Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чому вас не беруть на роботу у 20, 30 та 40 років і що з цим робити

11.05.21 Пошук роботи 4 хв читання

Напевно, немає такої людини, якій хоч раз у житті не відмовляли у працевлаштуванні. Причини такого рішення роботодавця можуть бути різними й часто залежать від віку кандидата. Чому вас можуть не взяти на роботу у 20, 30 та 40+ років, розповідає HRG, кар’єрна консультантка і коуч Наталія Кутняк.

У середньому, якщо здобувач ходить на дві співбесіди в тиждень протягом декількох місяців, він обов’язково знайде роботу. Звісно, за умови, що на ринку праці є відповідна вакансія, а у трудовому минулому кандидата не було якоїсь темної історії. Втім, на цьому шляху його неминуче чекають і відмови.

Своє негативне рішення роботодавці зазвичай пояснюють скупо й нейтрально: мовляв, зупинилися на іншому кандидаті. Так відбувається тому, що дати детальний зворотний зв’язок досить затратно по часу, та й ніхто не хоче зіткнутися з образою кандидата. Отже, аналізувати причини відмов найчастіше доводиться самому.

Як це зробити? Ще раз згадайте свої відповіді на питання, які вам поставили під час співбесіди, проаналізуйте їх. Можливо, ви припустилися помилки. Не варто ображатися на потенційного роботодавця, оскільки ваша кандидатура могла не підійти з цілком об’єктивних причин: недостатній або надмірний досвід, відсутність спеціальних навичок, слабке знання іноземної мови…

Розгляньмо найпопулярніші причини відмови у роботі. Здебільшого вони відрізняються для різних вікових категорій пошукачів.


Чому не беруть на роботу у 20–30 років


Якщо вам 20–30 років, то найчастіше ви будете чути відмову через:

  • невідповідність зарплатних очікувань — ваших і роботодавця, який не готовий платити більше недостатньо кваліфікованому фахівцю;
  • погану підготовку до співбесіди, неграмотне резюме;
  • невідповідність вимогам вакансії;
  • часту зміну місця роботи (наприклад, менше ніж рік на одному місці);
  • нестачу мотивації.

Що робити?

  1. Вивчіть ринок праці: подивіться, скільки платять досвідченим співробітникам і людям без досвіду, адекватно оцініть свої навички й вимоги роботодавця без «та я ж навчуся». Безумовно навчитеся, проте роботодавцю потрібно «на вчора» і не все можна опанувати за два тижні.
  2. Якщо роботодавець готовий навчати, ваш вік і можливість швидко сприймати нове будуть плюсами. Аргументуйте, що на минулому місці роботи ви також не знали певних програм, але швидко їх вивчили. Як мінімум, якщо немає досвіду, але є мотивація й інтерес до справи, роботодавець може занести вас до кадрового резерву.
  3. Причиною відмови може стати й занадто висока кваліфікація молодого фахівця, як би дивно це не було. Якщо вакансія не передбачає кар’єрного зростання, роботодавець розуміє, що такий працівник не затримається в компанії надовго. У такому випадку потрібно аргументувати, чому ви зараз готові йти на нижчу позицію.
  4. Мотивація — важливий фактор, який багато в чому визначає ефективність співробітника, тому компанії намагаються приймати на роботу тих, хто націлений на розвиток і знає, чого хоче. Врахуйте це при підготовці до співбесіди та складанні мотиваційного листа.


Чому не беруть на роботу у 30–40 років


Якщо вам від 30 до 40 років, вам можуть відмовити через:

  • відсутність інтересу й ентузіазму;
  • неможливість понаднормової роботи, переїздів і відряджень;
  • зацікавленість лише у високій зарплаті;
  • радикальність ідей;
  • занадто високу кваліфікацію.

Що робити?

У віці 30–40 років кандидати рідше отримують відмови, бо в них здебільшого є потрібний досвід, навички, однак інколи підводять особистісні якості. Тому їм більшою мірою варто думати про те, як забезпечити своє безхмарне трудове майбутнєу 40+ років.

  1. Будьте в курсі поточної ситуації на ринку праці, читайте аналітику та огляди — це допоможе правильно визначити вектор свого розвитку. Надішліть своє резюме рекрутерам кадрових агентств, проконсультуйтеся з ними щодо затребуваних серед роботодавців навичок.
  2. Постійно розвивайтеся, відвідуйте профільні конференції, проходьте курси. Знайомтеся з експертами у вашій сфері.
  3. Опановуйте суміжні галузі й зверніть увагу на своє хобі, яке можна перетворити на джерело доходу. Шукайте способи заробляти в додаткових проєктах за своєю спеціалізацією вже зараз, пробуйте різні можливості. Це розширює нетворк і зміцнює ваш особистий бренд як експерта.
  4. Піклуйтеся про здоров’я і зовнішній вигляд. Так, це має значення, коли ви приходите на співбесіду, і впливає на вашу роботу загалом. За інших рівних умов та компетенцій роботодавець може зробити вибір на користь спортивного, підтягнутого кандидата, який випромінює здоров’я.
  5. Задумайтесь над фінансовою подушкою безпеки. У разі втрати роботи у вас повинні бути кошти, які дозволять піти повчитися, а також шукати роботу протягом 6–12 місяців без зайвого стресу.


Чому не беруть на роботу у 40+ років


Якщо ви в категорії 40+, то, на жаль, ризикуєте знову часто отримувати відмови. Ось найпоширеніші причини:

  • відсутність життєвої енергії;
  • відсутність цифрових компетенцій;
  • слабке знання англійської або іншої іноземної мови;
  • небажання переучуватися і робити по-іншому;
  • упередження роботодавців щодо більш зрілих кандидатів (ейджизм).

Що робити?

На чому треба сфокусуватися кандидату у віці 40+, щоб отримати роботу?

  1. При пошуку роботи поводьтеся впевнено, наполегливо рухайтеся до мети й швидко відгукуйтеся на можливості, не фокусуючи увагу на віці. Використовуйте свою мудрість і життєвий досвід — це те, чого ще немає у молодших кандидатів.
  2. Регулярно проходьте навчання і підвищуйте свою кваліфікацію, навіть якщо це дуже важко. Рекомендую забути улюблену відмовку деяких людей: «Я вже стара / старий, куди мені вчитися».
  3. Щоб зрозуміти, чого вчитися, стежте за трендами у своїй галузі, відстежуйте вимоги роботодавців до кандидатів (наприклад, на джоб-сайтах). Обирайте навчання у відомих фахівців або на сертифікованих курсах.
  4. Зараз багато роботодавців шукають універсальних співробітників. Тому погляньте ширше на свій функціонал, розглядаючи варіанти працевлаштування. Припустимо, ви претендуєте на управлінську посаду у вузькій сфері, наприклад, в охороні праці. Під час обговорення вакансії кажуть, що планують доручити вам й інші обов’язки: пожежна безпека, екологічні норми, метрологія… У результаті ви відмовляєтеся від добре оплачуваної посади, тому що не готові до додаткового навантаження і розширення функціоналу.
  5. Приділіть серйозну увагу підготовці до співбесіди й тому, як вибудовується ваша комунікація з рекрутерами, менеджерами тощо. Саме від кандидатів 40+ рекрутери найчастіше чують фрази про дівчинку, яка не може їх гідно оцінити. Відстежуйте, що і як ви транслюєте під час спілкування з рекрутерами й роботодавцями. Багатьом компаніям важливо бачити в кандидатові його впевненість у своїй експертизі. Добре допомагає розслабитися і надихнутися репетиція співбесіди з кар’єрним консультантом або самостійне програвання майбутніх зустрічей.
  6. Два дуже важливі елементи сучасного пошуку роботи — нетворк і особистий бренд. Задумайтеся про те, хто вас може рекомендувати і який образ ви маєте як кандидат.

Підсумовуючи: важливо розуміти, що ринок праці постійно змінюється і нам потрібно змінюватися разом з ним, проявляти гнучкість і винахідливість, бути відкритим до нових знань. Тоді ні у 20, ні в 30, ні у 40+ років у вас не буде проблем із працевлаштуванням.

Вам 20, 30 чи 40 років і ви шукаєте роботу?

У нас багато вакансій від компаній, які обирають людей у команду за навичками та цінностями, а не за віком.

Вакансії

Читайте також

Як скласти кар’єрний план: покрокова інструкція

7 причин, які заважають вам знайти роботу

Чи варто подаватися на вакансію, якщо ви не відповідаєте всім вимогам?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.