Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Рекрутери — про дивну поведінку кандидатів на співбесіді | Частина друга

05.07.21 Happy HR Пошук роботи 9 хв читання

Це друга частина матеріалу про дивну поведінку кандидатів. Перша порція історій рекрутерів — за посиланням 👉

Читати

Кандидати часто скаржаться на рекрутерів за відсутність зворотного зв’язку, некоректні запитання тощо. Втім, іноді й самі пошукачі поводяться дивно — приходять без запрошення, повчають роботодавців чи плутають співбесіду з рестораном.

Ми попросили наших експертів пригадати найбільш незвичайні випадки, що трапилися з ними на інтерв’ю, та дати поради: кандидатам — як їх уникнути, а колегам — як на них реагувати.


Альона Густікова

Alona Gustikova

Recruiter у Boosta

Один із кандидатів їв протягом усієї онлайн-співбесіди з відеозв’язком. Він влаштував повноцінну вечерю: монотонно кришив хліб у тарілку і нарізав м’ясо. Це не лише відволікало мене, а й заважало говорити самому кандидату. Ми провели співбесіду до кінця, однак після дзвінка залишився неприємний осад. 


Що робити в такій ситуації


Інтерв’ю варто планувати, щоб у кожного учасника була можливість поїсти до або після. А якщо зустріч затягнулася, а у кандидата, наприклад, харчування за графіком, варто пояснити ситуацію і уточнити, чи не буде рекрутер проти перекусу. Впевнена, що протеїновий батончик або ягоди не будуть проблемою. Якщо ж рекрутер стикнувся з кандидатом, який активно вечеряє, найкращим варіантом буде запропонувати завершити співбесіду і вибрати більш зручний час для дзвінка.

А як потрапити на роботу в Boosta й чим особлива ця компанія, читайте на її кар’єрній сторінці 👉

Читати


Тетяна Волошина

Tatyana Voloshina min

Кар’єрна консультантка, HR Business Partner у TECHIIA

Якось у компанію, де я працювала, без дзвінка прийшла дівчина і принесла в руках резюме. Виявилося, що вона чула про компанію та хотіла в ній працювати — неважливо, на якій посаді. З нею поспілкувалися і зберегли резюме на майбутнє, оскільки на той момент вакансій для дівчини не було.

За місяць вона додала мене в друзі на Facebook і нагадала про себе. Ще за кілька місяців — знову приїхала в компанію: привезла резюме, провела самопрезентацію і нагадала, що хоче працювати саме у нас. Це важко було забути. Я навіть жартувала, що ще трохи — і дівчина в очікуванні вакансій розіб’є намет під офісом 🙂

Трохи пізніше у нас з’явилася вакансія персонального асистента. Досвід цієї дівчини не зовсім відповідав вакансії, але я вирішила все ж запропонувати її резюме на розгляд. В результаті її запросили на співбесіду і зробили оффер.


Що робити в такій ситуації


Така наполегливість у пошуку роботи дивує і навіть бентежить. Особливо те, що людина приїжджала в компанію без запрошення. Але з іншого боку, кандидатка досягла своєї головної мети — запам’яталася, виділилася серед інших кандидатів і показала високу мотивацію працювати саме з нами.

Загалом наполегливість має сенс, якщо її правильно використовувати і враховувати контекст ситуації. Не варто приїжджати в компанію без запрошення, але відгукуватися через різні канали, налагоджувати зв’язки з рекрутерами та проявляти зацікавленість у роботі в компанії — точно хороший варіант 🙂

А як потрапити на роботу в TECHIIA й чим особлива ця компанія, читайте на її кар’єрній сторінці 👉

Читати


Світлана Шваб

Svitlana SHvab min

Recruiter у Boosta

Під час однієї зі співбесід кандидат встав і почав розігрувати сварку з колишнім роботодавцем у мініатюрах. Показав, хто де стояв, як жестикулював і що говорив. Живі емоції — це, звісно, добре. Однак не варто впадати в крайнощі.


Що робити в такій ситуації


Кандидатам краще не перетворювати співбесіду на виставу. А рекрутерам, які стикнулися з подібним, можу порекомендувати постаратися м’яко зупинити людину та спрямувати розмову в інше русло.

Боїтеся проходити співбесіди?

Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та впоратися зі страхами

До гайда


Віталіна Шихова

Vitalina SHyhova min

Technical Recruiter у Revolut

Я працюю над пошуком фахівців в Україні, а також в Європі й Азії. Якось у мене було відеоінтерв’ю з програмісткою з Румунії. Дівчина сиділа перед шафою-купе з великим дзеркалом. У відображенні було помітно, що поруч на ліжку сидить молодий чоловік. Кімната виглядала дуже маленькою, тому я подумала, що йому просто нікуди піти, і вирішила не звертати на це увагу.

Почалася розмова, ми поговорили про компанію і перейшли до блоку питань про досвід. У цей момент чоловік встав з ліжка й почав знімати штани. Кандидатка ніяк не відреагувала і спокійно продовжувала відповідати на питання.

Перша моя реакція — ступор. Погодьтеся, не кожен день у вас на інтерв’ю роздягаються. Але я швидко прийшла до тями і ввічливо зауважила, що бачу хлопця у відображенні шафи. Дівчина дуже зніяковіла і пояснила, що це просто її бойфренд. Молодий чоловік спокійно ліг у ліжко під ковдру, ніяк не відреагувавши на те, що відбувається. А я з усіх сил намагалася не акцентувати увагу на цій ситуації. Після цього ми швидко закінчили співбесіду: кандидатка не пройшла до наступного етапу, оскільки її досвід не підійшов для нашого проєкту.


Що робити в такій ситуації


Складно сказати, наскільки правильною була моя реакція. Хотілося згладити незручну ситуацію, в якому опинилася кандидатка, перевести це в жарт і, звісно ж, не дивитися в дзеркало 😊

Порада іншим рекрутерам: ставтеся до таких ситуацій спокійно. З кожним можуть трапитися незручні моменти через особливості віддаленої роботи, не все можна передбачити. Нехай це не впливає на вашу об’єктивність при відборі.


Яна Швець

YAna SHvets min

Recruiter у Boosta

Якось на співбесіду зі мною та тімлідом прийшов кандидат, який добре себе показав під час телефонної розмови і, судячи з резюме, володів великим набором потрібних нам навичок. Однак вже під кінець співбесіди він повідомив, що хоче підучитися пів року в нашій компанії, а потім реалізувати знання на власному проєкті. Така чесність похвальна і навіть, можливо, підійшла би компаніям, які шукають людину для короткострокового проєктного співробітництва. Але ми шукали новачка в команду хоча б на рік, тому довелося віддати пріоритет іншому кандидату.


Що робити в такій ситуації


У даному випадку кандидату просто потрібно знайти ідеальне для себе місце, а рекрутеру — заздалегідь визначити для себе, на який мінімальний термін співпраці з кандидатом готова піти команда, і намагатися не розпорошувати увагу на людей, з якими вам не по дорозі.


Діана Рижкова

Diana Ryzhkova

Кар’єрна консультантка і рекрутерка з пошуку Middle-фахівців та топменеджменту

Трапляються кандидати, яких я називаю всезнайками — про що не спитай, в них немає конкретної відповіді про себе, зате є відповідь, як треба. Пам’ятаю, як кандидат на позицію фінансового директора почав ділитися своїми думками щодо того, як компанія має вести бізнес і який кандидат їй найкраще підійде. Зрозуміло, що з натяком саме на свою кандидатуру, навіть якщо насправді він не зовсім підходив: «Ні, це у вас опис вакансії неправильний, я — саме той, кого ви шукаєте». 

На питання про досвід у напрямках, які нас цікавили, він розповідав, як воно має бути. Доводилося кілька разів перепитувати, щоб почути про його власний досвід. Кандидат ще й сперечався стосовно функціоналу і навичок для цієї посади — мовляв, на цій позиції такого зазвичай не роблять. Спочатку я уважно слухала, потім втомилася, почала перебивати й уточнювати. Це допомогло отримати більше конкретної інформації та зрозуміти, що кандидат не наш. 


Що робити в такій ситуації 


Кандидатам: інтерв’ю — це дійсно ваш зірковий час, коли ви можете продемонструвати компанії свої знання, професіоналізм та переваги. Але важливо пам’ятати, що це зовсім не означає розповідь про все на світі. Не перебивайте, не намагайтеся показати, що ви розбираєтеся в усьому, не прагніть здатися розумнішим за рекрутера чи компанію. Ви маєте «підсвітити» свої сильні сторони, причому ті, що були окреслені в описі вакансії, і так, аби рекрутер бачив — у вас є потенціал. Більше слухайте та питайте про компанію, але не давайте порад тоді, коли вас про це не просять.

Рекрутерам: не втрачайте суть розмови і чітко фіксуйте, на які питання кандидат вам відповів, а на які ні або дав туманну відповідь. Структуруйте кандидата — серед його потоку думок вам потрібно виокремити саме те, що необхідно для прийняття рішення. Уточнюйте, задавайте більше конкретних питань, інакше в якийсь момент розмова з кандидатом перетвориться на його суцільний монолог, ви витратите свій час, але нічого цінного для себе не дізнаєтеся.

Шукаєте роботу чи, навпаки, кандидатів на вакансію?

Якщо ви рекрутер або ейчар — розміщуйте у нас свої вакансії, а якщо кандидат — шукайте роботу у нас на сайті 👉

Вакансії

Читайте також

Дали маху в спілкуванні з кандидатом: як рекрутеру виправити помилки?

Що говорити на співбесіді про причини звільнення?

Рекрутинг здорової людини: як рекрутерам та кандидатам налагодити стосунки

Розсилка для компаній-роботодавців від CEO Happy Monday

Розсилка з головними новинами ринку найму та бренду роботодавця, а також оглядом головних оновлень платформи для роботодавців.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.