Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Хто такий біздев? Що робить і скільки заробляє Business Development Specialist

11.04.23 Кар'єра 4 хв читання

Бізнес рідко зростає сам собою, навіть якщо всі механізми працюють злагоджено. Зазвичай на певному етапі компанії запрошують Business Development Specialist — людину, що цілеспрямовано шукає нові можливості зростання, працює над комерційною складовою бізнесу та оптимізує ринкові стратегії. Про професію біздева розповідає Олександр Сидорець, Senior Business Development Manager у Cpamatica. 

photo 2023 04 10 23 31 40
Олександр Сидорець


Про власний шлях у професію


На третьому курсі я почав шукати серйозну роботу. В університеті тоді проходили ярмарки вакансій, де ми знайомилися з великими компаніями — KPMG, Philip Morris, Nestle, Procter&Gamble та іншими. Їхні івенти, навчання та бізнес-кейси для багатьох студентів стали першою сходинкою до працевлаштування. Я пройшов стажування у Procter&Gamble, потім потрапив до відділу фінансів Philip Morris, де пропрацював майже рік. Також з друзями намагався розвивати бізнес в Україні. На жаль, успіху не досяг, проте отримав чудовий досвід. 

Податися до Genesis (на той момент Cpamatica ще була частиною холдингу) мені порадили друзі, які там працювали. Протягом декількох тижнів я пройшов усі етапи відбору й отримав посаду Junior Business Development Manager. Компанію зацікавив мій попередній досвід, а колегам сподобалося підприємницьке мислення, оскільки це одна з цінностей Cpamatica. За чотири роки я виріс до Senior Business Development Specialist. 

Як потрапити до компанії Cpamatica?

Дізнайтеся про етапи відбору в команду, ставлення до світчерів та підказки для кандидатів →

Читати


Хто такий біздев і чим він займається


Business Development Specialist — це фахівець, який займається розвитком бізнесу. Його мета — зробити так, щоб компанія заробляла більше, зберігала здобутки та розвивалася. На 70% робота складається з комунікацій, переговорів і розв’язання поточних питань, які виникають у бізнесі. 

Основними завданнями біздева є: 

  • дослідження ринку та його тенденцій, вивчення конкурентів, збір та аналіз даних, що стосуються ринкових можливостей і проблем; 
  • розробка стратегії розвитку бізнесу, включно з розробкою нових продуктів та послуг, розширенням послуг/асортименту або збільшенням частки ринку;
  • пошук нових клієнтів і партнерів, переговори з метою залучення нових бізнес-партнерів та збільшення продажів. 

Часто виникає питання, чи є біздев сейлзом (менеджером з продажу). Я бачу це так: не кожен сейлз — це біздев і не кожен біздев — це сейлз. На мою думку, робота біздева більш комплексна, функція сейлза займає лише відсотків 30. Зазвичай сейлз знаходить партнера та передає роботу з ним своїм колегам, наприклад проджекту. У біздева навпаки: коли партнера знайдено, робота тільки починається.


Про плюси та мінуси професії


Кожна криза вчить, як важливо диверсифікувати ризики. За період повномасштабної війни нам вдалося зберегти та наростити обороти, бо ми завжди намагаємося диверсифікувати бізнес: розвивати різні географії, ринки, нових партнерів. Якщо щось одне зламається, ти матимеш змогу залишитися на плаву.

Але жодних гарантій все одно немає, і це найскладніше в професії. Завжди є ризик, що ти не збережеш результати, фактор неуспішності, ризик невиплат від партнерів. Більшість партнерів розкидані по світу, частину ти навіть ніколи й не бачив. Хоча в міжнародних комунікаціях однозначно є й свої плюси — ти працюєш з компаніями з усього світу, знайомишся з різними культурами, можливостями та челенджами.


Які навички потрібні Business Development Specialist


З хард скілів точно необхідне знання MS Excel. Треба вміти працювати з таблицями та формулами чи бути готовим швидко навчитися, бо це десь 70% того, що потрібно для роботи. Біздев також має справу з різними CRM-системами: ми працюємо з внутрішніми, а хтось використовує, наприклад, Tableau.

Втім, біздев — це все ж більше про софт скіли. Насамперед про навички комунікації: ти маєш побудувати розмову так, щоб наперед мати відповіді на питання, які можуть виникати в партнерів. Також знадобиться вміння критично мислити, знаходити нестандартні рішення. Немає чітких правил ведення бізнесу, ти завжди можеш вигадувати щось нове.


Скільки заробляє біздев і як може розвиватися


Ця позиція зазвичай передбачає ставку та бонусну частину (відсотки), тому все залежить від перфомансу. Junior-фахівець може почати з 1000 доларів і вийти на 3000+ доларів за декілька років. Максимуму в гонорарах практично немає: твої прибутки залежать від прибутку компанії. 

Якщо почати з посади Junior Business Development Manager, то з часом можна стати керівником напряму Business Development. З цієї позиції цілком логічно та реально переходити вже до управління компаніями. Яскравий приклад вертикального розвитку біздева — зростання до комерційного директора.


Гуглити не перегуглити: як стати біздевом


Найважливіше для біздева — вміти гуглити та мати бажання дійти до суті в будь-якому питанні. В інтернеті вже є все, що потрібно. Якщо тебе запитають, за якою процедурою відкрити бізнес у Сінгапурі, ти маєш вміти знайти інформацію.

Якщо говорити про спеціальності у ВНЗ, то це можуть бути економіка, фінанси, маркетинг, математика, аналітика тощо.

Чудово, коли людина приходить у біздев з FMCG-компаній, з великої четвірки (PwC, Deloitte, Ernst & Young та KPMG) або інших аудиторських компаній. Це цінується, бо людина вже знайома з культурою бізнесу та знає, як він працює.

Але бекграунд — не вирішальний фактор. Ми завжди цінуємо практичне виконання завдань, тому даємо тестові. Класика тестових завдань, які ми пропонуємо, — дослідити ринок, знайти конкретних гравців, оцінити наш потенціал роботи на цьому ринку. Якщо людина знаходить інформацію — це плюс. Якщо ще й пропонує рішення та чітко їх презентує — це взагалі супер!

Загалом професія Business Development Specialist дуже популярна: будь-яка комерційна компанія зазвичай має позицію біздева. Тож такі спеціалісти будуть потрібні в перфоманс-маркетингу, ІТ, фінансових компаніях тощо. 

Шукаєте роботу, пов’язану з продажами?

Маємо чимало таких вакансій в українських та міжнародних компаніях

Вакансії

Читайте також про інші професії

Хто такий QA automation engineer та як ним стати

Професія акаунт-менеджер: чим займається і скільки заробляє

Портрет продакта: скільки заробляє Product Manager та як ним стати

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.