Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Від професій до набору навичок: які зміни нас чекають і як до них підготуватися

24.06.24 Кар'єра 6 хв читання

За оцінками роботодавців, 44% навичок працівників зазнають змін або стануть непотрібними в найближчі 5 років. Що це для нас означає і куди рухатися далі, розказує Юлія Ходаківська, операційна директорка найбільшої в Україні освітньої онлайн-платформи Prometheus.

Юлія Ходаківська Операційна директорка освітньої онлайн-платформи Prometheus
Юлія Ходаківська

«Потрібно бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб потрапити кудись, треба бігти хоча б удвічі швидше!» — ці слова Льюїса Керрола вже давно не про Задзеркалля, а про сучасний світ.

Зміни довкола нас відбуваються постійно. Щоб краще їх розуміти та будувати вектори розвитку, економісти, філософи та футурологи розробили кілька концепцій визначення світу. До середини XX століття світ був зрозумілий і передбачуваний — SPOD. Стрімкий розвиток технологій призвів до втрати стабільності та появи нового світу — VUCA. З 2020 року, після початку пандемії Covid-19, ми живемо у світі BANI. 

Світ SPODСвіт VUCAСвіт BANI

Steady: стійкий
Predictable: передбачуваний
Ordinary: простий
Definite: визначений

Volatility: нестабільний
Uncertainty: непевний
Complexity: складний
Ambiguity: двозначний

Brittle: крихкий
Anxious: тривожний
Nonlinear: нелінійний
Incomprehensible: незрозумілий


BANIзація світу неодмінно вплине й на професійне поле, тому не треба очікувати, що все стабілізується. Єдине, що сьогодні можна впевнено прогнозувати, — те, що все буде змінюватися дуже швидко. Тому варто вже зараз почати досліджувати й реагувати на новий світ. У цьому допоможе резильєнтність (життєстійкість), гнучкість, адаптивність та емоційний інтелект.


Від професій до набору навичок


Більшість людей навчалася й починала свою професійну діяльність у світі дипломів і спеціалізацій. Коли на запитання: «Хто ти?» можна було впевнено відповісти: «Юрист/лікар/перекладач».

Сьогоднішній світ стає геть іншим. «Я» більше не дорівнює одній професії, сьогодні це набір навичок (skill set), який частково відповідає різним спеціальностям. Професія все частіше нагадує не диплом, а шкільний табель, де є перелік ваших скілів з оцінками. Цей набір і дозволяє вам рухатися ринком праці: саме так рекомендую дивитися на своє професійне майбутнє — через список необхідних для нього скілів.

А тепер давайте подивимося прогнози щодо skill sets. Під час першої публікації звіту Future of Jobs від The World Economic Forum у 2016 році опитані компанії прогнозували, що 35% навичок працівників втратять актуальність впродовж наступних п’яти років. У 2023 році ця частка зросла до 44%.

Прямо зараз складіть перелік своїх професійних навичок. А тепер уявіть, що впродовж наступних 5 років його треба змінити на 44%.

Багатьох це може ввести в стан розгубленості й навіть налякати. Але насправді приводів для оптимізму набагато більше, ніж здається на перший погляд. Щоб скласти свій skill set та побудувати вектор подальшого розвитку, вам знадобиться всього 2 години після прочитання цього матеріалу, а потім у вас буде декілька років на впровадження цих змін.

Той, хто сьогодні поставить собі це запитання та не полінується знайти відповідь, матиме перевагу завтра. Тож, як і чим ви можете перенаповнити свій skill set?


Чи є універсальні скіли, які потрібні абсолютно всім?


Повернімося до звіту Future of Jobs за 2023 рік. Перед вами навички, які потрібно розвивати в найближчі роки, щоб залишатися на ринку, бути конкурентними та цікавими для роботодавців, а також мати перспективи розвитку.

важливі скіли для роботодавців
Джерело: звіт Future of Jobs за 2023 рік


Серед трійки лідерів:

  • аналітичне мислення;
  • креативне мислення;
  • AI та big data.

Дві з трьох цих навичок — це soft skills. І якщо подивитися нижче, то далі йдуть навички, серед яких переважають також софт скіли:

  • лідерство та соціальний вплив;
  • життєстійкість, гнучкість і динамічність;
  • допитливість і навчання впродовж життя;
  • технологічна грамотність;
  • дизайн і користувацький досвід;
  • мотивація та самосвідомість;
  • емпатія та активне слухання.

Поради щодо формування свого нового skill set

  1. Абсолютна більшість скілів, які ми бачимо вище — про реакцію на зміни та адаптивність. Компаніям у майбутньому будуть потрібні люди, які зможуть швидко реагувати, набувати потрібні компетенції та перевчатися.
  2. Оскільки hard skills постійно змінюються, то в першу чергу треба фокусуватися на soft skills, адже вони опорні.
  3. AI та big data, технологічна грамотність, дизайн і користувацький досвід — це ті hard skills, які будуть потрібні більшості людей незалежно від їхніх професій.
  4. А ще є навички, про необхідність яких зараз уже навіть незручно питати. Наприклад, відповідь на запитання «Чи треба вивчати англійську?» — пройшов той час, коли про це варто було запитувати. Звісно, треба.


Рескіл, апскіл і нью скіл: який сценарій обрати?


Якщо ви хочете залишатися на ринку праці й отримувати більше можливостей, то вже зараз варто обрати одну з трьох стратегій подальшого розвитку свого набору скілів. 

Стратегія №1: Upskill (рух вгору, доповнення свого skill set). Це коли до поточного набору навичок у межах конкретної професії ви додаєте інші скіли. Можна залишатися на тій самій роботі та в тій самій професії, але набір навичок мати більший і ширший.

Стратегія №2: Reskill (рух убік, перенаповнення свого skill set). Цей шлях дещо складніший за попередній. Адже тут найчастіше йдеться про напрацювання нових hard skills: від перенавчання на суміжну професію до отримання зовсім нової спеціалізації (світчерство). Наприклад, ви могли бути вчителем, а стали SMM-менеджером. Або були бухгалтером, а тепер — копірайтер. Усе це про reskill.

Стратегія №3: New skill (стрибок у нове, набуття навичок, яких раніше не існувало). Це освоєння сучасного світу — набуття навичок, які щойно з’явилися. Найкращий приклад — поява AI-технологій. Зовсім недавно не було ChatGPT, і навички працювати з ним теж не було. А тепер використання ШІ набуває популярності, тож пов’язані з ним нові скіли точно знадобляться багатьом професіям.

Беззаперечно, skill set дуже залежить від конкретної професії. Але той, хто почне працювати зі своєю базою навичок раніше, точно буде більш конкурентоспроможним на ринку. Навряд чи комусь вдасться уникнути хоча б одного з трьох шляхів. Найбільше пощастить тим, кому вистачить new skill, трохи менше — тим, кому потрібен upskill. Але, найімовірніше, на всіх нас у найближчі 5-10 років чекає reskill.


Короткий план дій для перенаповнення skill set


Будьте проактивними й думайте наперед. Не варто чекати, доки потреба в нових скілах стане нагальною.

  1. Відкрийте сайт із пошуку вакансій. Якщо ви бачите менш ніж 50 вакансій на ваш запит, це дзвіночок, що професія поступово зникає.
  2. Прочитайте описи вакансій та звірте їх з наявними у вас скілами. Подивіться, чого не вистачає, — це буде ваш орієнтир при виборі навичок для upskill, reskill чи new skill.
  3. Перевірте свою професію/спеціалізацію в рейтингу професій, що зникають. Якщо ваша професія є в такому рейтингу, оберіть один із трьох вищезгаданих сценаріїв.
  4. З’ясуйте, які професії за прогнозами з’являться найближчим часом, і проаналізуйте потрібний для них skill set.
  5. Знайдіть відповідні курси чи тренінги — усе, що допоможе вам зробити upskill, reskill чи new skill.
  6. Пам’ятайте, що будь-які набуті вами знання все одно потрібно буде оновлювати.
динаміка стабільності, страти та створення роботи
Джерело: звіт Future of Jobs за 2023 рік


Наостанок іще кілька цитат для роздумів.

  • Якщо ви не можете знайти роботу і не розумієте чому, з ймовірністю 90% вам потрібен рескіл.
  • Важливо пам’ятати, що непередбачуваність у світі має два сценарії: хороший і поганий. Будьте чесними з собою, розглядайте і хороший сценарій також. Врешті-решт, ми просто підкидаємо монету.
  • Майбутнє дуже сильно лякає — це факт. Але ми можемо обрати одну з двох стратегій. Перша — лякатися і сховатися. Друга — лякатися й рухатися невеликими кроками, але на випередження.
  • Світ буде змінюватися, це ми точно знаємо. Тому якщо ви хочете самі обирати, де працювати, почніть роботу над своїм набором навичок прямо сьогодні.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

5 топових софт скілів та як показати їх у резюме, соцмережах і на співбесіді

9 речей, які роблять ваше резюме застарілим

Як шукати роботу та планувати життя в умовах невизначеності: дієві техніки

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: