Як правильно читати англомовні книги та журнали в оригіналі, щоб отримувати від цього максимальну користь і прокачувати свою англійську? Розповідає Ірина Смещук, викладачка й директорка школи англійської мови Speaker English School.
Якихось 10-15 років тому саме читання було чи не єдиним способом вивчення англійської мови не за підручником. Зараз, щоб практикувати мову і дізнаватися щось нове, ми можемо дивитися кіно, серіали, відео, слухати подкасти. Але читання, як і раніше, залишається дуже корисною навичкою та інструментом для вивчення англійської.
Чому варто читати англійською?
Читання книг і журналів англійською має багато переваг.
- Збільшення словникового запасу. У книзі лексика завжди знаходиться в контексті, тож ви її не зазубрюєте, а запам’ятовуєте ситуації, в яких її слід застосовувати.
- Запам’ятовування правопису і пунктуації, оскільки читання активізує зорову пам’ять.
- Активізація пасивного словникового запасу. Слова й конструкції, які ми часто використовуємо у своєму мовленні, — це активний словник, а ті, які знаємо, але не використовуємо, — пасивний. Під час читання ми його активізуємо, збагачуючи свою мову.
- Використання граматики на практиці. У процесі читання ви наочно бачите, як вживати граматичні конструкції, які раніше вивчали в теорії і розрізнено, а тут вони, знову ж таки, в контексті.
- Розширення кругозору. Читаючи в оригіналі, ви краще розумієте стиль автора і просто приємно проводите час. Погодьтеся, кого б ви не запитали, у кожного другого хобі — це читання 🙂
Як читати англійською з користю?
Зрозумійте, навіщо ви читаєте — for pleasure або for result
For pleasure — це читання заради задоволення. Тому тут варто просто насолоджуватися процесом: намагайтеся спиратися на контекст і мінімально заглядати у словник (але в такому разі книга має строго відповідати вашому рівню). Такий підхід підходить тим, хто може скласти повну картину того, що відбувається, незважаючи на незнайомі слова. Але він не дуже ефективний, якщо ваша мета — вивчення мови.
For result — це читання для результату. Цей підхід якраз для тих, хто хоче прокачати будь-який з аспектів мови (граматику, розмовну мову, словниковий запас тощо). У такому разі обов’язково виписуйте незнайомі слова, вчіться їх використовувати, читайте вголос і підбирайте вправи.
Виберіть книгу, яка підходить вам за рівнем
Як визначити свій рівень англійської, розповідаємо тут 👉
ЧитатиДля початкового рівня підійдуть книги, спеціально адаптовані для новачків у вивченні англійської, наприкінці яких часто є питання для розуміння сенсу і нові слова для запам’ятовування. Ще початківцям можна читати дитячі книжки англійською: у них усе максимально зрозуміло і є великий плюс — картинки 🙂
Починаючи з рівня Intermediate, можна братися до читання оригінальних текстів. Краще починати з сучасних письменників і книг, які вам дуже подобаються. Класика може виявитися заскладною, плюс там зустрічається лексика і мовні звороти, які зараз використовуються не так часто.
Як зрозуміти, що книга обрана правильно?
Якщо за сторінку вам зустрічається 5-15% незнайомих слів — це правильна книга. Якщо 20-30% — можна читати, але шукати переклад варто не більше, ніж для 5-8 ключових слів. Якщо незнайомих слів іще більше — краще виберіть іншу книгу, інакше ви ризикуєте просто потонути в словнику і кинути цю справу, так і не отримавши очікуваного результату, а тим паче — задоволення від процесу.
Намагайтеся здогадуватися про значення незнайомого слова по контексту. Але якщо воно несе смислове навантаження або повторюється багато разів — його обов’язково потрібно знайти в словнику, виписати і запам’ятати.
Тренуйте розмовну мову за допомогою читання
- Читайте вголос — це покращує вимову (можна паралельно слухати аудіоверсію за принципом «послухали-почитали»).
- Перекажіть прочитане, висловіть про нього свою думку.
- Знайдіть, випишіть і вивчіть нові слова.
- За допомогою нової лексики дайте відповідь на питання чи зробіть вправи до тексту (якщо є).
- Ще раз перекажіть прочитане, використовуючи нові слова.
- Обговоріть будь-яку спірну думку або ідею з тексту.
- Зробіть припущення, як могла б продовжитися ця історія.
Ресурси для читання англійською
- https://www.english-online.at/index.htm — статті для рівня Pre-Intermediate.
- https://breakingnewsenglish.com — новинні статті, кожна з яких представлена відразу для декількох рівнів знання мови.
- https://continuingstudies.uvic.ca/elc/studyzone — тексти з вправами для кожного рівня.
- https://learnenglish.britishcouncil.org/skills/reading — сайт British Council із чіткою системою пропрацювання кожного прочитаного тексту.
- BBC, Positive.News, Euronews — англомовні новини.
- https://www.imsdb.com/ — ресурс зі сценаріями голівудських фільмів.
- Придбати книжки англійською можна на Amazon, Yakaboo, Bookling.
А також не забувайте про аудіокниги — це цілий окремий світ!
І найголовніше: незалежно від того, які ви перед собою ставите цілі, який у вас вік і рівень володіння англійською мовою, вибирайте цікаві книги — такі, щоб відкрити й не відірватися. Тоді буде і мотивація, і бажання, й інтерес.
Як вивчати англійську ефективно?
EnglishDom пропонує дійти до рівня Upper-Intermediate за 6 місяців завдяки індивідуальним заняттям по Skype.
ДеталіЧитайте також
Англійська по скайпу: чому це ефективніше, ніж офлайн-уроки
Навіщо дивитися фільми і серіали англійською та як робити це правильно
5 помилок в англійській мові, яких ви припускаєтесь (або ні)
Дякуємо!
Тепер редактори знають.