Багато говорять про те, чому кожному спеціалісту важливо мати ментора. Але є великі переваги і в тому, щоб бути ментором. Про них під час тематичного вебінару розповіла Вікторія Наливайко, CEO та співзасновниця BazaIT, засновниця reteam Agency, співзасновниця ком’юніті IT Product People.
Організатором вебінару виступила освітня ініціатива Code Club Україна — всеукраїнська мережа безкоштовних клубів кодування для дітей та підлітків 8-17 років. Проєкт є частиною Міжнародної волонтерської ініціативи Code Club World, заснованої у 2010 році у Великобританії.
7 навичок, які прокачує менторство
Менторство — це ефективний інструмент покращення власних скілів. Під час менторської сесії потрібно вислухати співбесідника, зрозуміти його біль. Або поставити уточнювальні запитання та з їхньою допомогою сформувати конкретний запит спеціаліста. Важливо вміти повертати хід розмови в потрібний бік, під час діалогу паралельно аналізувати свій досвід, щоб відразу дати менті конкретні приклади та поради. Стежити за часом, зчитувати міміку та жести й розуміти, чи співбесідник вловлює ваші думки, чи сесія пройде повз нього.
Тобто, це ціла низка паралельних процесів, яка дає змогу ментору прокачати власні вміння та навички, а саме:
1. Структурування своїх знань
Під час сесії ментор вчиться виділяти конкретику, систематизувати власний досвід і знання та конвертувати їх в конкретні поради та кейси, без води.
2. Відродження забутих кейсів
Готуючись до менторської сесії чи шукаючи релевантне рішення для менті, ментор обов’язково «копатиме» глибоко в пам’яті та власному досвіді. Адже найцінніше — приклади не з підручника, а з реальної практики. І обов’язково згадає важливі речі, які міг давно забути.
3. Мистецтво побудови діалогу
Щоб розмова була ефективною, ментору потрібно продумати, з чого її почати, далі перейти до конкретизації запитів, основної частини з корисною інформацією та завершити розмову формуванням роадмап — дорожньої карти завдань для менті.
4. Мультизадачність
Тримати в голові одночасно декілька практичних кейсів та варіантів розвитку подій — непросто, але це робить спеціаліста ефективнішим.
5. Навички комунікації та управління аудиторією
Якщо ментор веде групу людей, їх потрібно вміти зацікавити, утримувати увагу, будувати сесію з правильним співвідношенням теорії, прикладів і порад.
6. Розвиток особистого бренду
Якщо ментор за своєю професійною діяльністю є консультантом, то його менторська практика може збільшити коло потенційних клієнтів. Також вона працює на розвиток його особистого бренду: коли не людина ходить за роботою, а робота за нею, і залишається лише обирати.
7. Управління часом
Менторська сесія зазвичай має чіткий таймінг. А отже ментору потрібно управляти ходом бесіди так, щоб за визначений час встигнути зрозуміти запит менті та дати йому максимум корисної інформації.
Хороший фахівець повинен знати собі ціну. А менторство дає якісний фідбек стосовно скілів та професійної придатності наставника. Ваші поради та їхня дієвість якнайкраще покажуть, чи реально ви круті у своїй сфері.
Ринкові бонуси менторства
Фахівець з досвідом менторства виграє на фоні інших та отримує додаткові бонуси на ринку праці. Щоправда, самого цього факту недостатньо — важливо те, наскільки він вправний ментор.
В ідеалі менторство — чергова ступінь професійного розвитку, коли людина прагне ділитися досвідом, вже хоче та може менторити свою команду, управляти процесами. Досвід наставництва вказує на те, що вона вміє давати зворотний зв’язок, навчати. HR-менеджери розуміють, що такого спеціаліста можна поставити, наприклад, тімлідом, адже він знає, як направляти колектив, організовувати процеси та будувати атмосферу продуктивної команди.
Як правильно презентувати свою менторську діяльність
В резюме та LinkedIn обов’язково вказуйте теми, за якими менторите чи консультуєте, цільову аудиторію і, дуже важливо, — результати клієнтів/менті. Великим плюсом стануть контакти людини, яка може вас рекомендувати. На практиці це мало хто робить, але така перевірка буває процесуальною необхідністю в ряді компаній.
На співбесіді до всього вищезазначеного додавайте, як до цього дійшли та що дає вам менторство. Розкрийте декілька прикладів, коли менті «виріс» удвічі чи побудував команду з нуля тощо. Опишіть власне зростання чи успішні проєкти, реалізовані завдяки набутим в менторській практиці скілам.
Ставайте менторами для інших та отримуйте усі переваги цього взаємокорисного процесу!
Шукаєте роботу?
Шукайте у нас серед вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях!
ВакансіїЧитайте також
Як планувати кар’єру в епоху змін: 5 кроків
Від ноунейма до топового експерта: як і навіщо будувати особистий бренд
Допоможи собі й іншим: як стати коучем і що для цього потрібно
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Робота в інтернеті: 50 найкращих способів заробітку онлайн
15 кар’єрних консультанток, на яких варто підписатися у соцмережах
Професія в об’єктиві: чим займається фотограф та як ним стати