«Хочу заробляти більше!», «Хочу бути багатим!» — такі бажання хоч раз озвучував кожен. Однак мати бажання і реалізувати його — далеко не одне й те ж. Кар’єрна консультантка Уляна Ходорівська радить, що робити, щоб дійсно вплинути на свій дохід.
Дослідіть свої стосунки з грішми
Аби нас «полюбили» гроші, ми мусимо з’ясувати свої з ними взаємини. Я б радила почати з таких питань: «Для чого мені гроші? Які у мене стосунки з ними? Що я про них думаю, що думають мої батьки, керівництво?»
Ця тема на пострадянських теренах протягом десятиліть була незручною. Маю особистий приклад. Моїх дідусів не раз розкуркулювали, тому існував родинний страх: якщо є достаток, то це небезпечно. На сімейних застіллях завжди звучали два тости. Перший: «Давайте вип’ємо за те, щоб у нас не було забагато грошей». Другий: «За наші безнадійні справи!». Тобто гроші для моїх родичів підсвідомо пов’язувались з ризиком для життя. У моїй родині вживали фрази на кшталт: «Гроші — зло», «Грошей ніколи нема». Йдучи на базар, дідусь говорив: «Хоч мішок грошей візьми, все одно не вистачить».
Ми тягнемо за собою подібні установки, а найближче оточення їх тільки підтверджує. Керівник скаржиться на нестачу грошей, і у вас складається враження, що у фірми недостатньо коштів для гідної оплати вашої роботи. Хіба ж я можу просити більше, коли грошей і так немає! Ваші установки підштовхують вас навіть не намагатися.
Але з цим можна і потрібно боротися, якщо ви хочете, щоб гроші вас усе-таки «любили».
Вправа 1. Асоціації
Візьміть аркуш паперу, зверху напишіть слово «гроші», а внизу — все, що приходить в голову: «Гроші — це зло», «Бабло перемагає зло», «Їх вічно нема», «Дуже хочу мати гроші», «Девальвація гривні» тощо.
Далі згрупуйте фрази по категоріях, які видаються вам логічними. Щось потрапить, наприклад, у категорію «Гроші — це шлях до задоволення», щось — до категорії «Грошей нема». Працюйте, доки категорій не залишиться три. Це і буде картина вашого ставлення до фінансів.
Якщо у вашій картині світу гроші — це зло, доки ця установка не зміниться, що б ви не робили, результату не буде.
Зрозумійте, чого ви боїтеся
Наступне важливе питання: «Чим я заплачу за свою фінансову успішність?». Я не раз чула від своїх клієнтів: «Мені доведеться дуже багато пахати, а я не хочу». Але я можу назвати ряд прикладів, коли люди не збільшували свій заробіток, навіть працюючи більше. Тут немає прямого зв’язку.
Запитайте себе: «Як зміниться моє життя, коли я зароблятиму більше? Що станеться страшного або неприємного для мене? Що мені доведеться робити такого, чого я не хочу?».
У мене була досить успішна клієнтка, якій ніяк не вдавалося вийти на вищий рівень. У ній жив страх, що її діти будуть в небезпеці, якщо у неї буде більше грошей. В такій ситуації, особливо якщо це родинний міф, потрібна допомога психотерапевта. Але інколи ми можемо впоратись із цим самостійно.
Вправа 2. Приклади
Поставте собі такі питання:
- Чи можу я заробляти більше і не вбиватися при цьому на роботі?
- Чи можу я мати хорошу роботу і при цьому не жертвувати стосунками з родиною?
- Чи можлива ситуація, коли я зароблятиму більше, але рівень відповідальності буде для мене комфортним?
Знайдіть людей, у яких це вийшло. З власного оточення, з історії. Прикладом можуть стати відомі персонажі з будь-якої країни. Подивіться, як це їм вдалося, і зробіть висновки для себе. Може, ви зрозумієте, що вам і не треба заробляти більше, якщо єдине в житті, заради чого варто напружуватись, — це гроші.
Попрацюйте над самооцінкою
Якщо не все в порядку із самооцінкою, це також може стати перешкодою на шляху до фінансового успіху. Цікаві факти виявив психолог Марсель Лосада. Його метою було з’ясувати, як впливає на фінансовий успіх компанії співвідношення компліментів та критики у роботі людей (пізніше це назвали лінією Лосада). Виявилося, що компанії, де на одне критичне зауваження припадає від трьох до одинадцяти схвальних висловлювань про роботу працівників, економічно успішніші. А компанії, де працівники чують на свою адресу лише критику, потерпають від економічної кризи. Те саме відбувається з вами, якщо ви себе ніколи не хвалите.
Я бачу приклади, коли класні фахівці недостатньо високо себе оцінюють. Подобатися собі як професіонал дуже важливо.
Якщо я не хвалю себе сам, то інші теж цього не роблять. Відсутність схвалення означає, що я низької думки про себе як про фахівця. А відтак мені важко вимагати від роботодавця більш високої платні. За що мені платити більше?
Не вмієте хвалити себе? Цього можна навчитися.
Вправа 3. Відгуки
Запитайте у колег: «Як вам зі мною працюється?» Не просіть похвали чи критики, просто відгук. Можна почути багато цікавого й важливого. Можливо, вам озвучать ті ваші позитивні якості, які ви вважали не вартими уваги.
Пишайтеся своєю роботою
Простежте, як ви говорите про себе, про свою справу, свою роботу.
Одна моя знайома казала: «У мене малесенький бізнес». Поки вона так говорила, там справді були малесенькі гроші. Коли жінка почала відстежувати, що саме вона каже про власну справу, вона зрозуміла причини, які заважають їй говорити впевнено та ставити гідну ціну на послуги. Вона змінила ці установки – змінився і масштаб бізнесу.
Поки ви будете говорити про власну роботу, як про неважливу і незначну, не може йти мова про більші заробітки.
Вправа 4. Резюме
Зазирніть у своє резюме, ніби ви його вперше бачите. Знайдіть слова неповажного ставлення, ніби ви говорите: «А що я такого роблю…», «Нічого особливого…». Спитайте себе: «Чого мене навчив мій досвід, який я знецінюю? Що корисного я приніс роботодавцям, з якими працював?».
Ви маєте те, чого, на власну думку, заслуговуєте! Пам’ятайте про це!
Щоб заробляти, треба спершу знайти роботу
Маємо багато вакансій для представників різних професій в крутих компаніях →
ВакансіїЧитайте також
«Купи гречку, всі так роблять»: 5 пасток розуму в кризових ситуаціях
Страх невдачі: як не дати йому зруйнувати ваші плани та кар’єру
Пан або пропав? Як зрозуміти, чи добре ви справляєтеся з роботою
Дякуємо!
Тепер редактори знають.