Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як просити підвищення зарплати, щоб зрештою його отримати?

25.05.21 Кар'єра 8 хв читання

Давно хочете обговорити з роботодавцем збільшення винагороди, але боїтеся відмови і не знаєте, з чого почати? Як просити підвищення зарплати, коли це краще робити і що може вам завадити, розповідає кар’єрна консультантка та коучиня Євгенія Склярець. 

Як просити підвищення зарплати, щоб зрештою його отримати? 1
Євгенія Склярець

Ви зустрілися з керівником та HR обговорити результати вашої роботи, все розказали, все вислухали, і тут запитання: «Чи є щось, про що ти хочеш поговорити?». У вашій голові голосно дзвенить: «Як щодо підвищення зарплати?», але вам лячно, тож ви просто говорите: «Ні, це все», і зустріч закінчується. 

Знайомий сценарій? Ви не одні. 

З моєї практики кар’єрних консультацій та власного досвіду скажу: багато хто так і не наважується заговорити про підвищення зарплати. Або робить це невдало, назавжди відбиваючи собі бажання піднімати цю тему.

Що далі? Швидше за все, керівник не прочитає ваші думки, і ви так і не отримаєте підвищення, бо навіть не озвучили, що це для вас критично саме зараз. Ви знаєте, що містер Х у компанії Z отримує на 20% більше за ту ж саму роботу, і врешт-решт вирішуєте: це знак, що час звільнитися. Ви йдете, так і не використавши шанс зростати там, де все знайоме і вас цінують. А роботодавець втрачає цінного співробітника, так і не дізнавшись, що в нього був шанс додати вам трішки мотивації та зберегти свої гроші на пошук, залучення та навчання новачка. 


Чому ми боїмося просити про підвищення?


Відповідь проста: ми багацько додумуємо.

«Я не заслуговую на підвищення». Це той сумнозвісний синдром самозванця, коли нам здається, що всі навколо такі ж круті або ще й кращі за нас. А суперові результати, яких ми досягли, — це так мало бути, нічого визначного.

«Швидше за все, мені відмовлять». Ніхто не любить чути «ні» у відповідь на своє прохання. Ми уявляємо відмову керівника, за якою далі тиша й питання, як із цим жити. І зупиняємося, не наважуючись озвучити, що в нас на думці.

«Мені лячно вести перемовини». Зрозуміло, що це, швидше за все, не буде бесіда у стилі: «Дай» — «Тримай». Це буде сесія запитань та відповідей, яка потребує аргументів і готовності доводити, чого ви варті. Це справжнісінькі переговори, які не всі вміють проводити.

«Я можу втратити роботу». Ми боїмося звільнення, якщо попросимо про підвищення чи захочемо перейти в інший відділ. Але ж це тільки домисли, які ніяк не вплинуть на рішення компанії звільнити вас, якщо ви дійсно цінний працівник. 

Турбують подібні думки?

Тоді раджу вам прочитати мою статтю «6 типів негативних думок, які руйнують вашу кар’єру» та почати мислити позитивно. А потім обрати слушний час і наважитися на наступний крок.


Коли краще просити про підвищення заробітної плати?


Вибір правильного часу для розмови — один із найважливіших елементів підготовки до бесіди. Було б непогано дізнатися про бюджетні процеси у компанії і коли закладається фінансовий план на наступний рік — таким чином ви допоможете керівнику заздалегідь запланувати зміни.

Ось іще кілька слушних періодів.

  • Щорічні перегляди ефективності вашої роботи. Це чудовий час для підбиття підсумків, і під час оцінки результатів питання про зарплату цілком очікуване.
  • Одразу після завершення успішного проєкту. Якщо ваш внесок був визначним, зусилля виходили за межі посадової інструкції, а компанія отримала від цього вимірювану цінність — це вагомий аргумент для перемовин!
  • Вам запропонували додаткові обов’язки. Саме час згадати про підвищення платні. За місяць-два після того, як стомитесь від понаднормової роботи, перемовини будуть складнішими.
  • Коли ваш керівник у доброму гуморі. На мою думку, це критично важливий момент, тому що коли настрою немає, людина в першу чергу шукає, як допомогти самому собі, а потреби інших відходять на другий план. 

І уникайте офіційних розмов про зарплату за келихом вина, вино має коротку пам’ять 😊


Як підготуватися до перемовин?

Крок 1. Зберіть докупи всі аргументи на користь підвищення платні

  • Досягнення за останній рік. Я рекомендую протягом року вести файл із усіма визначними подіями ваших робочих буднів — так вам буде простіше зорієнтуватися, коли вони знадобляться. Не забудьте подумати, який результат компанія отримала за рахунок ваших досягнень — бажано у конкретних цифрах.
  • Подумайте, що відрізняє вас від інших. Чому саме ви варті підвищення заробітної плати? Можливо, ви круто генеруєте ідеї. Чи може, ви суперова проєктна менеджерка зі 100% позитивними відгуками. А може, ви знаходите прибуткових клієнтів швидко та влучно. 
  • Фокусуйтеся на майбутньому (за все, що зробили, ви вже отримали 😊). Як ви готові у майбутньому допомагати компанії зростати? Яким буде ваш внесок?

А можливо, є ще щось, за що ви вважаєте, було б непогано вас фінансово мотивувати?


Крок 2. Проаналізуйте ринок праці 

Порівнюйте яблука з яблуками — тобто зарплати на посадах, подібних до вашої. У цьому вам допоможуть сайти пошуку роботи, колеги з інших індустрій, рекрутингові агенції чи загальнодоступні аналітичні ресурси. Звісно, всі дані будуть відносні, але це все одно можливість зорієнтуватися на ринку праці.

Читайте, хто скільки заробляє 👇

Адже ми в Happy Monday часто проводимо дослідження зарплат різних фахівців, з якими можна ознайомитись за посиланням.

Детальніше


Крок 3. Визначтесь, скільки саме ви хотіли б отримувати 

Під час обговорення називайте точну цифру. Нікого не вражають діапазони «від і до».


Крок 4. Добряче підготуйтеся

Напишіть sales pitch — промову, що продає, — та повправляйтеся в ній. З чого ви почнете розмову? Як аргументуєте своє прохання? Яку цифру озвучите і що про це кажуть дослідження ринку? Що ви скажете, якщо вам запропонують зарплату на 10% нижче від тієї, що ви попросите? Якою буде ваша реакція у разі відмови?

Читайте також

Скільки ви коштуєте? Як визначити зарплату перед співбесідою

Читати


Крок 5. Налаштуйтеся на розмову 

Під час бесіди вам потрібно бути впевненими в собі, але не зверхніми. Говоріть чітко, відповідайте структуровано, гідно сприймайте відмову та питайте про план дій стосовно вашого запиту.


Крок 6. Призначте зустріч із керівником 

Говоріть відкрито, але не нагнітайте напругу. Замість «Дай, дай, дай» або «Зараз як звільнюся» скажіть: «Слушний час поговорити про перегляд моєї заробітної платні» і викладіть ваш sales pitch, який готували вище.


Чого точно не варто робити 


Я не люблю «не» у реченнях, але тут доречно. Є декілька табу, нехтування якими навряд чи призведе до підвищення платні, а може ще й зіпсувати репутацію та зруйнувати до вас довіру.

❌Не порівнюйте себе з іншими колегами в контексті оплати та не використовуйте чужу зарплату в якості аргументу. Це конфіденційна інформація, яку ви не маєте знати.  

❌ Не будуйте свій sales pitch на основі особистих обставин. Звісно, роботодавця хвилює особисте щастя співробітників, але ще більше його хвилює, як ви допомагаєте компанії зростати. Пропустіть те, що вам немає чим платити за дитсадок або що давня мрія про круте авто ніяк не здійсниться — орієнтуйтеся лише на ваші досягнення та внесок у розвиток компанії.

❌ Не вдавайтеся до шантажу. На ваше «Якщо відмовите, я зараз же звільнюся» керівник може сказати: «Окей». І що робитимете? Доведеться або дійсно звільнятися, або лишитися, назавжди підірвавши до себе довіру керівника. 

❌ Не виказуйте вашу схвильованість та емоційність. На вашому обличчі має бути написано: «Я маю план, і я вартий підвищення». Будьте спокійні та впевнені.


Чому вам можуть відмовити і як це виправити


Якщо у відповідь на своє прохання ви почули «Ні», будьте наполегливі і дізнайтеся про причину відмови, аби визначитись із наступними кроками.

  • Ви вибрали не дуже вдалий час для перемовин. У такому разі поцікавтеся в HR або у колег, коли краще піднімати таке делікатне питання, і заплануйте повторну зустріч.
  • У компанії немає ресурсів. У 2020 році всі компанії затягнули паски та почали економити. Погодьтеся, це виправдане рішення. Деякі продовжують бути обачними і в 2021 році. Подумайте, наскільки для вас є критичним підвищення заробітної платні саме зараз. Якщо компанія нічого не обіцяє найближчим часом, а вам горить — рішення за вами: можливо, час шукати іншого роботодавця.
  • Щось не так із ефективністю вашої роботи. Компанії готові платити більше тим, хто приносить більшу цінність, ніж інші, і готовий виходити зі своєї зони комфорту, досягаючи визначних результатів. Можливо, ви виконуєте свою роботу виключно згідно з посадовою інструкцією, ні кроку вперед? Попросіть про зворотний зв’язок щодо своєї роботи та спитайте, що ви можете змінити в майбутньому, аби зрештою отримати підвищення.
  • З вами доволі складно працювати. Ви постійно з усіма сперечаєтесь, конфліктуєте з менеджером та колегами, на зустрічах замикаєтесь у собі або критикуєте всіх підряд? Якщо це про вас — варто замислитись і насамперед попрацювати над собою. Можливо, роботодавець тільки й чекає, коли ви вже нарешті за власним бажанням продовжите розвиток за межами компанії. 
  • Ваша зарплата вже досягла максимуму в порівнянні з іншими. Більшість компаній мають чітко визначені проміжки заробітної платні для кожної з посад, і ваша надбавка може дійсно «не вписатися» у стратегію. У такому разі варто обговорити з керівництвом, які ще варіанти зростання для вас можливі.

Під час кар’єрних консультацій про зарплатні перемовини я зазвичай граю роль скупого керівника, а клієнти знаходять у своєму досвіді та цілях те, що точно зрушить гору з місця. Бо вони (і ви!) варті отримувати стільки, скільки потрібно. 

І якщо ви дочитали до кінця, слушна порада на мільйон: якщо дуже гучно задзвеніла думка «Мені мало платять» — подумайте, чим іще ви не задоволені. Бо здебільшого причина не в грошах. Ставте собі запитання або звертайтеся до тих, хто допоможе знайти відповіді.

Шукаєте нову роботу?

У нас якраз багато вакансій для фахівців різних професій від крутих українських та міжнародних компаній!

Вакансії

Читайте також

Як обговорювати зарплату на співбесіді

Ринок праці 2021: хто буде з роботою і кому піднімуть зарплату

Не тільки оформити відпустку: 8 проблем, які може вирішити HR

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: