Думаєте, що робота й відпустка — речі непоєднувані? Але робочий день цілком можна об’єднати з відпочинком і вивченням нових місць. У цього навіть назва є — воркейшн. Послухали й законспектували для вас подкаст про те, як це працює і що потрібно для гарного воркейшену.
Про роботу на чилі в подкасті «Розумних люблять» від Laba Group розповідали Brand Ambassadors Lead в DataArt і організаторка подорожей Анастасія Стеценко та VP of People в Reface Юлія Кудіна, які не раз були у воркейшені — разом та окремо.
Анастасія Стеценко
Brand Ambassadors Lead в DataArt
та організаторка подорожей
«Під час свого першого воркейшену я була у В’єтнамі: півтора тижня подорожувала й відпочивала, а потім ще 3 тижні жила й працювала в Ханої. А коли почався карантин, ідея воркейшену видалася вдалою як ніколи. Який сенс весь час сидіти в квартирі, якщо можна зняти будиночок у горах і на кава-брейках виходити на веранду, а ввечері гуляти вздовж річки?
Так минулого літа ми з колегами-друзями поїхали на перший воркейшн у Карпати, потім я повторила його восени вже з Юлею. Двічі була в Мексиці приблизно по місяцю, а цього літа знову їздила в Карпати. Мені взагалі здається, що в Україні це найідеальніше місце для воркейшену».
Юлія Кудіна
VP of People в Reface
«Ще до карантину мені вдавалося іноді працювати з Європи: я їздила до подруги в Берлін, кілька разів зупинялася у сестри в Нідерландах. Не хотіла відриватися від робочих процесів, тому 2 дні працювала, потім день відпочивала і знову 2 дні працювала.
Якщо до карантину далеко не всі роботодавці добре ставилися до того, щоб ти працював віддалено, то зараз світ змінився, і тепер значно більша кількість людей можуть собі таке дозволити. Раніше воркейшн був радше розкішшю, а сьогодні це цілком нормально».
Що таке воркейшн?
Воркейшн — це формат, що поєднує в собі роботу й відпочинок у незвичній для вас локації. Це поїздка в інше місто або країну, під час якої ви продовжуєте працювати, але при цьому вільний час присвячуєте вивченню нових місць.
Головна ідея воркейшену — змінити звичну картинку й організувати роботу та відпочинок таким чином, щоб не постраждав робочий процес, але при цьому ви отримували нові враження. Бо якщо ви приїжджаєте в інше місце, працюєте повний день, а ввечері сидите вдома — це віддалена робота. А якщо ви приїжджаєте в інше місце і замість роботи гуляєте — це відпустка.
Поєднувати роботу й відпочинок не обов’язково 50% на 50%. Можна працювати пів дня і пів дня відпочивати, а можна відпрацьовувати повноцінний робочий день і відпочивати ввечері та на вихідних. Залежить від того, наскільки ви прив’язані до роботи команди, чи є у вас можливість підлаштовувати графік під себе, як ви домовилися з керівництвом тощо.
«Коли я їду на воркейшн, то працюю до 18-19 години й на вечір точно не запланую якийсь серйозний дзвінок, а на вихідні не запланую жодних консультацій. Коли в тебе є основна й додаткова діяльність, дуже важливо, щоб на період поїздки не було ніяких додаткових обов’язків. Також я можу на пів дня відпроситися з роботи, але завжди планую це й обговорюю з колегами заздалегідь».
— Юлія Кудіна,
VP of People в Reface
У воркейшн можна їхати одному або з людьми, які теж будуть працювати. При цьому важливо, щоб у вас плюс-мінус збігалися робочі графіки. Їхати з друзями, у яких відпустка — погана ідея. На вас постійно буде морально тиснути те, що вони відпочивають, а ви працюєте. Додаткові спокуси будуть відволікати, тож ваша ефективність, швидше за все, буде невисокою.
Тривалість воркейшену індивідуальна. Це можуть бути кілька днів в іншому місті або кілька тижнів в іншій країні. Якщо до локації довго добиратися, то є сенс попрацювати там довше — 3-4 тижні.
«Краще жити в одному місці. Знаю, що є ті, хто живе за принципом “тиждень тут, тиждень — в іншому місті”. Але це складніше: більше ризиків, переїздів, стресу, потрібно все ретельно планувати. Я зазвичай зупиняюся в одному місці, а на вихідних їжджу в місця поблизу».
— Анастасія Стеценко,
Brand Ambassadors Lead в DataArt та організаторка подорожей
Кому (не) підходить воркейшн?
Один із важливих для воркейшену критеріїв — прив’язка до офісу або фізичного місця роботи. Наприклад, є IT-фахівці, які працюють з апаратним забезпеченням і їм потрібно бути в офісі. Лікар теж навряд чи дозволить собі воркейшн. Він або в повноцінній відпустці, або на роботі.
Можливість поїхати у воркейшн також залежить від компанії. Хоча пандемія показала, що 90% роботи можна перенести в онлайн, усе ще залишаються бізнеси, для яких важлива присутність в офісі — в такому разі краще спочатку уточнити, як компанія ставиться до такого формату роботи. А якщо у вас є можливість працювати вдома і ви успішно з цим справляєтеся, то, швидше за все, будете ефективні в будь-якому іншому місці.
«Я не стикалася з компаніями, де людям дозволяють дистанційку, але забороняють подорожувати й поєднувати це з роботою. Адже зараз немає різниці, де працювати, якщо тільки ти робиш усе, що від тебе очікують як від фахівця. Якщо мені необхідно 2 тижні на рік побути у Славському, працюючи на 100%, то виграють усі: я трохи відпочила і при цьому показала класний результат, що найголовніше для бізнесу».
— Юлія Кудіна,
VP of People в Reface
Хоча попереджати про воркейшн варто, навіть якщо компанія загалом ставиться до дистанційки позитивно — в деяких організаціях є списки заборонених країн для роботи, перебування в яких загрожує репутаційними ризиками, витоком даних, погіршенням стосунків клієнтами тощо.
Як організувати воркейшн?
Робочі процеси
Грамотна організація дозволить чітко розділити час на роботу й розваги. Це особливо важливо, якщо ви їдете у воркейшн із кимось: у кожного учасника поїздки свій розклад, і важливо все продумати, щоб не заважати одне одному.
Під час спільної поїздки Анастасії, Юлії та двох хлопців на воркейшн у Карпати вони організували робочі процеси в такий спосіб.
- Адаптували всі графіки під загальний формат: плюс-мінус з 10 до 19, щоб разом закінчити роботу й перейти до частини відпочинку.
- Обговорили всі ключові робочі моменти, зокрема часові проміжки для зідзвонів. Наприклад, якщо в когось о 10-й був дзвінок, у цей час вже ніхто не ходив по кухні в пошуках їжі.
- Організували робочі місця по всьому будинку. Або всі разом сиділи в одній кімнаті, немов у коворкінгу, або розбігалися по різних зонах на час зідзвонів.
«Ми заздалегідь запитували, в кого які плани на день, і з урахуванням цього планували час сніданку, обіду, вечері, прогулянок. Така рутина дозволяє чітко розділяти робочий простір і простір для відпочинку. А то можна запрацюватися й провести весь час у роботі».
— Анастасія Стеценко,
Brand Ambassadors Lead в DataArt та організаторка подорожей
Вибір житла
Житло для роботи варто вибирати не так, як для звичайної відпустки. На що варто звернути особливу увагу?
1. Швидкість інтернету. Це один з найголовніших критеріїв вибору. Варто заздалегідь дізнатися швидкість інтернету в господарів житла. Якщо вони не вміють цього робити, можна надіслати сайти для перевірки, пояснити, як ними користуватися, і попросити відправити вам скріншоти. Якщо є сумніви, варто заздалегідь підшукати запасні варіанти — куди бігти, якщо з інтернетом проблеми. Наприклад, знайти найближчий до вас коворкінг або інше місце з хорошим Wi-Fi.
«З огляду на те, що можуть бути проблеми з інтернетом, краще не планувати на воркейшн нічого дуже серйозного. Наприклад, коли ми жили в Карпатах, то якось прокинулися після грози зовсім без інтернету. Це була околиця села, мобільний інтернет не ловить, навколо нас жодних закладів, а до більш-менш пристойних місць потрібно пройти близько 5 км. Тобто якби того ранку в мене був дуже важливий дзвінок, я б не вирішила проблему за 5 хвилин».
— Юлія Кудіна,
VP of People в Reface
2. Достатня кількість робочих місць. Це важливо, якщо ви приїхали на воркейшн із компанією і час від часу є необхідність розсістися по різних кутах. Адже якщо в когось відеодзвінок із клієнтом, а поруч хтось хіхікає — це не дуже добре.
3. Якість робочих місць. Варто подумати, яким саме ви бачите гарне робоче місце, і шукати житло зі схожими варіантами. Щоб не сидіти в підсумку на табуретці на кухні, якщо ви звикли працювати у зручному кріслі. Наприклад, на AirBnB є опція «dedicated workspace» (виділений робочий простір), яку потрібно відзначити при виборі житла.
Комунікація з колегами
- Якщо через воркейшн у вас із колегами велика різниця в часі, їх важливо попередити, в якому графіку ви будете працювати та як довго.
- Якщо ви менеджер і у вас багато регулярних зустрічей з командою, їх потрібно перенести на більш зручний для вас час (але й не забувати про комфорт колег). А якщо у вас у плані нерегулярна й не дуже важлива зустріч, її краще за можливості перенести на той час, коли ви повернетеся додому.
- Щоб ніхто не розраховував «зловити» вас в офісі, можна в статусі корпоративного месенджера зазначити, що зараз ви в іншому місці й доступні тільки онлайн.
- Попередивши про воркейшн, ви можете розраховувати на розуміння з боку колег щодо того, що не зможете перепрацьовувати. Звісно, це питання до культури в команді, але зазвичай адекватні люди розуміють, що коли людина змінює локацію для роботи, то не варто в позаробочий час чекати від неї швидких відповідей.
«Коли я була в Мексиці, в мене різниця з колегами була 8 годин, про що я великими літерами написала в статусі нашого корпоративного месенджера. Я починала працювати о 6-й ранку, коли в Україні було вже 14:00. Тому до 14:00 у мене в OutLook були закриті всі слоти й було зазначено, що на зустрічі, призначені в цей час, я не прийду, щоб люди не надсилали мені даремно запрошення. Це про повагу до колег».
— Анастасія Стеценко,
Brand Ambassadors Lead в DataArt та організаторка подорожей
Тож їхати чи не їхати?
В оточенні нових красивих місць ви менше схильні перепрацьовувати. Ви заздалегідь плануєте своє дозвілля (що подивитися й зробити), і це допомагає не зануритися в роботу з головою. А ще ви звільняєте себе від великої кількості рутини: ні манікюру, ні відвідування лікарів, ні спортзалу. Тобто якісь побутові міські справи різко зникають, і з’являється вільний час, який можна витратити на якісний відпочинок.
Тому якщо немає обмежень з боку компанії, а вам легко дається дистанційна робота і загалом відгукується ідея роботовідпустки — воркейшн варто спробувати. Але дуже важливо розуміти, що воркейшн — це все-таки не відпустка. Це зміна робочої картинки, але замінити повноцінний відпочинок у відпустці воркейшн не може.
Шукаєте роботу на ремоуті?
У нас на сайті багато пропозицій віддаленої роботи від крутих компаній 👉
ВакансіїЧитайте також
Чому я покинула круту роботу в Києві та переїхала в маленьке місто
Work vs Life: як не перепрацьовувати на ремоуті чи фрилансі
Дистанційка й діти: як це — бути мамою, яка працює з дому
Дякуємо!
Тепер редактори знають.