Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Читати 80 книг на рік і працювати, не чекаючи натхнення: правила успіху Стівена Кінга

22.03.24 Розвиток 5 хв читання

Стівен Кінг — американський письменник, один із найпопулярніших авторів сучасності. Його визначна риса — неймовірна продуктивність, адже ледь не щороку у нього виходить новий роман, а часом і більше текстів. Ми звернулися до медійних публікацій й мемуарів Кінга та зібрали для вас правила й життєві підходи, що допомагають письменнику бути таким продуктивним та успішним.


Практикуйтеся щодня


Ми прагнемо успіху й виняткових результатів, проте чи готові ми до щоденної кропіткої роботи? Адже більшість досягнень вимагають багаторічних зусиль — ми не можемо піти до спортзалу і першого ж дня присісти з вагою понад 100 кілограмів. 

Саме такий підхід Кінг застосовує щодо письменства, хоча він накладається й на будь-яку іншу сферу життя. Щодня він пише близько 10 сторінок тексту або 2 тисячі слів. За три місяці набігає 180 тисяч слів, що є достатнім обсягом для книги. 

Завдячуючи такій практиці, Кінг є одним із найпродуктивніших авторів свого покоління. За роки письменницької кар’єри він написав понад 60 романів, а також повісті, оповідання та есе.


Звертайтеся до власного досвіду


Коли ви пишете роман, розробляєте маркетингову стратегію для бренду, вигадуєте новий продукт чи плануєте започаткувати власний бізнес, вам не обійтися без ідей. Але звідки вони беруться?

Дехто вважає, що ідеї — це щось магічне, доступне не кожному, а тільки винятково вигадливим людям. Натомість Кінг переконаний, що тут немає місця диву — один лиш досвід і готовність йти шляхом спроб і помилок. І справді, згідно з різними дослідженнями, тільки 5–6% ідей (продуктових розробок, стартапів тощо) стають комерційно успішними.  

Чимало історій письменника були написані саме за формулою «реальні події, тобто власний досвід + дрібка уяви». Наприклад, на створення оповідання «Нічна зміна», за яким зняли однойменний фільм жахів, Кінга надихнув літній підробіток — він працював на фабриці, підвал якої був заповнений щурами. Інші його тексти, зокрема «Керрі» чи «Сяйво», також створені на основі пережитого досвіду з додаванням позаприродних елементів.


Ніколи не припиняйте читати


Хоча Кінг переконаний, що читання насамперед має приносити задоволення, він також вважає його корисним заняттям, яке покращує розумові здібності та надихає на творчість. Сам письменник читає близько 80 книг на рік, тобто по книжці кожні 4–5 днів.

допис Стівена Кінга у твіттер (X)
«Так багато книг, і так мало часу»: допис Кінга у твіттері (X)

Надактуальною така порада є для письменників та інших фахівців, що працюють із текстами — журналістів, копірайтерів, рекламників, SMM-спеціалістів тощо. Кінг радить їм читати з блокнотом й олівцем та відмічати, що спрацювало в історії, а що — ні. Крім цього, відстежувати вдалі прийоми, які можна використовувати у своїх текстах. Ба більше, на його думку, читання відомих текстів може частково замінити класичну освіту й зекономити гроші на навчання в університеті.

Цей же підхід можна перекласти в ширший контекст. Наприклад, слідування концепції lifelong learning, допитливість і пошук знань у різних сферах сприятимуть особистісному та професійному зростанню будь-якої людини.


Пропрацьовуйте свої слабкості та прислухайтеся до критики


У 2015 році в New York Times вийшла публікація письменника «Чи може романіст бути надто продуктивним?», яка отримала чималий читацький відгук. Незабаром Кінг відповів на деякі запитання аудиторії, зокрема про те, як виявляти слабкі місця у власних текстах та яким чином їх пропрацьовувати. 

Він прокоментував, що перший крок до будь-якого покращення — виокремлення недоліку. Автори можуть звертатися до критичних оглядів чи відгуків на свої тексти, і якщо більшість рецензентів зауважують конкретну проблему чи недопрацювання, то ймовірно вони таки присутні. Також варто зберігати холодний розум, тверезо оцінювати свої тексти та прислухатися до думки редакторів.

Цей підхід перекладається й на інші сфери. Наприклад, можна звернутися до керівництва чи колег із проханням прокоментувати свої слабкі та сильні сторони. Чи зробити це самотужки, використавши базову ідею SWOT-аналізу


Експериментуйте та пробуйте себе в новому


Хоча Кінга називають «королем жахів», він чимало експериментує й може похвалитися не тільки класичними горорами. Серед іншого він працює у таких жанрах, як трилер, фантастика, фентезі, містика, драма чи міксує різні жанри та підходи в межах однієї історії. Наприклад, книжковий цикл «Темна вежа», який Кінг вважає своїм magnum opus (головний твір життя), є мультижанровим, поєднуючи елементи темного фентезі, наукової фантастики, горору та вестерну. 

Завдяки різноплановості письменника його люблять дуже різні читачі. Хтось є поціновувачем його жахастиків, а хтось знає Кінга насамперед як автора текстів, що стали основою для драматичних стрічок «Зелена миля» та «Втеча з Шоушенка».

Своїм прикладом письменник показує, як по-різному можна проявлятися в межах своєї справи й чому важливо досліджувати професійний ландшафт і пробувати щось нове.

Книги Стівена Кінга
Для тих, хто хоче дослідити творчість Кінга, в The New York Times підготували добірку романів автора під різні запити


Виявляйте стійкість до незгод та не здавайтеся через відмови


На шляху до успіху письменник стикнувся з численними перешкодами, але жодного разу не зневірився. Чого лишень варта історія його першого роману «Керрі». Кінг написав початкові сторінки тексту, проте вони йому не сподобалися, тож він викинув їх у смітник. Їх побачила його дружина і вмовила продовжити роботу. Кінг завершив рукопис і розіслав видавцям, проте вони один за одним відмовляли у публікації. Письменник реагував на це з гумором — приколював відмови шпильками до стіни. У 1974-му  роман таки був опублікований і спершу отримав суперечливі відгуки. Попри це, з часом книга стала бестселером і була неодноразово екранізована. 

Крім цього, письменник долав особисті труднощі. Протягом років він мав проблеми зі вживанням алкоголю, які у 1980-х стали критичними — негативно впливали на його здоров’я, родинне життя та роботу. Кінга підтримали близькі, особливо дружина Табіта, тож він звернувся за професійною допомогою та пройшов курс лікування. Відтоді письменник є тверезником.

У 1999 році він потрапив у страшну аварію та отримав важкі травми, зокрема розрив легені та множинні переломи ніг і хребта. Письменник дивом лишився живим, пройшов через низку операцій та тривале відновлення. У статті для The New Yorker він розповідає, як непросто було повернутися до роботи: через травми йому боляче було згинати праве коліно, тож він не міг довго сидіти за робочим столом — навіть в інвалідному візку. Давало про себе знати й розтрощене стегно — через півтори години сидіння біль ставав пекельним. «Як я міг писати, коли найважливішою річчю в житті було те, як довго чекати до наступного прийому знеболювального?», — згадує він у матеріалі. 

Врешті Кінг виявився сильнішим за біль і негаразди, написавши відтоді не один бестселер. 

Ми й далі продовжимо збирати для вас правила успіху відомих особистостей. Пишіть в коментарях, про кого вам було б цікаво прочитати в наступній статті.


Читайте також про правила успіху

Генерального директора OpenAI Сема Альтмана

Редакторки американського Vogue Анни Вінтур

Співзасновника Netflix Марка Рендольфа

Засновника конференції TED Річарда Сола Вурмена

Співзасновника Microsoft Білла Гейтса

Співачки Тейлор Свіфт

Потрібна робота?

Реєструйтесь на Happy Monday і налаштовуйте персоналізований пошук вакансій саме для вас!

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: