Молодь може стати справжнім двигуном відновлення України після перемоги. Але для цього молодим українцям потрібно допомогти обрати професію, яка найповніше розкриє їхній потенціал. Це завдання профорієнтологів. Що це за фахівці, чим відрізняються від кар’єрних консультантів та де опанувати таку професію, розповідає Арзи Хайредінова, директорка БФ «Дженерейшн плюс».
Згідно з результатами дослідження, 72% молодих людей готові долучатися до відновлення України. Це свідчить про величезний потенціал молоді у процесі відбудови та економічного розвитку країни після перемоги. Проте розкрити цей потенціал можна лише за умови, що молоді люди свідомо обиратимуть свій кар’єрний шлях і матимуть відповідну підготовку. Важливо, щоб кожен з них мав можливість вибрати професію, яка відповідає їхнім інтересам, цінностям та здібностям.
Що таке профорієнтація та чим відрізняється від кар’єрної консультації
Профорієнтація — це процес допомоги молодим людям у виборі професії, яка найбільше відповідає їхнім інтересам, здібностям та ринковим потребам. Вона спрямована на те, щоб хлопці та дівчата усвідомлено обрали свій кар’єрний шлях і підготувалися до реалій сучасного ринку праці.
Профорієнтолог/-иня — це фахівець/-чиня, що через інтерв’ю, тестування та консультації допомагає людям визначити їхні професійні інтереси, здібності та кар’єрні цілі та врешті знайти найбільш підхожу професію.
Основна відмінність між профорієнтологами та кар’єрними консультантами полягає у фокусі їхніх зусиль. Профорієнтологи, як правило, спеціалізуються на роботі з підлітками та молоддю, що обирає свій професійний шлях, тоді як кар’єрні консультанти здебільшого працюють з дорослими, допомагаючи їм у розвитку карʼєри, підвищенні кваліфікації або зміні професійної сфери.
Робота з молоддю вимагає особливого підходу, адже важливо враховувати психологічні особливості та потреби підліткового та молодого віку. Якісна профорієнтація допомагає підліткам усвідомити свої інтереси та здібності, зменшуючи ризики безробіття і незадоволеність від роботи у майбутньому.
Що не так з наявними форматами профорієнтації
Почнемо з того, що хоч якісна профорієнтація є нагальною потребою для всіх українських підлітків, зокрема — старшокласників, шкільна система освіти не надає рішення, що задовольнило б запит. Наприкінці 2020 року Український інститут розвитку освіти запропонував Концепцію професійної орієнтації у НУШ. Вона представляє формулу цілісної профорієнтації, що складається з трьох елементів:
- наскрізна професійна орієнтація;
- окремий профорієнтаційний курс на рівні базової та старшої профільної освіти (наприклад, 8 та 10 клас);
- практика та волонтерство.
Підходи, принципи та загальні рекомендації щодо впровадження профорієнтації у навчальних закладах, відображені у Концепції, відповідають поточним реаліям ринку праці. На жаль, через відсутність системного та зрозумілого плану впровадження сучасної профорієнтації у навчальних закладах, реалізація Концепції у більшості шкіл кульгає.
Шкільні заходи та тести, спрямовані на профорієнтацію, хоч і проводяться, але не завжди відображають реальну картину. Тести часто виявляються тривалими й виснажливими, вимагаючи від учнів витрачати багато часу та конкуруючи за їхню увагу з соціальними мережами та смартфонами.
Крім того, тести мають параметричний характер, тобто обмежені заздалегідь визначеними варіантами відповідей. Це може призвести до ситуації, коли жоден із варіантів не відповідає реальним уподобанням або потребам учня. Така обмеженість стандартами й рамками ускладнює вибір професійного шляху.
Найбільш важливою проблемою є те, що тести можуть вказувати на схильність до певних сфер або напрямків, але поєднання цих напрямків з реальними професіями може бути складним завданням для учня.
Для успіху молоді в сучасному світі праці ключовим стає цілісний підхід до розвитку навички свідомого планування кар’єри. Замість традиційних тестів, які можуть бути обмеженими й неефективними, діти повинні мати можливість розвивати навички рефлексії, критичного мислення та аналізу ринку праці.
Де навчатися на профорієнтолога для молоді
Усвідомлення важливості професійної орієнтації серед освітян, батьків та самої молоді сприяє появі нових можливостей для профорієнтологів та кар’єрних консультантів. Попри високий попит, наразі в Україні дуже мало фахівців, що готові проводити з підлітками системну роботу з профорієнтації, не обмежуючись лише тестами. Для успішної роботи за сучасними методиками профорієнтації необхідні також компетенції тренера, тьютора, навички аналізу та оцінки індивідуальних сильних сторін та інтересів учнів тощо.
Ці навички та сучасні інструменти профорієнтації можна опанувати на курсі для профорієнтологів від благодійного фонду «Дженерейшн плюс». Протягом останніх п’яти років фонд проводить авторську безкоштовну програму з профорієнтації, лідерства та психологічної підтримки для підлітків 14-17 років з уразливих категорій. Експертиза фонду з цього питання дозволила створити курс для підготовки фахівців з профорієнтації та карʼєрного консультування для молоді.
У липні розпочинається другий потік навчання на курсі. Програма розрахована на освітян, психологів, кар’єрних консультантів, молодіжних працівників та людей, що мають досвід роботи з підлітками. Учасники курсу опанують необхідні вміння, навички та компетенції для роботи з підлітками та будуть здатні навчити їх відповідних інструментів для ефективного планування кар’єри.
Серед переваг програми:
- навчання відбувається у гібридному форматі: офлайн у Києві + онлайн;
- програма передбачає опанування навичок командного тренера, профорієнтолога-карʼєрного консультанта та тьютора для підлітків.
- «Дженерейшн плюс» надає успішним випускникам готову програму для проведення системної профорієнтації для підлітків, розроблену деканом Київської бізнес-школи Михайлом Крікуновим;
- можливість працевлаштування тренером/-кою з профорієнтації для підлітків у фонді.
Детальніше про програму та як подати заявку на участь — за посиланням.
Читайте також
Ефективні інструменти для планування й розвитку вашої кар’єри
Happy Monday запускає дашборд і ділиться першими інсайтами ринку праці
Дуже дорога молодь: чому компанії уникають працівників-зумерів
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансій у нас на сайті — і вперед 👉
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.