Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чому рекрутери мовчать після співбесіди і що з цим робити

13.03.18 Пошук роботи 5 хв читання

Можливо, вам доводилося стикатися з тим, що рекрутери обіцяли зв’язатися після співбесіди, але пропадали, не стримавши обіцянки. Питання зворотного зв’язку — одне з найболючіших у пошуку роботи. HR-експертка й кар’єрна консультантка Тетяна Волошина пропонує зазирнути за лаштунки процесу найму і з’ясувати, чому рекрутери мовчать і як отримати зворотний зв’язок після співбесіди.

Tatyana Voloshina min
Тетяна Волошина

3 причини, чому рекрутер мовчить


Про це мало хто говорить, але причини відмови кандидатам не обов’язково криються лише у професійному. Роботодавці не завжди мають рацію у виборі кандидатів, але я не беруся їх засуджувати. Адже ніхто не може забрати в них право вибирати тих людей, з якими їм буде комфортно працювати.

Іноді відмовляють через розбіжності в цінностях, невиправдані очікування інтерв’юера, через відчуття, що не спрацюєтесь, і з багатьох інших причин. Ви можете банально не сподобатися наймаючому менеджеру. Проте, хоч би якою була причина відмови, озвучувати її майже завжди доводиться рекрутеру або іншому фахівцю з персоналу.

Перша причина, чому зворотний зв’язок дають не завжди, — страх. Давати зворотний зв’язок — непросте завдання. Не хочеться образити людину. Страшно отримати негативні відгуки про компанію в інтернеті. До того ж HR або рекрутер може бути категорично не згоден з рішенням, прийнятим щодо кандидата.

Рекрутери — теж люди, і не всі вміють просто й необразливо озвучувати відмови.

Друга причина криється у не завжди адекватній реакції самих кандидатів. Як людина, яка багато років шукала співробітників, я знаю, що іноді можна нарватися на грубість, а іноді й на ненормативну лексику. Якось я озвучувала кандидату відмову, і раптом він почав плакати, звинувачуючи мене в тому, що його не взяли.

Третя причина може бути в забудькуватості, неуважності й безлічі інших чинників. Працюючи з величезною кількістю інформації щодня, багато менеджерів з персоналу банально забувають давати зворотний зв’язок. Звісно, можна гніватись і нарікати на несправедливість, а можна зробити так, щоб не тільки отримати зворотний зв’язок, але й щоб він працював на вас.


Як збільшити шанси отримати зворотний зв’язок?


Для початку рекомендую прийняти той факт, що є компанії та люди, які не озвучують причини відмови або пропадають. Я не виправдовую їх, але пропоную виробити для себе варіант реагування на таку ситуацію. Не варто ображатись і писати гнівні листи — так ви тільки витратите час, сили й нерви, а отримаєте в кращому разі формальну відписку.

Але є певні лайфхаки, як із більшою ймовірністю отримати фідбек після співбесіди.

Найкращий спосіб — щире прохання. Доречніше робити це наприкінці інтерв’ю фразою: «Підкажіть, чи буде зворотний зв’язок і коли його можна чекати?». Повідомте рекрутеру, що для вас буде важливо й корисно розуміти, над чим працювати, аби бути більш затребуваним на ринку і легше знаходити роботу в майбутньому.

Можна запитати про терміни зворотного зв’язку, а потім уточнити: «Якщо дзвінка не буде після закінчення цього часу, чи можу я зателефонувати вам сам?». Або: «Якщо дзвінка не буде після закінчення цього часу, чи можу я вважати, що не пройшов конкурс?» Такі слова дисциплінують і вас, і рекрутера, а також дають вам можливість самому нагадати про себе, якщо вам не відповіли.

Бувають випадки, коли ви очікуєте відповідь від компанії, яка вам подобається, і в цей час отримуєте позитивну відповідь від іншої (яка подобається не так сильно). У такому разі вважається нормальним зв’язатися з рекрутером першої компанії, озвучити йому, що вам зробили пропозицію, і попросити прискорити процес. Якщо компанія зацікавлена ​​у вас, в більшості випадків вона прискориться і дасть відповідь найближчим часом. Ніхто не хоче, щоб в очікуванні відповіді ви упустили інші можливості роботи.

Якщо компанія не тримає зв’язок і не відповідає на ваші повідомлення, це в 95% випадків означає відмову. Тоді пропоную просто рухатися далі. Зрозуміти, пробачити й відпустити, прийнявши той факт, що є люди, компанії, речі, на які ми не можемо вплинути.

Щоб не отримувати відмов після співбесіди — готуйтеся до інтерв’ю!

З цим вам допоможе наш онлайн-гайд «Як успішно пройти співбесіду»

До гайда


Як реагувати на зворотний зв’язок?


Навіть якщо співбесіда пройшла дуже дружньо, є ймовірність, що обставини зміняться або компанія просто віддасть перевагу іншому кандидату. Тож не варто робити передчасні висновки, якщо рекрутер говорить, що ви сподобалися роботодавцю і висока ймовірність, що зупиняться на вашій кандидатурі. Я знаю випадки, коли кандидат дійсно сподобався, рекрутер дав йому надію, а в результаті людині відмовили.

Намагайтеся до отримання фінальної відповіді не загадувати наперед і не будувати плани.

Якщо відповідь буде позитивною, подякуйте і дообговоріть умови роботи. Також нормально — взяти трохи часу, щоб прийняти рішення про вихід на роботу і уточнити терміни відпрацювання на поточному місці.

Якщо відповідь буде негативною, постарайтеся прийняти її без з’ясування стосунків. Чого точно не варто робити — звинувачувати рекрутера в необ’єктивності та доводити, що ви — найкращий кандидат на цю посаду. Така реакція дуже малоймовірно призведе до зміни рішення. А ось нервів ви витратите багато — і своїх, і рекрутера.

Найкраще, що ви можете зробити, — подякувати за зворотний зв’язок і попросити рекрутера підказати вам, над чим працювати, щоб бути більш затребуваним на ринку або саме в цій компанії.

Пам’ятайте, що ваші цілі і цілі рекрутера багато в чому збігаються: він хоче закрити вакансію так само, як ви — знайти роботу. І багато рекрутерів з радістю підкажуть вам, над чим працювати, щоб у майбутньому бути одне одному корисними. У моїй практиці люди, які залишалися з рекрутерами в хороших стосунках, потім часто отримували від них же нові пропозиції роботи. Після співбесіди ви можете додати рекрутера до своєї мережі контактів у LinkedIn або Facebook і відстежувати його публікації з вакансіями та корисним контентом.

Світ тісний. Чиніть із людьми так само, як хочете, щоб чинили з вами, і дуже високий шанс, що ці люди стануть вам у пригоді в майбутньому.

Тестуйте ці лайфхаки вже на наступній співбесіді!

А вакансії для подачі резюме ви знайдете у нас на сайті 👉

Вакансії

Читайте також

Навіщо і як писати follow-up лист після співбесіди

Ні, дякую: як правильно відмовитись від роботи

Чому ви провалюєте співбесіди? 7 можливих причин

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.