Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Інвестиції для новачків: у що краще вкладати гроші

19.04.24 Розвиток 5 хв читання

Кому підійде інвестування та який капітал необхідно мати для старту? Яких помилок припускаються початківці? У що найвигідніше вкладати гроші? На ці та інші запитання відповідає Назарій Рибінський — стратег та архітектор планів фінансової свободи, приватний інвестор, автор навчальних програм і засновник Brave Capital.

Назарій Рибінський

Чому в Україні не заведено інвестувати


Раніше інвестиції асоціювали з чимось мутним на кшталт фінансових пірамід, з чимось для обраних з великим капіталом і вважали недоступними для простих людей. 

Не було доступу до закордонних ринків капіталу, та й не зрозуміло, як це контролюється там, поки ти територіально тут. Не було відчуття безпеки через локальний досвід: банкрутство банків, відсутність регулювання, знецінення валюти, високу інфляцію, відсутність ліквідності, шахрайство тощо. Все це де-факто сформувало недовіру до традиційного ринку фінансових інструментів та уособлює негативні асоціації до слова «інвестиції».

Втім, сьогодні в Україні помітно зростає кількість інвесторів і зацікавлених у цій темі: є фінансові блоги й відеоогляди брокерів чи інвест-інструментів, проводяться закриті інвест-клуби, курси з фінансової грамотності та пасивного інвестування тощо. Формується культура інвестиційної молоді, яка не погоджується із переконаннями минулих поколінь та прагне заробляти й примножувати капітал, а не втрачати можливості.


Інвестиції — шлях до фінансової свободи


Коли залишаються кошти, вони знецінюються. Справа кожного — купувати речі, які з часом втрачають у вартості, або формувати активи, які зростають у вартості. Шикарно, якщо надалі ці активи покриватимуть частину або ж усі фінансові бажання. 

Інвестиції дозволяють не тільки зберегти капітал від інфляції, але й збільшити його. Відтак ваші фінансові ресурси починають працювати на вас: достаток росте, водночас ви не змушені гарувати більше. Інвестиції — шлях до фінансової стабільності, свободи та визначеності. 

Більшість людей хибно вважає, що інвестування — це справа власників надзвичайних статків. Хочу наголосити, що така думка необґрунтована. Інвестувати сьогодні можуть і медсестра, і айтівець, і спортсмен, і бізнесмен. Розміри інвестицій для кожного різні: звісно, що вищі суми, то більше можливостей, але навіть для $100 знайдуться сотні пропозицій якісних активів.

Єдине, що потрібно, — розвинути навички інвестування. Купувати й продавати активи, досліджувати нові, приймати рішення, керувати ризиками, підвищувати ефективність капіталу в роботі, диверсифікувати — це все інвест-компетенції, які варто набути, якщо хочете стати інвестором. 

Якщо фінансова свобода для вас —  ціль, а не гра у випадковість, потрібно сформувати власну систему інвестицій, тобто фінансовий план. Це дорожня мапа, яка показує ефективний шлях до цілей, з урахуванням поточної ситуації та можливих ризиків. З фінансовим планом набагато краще видно, коли, куди, навіщо, скільки та на який термін інвестувати.


З чого починати новачкам в інвестуванні


Тема фінансів може видатись складною, тому що, на перший погляд, у ній забагато незрозумілих понять. Але при ближчому знайомстві стає очевидним, що не такий страшний вовк, як його малюють. Саме тому пропоную познайомитися з кількома базовими поняттями інвестування. 

  • Акції. Цінні папери, свідоцтво про власність певної частки компанії. Ви можете купляти частки найвідоміших та найбільших світових компаній та отримувати частину їхнього прибутку. Існує цілий список дивідендних аристократів — компаній, які протягом десятиліть щороку збільшують дивіденди своїм акціонерам. Наприклад, корпорація Microsoft щороку виплачує дивідендів на суму ~ $17 млрд.
  • Облігації. Цінні папери. Ви надаєте кошти в борг компанії або державі, а вони вам платять відсотки за наперед визначеними умовами. У такий спосіб ви кредитуєте державу або компанію рівня Apple. Прибутковість невисока, однак і ризики мінімальні. 
  • Нерухомість. Найбільш зрозумілий інструмент для українського інвестора. Проте світ пішов далі: з’явились REIT-фонди, які дозволяють звичайній людині купити частку великих і прибуткових об’єктів нерухомості (комерційної чи житлової) та заробляти на оренді. Це можуть бути пансіонати, паркування, дата-центри чи навіть тюрми в різних країнах. 
  • Золото. Нам знайоме фізичне, але на фондовому ринку ви знайдете інвестиційне золото або акції золотовалютних компаній, прив’язані до видобутку золота. 

Основні помилки інвесторів-початківців — це купівля лише хайпових акцій, копіювання портфеля акцій якогось ютубера, продаж активів при першому зниженні ціни, відсутність диверсифікації, неврахування комісій при підрахунках прибутку, інвестування через сумнівного брокера тощо.

Щоб їх уникнути, починати варто з розуміння цілісної системи, а не інструментів. Наприклад, існує понад 8000 акцій. Яку обрати для інвестування? Потрібно мати певні фільтри. Також існують понад 4000 облігацій, різні види золота, а  ⅔ світового капіталу — в нерухомості. Усе це елементи однієї системи. Неправильно прийняті рішення (навіть із якісними активами) призводять до втрат реальних грошей. Інвестувати наосліп — це як зробити ставку й схрестити пальці: системно не пощастить. Без компетенцій буде важко. 

Коли до нас, фінансових радників, приходять на консультацію, ми намагаємося зрозуміти життєвий досвід, інтереси та психологію клієнта. Щоб сформувати фінплан і створити інвест-портфель, який відповідатиме інвестиційному стилю саме цієї людини.


У що найвигідніше інвестувати: розбираємо «всепогодний портфель» 


Залежно від періоду, різні активи генерують прибутковість та збитки по-різному. Наприклад, під час ведмежого ринку (період зниження цін на фінансовому ринку), акції схильні до зниження, тоді як облігації та золото навпаки зростають. У разі зростання інфляції облігації втрачають у вартості, але зростають золото, сировинні товари та акції компаній, які видобувають цю сировину. У періоди економічного підйому зростають усі активи, крім облігацій.

Відомий інвестор і мільярдер Рей Даліо розробив систему розподілу активів, здатну витримати будь-яку економічну бурю, розподіляти ризики та забезпечувати стабільний прибуток на довгі роки, — «всепогодний портфель» (“The All Weather Portfolio”). 

Розподіл активів «всепогодного портфеля»:

  • 40% довгострокові облігації;
  • 30% акції;
  • 15% середньострокові облігації;
  • 7,5% золото;
  • 7,5% сировинні товари.

Цей інвестиційний мікс призначений для того, щоб генерувати прибуток незалежно від коливань на ринку, тобто заробляти гроші за будь-яких ринкових умов. Це ідеальний портфель для пасивного інвестора. Згідно з Portfolio Analysis Results, за 2023 рік такий портфель зріс на 40,67%. Тобто $10,000 у січні 2023-го зросли до $14,067 на кінець грудня 2023-го. Основний прибуток приніс сектор технологій.


Ресурси для збагачення знань з інвестування


Важливої інформації багато, тож раджу прочитати, зокрема, наступні книжки:

  • «Цінні інвестиції сьогодні» Чарльза Брендса;
  • «Довгострокові інвестиції в акції. Стратегії з високим доходом та надійністю»  Джеремі Сігела;
  • «Розумний інвестор. Стратегія вартісного інвестування» Бенджаміна Ґрема;
  • «Психологія інвестицій» Карла Річардса.

А також — скористатися такими онлайн-ресурсами:

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Як ставити фінансові цілі, щоб їх досягти: 6 простих кроків

Усе що треба знати про фінансовий план: як скласти, дотримуватись і врахувати війну

Фінанси під час війни: аналітика та поради від економіста

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: