Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що таке внутрішнє менторство в компанії та чому це win-win для всіх

06.03.24 Розвиток 5 хв читання

Привіт, я — Дарʼя Уманець, Head of Communications в infocus та co-owner infocus.assist. Пів року тому я запропонувала команді організувати внутрішню менторську програму, бо побачила в цьому користь як для спеціалістів, так і для компанії. У цій колонці я розповім про внутрішнє менторство, його види й переваги, а також дам поради майбутнім менторам і менті.

Дар’я Уманець Head of Communications infocus та co-owner infocus.assist
Дар’я Уманець


Яке ти, менторство?


Менторство, або менторинг — це взаємодія між більш досвідченим у конкретній сфері ментором та менш досвідченим менті, під час якої ментор ділиться з менті своїми знаннями, навичками, вміннями та, що найважливіше, реальним досвідом. На відміну від зовнішнього, внутрішнє менторство передбачає, що і ментор, і менті працюють в одній компанії.

Важливо: ментор не виконує роботу разом із підопічним, не дає домашні завдання і не є його прямим керівником. Його роль — підтримувати, визначати орієнтири й ставити менті такі запитання, які допоможуть самостійно зробити правильні висновки.


Види внутрішнього менторства


Під час онбордингу

Перший день у новій компанії — це відчуття захоплення, легке переживання, нерозуміння структури бізнесу та запитання: «До кого можна звернутися за порадою?». 

Саме для цього в більшості компаній до новеньких прикріплюють більш досвідченого працівника, який допоможе новачку пройти етап адаптації та стане для нього «Вікіпедією» з питань корпоративної культури. Для такого менторства важливі не стільки професійні знання та досвід працівника, як його вміння підтримувати та відповідати на запитання. 


Консультування 

Для будь-якого спеціаліста завжди цінно отримати пораду або почути думку більш професійного фахівця. А якщо ви виступаєте в ролі ментора для інших, то маєте можливість дізнатися, які питання та проблеми виникають у членів вашої команди. 

Наприклад, ми в компанії маємо візитівки провідних спеціалістів, де зазначено, з чим до них можна звернутися. Якщо в когось із команди виникнуть питання щодо певного напряму роботи або бажання розширювати компетенції у новій сфері, то завжди можна знайти відповідного спеціаліста та поспілкуватися на цю тему. 


Групове менторство

Такий формат допомагає як розв’язати певну проблему, так і розвинути в групи працівників корисні для роботи навички.

Наприклад, пів року тому ми помітили, що керівники різних відділів нашої компанії мають цікавий і корисний досвід, але не розуміють, як ним ділитися з командою. Тож ми вирішили організувати тримісячну програму з розвитку особистих брендів у соцмережах для тих, хто хоче розвиватися в цьому напрямі. Кожної суботи ми зустрічалися офлайн, проводили лекції, давали домашні завдання, перевіряли їх та надавали рекомендації. А після завершення такого курсу провели невеличкий івент із фотографуванням, врученням дипломів і подарунків.


Переваги менторства для працівника


За статистикою, 97% менті вважають наставництво корисним. Такий високий відсоток не залишає сумнівів, що менторство має свої переваги.

Розвиток професійних навичок. Різні формати менторства дають можливість працівникам прокачувати свої софт скіли: комунікабельність, вміння презентувати себе, публічні виступи тощо. Також менторство дає можливість застосовувати на практиці нові знання, швидше виконувати завдання, виходити за власні межі, знайомитися з новими підходами й технологіями.

І це не односторонній процес: менті отримує знання, а ментор — можливість структурувати свій досвід, відкрити для себе нові інсайти. За статистикою, 89% менторів продовжуватимуть наставляти інших.

Кар’єрне зростання. Це одна з тих причин, чому менторські програми в компаніях часто використовують як один із кроків для отримання вищих керівних посад. 

Якщо ви хочете зайняти менеджерську позицію, то можете стати ментором і пропрацювати навички, необхідні керівнику: вміння слухати й чути, налагоджувати комунікацію та довіру в команді, підтримувати та розвивати інших. Або, якщо ви хочете піти на підвищення, але відчуваєте брак певних знань чи розуміння процесів, знайдіть ментора для себе. До того ж так ви покажете керівнику свою проактивну позицію та бажання вивчати щось нове.

Підвищення мотивації. Мабуть, нікого не здивую, якщо скажу, що менторство — це також можливість підвищити свою мотивацію та знайти додаткове натхнення. 

Нерідко нові враження можуть перезапустити ставлення до своєї роботи, розбавити рутину та навіть уникнути вигорання. Спеціалісти з таким запитом йдуть на платні курси, а ви можете знайти таку можливість безплатно у своїй компанії.


Переваги менторства для компанії


У 2022 році 84% компаній зі списку Fortune 500 від Forbes мали програми менторства, а зі списку Fortune 50 — всі 100%. Адже переваги менторства є не лише для працівників, а й для компаній.

Полегшення адаптації нових працівників. Менторство може стати частиною онбордингу та допомогти новим спеціалістам адаптуватися та влитися в колектив. Так спеціаліст зможе швидше освоїтися та показувати круті результати.

Покращення комунікації між відділами в команді. Це особливо важливий пункт для великих компаній із різними департаментами. Без додаткових зусиль кожна окрема команда може зосередитися лише на своїй роботі та втратити звʼязок з іншими. У довгостроковій перспективі це призводить до розфокусування та незлагодженої роботи над спільними бізнес-цілями. Тому менторство може виступати інструментом тимбілдингу, який дозволить працівникам познайомитися краще та почати ділитись ідеями.

Можливість закривати вакансії внутрішніми силами. Процес найму нового працівника займає від кількох тижнів до кількох місяців. Під час цього періоду компанія витрачає час і гроші на рекламу вакансії, відбір кандидатів, співбесіди та оформлення документів.

З цієї причини ми часто закриваємо «важку» позицію спеціалістом, який вже працює в компанії, тоді як для «легших» вакансій шукаємо нового співробітника. Це допомагає нам скоротити витрати й сам процес пошуку. І тут менторинг стає особливо в пригоді: він дозволяє не лише розширити знання в межах власної сфери, а й познайомитися з суміжними чи навіть віддаленими галузями. І допомагає «виростити» кваліфіковані кадри всередині компанії.

Цінний бенефіт для працівників. Чимало фахівців шукають зовнішній фідбек на свою роботу, тому нерідко купують менторські консультації за власний кошт. Отже, компанії, які реалізують внутрішнє менторство, мають можливість надати додаткову користь своїм поточним працівникам та розвивати employer brand для потенційних співробітників.


Рекомендації для менторів і менті


Якщо ви хочете спробувати менторство, а в компанії є відповідна програма — мерщій поговоріть з HR-відділом про можливість узяти в ній участь. Але обов’язково уточніть навантаження, щоб реально оцінити свої можливості. 


Декілька порад для тих, хто хоче стати менті

  • Зрозумійте для себе, чого ви хочете від менторства. Чітко сформуйте свій запит, адже без правильно поставленого запитання ви не зможете отримати чітку відповідь.
  • Проведіть невеличкий діалог із собою. Чи готові ви відкритися новим думкам та ідеям? Чи готові сприймати критику, якщо вона буде? Чи готові попросити про допомогу й чесно розповісти, у чому ваші слабкі сторони?
  • Проговоріть із ментором тривалість програми та регулярність зустрічей. Важливо, щоб у робочому процесі вам вистачало часу на навчання. Завчасно визначені рамки не дадуть вам «зістрибнути» в самому розпалі.


Декілька порад для тих, хто хоче стати ментором

  • Будьте готові давати конструктивний фідбек та реальні поради. У менторстві завжди важливий досвідчений погляд. Тому не бійтесь його висловлювати та не ховайтесь за синдромом самозванця.
  • Ставте запитання, щоб краще зрозуміти менті. Інколи потрібно поспілкуватися трохи довше, але все ж таки докопатися до суті й справжнього болю співрозмовника. Саме в цьому процесі зазвичай і з’являються найцінніші інсайти.

Втім, не в усіх компаніях є менторські програми. Це означає, що у вас є шанс стати ініціатором і започаткувати новий етап корпоративного розвитку. Тож не вагайтеся, а поговоріть із керівником про можливість знайти ментора в компанії для себе або ж запропонуйте свою кандидатуру для інших. Адже внутрішнє менторство — це win-win для працівників і компаній. Воно може допомогти працівникам розвиватися та досягати своєї мети, а компаніям — підвищувати ефективність і продуктивність.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉

Вакансії

Читайте також

Як знайти ментора? Покрокова інструкція від Анни Мазур

Бадді, коуч і ментор: як вони сприяють адаптації та розвитку фахівця

Особистий досвід: три історії про роботу з менторами

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: