Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чи має значення зовнішній вигляд на співбесіді? Батл ейчарів і рекрутерів

26.11.24 Пошук роботи 8 хв читання

Як зовнішній вигляд на співбесіді впливає на перше враження від кандидата? Чи існують певні стандарти або очікування? І що може відразу відштовхнути роботодавця? Про побажання до зовнішнього вигляду кандидатів поговорили з рекрутерами й ейчарами різних український компаній.


Марічка Шейко

Марічка Шейко

Head of Employment у Mate academy

Рекрутер формує перше враження про кандидата на основі безлічі факторів, серед яких комунікація, поведінка й зовнішній образ. Щодо останнього в ІТ-сфері конкретних стандартів немає. Достатньо, щоб людина мала охайний зібраний вигляд і при цьому комфортно себе почувала.

Можна почути багато історій, як кандидати проводять онлайн-дзвінок у піжамі та розтріпані, немов щойно після сну. Звичайно, це недопустимо просто з поваги до іншої людини. Найкраще для співбесіди обирати те, в чому вам буде комфортно і що відповідатиме робочій атмосфері. Якщо компанія має конкретні вимоги щодо зовнішнього вигляду, найімовірніше, вам про це повідомлять. 

Студенти Mate academy, яким ми допомагаємо з працевлаштуванням, ніколи не стикалися з упередженнями через макіяж, пірсинг чи татуювання. Навпаки, у певних ситуаціях це може стати айсбрейкером — якщо рекрутер, наприклад, теж має татуювання.


Поради кандидатам

  • При першому контакті намагайтеся знайти баланс між самовираженням і стриманістю. Віддавайте перевагу комфорту й охайності. 
  • Не вдягайте мерч інших компаній 🙂
  • Якщо вдягнутися відповідно до напряму, в якому працює компанія, — це можуть помітити. Наприклад, для геймдев-індустрії це одяг, що демонструє любов до ігор тощо. У такий спосіб ви підкреслите свою приналежність до ком’юніті, з яким хочете працювати в майбутньому. Наприклад, для випускника однієї з наших програм фото ментора у світшоті «Наша русофобія недостатня» стало одним із факторів, що вплинув на рішення пройти курс 🙂  


Олена Коротченко

Олена Коротченко

Керівниця відділу залучення талантів Sense Bank

Як і в будь-якому спілкуванні, враження від кандидата на співбесіді формується з перших хвилин знайомства. На цьому етапі рекрутер звертає увагу на загальні аспекти: охайність, уважність до деталей, манеру спілкування та вміння будувати діалог. 

У фінансовій сфері певні стандарти ділового етикету в контексті зовнішнього вигляду залишаються актуальними. Охайність та увага до деталей допомагають створити позитивне перше враження, особливо для позицій, що вимагають особистої комунікації з клієнтами. Проте це радше очікування, ніж жорсткі вимоги. 

Ми цінуємо індивідуальність, тому гнучко підходимо до зовнішнього вигляду кандидатів. Головними для нас є його професійні компетенції, досвід та особисті цінності. Такі елементи, як макіяж, пірсинг чи татуювання, не є вагомими критеріями для оцінки кандидата і зазвичай не впливають на наше сприйняття. Ми дотримуємося твердження, що кожен має право на самовираження, і наше завдання — підтримувати інклюзивну атмосферу.

Під час онлайн-співбесід ключовим фактором є технічна підготовка: якісне зображення, гарний звук і спокійна обстановка, де нічого не відволікатиме від розмови. Очікування щодо зовнішнього вигляду залишаються гнучкими. Якщо для офлайн-зустрічей зберігаються стандартні норми ділового стилю, то для онлайн-формату достатньо просто акуратного вигляду. Головне для нас — це зміст розмови та професійний підхід.


Поради кандидатам

Передусім важливим є підготовлений і охайний вигляд, оскільки це свідчить про серйозне ставлення до процесу співбесіди. Рекрутеру може здатися негативним надмірний рівень неформальності чи демонстрація явної недбалості в зовнішньому вигляді, що потенційно може відволікати від основної розмови.

Тому подбайте про охайний вигляд, у якому ви будете почувати себе комфортно, це допоможе не відволікатися від розмови. Для онлайн-інтерв’ю важливо забезпечити якісний звук і чітке зображення в тихій обстановці.


Леся Сакалдинська

Леся Сакалдинська

HR Generalist у Projector

Сучасні та професійні компанії більше орієнтуються на навички, досвід і компетентність кандидата. Тому зараз зовнішність не є вирішальним фактором. За кордоном взагалі існує практика не додавати фото до CV, тому що ваш зовнішній вигляд не повинен впливати на рішення рекрутера чи роботодавця.

У нас у Проджі стиль одягу не є критерієм відбору чи то кандидатів у команду, чи кураторів на курси. Головне — щоб людина була професіоналом та поділяла наші цінності. Так само макіяж, пірсинг чи татуювання — особиста справа кожного. Це не робить вас гіршим чи кращим кандидатом. Ми тут проти дискримінації та за самовираження. Нам важливіші ваші компетенції, професійні якості та культура праці, а не особливості зовнішності.

В онлайн-форматі зазвичай акцент на зовнішньому вигляді менший, тому що камера зосереджена суто на обличчі, а не на одязі. А от під час особистої зустрічі перше враження створюється не тільки через діалог, але й через мову тіла. Для рекрутерів важливо, щоб ви почувалися впевнено під час цього діалогу та могли легко відповідати на запитання. Тому одяг повинен бути як мінімум зручним, щоб ви почувалися максимально комфортно.


Поради кандидатам

Обирайте комфортний та нейтральний одяг, у якому ви будете почуватися максимально впевнено. Згадайте, можливо у вас є «щаслива» кофтинка? Або оберіть щось зручне й вирішіть, що ця річ стане саме тою «щасливою», і в ній ви точно будете почуватися максимально комфортно на співбесіді. 

Ще один лайфхак — прикраса чи якийсь цікавий аксесуар. Часто в ході діалогу така річ привертає увагу, і у вас може зав’язатися невеликий діалог про неї. Це зробить атмосферу співбесіди більш невимушеною та дружньою, а вас — більш розслабленими.

Якщо підсумувати, моя порада буде така: краще добре підготуватися до запитань, пов’язаних із вашими навичками та професійними якостями. А в одязі надати перевагу зручному та нейтральному. Адже ваш зовнішній вигляд лише підкреслює готовність до роботи, і не є головним фактором для рекрутера.


Любов Раїнчук

Любов Раїнчук

Співзасновниця ГО Philanthropy in Ukraine

У нас є політики, в яких регулюється, що вік, стать, зовнішність, раса, сексуальні вподобання не впливають на нашу оцінку кандидатів, оскільки ми проти дискримінації. Зараз більшість наших співбесід проходять онлайн, тому зовнішній вигляд ще й важко оцінити, проте є речі, на які я звертаю увагу як онлайн, так і офлайн.

  • Акуратність. Чи речі попрасовані, чисті, наскільки охайний вигляд. Йдеться саме про доглянутість, а не стиль.
  • Одяг на співбесіді. Я люблю кроп-топи і яскравий стиль, але всьому час і місце. На співбесіду краще обирати більш діловий одяг.

Я би сказала, що є правила здорового глузду, коли твій одяг просто доречний. Не можна заперечувати, що перше враження впливає на сприйняття, тому це можливість заробити додаткові бали при спілкуванні. На офлайн-співбесіді я очікую, що в людини будуть не піжамні штани. Хоча, за деяких обставин і вони можуть бути. Під час онлайн-співбесіди неприйнятно, коли людина курить айкос, сидить так, що видно коліна в камері, чи їсть.

Занадто яскравий макіяж може викликати здивування, але в мене не буде пориву йти вмивати людину в умивальнику, як це робили деякі вчителі в школі. Щодо пірсингу й татуювань: у мене пробитий ніс, причому зробила я це в доволі зрілому віці, у половини нашої теперішньої команди є татуювання, тому для нашої організації це абсолютно прийнятно. Раніше я чула історії, що потрібно було прикривати татуювання чи не мати пірсингу на обличчі, проте зараз не уявляю, щоб це було причиною не брати когось на роботу чи не працювати з людиною. 


Поради кандидатам

  • Одягнути чистий одяг (і повірте, я на цьому наголошую не просто так).
  • Попрасувати одяг (або вдягнути той, що не мнеться).
  • Посміхатись і бути привітним.
  • Не рекомендую сідати в дуже розкуту позу (ноги на стіл чи відкидатися на кріслі).


Катерина Глушеня

Катерина Глушеня

Global HR Director у Laba Group  

Чи має значення зовнішній вигляд на співбесіді й відповідно для роботи, залежить від культури компанії, галузі та посади. Якщо для банківської сфери, готельно-ресторанного бізнесу чи сфери обслуговування (наприклад, для консультантки з продажу косметики) зовнішність дійсно може важити, то в галузі, де працюю я — EdTEch — і конкретно в нашій компанії майже немає очікувань чи стандартів щодо зовнішності. 

Кажу «майже», бо це також залежить від контексту посади. Зрозуміло, що для SMM-менеджера, що працює дистанційно, набагато важливіші професійні якості, а зовнішній вигляд, макіяж, пірсинг чи татуювання не мають значення. Але якщо говорити про ведучу відеоподкасту для консервативної аудиторії, то тут, наприклад, пірсинг чи татуювання можуть не сприйматися глядачами.  

Отже, якщо тільки не йдеться про роботу, для якої зовнішність дійсно має значення, то в ідеалі зовнішній вигляд кандидата ніяк не повинен впливати на враження рекрутера. Але всі рекрутери — звичайні люди, які часто піддаються когнітивним упередженням: ми підсвідомо оцінюємо кожну людину, й уже за кілька секунд мозок приймає рішення, подобається вона нам чи ні. А за такий короткий час оцінити можна хіба поведінку й зовнішній вигляд. Тому, як би нам не хотілося зворотного, зовнішність все ж може відігравати певну роль. 

Хороша новина в тому, що когнітивні упередження можна подолати: якщо рекрутер розуміє, що зовнішній вигляд не має значення для роботи в компанії, він абстрагується від свого першого враження й зосередиться на компетенціях кандидата.

З досвіду скажу, що набагато частіше, ніж зовнішність, вплинути на перше враження може поведінка. Наприклад, були кейси, коли на онлайн-співбесіди кандидат клав ноги на стіл чи курив айкос на камеру. Це відштовхує більше, ніж якісь враження від зовнішнього вигляду. При офлайн-спілкуванні більше, ніж зовнішність, може відштовхувати неприємний запах — це автоматично викликає негативну реакцію.


Поради кандидатам

На мою думку, зовнішній вигляд має виражати вас і водночас враховувати специфіку компанії, з якою ви плануєте спілкуватися. Тобто якщо ви проходите співбесіду на керівника банку, не варто одягати майку й демонструвати всі свої татуювання (я дійсно знаю компанії, де це не ок для управлінських позицій). З іншого боку, одягнути костюм замість худі й прикрити татуювання можна завжди, а от чи комфортно вам буде постійно працювати в компанії, в якій є певні побажання до зовнішнього вигляду її працівників? Тож раджу розуміти себе, свої очікування від бажаного місця роботи та зіставляти це з культурою та очікуваннями компанії. 


Анна Стельмах

Анна Стельмах

Talent Acquisition Specialist в агенції talentC

Зовнішній вигляд дійсно впливає на перше враження про вас. Він показує, що ви підготувалися до зустрічі, це невербальний спосіб сказати «Я поважаю цей процес (чи корпоративну культуру) і відповідально підходжу до спілкування». Крім того, вдало підібраний і комфортний для вас образ додає впевненості, яка буде відчуватися під час розмови.

В IT-середовищі основне правило — почуватися комфортно й бути собою. Ви можете обрати будь-який стиль, який пасує вашій особистості та настрою. Головне —  мати охайний вигляд. На співбесідах оцінюють ваш потенційний внесок у розвиток компанії, а не те, що на вас вдягнуто. Якщо маєте сумніви, ви завжди можете уточнити у рекрутерів, який дрес-код прийнятий в компанії, і адаптувати свій стиль до нього. 

Зазвичай на такі речі, як макіяж, пірсинг чи татуювання, особливої уваги не звертають. Легкий макіяж може додати впевненості, але краще уникати надмірного, адже це може виглядати недоречно. Пірсинг та татуювання рідко викликають питання. Важливо лише розуміти, чи відповідає ваш стиль культурі компанії. Головне — мати природний вигляд і підкреслювати свій стиль без перебільшень.

Очікування від зовнішнього вигляду кандидата трохи відрізняються залежно від формату співбесіди. Для онлайн-зустрічей головне — хороше освітлення, нейтральний фон і охайний зовнішній вигляд. Навряд чи вам навіть знадобиться взуття 🙂 А от нейтральний, прибраний та тихий простір довкола справить позитивне враження. Офлайн-зустрічі ж зазвичай вимагають повного образу та уваги до деталей. Наприклад, чисте взуття, доглянута зачіска та загальна акуратність, адже враження протягом такої зустрічі формується завдяки цілісному образу.

Є небагато речей, які можуть прям відштовхнути на співбесіді. Наприклад, коли кандидат лежить у піжамі на ліжку під час онлайн-зустрічі або виглядає нетверезим — це вже точно викликає сумніви.


Поради кандидатам

Якщо у вас є свій стиль, не бійтеся його проявити, але не забувайте про межі. Наприклад, яскравий аксесуар або стильна деталь можуть показати вашу унікальність, але вони не мають відвертати увагу від суті співбесіди.

Обовʼязково обирайте ті речі, в яких вам комфортно. Незручний одяг або взуття можуть створити додатковий стрес, тож надайте перевагу тим речам, у яких ви почуватиметеся впевнено.

І пам’ятайте: головне – бути собою і зосереджуватися на розмові та своїх професійних навичках.

Ваше резюме вже готове?

Тоді швидше надсилайте його на одну з крутих вакансій у нас на сайті 👉

Вакансії

Читайте також

Що потрібно знати про дискримінацію за зовнішністю на роботі: розповідає експертка

Як часто потрібно міняти роботу? Батл думок ейчарів і рекрутерів

Чи важлива вища освіта для роботи? Батл думок ейчарів і рекрутерів

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.