Привіт! Я Катя, Head of HR у бізнес-школі Laba, і я іноді використовую метод стрес-інтерв’ю. Його часто демонізують і бояться, але якщо правильно проводити таку співбесіду, а кандидату — правильно реагувати, то стрес-інтерв’ю стає не таким страшним, як його малюють 🙂
Що таке стрес-інтерв’ю
Стрес-інтерв’ю — це співбесіда, на якій створюються напружені для кандидата умови, щоб вивести його з рівноваги і перевірити рівень стресостійкості.
Використовуючи цей інструмент, рекрутер / менеджер із найму хоче зрозуміти:
- як поводиться кандидат у стресовій ситуації;
- що може вивести його з рівноваги;
- як змінюється поведінка кандидата, якщо комфортні умови змінити на стресові;
- який рівень самовладання у кандидата;
- наскільки кандидат стійкий до грубого поводження, хамства.
Для кого проводять стрес-співбесіду
Для кандидатів на позиції, де стресостійкість — важлива навичка. Звичайно, існують інші інструменти для перевірки стресостійкості (проєктні питання, кейс-питання), але є посади, для яких саме цей вид інтерв’ю найбільш валідний:
- фахівці сфери обслуговування;
- менеджери з продажу;
- менеджери по роботі з клієнтами.
Бувають компанії, які проводять стрес-інтерв’ю і для розробників, але, на мій погляд, це вже занадто 🙂
Приклади поширених прийомів на стрес-інтерв’ю
Цей метод оцінки кандидата не новий, але з кожним роком він трансформується. Раніше стрес-інтерв’ю було схоже на блокбастер з найнеочікуванішими поворотами (неадекватною поведінкою, проханнями продати ручку, інтерв’юером, який кричить на кандидата, або розіграними підставними «сценками»). Тому багато хто його боїться і робить поспішні висновки про компанії. Але важливо розрізняти, де справжнє стрес-інтерв’ю, а де — невміння використовувати цей інструмент.
На стрес-інтерв’ю можуть:
- ставити незручні питання (особистого характеру, про зарплату), дивні питання (про люки, кількість тенісних м’ячів на борту літака тощо) або провокаційні питання (навіщо нам брати на роботу саме вас);
- постійно перебивати, не вислуховуючи відповіді;
- проводити зустріч у некомфортних умовах — наприклад, коли хтось постійно заходить до переговорки і перебиває, або зустріч проводять кілька людей, які ставлять питання врізнобіч або грають у гру «добрий і злий поліцейський».
Але якщо ви стикаєтеся:
- з відвертим хамством і критикою,
- з тривалим запізненням інтерв’юера (випадково забув про зустріч, наприклад),
- дивними проханнями (сісти на хитке крісло, на колінах заповнити анкету),
то це не стрес-інтерв’ю, а спроба менеджера з найму самоствердитися або «обличчя» корпоративної культури компанії.
Поради для кандидата: як реагувати на стрес-інтерв’ю
У сучасних підходах до стрес-інтерв’ю мало що залишилося від тих страшних історій, коли на інтерв’ю могли вихлюпнути в обличчя склянку з водою 🙂 Так, вас навряд чи попередять, що буде стрес-інтерв’ю, оскільки втрачається його сенс. Але якщо ви прийшли на інтерв’ю і розумієте, що запахло смаженим — поставтеся до цього як до гри. Якщо в компанії застосовують цей метод — отже, позиція, яка вас зацікавила, досить стресова. Але якщо у вас все ок зі стресостійкістю — чому б не пограти в цю гру?)
- Не варто робити поспішних висновків про компанію, тільки на основі цього інтерв’ю. Оцініть компанію з усіх боків: наприклад, підготуйте питання, які допоможуть зрозуміти реальний стан справ, знайдіть співробітників компанії в соцмережах і поспілкуйтеся з ними.
- Якщо вам не дають можливість відповісти на питання — слухайте, що вам розповідають, що запитують і у зручний момент (не перебиваючи) дайте відповідь на всі питання.
- Якщо вам ставлять незручні питання, на які ви не хочете відповідати, можете перефразувати їх. Наприклад, якщо запитують, чи не збираєтеся ви в декрет, ви можете відповісти так: «Я розумію, що ви переживаєте, як довго я пропрацюю з вами, але я не шукаю роботу на кілька місяців, я щиро зацікавлена в довгостроковому співробітництві». Або скажіть, що хочете утриматися від відповіді.
- Відповідайте на поставлені питання, а не на провокацію.
- Якщо до вас проявляють неповагу, але в допустимих нормах — хочуть оцінити вашу стриманість і самовладання. Не сприймайте це як норму спілкування, робіть висновки зі всього ланцюжка взаємодії з компанією (сайт, текст вакансії, перша комунікація, обстановка в офісі тощо).
- Якщо відчуваєте, що роздратовані, візьміть паузу — глибоко вдихніть і долічіть до десяти.
- Якщо вважаєте, що інтерв’юер перейшов усі допустимі етичні межі, можете сміливо говорити, що не вважаєте те, що відбувається, нормальним і прийняли рішення відмовитися від подальшого спілкування.
- У будь-якому випадку важливо залишатися собою і відчувати ту межу, коли ви переступаєте через себе.
Поради для рекрутера: як проводити стрес-співбесіду
- Важливо розуміти, який рівень стресостійкості потрібен на відкритій позиції і навіщо вам проводити саме стрес-інтерв’ю. Виходячи з цього, визначитися з метою кожного етапу, питання, інструменту. Чітко розуміти, що ви оцінюєте і навіщо.
- Зробити це інтерв’ю тактовним і цікавим, а не перетворювати на допит із пристрастю.
- Не забувати про норми етикету і здоровий глузд. Сенс керівнику спеціально затримуватися на 40 хвилин, щоб перевірити реакцію кандидата, ризикуючи репутацією компанії в його очах, якщо можна оцінити стійкість до стресу й зацікавленість у роботі саме у вашій компанії іншими методами? При реальному запізненні краще попередити кандидата і попросити почекати.
- Пам’ятати, що з процесу взаємодії з компанією (зокрема й інтерв’ю) кандидат робить висновки про роботодавця, розповідає про нього друзям і приймає рішення стосовно оферу.
- Добре було б після зустрічі пояснити кандидату, що це було стрес-інтерв’ю, і розповісти про справжню корпоративну культуру компанії.
Як іще можна перевірити стресостійкість кандидата
Оцініть рівень хвилювання кандидата в перші 10-20 хвилин інтерв’ю. Довго хвилюються ті, хто рідко проходять інтерв’ю, і кандидати з більш низьким рівнем стресостійкості.
Зверніть увагу, чи дивиться кандидат в очі. Часто кандидати, які не тримають постійний зоровий контакт, більш сором’язливі, а отже — менш стресостійкі.
Ставте кейс-питання. Наприклад, попросіть описати ситуацію за останні півроку-рік, коли кандидат пережив стрес, і запитайте, що він відчував. Якщо кандидат, описуючи таку ситуацію, говорить спокійно і розмірено, можна припустити, що він зміг впоратися з хвилюванням у даній ситуації і загалом має навички самоконтролю у стресових умовах.
До речі, ви й самі можете перевірити свою стресостійкість і заразом дізнатися, як її підвищити.
Перевірити
Як ми проводимо стрес-інтерв’ю в Laba
Ми в Laba таку співбесіду використовуємо на позицію менеджера з продажу, тому що за допомогою цього інструменту можна максимально наблизити кандидата до робочих умов. Наше інтерв’ю стресове, тому що на один час приходять відразу 30-60 осіб і ніхто не знає, що буде далі. Таким чином ми імітуємо стресові умови будніх днів менеджера з продажу. На цьому вся стресовість і закінчується 🙂 Усі інші дії спрямовані на оцінку потрібних нашому продажникові компетенцій.
- 1-й етап — міні-презентація себе, під час якої ми оцінюємо навички самопрезентації, уважність, вміння чути інших і, звичайно ж, мовлення, що вкрай важливо для менеджерів з продажу.
- 2-й етап — бліц-опитування, під час якого ми перевіряємо швидкість реакції і мотивацію кандидата працювати на позиції менеджера з продажу конкретно в нашій компанії.
- 3-й етап — рішення логічних задачок. Тут все просто — перевіряємо кмітливість, цілеспрямованість, бажання перемагати, а також реакцію на ситуації, коли щось не виходить.
- 4-й етап — інтерв’ю з керівником.
Переваги та недоліки стрес-співбесіди
Переваги такого методу можуть бути тільки у випадку професійного проведення стрес-інтерв’ю. Використовуючи цей інструмент, можна оцінити кандидата в стресовій ситуації, коли він може поводити себе зовсім по-іншому, ніж на звичайному інтерв’ю. Єдиний плюс цього методу оцінки особисто для мене — мінімізація (але не повна відсутність) соціально-бажаних відповідей і відсіювання невмотивованих кандидатів.
Якщо ж застосовувати цей інструмент невміло і для всіх позицій поспіль — недоліків набагато більше:
- негативний вплив на бренд роботодавця;
- високий рівень плинності кадрів (якщо проводити тільки стрес-інтерв’ю — складно оцінити інші компетенції кандидата, тому є ризик взяти не того);
- великий відсоток відмов. Зараз обирають не тільки компанії, але й кандидати, а багато хто після такої зустрічі просто не захоче продовжувати діалог, адже на ринку ще багато інших пропозицій роботи.
Отже, якщо вам довелося зіткнутися зі стрес-інтерв’ю під час пошуку роботи, не поспішайте ставити хрест на роботодавцеві. Тримайтеся з гідністю, відповідайте на питання, а не на провокації і робіть висновки тільки з комплексної поведінки компанії.
Шукаєте роботу?
А робота шукає вас! Маємо вакансії в українських та міжнародних компаніях →
ВакансіїЧитайте також
5 питань на співбесіді, які можуть викликати труднощі у кандидатів та HR-ів
Рекрутинг здорової людини: як рекрутерам та кандидатам налагодити стосунки
6 способів впоратись зі стресом на роботі
Дякуємо!
Тепер редактори знають.