Якщо ви не раз чули про коучинг, але не до кінця розумієте, що це таке і чим займаються коучі, Наталія Кутняк — HRG, кар’єрна консультантка і, власне, коучиня — зараз вам все розповість.
Ставлення до коучингу найчастіше полярне — хтось назве його чарівною таблеткою, а хтось скаже: «Пробував — не допомогло!». Давайте розбиратися, що таке коучинг, яким він буває, кому може бути корисний та як і собі стати коучем.
Хто такий коуч
Коуч — це людина, яка за допомогою питань і певних методик веде вас до вашого бажаного результату. Однак важливо розуміти різницю між коучем і наставником або ментором.
Чим відрізняється коуч від ментора
Наставник або ментор — це про «роби як я — ось так і ось так». Коуч же буде шукати відповіді на ваші питання і запити у вас самих, буде розкривати й показувати ваш внутрішній потенціал. Ставитиме питання, відповідаючи на які, ви отримаєте глибоке усвідомлення своєї ситуації. Зазвичай це питання, які люди не хочуть ставити собі самі і відповіді на які не завжди хочуть визнавати. Протягом сесії коуч дає зворотний зв’язок і підтримує клієнта в розвитку необхідних навичок, в результаті чого той отримує чітке бачення ситуації і бере на себе відповідальність за досягнення свого результату.
Що таке коучинг
Тімоті Голві, один із засновників коучингу, дав йому таке визначення: коучинг — це досягнення максимальної ефективності людини шляхом повного розкриття її внутрішнього потенціалу.
А коуч і дослідник людських здібностей Майлз Дауні сказав: «Коучинг — це мистецтво сприяти підвищенню результативності, навчанню й розвитку іншої людини».
Тобто коучинг не є методом терапії і не лікує, а може лише доповнювати роботу психолога і допомагає людям стати більш успішними. Саме тому зараз він стає настільки актуальним. Адже сьогодні ми всі прагнемо бути успішніші, ніж були вчора.
Основні напрями коучингу
У коучингу є кілька напрямів, але загалом його можна розділити на два — life-коучинг і бізнес-коучинг.
Life-коучинг
Лайф-коучинг — це різновид коучингу, покликаний наповнити життя клієнта радістю, повнотою та гармонією. Не варто плутати такого коуча з психологом. Якщо психолог намагається з’ясувати причину проблеми, заглиблюючись в минуле людини, то лайф-коуч допомагає в досягненні поставленої мети, працюючи з сьогоденням і майбутнім.
В якому випадку варто спробувати life-коучинг:
- ваші дні стають сірими, монотонними, і здається, що в житті нічого не відбувається;
- вам не вдається досягти поставлених цілей;
- вам чогось не вистачає, а чого саме — не зрозуміло;
- у вас проблеми в особистому житті або на роботі;
- ви хочете збільшити дохід, позбутися фінансових блоків і негативних переконань;
- поточна робота здається вам безперспективною.
У середньому робота з коучем триває від 1 до 6 місяців. Періодичність зустрічей — 1 раз на тиждень. Сесія триває здебільшого 1 годину. В кінці сесії клієнт може отримувати домашнє завдання для самостійного опрацювання.
Бізнес-коучинг
Бізнес-коучинг — це зазвичай робота з першими особами компанії, з топменеджерами та власниками. Формат роботи в бізнесі може бути як індивідуальний (для керівника або власника бізнесу), так і командний (для роботи з топменеджерами). В обох випадках спільна робота коуча і клієнта орієнтована на цілі і завдання насамперед організації.
У даний час зростає потреба компаній у працівниках, які виявляють ініціативу, відповідальність та усвідомленість. Це призводить до того, що елементи коучингу починають впроваджуватись і на рівні лінійного менеджменту.
У деяких компаніях коучинговий підхід стає частиною культури організації.
Які завдання допомагає вирішувати бізнес-коучинг:
- створення нового бізнесу (розробка бізнес-плану, оцінка необхідних ресурсів, SWOT-аналіз, слабкості, можливості, загрози);
- реалізація нових бізнес-ідей, запуск нових проєктів;
- оптимізація існуючого бізнесу (підвищення рівня прибутку, ребрендинг, збільшення обсягу продажу тощо);
- розробка мети, бачення і місії компанії;
- розвиток лідерських якостей у топменеджерів;
- організація навчання спеціальних професійних навичок і компетенцій;
- інші індивідуальні потреби клієнта.
Сесії тривають від 30 до 60 хвилин, що дозволяє знайти для них час навіть у щільному графіку. З’являється можливість обговорити реальні проблеми бізнесу без побоювання втратити авторитет. Коуч допомагає клієнту тримати фокус на довгостроковій меті та підтримує його на шляху до її досягнення.
Як відбувається робота коуча і клієнта?
У рамках першої зустрічі коуча і клієнта формулюється домовленість між сторонами про формат і періодичність сесій, відповідальності сторін, форми й терміни оплати, укладається так званий контракт.
Потім сторони починають спільну роботу у вигляді коучингових сесій, за результатами яких може формуватися звіт і список взятих на себе зобов’язань клієнта. Більшість завдань вирішується у рамках 8-10 коучингових сесій.
На заключній сесії коуч і клієнт підводять підсумки спільної роботи: чи досягнуто поставлених цілей, в якій мірі, а якщо ні, то що стало причиною.
Основні методи й техніки коучингу
Щоб привести клієнта до бажаної мети, коуч для початку докладно розбирає його поточну ситуацію. Для цього існують певні моделі, одна з найпоширеніших називається GROW.
GROW
Розшифровка назви цієї техніки виглядає приблизно так:
- G (goal) — мета (те, до чого прагне клієнт), терміни і критерії її досягнення;
- R (reality) — умови, в яких клієнт знаходиться, і як далеко він від мети;
- O (opportunities / options) — наявні можливості / варіанти подолання перешкод на шляху до мети;
- W (way forward / what to do) — план дій для досягнення мети.
Використовуючи цю модель на початку, коуч і клієнт визначають і формулюють цілі, розглядають нинішній стан справ, потім аналізують можливості, які наблизять клієнта до здійснення бажаного, а після цього складають детальну стратегію дій.
Відкриті питання
Також у процесі всіх сесій використовується техніка під назвою «Відкриті питання». Коуч ставить людині питання, які передбачають розгорнуті й множинні відповіді, змушують його замислитися, інакше поглянути на обставини, що склалися.
Шкалювання
Часто в коучингу використовується також шкалювання — оцінка стану справ або емоційного стану клієнта на осі координат. Шкалювання має безліч форм, найпоширеніша й найвідоміша з них — «Колесо балансу». Воно дозволяє оцінити за шкалою від одного до десяти вашу задоволеність вісьмома сферами: здоров’ям, оточенням, родиною і стосунками, кар’єрою і бізнесом, фінансами, духовністю і творчістю, особистісним ростом і яскравістю життя.
Модифікація досвіду
Коучинг використовує вже пройдений вами досвід і життєвий шлях. Тому техніка, яка пронизує весь процес роботи коуча і клієнта, називається «техніка модифікації досвіду». У кожної людини є певний досвід, як позитивний, так і негативний, який можна використовувати з користю і зробити висновки. Працюючи з цим досвідом, ви можете змінити внутрішні установки, пов’язані з минулим.
Можна перераховувати безліч методик і технік, деякі з них перегукуються з практиками з НЛП. Тому коучингу потрібно вчитися, щоб дотримуватися екологічності в роботі та принципу «не нашкодь».
Як стати коучем
Як і в будь-якій професії, у коуча є свої плюси і мінуси.
Якщо говорити про плюси:
- це творча й цікава робота;
- це можливість брати участь у вирішенні проблем реальних людей, при цьому отримуючи задоволення від результатів своєї роботи;
- це вимагає постійного професійного, а отже й особистісного вдосконалення;
- це можливість використовувати свої знання в повсякденному житті;
- це більш глибоке пізнання самого себе, свого ставлення до зовнішніх подій;
- це гнучкий графік роботи, адже коуч в основному — позаштатний фахівець, який працює під клієнта.
Варто відзначити й мінуси:
- доводиться постійно підтримувати інтерес аудиторії (адже коуч сам знаходить собі клієнтів, а створення персонального бренду займає не один місяць);
- емоційна втома;
- складнощі при прийнятті світоглядів клієнтів;
- коуч часто переживає проблеми клієнта як власні.
Коуч, як фахівець, який працює з людьми, зобов’язаний проходити супервізії, щоб підтримувати своє ментальне здоров’я і не перегорати.
Щоб зробити коучинг своєю професією, потрібно пройти навчання, але не тільки. Отриманий диплом ще не зробить з вас професіонала — потрібна практика для відпрацювання навичок. Як то кажуть: щоб стати профі в будь-якій справі, потрібно не менше 10 000 годин практики.
Якими навичками повинен володіти коуч
А ось які навички вам необхідно прокачувати в ці 10 000 годин, щоб стати по-справжньому успішним коучем.
Встановити й утримати раппорт
Контакт, або раппорт — це довіра і взаєморозуміння. І це необхідна умова коучингу. Клієнту має бути комфортно говорити про свої проблеми, тому коучі використовують для цього підлаштування по позі, мові, голосу тощо.
Застосовувати різні рівні слухання
Мистецтво слухання зазвичай неправильно розуміється і недооцінюється як навичка. Наша здатність слухати і чути перевіряється кожен день — наприклад, у таких простих ситуаціях, як слідування вказаним маршрутом, запис телефонного повідомлення тощо. Хороший слухач допомагає тому, хто говорить, зосереджуючи увагу на його мовленні. Той, хто говорить, відчуває підтримку і розуміє, що його думка важлива для слухача.
Ставити ефективні питання
Здатність ставити послідовно правильні питання настільки рідкісна, що її можна порівняти з талантом. Хоча насправді цю навичку можна розвинути на практиці, якщо уважно слухати, відчувати клієнта і його запит.
У коучингу правильно сформульоване й вчасно поставлене запитання може усувати бар’єри, розкривати сховища захованої інформації і спонукати до життєво важливих рішень.
Іншими словами, щоб стати чудовим коучем, ви повинні навчитися ставити чудові питання.
Надавати зворотний зв’язок
Ефективний зворотний зв’язок може прискорити процес навчання, надихнути й мотивувати. Він допомагає клієнту відчути себе оціненим і пробудити в ньому бажання діяти. Тому дуже важливим є вміння правильно давати зворотний зв’язок. Фідбек має: містити позитивний намір, ґрунтуватися на фактах або поведінці, бути конструктивним і корисним.
Де вчитися на коуча
Зараз існує маса курсів з навчання коучингу. Є відомі коучі, які відкрили свої школи або тренінгові центри та проводять коучинг курси.
Є цілі школи коучингу. Якщо говорити про ті, що дають навички за міжнародними стандартами — де після навчання можна отримати міжнародний сертифікат і стати членом спільноти, — то можна виділити школи ICU (International Coach Union) і ICF (International Coach Federation).
На що варто звернути увагу, коли ви вибираєте коучинг-курси:
- наявність акредитації;
- склад викладачів, їхній досвід, професіоналізм;
- з чого складається навчання (коучинг — це 25% теорії, решта — практика і особисті супервізії);
- як проходить процес навчання.
Процес навчання повинен бути розділений на навчальні модулі та практику. Практичні заняття також поділяються на модулі: самостійну практику і супровід практичних занять тренерами.
Не можна якісно опанувати нові навички за одні вихідні, це глибокий процес.
Крім теоретичних уроків, процес навчання повинен складатися з:
- групових супервізій і менторингу;
- індивідуального менторингу;
- додаткових вебінарів;
- спостережуваних сесій;
- демо-сесій;
- коуч-сесій з тренером;
- можливостей консультацій з тренером;
- практичних занять із тренером та реальними клієнтами;
- індивідуальної роботи.
Висновки
Дуже часто люди, які вирішують стати коучем, розглядають коучинг не тільки як можливість отримати нову професію. Навчаючись, людина отримує інструменти, які підвищують, зокрема, і її особисту ефективність, і якість її життя.
Плюс така професія дозволяє працювати в зручному для себе графіку і регулювати свій заробіток. З огляду на те, що коуч — це в основному людина поза штатом компанії, свою зарплату він заробляє собі сам.
Вартість послуг залежить від рівня і майстерності коуча, його популярності і переконань. У фахівців-початківців 1 сесія коштує від 500 грн за годину. У більш досвідчених і відомих майстрів вартість години може бути від 3000 грн за годину й вище. Коучі міжнародного рівня отримують за сесію понад 1000 доларів.
Не забувайте, що в нас можна знайти роботу!
Адже круті українські та міжнародні компанії розміщують у нас свої вакансії.
ВакансіїЧитайте також
Чому некомпетентні люди настільки самовпевнені: ефект Даннінга-Крюгера
10 порад, як розвинути інтуїцію та почути свій внутрішній голос
У стосунках з роботою: як залишатися закоханим у свою справу якнайдовше
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Робота в інтернеті: 50 найкращих способів заробітку онлайн
15 кар’єрних консультанток, на яких варто підписатися у соцмережах
Професія в об’єктиві: чим займається фотограф та як ним стати