Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як не облажатися з резюме, супровідним листом і співбесідою

01.10.20 Пошук роботи 6 хв читання

Багато кандидатів вважають, що достатньо нашвидкуруч скласти резюме, відгукнутися на вподобану вакансію —  і рибка робота в сітці. Ось тільки пошук роботи — це паротяг із двома вагончиками: резюме, супровідний лист і співбесіда. І якщо не витримає зчіпка, ваш шлях обірветься у будь-який момент. Які помилки можуть зашкодити вашому працевлаштуванню, розповідає кар’єрна консультантка й експертка ринку праці Тетяна Пашкіна.

117646129 299906004661589 8517327550068711003 n
Тетяна Пашкіна

Я з подивом переконуюся, що таку важливу справу, як пошук нової роботи, багато хто сприймає як незначну. Хоча ми проводимо на роботі вдосталь часу і нам не все одно, де його проводити. І менше з тим — якщо для пошуку нової роботи можна не напружуватися, ми не напружуємося. «І так зійде!» — казав герой мультика з мого дитинства. Можливо, і зійде. Але далеко не завжди.

Боїтеся проходити співбесіди?

Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та впоратися зі страхами

До гайда


Помилка №1. «Латкове» резюме


Здебільшого ми складаємо резюме на початку трудового шляху, а потім оновлюємо його без особливих зусиль. Дописуємо місця роботи, додаткову освіту й навички, міняємо номер телефону, додаємо фото за необхідності. Але при цьому рідко глобально переглядаємо структуру написаного або його філософію.

Як кар’єрний консультант, я іноді бачу такі резюме «в латках» у дуже гідних кандидатів. Це не страшно, якщо для вас резюме — документ допоміжний і при працевлаштуванні важлива виключно його наявність, а на якість ніхто не дивиться. Але таке можливо, коли ваша кар’єра йде по накатаній і роботу пропонують іще до прочитання резюме. А ось професіоналу на роздоріжжі, вимушеному вийти на ринок праці, таке «латкове» резюме допомагає мало.

Наприклад, я зустрічала резюме досвідчених керівників, які були структуровані як резюме молодих фахівців: спочатку освіта й навички, а «найсмачніше» — досвід і досягнення — на десерт.

Зрозуміло, що вихідне резюме було ще студентським, а далі просто доповнювалося в разі потреби. Тільки от не кожен фахівець із підбору персоналу готовий продиратися крізь таке резюме. Особливо якщо у конкурентах —  фахівці, більш досвідчені в мистецтві складання резюме.

Потрібна допомога з резюме?

Ми створили вичерпний онлайн-гайд, як скласти професійне резюме, що наблизить вас до роботи мрії 👉

До гайду

Ще один варіант «латкового» резюме — коли все резюме або його частини «списані» у колег. Або різні шматки тексту в резюме неоднакові за стилістикою і форматом, або резюме і його власник погано стикуються одне з одним. І коли запитуєш кандидата, що він мав на увазі, він ніяковіє і питає: «А де це?». Потім читає і ніби як сам дивується. Пізніше з’ясовується, що фразу «взяв напрокат» в іншому резюме — сподобалося, як звучала. Це справляє на рекрутера відповідне враження — несолідне.


Як виправити

Готувати окреме резюме для кожної вакансії. Насправді це не так складно, як може здатися. Заведіть документ, де буде вся інформація про вашу професійну діяльність, і регулярно його оновлюйте, а в резюме щоразу беріть з нього тільки те, що підійде під конкретну вакансію і створить про вас цілісне враження. І не забувайте, що резюме повинно вас «продавати», тому вперед ставте конкретні результати і досягнення, а застарілу інформацію викресліть.


Помилка №2. Відсутність супровідного листа


Не всі роботодавці його цінують, а деякі просто не читають. Але я вважаю супровідний лист вагончиком із паливом — воно допомагає «довезти» ваше резюме до роботодавця, а іноді навіть оптимізує рішення на вашу користь.

Коли ви пишете такий лист, ви не просто синхронізуєте своє резюме і бажану вакансію. Ви також продумуєте, чим і як будете корисні новому роботодавцю, таким чином переконуєтесь, що підходите на посаду, і будуєте свою стратегію для співбесіди.

І це без урахування найочевиднішого плюса — того, що супровідним листом ви вирізняєтеся з когорти кандидатів, які відгукуються на цю вакансію. А якщо ваша майбутня робота ще й пов’язана з написанням листів або діловою документацією загалом — ще й заробляєте «плюсик в карму», якщо лист написано грамотно.

Знаю випадок, коли менеджера з продажу запросили на інтерв’ю, тому що, прочитавши його лист, керівник відділу сказав: «Якщо він і наш продукт буде продавати з такою ж енергією і винахідливістю, ми озолотимося».


Як виправити

Написати супровідний лист 🙂 Навіть якщо після нього з вами просто захочуть познайомитися — хіба не цього ви намагаєтесь досягти? Не полінуватися й написати 2-3 абзаци листа, вичитати його на помилки і загальну адекватність — не таке вже й складне завдання, якщо на кону нова робота.


Помилка №3. Співбесіда без підготовки


Ще один вагончик — співбесіда. Знаю людей, які «здулися до фінішу» — у листуванні кандидат був бадьорий, веселий і здоровий, а на інтерв’ю приходить його бліда тінь, яку брати на роботу зовсім не хочеться. Втім, і нема за що. Часто таке зустрічається, якщо кандидат прийшов на інтерв’ю непідготовленим, вирішивши зімпровізувати.

Але хіба не образливо, якщо неодноразово перероблене резюме і вистражданий текст супровідного листа зійдуть на пси, бо ви вирішили покластися на вдачу на інтерв’ю?

Не готуватися до співбесіди — однозначно погана ідея. І ось чому.

  1. Часто кандидат вибудовує в своїй голові стратегію розповіді про себе. Зазвичай тільки одну й не дуже гнучку. Але те, що готовий розповісти сам кандидат, іноді не збігається з тим, що про нього хоче дізнатися роботодавець, причому значно. Людина губиться, починає плутатися, повторюватися або розгублено замовкає. Іноді просто незручно дивитися, як буквально на рівному місці пітніють і напружуються дорослі й солідні кандидати: не пам’ятають дати, плутають посади, про функціонал і питати страшно.
  2. Іноді злий жарт з нами грає попередній досвід. Пам’ять послужливо вимітає зі спогадів дрібні недоліки, і здається, що на минулих співбесідах ми виглядали гідно, навіть якщо не готувалися. І ми необачно вважаємо, що і цього разу не зганьбимося. В реальності все виявляється не так райдужно. Навіть дрібні недоліки можуть зіпсувати враження. А видатися людиною легковажною або незавбачливою — не найкращий результат співбесіди, погодьтеся.
  3. Ще одна програшна стратегія, яка показує відсутність підготовки до співбесіди — гребти все під себе. Це коли кандидат розповідає про себе так, що будь-який нарцис позаздрить, а питання про вакансію задає виключно в ключі «а що мені за це буде». І ні слова про саму роботу — все про себе, коханого. Якось я обговорювала зарплату з кандидатом, який так азартно відстоював свої інтереси, що здавалося, ніби на меншу суму він просто не виживе (сума, до речі, була дуже круглою). Коли я сказала, що поки не бачу для своєї компанії достатньо вигод, щоб платити таку зарплату — він просто образився. На роботу його, звичайно, не взяли, зате запам’ятався він надовго.
  4. Мало того, що кандидати часто не готуються до співбесіди, так на питання роботодавця: «А що ви знаєте про нашу компанію?» ще й прямодушно відповідають: «Нічого». Рекрутери в цьому випадку зазвичай вважають так: або кандидату було лінь шукати інформацію про майбутнього роботодавця, тому і на робочому місці від нього небагато чого доб’єшся; або йому все одно, в якій компанії просиджувати штани, а байдужі працівники теж не всім потрібні.

Читайте також

Співбесіда для двох: 7 причин ставити питання рекрутеру

Читати


Як виправити

Без підготовки йти на співбесіду — собі дорожче. Звичайно, якщо в передостанній раз на інтерв’ю ви були буквально вчора, можна не готуватися годинами. Але освіжити самопрезентацію, переформатувати її під поточну посаду, ще раз переглянути інформацію про майбутнього роботодавця — тільки підвищує ваш шанс отримати омріяне місце.

Важливо усвідомлювати, що процес пошуку роботи — це не тільки перегляд вакансій і відправка нашвидкуруч оновленого резюме. Насправді це складний, багатоетапний і довгий процес, що вимагає відповідального і системного підходу. Розбитий на етапи і завдання, він не такий складний і цілком під силу тим, хто розуміє весь обсяг робіт і готовий до нього. І тоді ваш «паротяг» цілком зможе довезти вас до станції «Нова робота».

Шукаєте роботу?

А вона якраз шукає вас! Маємо багато вакансій в українських і міжнародних компаніях.

Вакансії

Читайте також

Інтерв’ю не буде: 5 помилок під час відгуку на вакансію

10 помилок в резюме, які заважають вам потрапити на співбесіду

Шкідливі поради: 10 способів провалити співбесіду

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.