Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Бумерангове наймання: чи варто повертатися в компанію, з якої ви звільнилися?

06.08.24 Пошук роботи 5 хв читання

Звільнення більше не є крапкою у взаєминах фахівця й роботодавця, адже сьогодні все більше спеціалістів наймають повторно — бумерангом. Що таке бумерангове наймання та як прийняти рішення про повернення до колишнього роботодавця, розповідає та ділиться власним досвідом Марія Сидоришина, Technical Recruiter у рекрутинговій агенції ITExpert.

1722943085 Марія Сидоришина
Марія Сидоришина


Що таке бумерангове наймання і чому це не крок назад


Бумерангове наймання — це практика працевлаштування колишніх працівників за ініціативи як роботодавця, так і кандидата. Тобто за якийсь час після звільнення фахівця наймають повторно на ту саму чи іншу посаду. Думаєте, це рідкість? Насправді, за даними досліджень, кількість подібних випадків зростає: з 3,9% серед усіх наймів у 2019 році до 4,5% — у 2021.

Фахівці повертаються з різних причин: від розчарування на новому місці роботи до появи нових можливостей у попереднього роботодавця, наприклад, нового цікавого проєкту чи вищої посади. Іноді спеціаліст володіє доволі рідкісним досвідом та вузькою спеціалізацією, і тоді для нього є лише кілька компаній з відповідними вакансіями на локальному ринку. Трапляється й так, що людину скоротили через кризу, але кількість клієнтів зросла, тож зі спеціалістом можна поновити роботу (звісно, якщо він не проти).

Я впевнена: якою не була б причина повернення до попереднього роботодавця, це не даунгрейд (пониження рівня, крок назад у кар’єрі — прим. ред.). Саме через цей стереотип багато спеціалістів уникають бумерангового наймання та втрачають нові можливості. Сприймайте повернення як наступний етап з додатковими можливостями та покращеними навичками, які допоможуть проявити себе — так, ставши бумерангом, ви отримаєте сильне підґрунтя для розвитку.

Чи всі компанії готові до бумерангового наймання? На це запитання немає єдиної відповіді. Зазвичай все залежить від:

  • доступного ринку талантів;
  • причин звільнення й того, як воно проходило;
  • цінності, яку фахівець зможе принести, застосувавши новий досвід.

У будь-якому разі наймання бумеранга для організації — це про заощадження коштів на рекрутинг, полегшений онбординг, більшу впевненість у кваліфікації фахівця. Така практика посилює бренд роботодавця: якщо до компанії хочуть повертатися, це точно  green flag.


Чи варто повертатися в попередню компанію

ЗаПроти
✅ Можливість більш обʼєктивно проаналізувати, що подобається та не подобається в роботі.❌ Відчуття слабкої позиції, втрата впевненості у собі (інколи).
✅ Менший стрес, як порівняти з переходом у геть нову компанію, швидкий процес онбордингу та адаптації.❌ Зниження лояльності роботодавця, адже бумеранги стикаються з упередженнями.
✅ Можливість швидко передати попередньому знайомому проєкту новий досвід, здобутий в інших компаніях.❌ Можлива негативна реакція команди, якщо фахівця працевлаштували на вищу позицію, тоді як інші спеціалісти не отримали підвищення.
✅ Свіжий погляд на звичні проблеми та виклики.❌ Втрата часу як фахівця, так і компанії, якщо наймання чи старт роботи не мали успіху.
✅ Опція переглянути умови чи підходи до роботи, адже ви вже краще розумієте свої потреби та бажання.


Якщо ви задумуєтеся про те, щоб повернутися в попередню компанію, постарайтеся чітко окреслити причини. Пригадайте, чому ви звільнилися, та проаналізуйте, чи змінилося щось із часом. Наприклад, вам хотілося працювати над продуктом, орієнтованим на іноземний ринок, але компанія не мала такої можливості. Вона й досі не з’явилася, але ви не мали успіху в пошуках нового роботодавця, тому повертаєтеся, не знайшовши нічого кращого. Можливо, перший час після повернення ви ігноруватимете своє незадоволення, але воно буде накопичуватися й призведе до вигорання та повторного звільнення.


Як я стала бумерангом


Моя кар’єрна історія — класика бумерангового наймання. Після понад двох років в ITExpert мені почало здаватися, що я більше не маю можливості себе проявити та розвиватися. Мені хотілося інакше взаємодіяти з hiring-менеджерами, заглибитися в нові сторони процесу наймання та спробувати себе в іншому типі компанії (продукті чи аутсорсі). Ці думки активізувалися через стрес на початку повномасштабного вторгнення. Тож я оптимістично перейшла на нове місце роботи.

Хоча цей досвід і був цінним, ставши частиною нової команди, я усвідомила, що численні можливості для розвитку були доступні й на моїй попередній роботі. Просто з часом вони почали сприйматися як належне. Я усвідомила, що цінності й можливості ITExpert мені резонують більше, і вже за пів року почала думати про повернення. Я дуже ретельно аналізувала, наскільки моє рішення зважене. Мені не хотілося завдавати шкоди як теперішньому, так і минулому роботодавцю. Однак саме це рішення відчувалося мені більш комфортним.

Усе відбулося відносно легко. Після короткої розмови з моєю колишньою тимлідеркою про те, чи є вакантні місця в команді, мене запросили на співбесіду. Говорили про те, чи обдумане це рішення, яка моя мотивація. Я розповіла про нові навички та досвід, що допомогло «продати» мою кандидатуру. 

Пауза була невелика, тож я продовжила роботу на тій самій позиції та умовах, на яких прощалася. Я очікувала на випробний термін, однак в перші ж дні ми вирішили, що в ньому немає потреби. Адаптація проходила швидко, хоч деякі правила та інструкції я таки оновлювала у своїй пам’яті.

Звичайно, я думала, чи не буде цей крок даунгрейдом. Однак зараз, пропрацювавши в ITExpert рік після повернення, цього відчуття немає. Я на своєму місці, задоволена командою і вже готуюся до переходу на новий внутрішній грейд.


Як «продати» себе, якщо ви повертаєтеся у компанію?


Одного бажання працівника не вистачить, щоб знову бути працевлаштованим у компанію. Hiring-менеджери можуть вагатися, чи варто поновлювати співпрацю, адже є ризик, що людина знову передумає та звільниться. Що можна зробити, щоб розвіяти сумніви роботодавця та мати більше шансів на офер? 

  • Оцініть, як ви звільнилися з компанії, чи залишилися в хороших стосунках із керівництвом та командою. Якщо так, це відразу полегшить завдання. А якщо ви звільнилися з конфліктом та грюкнувши дверима, повернутися навряд чи вийде (та й чи справді це вам потрібно?).
  • Чесно розкажіть про причини свого рішення. Якщо ще при звільненні ви відверто пояснили свої дії, комунікація пройде легше. Розкажіть, що змінилося та чому ви вирішили, що хочете повернутися. Можливо, причини будуть здаватися дещо тривіальними або вам буде важко про них сказати. Однак це буде перевагою в очах роботодавця і допоможе обом сторонам більш тверезо прийняти рішення.
  • Аргументуйте, як ваш новий досвід буде цінним компанії. Ви можете розказати, чого навчилися та як ці знання покращать ваші результати. Наприклад, у моєму кейсі великим плюсом до повернення став новий досвід у компанії іншого типу, що дав мені можливість поділитися новими способами сорсингу й відбору та використати здобуті навички для більшої ефективності.
  • Комунікуйте з повагою. Навіть якщо ви стали більш впевнені в собі та здобули багато корисних навичок, не варто думати, що вас без сумнівів повернуть на роботу або відразу дадуть підвищення. Спілкуйтеся з роботодавцем на рівних. Зрештою, ви проходите відбір, як і решта кандидатів.
  • Висловіть менеджеру своє розуміння. Проговоріть, що розумієте сумніви менеджера в тому, щоб брати на роботу людину, яка вже звільнялася, і що це дійсно непросте рішення. Постарайтеся м’яко опрацювати це заперечення: наведіть заздалегідь підготовлені факти про те, чому цей крок є обдуманим і на вас можна покластися.

І наостанок: не варто сприймати кар’єрний шлях лише як рух «компанія А → компанія Б → компанія В». Інколи він нелінійний і заплутаний, але це не робить його поганим. Ключове у виборі кар’єрних поворотів — ваш комфорт та впевненість у тому, що перехід у нову компанію чи повернення до минулого роботодавця стануть для вас цінними.

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Двічі в один офіс: чи варто повертатися на стару роботу

Нетворкінг та пошук роботи у соцмережах: навіщо, як та невже працює?

Перевірка на чесність: як і навіщо компанії використовують поліграф (детектор брехні)

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.