Традиційно підбиваємо книжкові підсумки року. Цього разу наші експертки й команда обрали по одній прочитаній в 2020 році книзі, яка справила враження і яку варто прочитати й вам. Ось вам і must read список на 2021 рік 😉 📚
Марія Богданова
Рекомендую книгу: «Ніколи-небудь. Як вийти з безвиході й віднайти себе» Олени Рєзанової.
Про що вона: як реалізувати перехід зі стану «я почуваюся не на своєму місці» у стан щасливого професіонала.
Чому раджу: рекомендую книгу всім, хто дістався професійної стелі, але відчуває, що міг би зробити більше, що його потенціал ще не до кінця розкритий. Олена відверто ділиться історіями пошуку себе — своєю, свого чоловіка та своїх клієнтів. Вона розповідає не лише, що ТРЕБА, але й чого НЕ ТРЕБА робити, вказує на можливі помилки, обмежувальні переконання, вірусні мрії та міфи про призначення.
Одне з завдань, яке Олена ставить перед собою у книзі — перевести читача з режиму «думати» в режим «робити» — хай і маленькими кроками, потроху, але все ж рухатись, щоб знайти те, чим вам буде цікаво займатися, що буде приносити користь людям і гідну оплату праці вам.
Анна Мазур
Рекомендую книгу: «Учениця. Зрадити, щоб знайти себе» Тари Вестовер.
Про що вона: про те, як дівчина з мормонської родини, яка не навчалася в школі, змогла стати доктором філософії. Як змогла подолати владу батька, піти проти сімейних правил і знайти себе.
Чому раджу: від книги неможливо відірватися — з першої сторінки вона поглинає тебе повністю. Її рекомендували всі мої знайомі ще з 2018 року, але в мене якось не доходили до неї руки. Але цього року вона мене знайшла. Це мемуари письменниці, в житті якої до 17 років не було жодного медичного огляду та шкільної освіти. Але Тара змогла почати самостійне життя, отримала стипендію Білла Гейтса й право вчитися в Кембриджі та працювати в Гарварді. Це дуже потужна історія людини, яка всупереч обставинам і родині змогла побудувати власне життя. Але які рішення їй довелось для цього прийняти і через що пройти — прочитайте, це вражає!
Ольга Клєсман
Рекомендую книгу: «Хто взяв мій сир?» Спенсера Джонсона.
Про що вона: про універсальний спосіб впоратися зі змінами у житті.
Чому раджу: ця філософська коротенька розповідь довжиною лише у 71 сторінку (включно з ілюстраціями) змушує читача замислитись над своїм ставленням до життєвих змін. Вважаю це найактуальнішою темою для всіх нас у 2020 році.
Як роздивитися найкращі можливості у невідомому майбутньому, як не опиратися новому, а мотивувати самого себе на пошуки балансу в роботі, стосунках і житті загалом? Книга вчить дивитися на лабиринти складнощів під кутом пошуку незвіданих до цього можливостей. Бажаю гарного читання!
Анна Гріньова
Рекомендую книгу: «Вибір» Едіт Єви Егер.
Про що вона: про силу людського духу, непереможну віру в краще, подолання усіх перешкод і віднайдення сенсу
Чому раджу: після цієї книги не вірю, що мене щось зможе вразити більше. Я в прямому сенсі не могла від неї відірватися — хіба для того, щоб перевести подих і поплакати. Ніколи б не повірила, що книга про найстрашніші випробування в житті може бути настільки життєствердною.
Головна героїня пережила Аушвіц, але особливість роману в тому, що більша його частина присвячена зовсім не концтабору, а адаптації та поверненню до повноцінного життя після нього. Про це мало говорять, але життя людей із посттравматичним синдромом — актуальна проблема і для сучасної України. Автобіографії завжди цікаво читати, а коли авторка ще й дипломована психотерапевтка, то виходить іще більш відрефлексований досвід. Я читала цю книгу польською, але нещодавно вона вийшла в українському перекладі.
Олена Іванчикова
Рекомендую книгу: «Якого кольору ваш парашут?» Річарда Боллса.
Про що вона: це керівництво зі зміни сфери діяльності та пошуку нової роботи.
Чому раджу: ці 300 сторінок допомагають побачити пошук нової роботи під іншим кутом. Наприклад, у книзі йде мова про те, що резюме і співбесіда — не дві різні речі, а єдине ціле, адже CV — це пропуск на інтерв’ю. І що резюме — не ваша біографія, а отже, має включати лише інформацію, яка «продає». А співбесіду автор пропонує розглядати як діалог, у процесі якого рішення про співпрацю приймають обидві сторони.
Ну й моя улюблена фраза про те, що пошук роботи — теж робота, а отже, вимагає енергії, сил та часу, тут теж є. Багатьох читачів думки автора наштовхнуть на роздуми, усвідомлення й розуміння, що пошук роботи необхідно планувати й ретельно продумувати. Словом, кожен абзац змушує замислитись і зловити інсайт.
Алла Вавілова
Рекомендую книгу: Александра Шульман «Всередині Vogue. Мій щоденник сотого року»
Про що вона: про внутрішню кухню журналу, багатозадачність і роботу як стиль життя, навколо якого вже є інші, особисті події.
Чому раджу: цікаво було читати про англійське видання українською. Це подарунок моєї близької подруги. Книжка надихає та показує, що як є наснага та зацікавленість своєю справою, то робота стає стилем життя. Коли зранку у тебе перукар, макіяж, зйомки, в обід ти летиш на показ, а вечеряєш разом із Королевою. Ця книга про 25 років роботи в одній компанії і те, як робити сторічний номер одного з найвпливовіших журналів у світі.
Уляна Кулікова
Рекомендую книгу: «Urban Express. 15 правил нового світу, в якому головні ролі у міст і жінок» К’єлла Нордстрема й Пера Шлінгмана.
Про що вона: про природу сучасних економічних явищ.
Чому раджу: по-перше, К’єлл однозначно володіє прекрасною здатністю говорити простою, щоб не сказати попсовою мовою про доволі складні явища. По-друге, пише він тільки про макроекономіку. І якщо ви хочете розширити свій горизонт розуміння сучасних економічних явищ, але не зламати при цьому мозок об невідому термінологію — вам до нього. Ну а ще мені подобається його безкінечна толерантність і гумор. Як я писала нещодавно в одній зі своїх статей: «Ну хто не любить К’єлла Нордстрема?». До речі, моє особисте зачарування змінювалось розчаруванням, а потім спокійним і симпатичним ставленням до цього автора й оратора.
Дар’я Васьковська
Рекомендую книгу: «Дурна кров» Роберта Гелбрейта.
Про що вона: це взірцевий детектив, від якого неможливо відірватися.
Чому раджу: не дуже люблю, коли радять книги з циклів, але цей цикл (а не лише одну книгу) раджу й буду радити кожному любителю детективів. «Дурна кров» — п’ята книга серії про Корморана Страйка, яку написала Джоан Роулінг під псевдонімом Роберт Гелбрейт. Кожна книга — шикарний детектив із багатогранними героями, насиченою історією та непередбачуваним фіналом.
Олена Кіріченко
Рекомендую книгу: «50 кроків до роботи» Станіслави Стефановської.
Про що вона: це путівник для тих, хто хоче працевлаштуватися.
Чому раджу: на мою думку, книга буде корисною тим, хто знаходиться у пошуку роботи. Всі поради структуровані у чіткий логічний алгоритм із 3 блоків: 1) як написати резюме, 2) як знайти роботу, 3) як пройти випробувальний термін. Авторка 15 років працює у сфері управління персоналом у провідних компаніях України та консультує з кар’єрних питань, тому її рекомендаціям можна сміливо вірити 🙂 Зверніть увагу в книзі на крок №25 — техніку «Замовлення роботи». Це вправа, покликана актуалізувати вашу кар’єрну мету та сформувати більш точний запит на нову роботу.
Анна Островська
Рекомендую книгу: «Як нагодувати диктатора» Вітольда Шабловського.
Про що вона: це поєднання кулінарії та історії; спогади кухарів, які готували для п’ятьох диктаторів — Фіделя Кастро, Енвера Ходжі, Саддама Хусейна, Іді Аміна та Пола Пота.
Чому раджу: цю книгу мені порадила подруга. Дуже заінтригувала назва, я одразу за неї взялась і прочитала на одному диханні. Книга розкриває з нового боку найкривавіших диктаторів історії та розвінчує міфи про їхні незвичайні гастрономічні вподобання. Кухарі відповідали не тільки за шлунки, але й за настрій злих геніїв. Вони були дуже наближеними до своїх лідерів, а тому їм є що про них розповісти.
Марія Конарова
Рекомендую книгу: «Що варто знати у свої 20?» Тіни Сіліґ .
Про що вона: викладачка курсу «Підприємництво та інновації» Стенфордського університету Тіна Сіліґ на життєвих прикладах демонструє важливість креативності, нестандартного мислення і вміння сумніватися у всьому для формування власного кар’єрного шляху.
Чому раджу: книга наповнена історіями людей, які обирали неочікувані шляхи вирішення банальних бізнес-питань, ішли проти течії та робили все «не так». Незважаючи на те, що з деякими твердженнями авторки я би хотіла посперечатися, загальна думка книжки, по-перше, актуальна у наш мінливий час, а по-друге — стимулює вибухову кількість свіжих ідей щодо проблем, які давно вже здавалися одноманітними.
Книга про вміння піддавати все сумніву, частіше питати себе: «А що буде, якщо…?» і шукати більше можливостей і варіантів, що особисто мене надихнуло на конкретні кроки для побудови власної кар’єри. Корисними стали вправи, які Тіна використовує зі своїми студентами — всі вони доволі прості й можуть стати у пригоді як для особистого використання, так і в роботі з персоналом компаній.
Катерина Жученя
Рекомендую книгу: «Бізнес-процеси: як їх описати, налагодити та впровадити» Михайла Рибакова.
Про що вона: про бізнес-процеси компаній — як будувати, описувати, аналізувати та оптимізовувати.
Чому раджу: під час написання магістерської дисертації саме ця книга допомогла мені розібратися у тому, як загалом виглядає внутрішня кухня компаній різних розмірів — від таких невеликих, як Happy Monday, до величезних — як Apple чи Google.
Книгу написав бізнес-консультант, тож це не підручник із сухою теорією, а практична інструкція, за допомогою якої можна розробити план виходу на новий менеджмент-рівень, забути про питання на кшталт «А хто відповідальний за цей процес?» чи інші недомовленості в роботі команди. Після прочитання ви переконаєтесь, що бізнес-процеси можуть бути зрозумілими не тільки бізнес-аналітикам, дізнаєтесь, як їх змоделювати чи оптимізувати самому (раптом вам теж писати диплом про бізнес-процеси 😄 ), а чого робити не варто, щоб дарма не витрачати ресурси.
Тетяна Пашкіна
Рекомендую книгу: «Корпоративне плем’я. Чого антрополог може навчити топменеджера» Даніель Браун та Ітске Кремер.
Про що вона: про те, що офісне життя — це не тільки бізнес-процеси та посадові інструкції. Це ще й ритуали, змісти, атрибути, табу та інші речі, які здаються недоречними у лощених офісах, але все одно чудово там існують 🙂
Чому раджу: ця книга чудово підходить саме для нашого буремного часу, бо розповідає, як трохи дивним способом, але не травматично трансформовувати цінності та культуру, призвичаюючи їх до нових реалій.
Звісно, ми всі знаємо. що корпоративну культуру неможливо змінити за вихідні, а найменший крок може призвести до неймовірних змін, іноді непередбачених та небажаних. Як цьому запобігти, на що звернути увагу — про це трохи з іншої системи координат розповідає корпоративна антропологія. Мені як сторітелеру були цікаві знахідки корпоративної антропології в царині трансформації культури та оптимізації внутрішніх комунікацій — і я в захваті від цієї книги.
Марія Ханіна
Рекомендую книгу: «Вона розповіла» Джоді Кантор і Меган Туей.
Про що вона: про зародження руху #MeToo. У книзі зібрано безліч інтерв’ю від жінок або очевидців сексуального насилля. В основному мова про Гарві Вайнштайна, суддю Верховного суду Бретта Кавано, а також сумнівне ставлення до жінок Дональда Трампа.
Чому раджу: під час прочитання я переживала різні емоції — від співпереживання до захоплення жінками, які вирішили розказати свою історію. Ця книга допомагає зрозуміти, що рівноправ’я насправді ще не настало. Тисячі жінок досі страждають від порушення їхніх прав по всьому світу і, що особливо дивно, навіть на батьківщині демократії — у США. Також було цікаво зрозуміти, як саме почався рух #MeToo. Незважаючи на те, що книгу читати емоційно складно, після прочитання залишилося дуже хороше враження та багато-багато надії, що світ, у якому ми живемо, поступово стає кращим.
Діана Рижкова
Рекомендую книгу: «Культурна карта: бар’єри міжкультурного спілкування в бізнесі» Ерін Меєр.
Про що вона: про культурні відмінності між людьми з різних країн і про особливості ведення бізнесу та управління командами за кордоном.
Чому раджу: вважаю, що ця книга буде корисною багатьом. По-перше, власникам бізнесу, які хочуть відкрити / розширити бізнес в іншій країні. По-друге, управлінцям, які вирішили спробувати свої сили за кордоном. По-третє, ейчарам, які мають справу з мультинаціональними командами. І взагалі всім, кому випала нагода вчитися та / чи працювати в іншій країні.
Книга дійсно розширює кордони, нагадуючи зайвий раз, що ми живемо в глобальному світі. У нас з’являється більше контактів в інших країнах, віддалена робота дає змогу працювати з будь-якої точки світу. В таких умовах з’являється потреба у навичках і досвіді міжкультурного спілкування та розуміння людей інших культур як у приватному житті, так і в роботі. І це чудова настільна книга з точки зору міжнародного бізнесу.
Наталія Трофімова
Рекомендую книгу: «Включайся! Жінки, робота і воля вести за собою» Шерил Сендберґ.
Про що вона: операційна директорка Facebook розповідає про шлях жінки до успіху та перешкоди на цьому шляху.
Чому раджу: це вражаюча кар’єрна історія єдиної жінки в Раді директорів однієї з найвпливовіших компаній у світі. Її часто називають книгою про фемінізм та права жінок. Так, про це там також йдеться. Та авторка більше уваги звертає не на те, як вижити слабкій статі в амбітному чоловічому світі. Вона пише про те, як стати сильною статтю і, найперше, перестати знецінювати себе. Бо часто жінки самі не дозволяють собі досягати бажаних вершин та цькують коліжанок за надмірне вільнодумство. В книзі також багато корисних порад, як говорити з керівником про підвищення, збільшення зарплати, як поєднувати особисте життя і роботу тощо.
Катерина Куськал
Рекомендую книгу: «Цього року я… Як змінити звички, дотриматись обіцянок або зробити те, про що ви давно мріяли» М. Дж. Райан.
Про що вона: щоб відчувати повне задоволення від життя, потрібно працювати над всіма його сферами — кар’єрою, освітою, хобі, власними мріями, здоров’ям, стосунками з іншими людьми та багатьма іншими аспектами.
Чому раджу: 2020 рік приніс майже кожному з нас відчуття розгубленості та незнання, в якому напрямку рухатися далі. Книга «Цього року я…» — ніби путівник зі здійснення мрій та прагнень, який допоможе вам створити власну формулу успіху та реалізувати те, що ви давно відкладали у довгий ящик. Не секрет, що мета надає нам сенс життя: рух до мети мотивує нас прокидатися щоранку, робити рутинні справи з задоволенням та не кидати почате на середині.
Авторка книги пропонує дієвий план для втілення у життя задуманого та договір, який ви маєте заключити з собою, щоб не відхилятися від плану. Книга розповість, як виокремлювати найголовніше, навчить тактикам щоденної роботи над своїми звичками / цілями та боротьби зі страхом розвитку найгіршого сценарію.
Вікторія Дубровська
Рекомендую книгу: «Пройти крізь стіни» Марини Абрамович.
Про що вона: це автобіографія богині перфомансу — сербської мисткині Марини Абрамович.
Чому раджу: для мене (людини, яка не надто добре розуміється на мистецтві) ця книга відкрила очі на перфоманс та його вражаючу силу. Мистецтво Марини Абрамович — це суцільний біль, а найвідоміші її перфоманси — про грань між життям та смертю, про можливості тіла й розуму, про дику сміливість. Як вона взагалі дожила до 74 років?
Автобіографія Марини Абрамович відкриває сенс перфомансів, які здаються божевільними, від яких хочеться заплющити очі і «розбачити». Звісно, після прочитання книги стає зрозумілим суть цього виду мистецтва і хочеться побачити хоча б один з її перфомансів на власні очі.
Домініка Іванова-Бекар
Рекомендую книгу: «Живи на повну! Керуй енергією, а не часом — стань успішним і щасливим» Джима Лоера й Тоні Шварца.
Про що вона: як підвищити власну ефективність через збалансованість та управління власною енергією в її 4 аспектах (фізична, емоційна, духовна, інтелектуальна).
Чому раджу: книга буде корисна тим, кому набридло бути «білкою в колесі». Автори діляться висновками своїх досліджень та наголошують, що життя — це не постійний марафон, а серія спринтів, де є місце й для зовнішньої бездіяльності, адже це продуктивний час для накопичення ресурсів.
Також книга допоможе керівникам та ейчарам зрозуміти, що продуктивність працівника не може постійно знаходитись на одному рівні. Вона циклічна, як вдих-видих, і це нормально, тому що людина — не робот, її не можливо запрограмувати на однаковий темп впродовж усього життя. Навпаки, треба впроваджувати hr-ініціативи з урахуванням цієї циклічності замість «вичавлювати» більше продуктивності завдяки збільшенню навантаження, що лише прискорює виснаження та вигорання.
Настя Пасенко
Рекомендую книгу: «4 3 2 1» Пола Остера (трохи художки вам наостанок).
Про що вона: про хлопця Арчі Фергюсона, який проживає чотири можливі варіанти свого життя.
Чому раджу: бо ви навряд чи читали щось подібне (а якщо читали, напишіть у коментарях, що це було — мені цікаво!). Впродовж майже 1000 сторінок перед вами розгортатимуться чотири версії життя звичайного американського хлопця, що відрізняються спочатку лише дрібними деталями, але з часом різниця стає все більш помітною. Ця книга цікава, незвичайна і ховає в собі багато сенсів, але для мене вона насамперед про «сродну працю» (не буду пояснювати, бо проспойлерю) і про те, що справжню сутність людини не можуть змінити жодні обставини. Останні кілька сторінок змусили мене посеред ночі вголос промовити «Та невже?!» і досі розмірковувати над тим, яка з історій все ж була справжньою і чи була така взагалі.
Це були книги, які експертами та команді Happy Monday закортіло вам порадити. Якщо й ви хочете поділитися своєю рекомендацією, залиште коментар під статтею — ми дуже цінуємо книжкові поради 🙂 І гарного вам читання в новому році!
Більше матеріалів про книжки
Як читати книги для саморозвитку з користю
Чому романи корисніші за бізнес-літературу: колонка Тетяни Лукинюк
6 порад, як читати більше
І не забувайте, що в нас можна знайти роботу!
Адже круті українські та міжнародні компанії розміщують у нас свої вакансії.
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.