Будуємо Україну Разом»

«Будуємо Україну Разом» займається різними видами відбудовчого волонтерства: від розбору завалів до зведення нових будинків. Відповідно під час роботи на об’єктах у таборах БУР волонтери виконують дуже різноманітні завдання: від різання та шліфування дерева до встановлення гіпсокартону. Але не варто боятись такого волонтерства, навіть якщо ви не мали раніше подібного досвіду і не знаєте, як це робиться. Адже біля волонтерів завжди є досвідчені майстри, які всього навчать, покажуть, підкажуть ще й похвалять за добре зроблену роботу. 

На таборах БУР ми «будуємо стіни помешкань та руйнуємо стіни між людьми», тож, окрім волонтерства на об’єкті, учасники залучені також до культурно-освітньої програми. Вона буває абсолютно різноманітна: від виготовлення кованих виробів з місцевими майстрами до підготовки театральних постановок за мотивами локального фольклору. Ми вважаємо, що таке дозвілля сприяє згуртуванню волонтерів і допомагає перемикатися й відпочивати після робочого дня. 


З середини жовтня по грудень Будуємо Україну Разом проводитиме волонтерські табори на деокупованій частині Херсонської та Миколаївської областей. Тож ті, хто хоче допомогти відбудувати південь України та має змогу виділити хоча б тиждень, можуть реєструватися вже.


Як інтегрувати волонтерство у своє життя?


Олена Вузька, керівниця національних програм Української Волонтерської Служби:

— Скільки часу приділяти волонтерству — це особиста справа кожного. Головне — адекватно оцінювати свої сили та не братися за те, чого ви не подужаєте. Тому важливо свідомо підійти до вибору сфери, щоб обрати ту, якій ви зможете приділяти максимальну кількість часу без значних затрат фізичних та психологічних ресурсів. 

Наприклад, ви можете волонтерити в притулку для тварин раз на тиждень, бо туди треба довго добиратися і ходити у робочий час, а в будні ви на роботі. А от перекладати тексти ви можете по годині щодня, бо вам нікуди не треба йти і ви таким чином прокачуєте свою англійську. Або навпаки — у вас сидяча робоча, і ідеальний варіант волонтерства для вас — це розвантаження гуманітарки, яке замінить похід в спортзал. 

Тут головна порада — прислухатися до себе. Обирайте той варіант, який найбільше підійде вашому стилю життя та по можливості закриє не лише потребу бути корисним суспільству, а й додаткові болі.

Марія Войтович, координаторка волонтерів в ГО «Відкриті клітки Україна»:

— Усі знають, що не буває маленьких донатів, і навіть 10 гривень — це краще, ніж нічого. Так само і з волонтерством. Якщо ви можете приділити волонтерству лише годину на тиждень — це все одно краще, ніж не волонтерити взагалі. Знайдіть для себе золоту середину й зробіть волонтерство корисною звичкою. 

Олена Розвадовська, голова правління БФ «Голоси дітей»:

— Щоб найбільш екологічно інтегрувати волонтерство у своє життя, варто обирати для цього справу, яка буде продовженням вашої професійної діяльності. Наприклад,  вчитель з малювання може на вихідних давати безкоштовні уроки для дітей військовослужбовців, а тренер з футболу може відкрити гурток для дітей з сусіднього села, які не мають змоги відвідувати платні заняття. Треба шукати справу, яка не буде вас обтяжувати, а навпаки — драйвитиме.

У 2016 році я їздила на навчання з волонтерства у США, і мені дуже сподобався їхній підхід до волонтерської діяльності. В них є ком’юніті-центри, куди ви можете прийти й взяти на себе посильну відповідальність. Наприклад, ваша допомога полягатиме в тому, щоб щосуботи приходити в цей центр і мити підлогу. Це ваш внесок у розвиток громади, вам це не складно і не треба вигадувати, чим ви можете бути корисні. 

Коли ж американці чують, що в Україні волонтерство — це поїздки на фронт та збори сотень мільйонів на забезпечення армії — у них просто очі лізуть на лоба. Тому ми, українці — дуже крутий приклад нації добродійників.

Тетяна Гичка, контент-менеджерка ГО «Будуємо Україну Разом»:

— Ми всі дуже чекаємо поки британські вчені відкриють ідеальну формулу балансу між побутом і волонтерством, але поки що доводиться покладатися на власні відчуття. У кожного з нас свій особливий графік, різна кількість робіт, хобі, швидкість втомлюваності, рівень мотивації. Тому потрібно зважати на власні спроможності та обмеження.

На щастя, існує величезний вибір видів волонтерства. Це може бути як і онлайн (телефонна підтримка, оцифрування даних, рерайт та копірайт текстів), так і кількагодинні офлайн активності у вашому місті (плетіння сіток, приготування їжі, сортування гуманітарної допомоги, вигул собак для притулку тощо). Або можна спробувати виділяти час на волонтерство періодами: регулярно брати відпустку для волонтерства на виїзді на будівничих таборах від БУР чи на прифронтових територіях. Можна також перетворити своє хобі на волонтерство, особливо, якщо це хендмейд. Наприклад, віддавати на благодійні розіграші певну створену із любов’ю річ. 


Як запобігти вигоранню від волонтерства?


Олена Вузька, керівниця національних програм Української Волонтерської Служби:

— Стежте за своїми емоціями та фіксуйте момент, коли вас починають дратувати найменші дрібниці. Це перший «дзвіночок», що треба відпочити. В такому випадку можна взяти паузу або спробувати змінити сферу волонтерства. Якщо ви надавали інтелектуальну допомогу, спробуйте перемкнутися на механічну роботу руками, на кшталт, плетіння маскувальних сіток. Якщо ваша волонтерська діяльність вимагала активного спілкування з людьми, замініть її на деякий час на допомогу тваринам. Або ж просто відпочиньте кілька днів та наберіться сил. 

Марчук Владислава, операційна директорка благодійного фонду «Рій»:

— Найголовніше — тверезо оцінювати свою зайнятість на роботі чи навчанні та ресурси, які у вас залишаються після виконання основних обов’язків. Перед тим як взяти на себе певні зобов’язання, проговоріть з координатором свої можливості та беріть в роботу лише ті завдання, які зможете виконати в рамках дедлайну, залишаючи собі час на якісний відпочинок. Також важливо фіксувати результати своєї роботи та пам’ятати, що будь-яка допомога армії наближає нашу Перемогу. 

Сильна мотивація — найкращий захист від вигорання.

Анюта Кармазіна, кемп-лідерка ГО «Будуємо Україну Разом»:

— Помічайте, коли вам пора відпочити, і виділяйте на це час. Часто година відпочинку відкладається тижнями на потім, бо вам здається, що організації повсякчас потрібна ваша максимальна включеність. Однак пам’ятайте, що людина із повною батарейкою працює краще та ефективніше, ніж та, що не спить уже третю добу. Тож забезпечуйте собі високу якість сну, дотримуйтеся режиму, регулярно харчуйтеся та проводьте час на свіжому повітрі.

Делегуйте завдання, які вас виснажують. Так-так, це важко, але треба. Ресурс, який витрачається, щоб змусити себе робити певну дію, можна витрати на навчання іншої людини чи переспрямувати в інше річище. А якщо відчуваєте вогонь втоми, який випалює все всередині, — наважтеся звернутися до довірених осіб або спеціаліста.

Уникнення вигорання — це процес, і кожна людина має свій власний шлях до відновлення балансу та емоційного здоров’я. Важливо пам’ятати про себе та власні потреби, а також навчитися просити про допомогу, коли це потрібно. 

Волонтери мають велике серце, але їхній емоційний добробут також дуже важливий.


Дякуємо за участь у підготовці матеріалу Українській Волонтерській Службі, благодійним фондам «Рій» і «Голоси дітей» та громадським організаціям «Будуємо Україну Разом» і «Відкриті клітки Україна».

Крута робота вже чекає!

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

Від девелопера до волонтера: 4 історії про світчинг під час війни

Як інтелектуальне волонтерство сприяє професійному розвитку: 4 історії

«Не можу волонтерити, в мене робота…» Як поєднати кар’єру й допомогу іншим?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: