Засіб від прокрастинації: техніка Помодоро

22.06.20 Кар'єра 6 хв читання

Постійно відволікаєтеся на новини, меми в інстаграмі, відео в ютюбі чи сповіщення улюбленого каналу в телеграмі? З технікою тайм-менеджменту Помодоро ви станете більш продуктивними та не будете розтягувати роботу на цілий день. Що це за Помодоро і як користуватися цим інструментом — розповідаємо в матеріалі.  


В чому суть техніки Pomodoro?


Якось у далеких 1980-х один італійський студент Франческо Чирілло втомився витрачати багато часу на домашні завдання. Він хотів швидше завершувати неприємні справи й переходити до відпочинку. І щоб працювати ефективніше, вирішив скористатися кухонним таймером у вигляді помідора (звідси і назва техніки). Механізм спрацьовував кожні 10 хвилин, тож хлопець розділив університетські завдання так, щоб на виконання кожного витрачати не більше цього проміжку часу. І помітив, що в такий спосіб справді встигав зробити більше. 

Сьогодні деталі техніки трохи змінилися, але суть залишилася такою ж: працювати над завданнями проміжками по 30 хвилин, де 25 хвилин витрачати на роботу, а 5-10 хвилин — на відпочинок. Один такий проміжок називають «помідором».

Приблизно так працює техніка Помодоро зараз:

  1. Ви складаєте список завдань, які потрібно виконати протягом дня.
  2. Розставляєте пріоритети, формуючи певну послідовність пунктів у плані. 
  3. Починаєте роботу! Але попередньо вмикаєте таймер на 25 хвилин. 
  4. Через 25 хвилин робите перерву на 5-10 хвилин. 
  5. Повторюєте так 4 рази, й після останнього робите перерву на 15-30 хвилин. Це може бути кава-брейк чи обід. 
  6. І ще 4 «помідори», і ще велика перерва. І так протягом всього робочого дня або поки не виконаєте всі задачі. Якщо працюєте за 8-годинним графіком, «помідорів» у вас буде 12-14, а довгих перерв — 3. 

Готові спробувати Pomodoro?

Ми створили для цього спеціальний таймер Moody. Виставляйте бажану тривалість сесії, вмикайте звуки дощу чи муркотіння кота — і вперед, до перемоги над тасками!

Moody


Чим корисна техніка Помодоро?


Головна мета техніки Pomodoro — відучитися від багатозадачності та постійних відволікань, прокачати навичку концентрації на важливому.

В чому ще користь техніки:

  1. Ви зосереджено працюєте над однією задачею, а не переключаєтеся між декількома. Бо знаєте, що за 25 хвилин продуктивної роботи отримаєте нагороду — 5-10 хвилин відпочинку. Зможете, нарешті, відповісти на повідомлення у месенджерах або зробити невелику зарядку. 
  2. Ви встигаєте більше за меншу кількість часу. Це один з найважливіших принципів техніки Помодоро. Ви не шукаєте 25-у годину в добі, а вчитеся грамотно розпоряджатись 24-ма. 
  3. Ви швидше досягаєте своїх цілей. Звісно, спочатку їх треба поставити, розділити на частини (провести декомпозицію) та маленькі задачі. А техніка Помодоро допоможе не відволікатися в процесі.
  4. Ви можете ефективно планувати свій день. Зрозумівши, скільки ресурсів та часу на які завдання потрібно, при плануванні ви навряд чи внесете в to-do list зайві рядки.
  5. Ви не зриваєте дедлайни. Знаючи свої можливості, ви будете чітко встановлювати реалістичні дедлайни та перестанете порушувати їх.

В результаті, після впровадження техніки Помодоро, ви зможете працювати стільки ж часу, як і завжди, але більш ефективно.


Кому підійде техніка Помодоро, а кому вона лише заважатиме


Хоч це й справді ефективний інструмент тайм-менеджменту, він підходить не всім. 

Кому не варто орієнтуватися на принципи Помодоро:

  1. Тим, чия діяльність пов’язана із постійною комунікацією. Це адміністратори, секретарі, SMM-менеджери, спеціалісти технічних служб і т.д. Спрогнозувати, в який момент вам напишуть, зателефонують, дадуть термінове завдання чи захочуть провести скайп-кол, не завжди реально. 
  2. Ви більш продуктивні в стані потоку. Це стосується творчих спеціалістів, яким зручніше працювати безвідривно декілька годин, а потім відпочити, можливо, також довше. Для таких людей техніка Помодоро виглядатиме як покарання, а не спосіб підвищити ефективність.

Це не означає, що такі працівники не можуть бути продуктивними. Можуть, але з допомогою інших інструментів.

А ось перелік тих, кому варто спробувати вимірювати робочий час в «помідорах»:

  1. Основні ваші задачі рутинні, однакові за змістом та обсягом. Наприклад, ви годинами ретушуєте фото або додаєте новий контент на сайт. Якщо ви вже знаєте, скільки часу потрібно на одну стандартну задачу, спланувати робочий день в форматі «помідорів» легко, а дотримуватися такого графіку зручно. 
  2. У робочих процесах мінімум комунікації. У вас є чіткі задачі, які треба виконати, комунікувати з командою майже не потрібно і спонтанно не виникають робочі зустрічі. 
  3. Ви швидко втрачаєте концентрацію та втомлюєтеся від рутини. В такому випадку ви, скоріш за все, підсвідомо тестували техніку Помодоро й робили через більш-менш однакові проміжки часу невеликі перерви. І це правильний шлях.  


Що ще потрібно знати про техніку Pomodoro?


Не обов’язково працювати за «помідорами» тривалістю строго 30 хвилин

Почніть з такої схеми, оскільки вона є загальноприйнятою, а далі спостерігайте за собою й адаптуйте під себе. Комусь легко тримати концентрацію і 40 хвилин, а хтось вже через 15 починає заглядати в екран смартфону. Ваша задача — не строго притримуватись нормативів, а бути ефективними, а для цього іноді треба відійти від загальних норм й розробити власні. Проте важливо, щоб всі ваші «помідори» мали однакову тривалість. Наприклад, 40 хвилин, з яких 30-35 хвилин ви працюєте, а 5-10 хвилин — відпочиваєте. 

Перерви обов’язкові!

Без них втрачається суть техніки. Перерви дозволяють забезпечити ту саму зміну діяльності, про яку кажуть експерти з тайм-менеджменту, й не так швидко втомлюватись. І якщо тривалість «помідорів» змінювати можна, то з тривалістю перерв краще не експериментувати. 5-10 хвилин для відпочинку справді вистачає.

Під час перерв не повинно бути розумового навантаження

Потрібно виділити 5-10 хвилин на щось, що не потребує роздумів. Ідеально — глянути новий кліп улюбленої групи чи стрічку в соцмережах, випити кави, потанцювати. 

Якщо відволіклися, таймер анулюється й заводиться з нуля повторно.

А як інакше? Зате ще й дисципліну прокачаєте! 🙂

Навіть якщо вас відволікають, намагайтеся не порушувати «помідорний» графік

Щось хоче колега? Попередьте, що виконуєте термінове завдання, й повідомте, коли зможете відписати. Відповідно, після закінчення «помідора» не забудьте відповісти. З’явилася термінова, незапланована задача? Швиденько внесіть її в список справ на день, якось помітьте (кольором чи символом) й після закінчення актуального «помідора» перейдіть до неї. 

Якщо ви закінчили завдання раніше сигналу таймера, не починайте перерву

Краще виконайте якусь невелику справу, дайте відповідь колезі, почніть раніше наступне завдання. Важливо притримуватися графіку. 


Сервіси та додатки для планування за принципами Помодоро


Звісно, можна контролювати свій «помідорний» графік за допомогою будильника чи таймера на телефоні. Для цього завчасно розпишіть план похвилинно й встановіть на телефоні сигнал на кожні 25 та 5 хвилин. І не забудьте про великі 15-30-хвилинні перерви. 

Але краще скористатися готовими додатками й сервісами, які автоматизують ваш графік.

Для Windows:

  • TeamViz;
  • Tomighty;
  • Keep Focused;
  • Pomodoro Timer.

Для телефону: 

  • Clockwork Tomato (Android);
  • Flat Tomato (iOS);
  • Pomodoro timer (Android);
  • Focus To-Do: Pomodoro Timer & To Do List (iOS);
  • Pomotodo (Android);
  • Forest (iOS, Android). 

Розширення в браузері:

  • Tomato’Clock (для Google Chrome);
  • Pomodoro clock (для Mozilla Firefox);
  • Strict Workflow (для Google Chrome);
  • Pomodoro Todo (для Google Chrome).

Подружитися з технікою Pomodoro нескладно. Головне хоча б спробувати й бути готовим, що якийсь час доведеться витратити на адаптацію. Але результат того вартий. 

Читайте також

3 лайфхаки з управління часом від Анни Мазур

Про шкоду і користь прокрастинації та як з нею домовитися


Як встигати все? Поради з тайм-менеджменту від успішних жінок

Хочете проводити перерви між «помідорами» з користю?

Тоді підписуйтесь на нашу інстаграм-сторінку, де ми публікуємо лише найкращий контент для тих, хто прагне розвивати свою кар'єру!

Тоді підписуйтесь на нашу інстаграм-сторінку, де ми публікуємо лише найкращий контент для тих, хто прагне розвивати свою кар’єру!

Підписатися
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
2
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.