Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Гнуся, та не прогинаюсь: як адаптуватися до хаосу завдяки комплексу HSD

08.05.20 Кар'єра 5 хв читання

Протягом останніх років людство шукало інструменти для виходу з кризових ситуацій. Одним із таких став комплекс Human Systems Dynamics (HSD). Що таке динаміка людських систем та як вона може допомогти і вам пройти через скрутні моменти — розповідає Анастасія Туманова, сертифікована спеціалістка з управління складними системами у Human Systems Dynamics (US, UK), коуч інноваційних команд та організаційний психолог.

«Гнуся та не прогинаюсь»  вебінар Анастасії Туманової, що пройшов у рамках ініціативи #betrootoyourself шведсько-української IT-компанії Beetroot. Це стислий конспект лекції.

HSD базується на науці про складні адаптивні системи та теорії комплексності й може застосовуватись у IT, освіті, сфері охорони здоров’я, бізнесі, громадському секторі та навіть у владі. Динаміка людських систем теж допомагає приймати рішення та діяти в кризові періоди. Як саме? Ось три принципи:

  1. Зосередьтесь на спостереженні патернів, а не на проблемах.
  2. Налаштуйтесь на дослідження.
  3. Продовжуйте рухатися.


Принцип перший: спостереження патернів


Деякі люди в хаосі бачать патерни — повторювані та взаємозалежні сценарії розвитку подій, тоді як для більшості безлад — це завжди лише безлад. Що добре кожен може навчитися бачити закономірності в тому, що відбувається тут і зараз (скажімо, спокійно та відсторонено спостерігаючи за подіями у світі).

Потренуйтесь помічати патерни. Для цього, переглядаючи новини, готуючись до переговорів, формуючи план на день та, загалом, обдумуючи кожне нестандартне питання, спробуйте сформулювати 5 тверджень, щоби проаналізувати події та знайти те, що раніше не потрапляло в поле вашого зору:

  1. Узагальнення. Загалом я помічаю, що…
  2. Виняток. Як правило…, крім випадків…
  3. Протиріччя. З одного боку,…, а з іншого – …
  4. Здивування. Мене здивувало те, що…
  5. Дослідження. Цікаво, як…

Коли ви розмірковуєте над подіями, використовуючи ці 5 тверджень, ви можете почати помічати контексти, спільні та відмінні риси подій, які мають значення та здатні рухати систему вперед або тримати її на місці.

Наприклад, поки я працюю фрилансером на карантині, я тривожусь, тому що не розумію, які мені проєкти брати, а від яких відмовлятись. Ось, як я можу використати цей інструмент у своїй ситуації.

Узагальнення. Загалом я помічаю, що компанії призупиняють ректуринг та зменшують бюджет на освіту своїх працівників, люди в тривозі та не знають, як адаптуватися.

Виняток. Як правило, я могла собі дозволити вести 2–3 корпоративні проєкти, крім випадків коли я займалася своїм онлайн-курсом і взагалі не брала замовлення.

Протиріччя. З одного боку, всі мої проєкти потребують мого максимального залучення, а з іншого, я сама на карантині й мені потрібен простір для перебудови своєї фінансової моделі.

Здивування. Мене здивувало те, що теми, з котрими я довгий час працюю, раніше у більшості викликали спротив, а тепер стали актуальними та популярними.

Дослідження. Цікаво, як я можу напрацювати партнерство з організаціями, щоби більше людей отримало доступ до моїх знань (власне, саме так і прийшла ідея вебінару з Beetroot).

Немає правильних чи неправильних відповідей. Є ваш спосіб мислення та ваші обставини. Цей та наступні інструменти тільки допомагають впорядкувати заплутані моменти, хаос.


Принцип другий: налаштуйтесь на дослідження


Цей принцип складається з чотирьох кроків назустріч вирішенню складної проблеми:

  1. Перетворіть критику на цікавість.
  2. Перетворіть суперечку на спільне дослідження.
  3. Перетворіть свій захист на саморефлексію.
  4. Перефразуйте свої припущення в питання.

Це допоможе вам зібрати потрібну інформацію, щоби зрозуміти, що насправді відбувається, які варіанти розв’язання проблеми існують та які рішення для цього потрібно ухвалити. Однак пам’ятайте, що в нестабільному світі ваші відповіді мають короткий термін зберігання, але правильні запитання та аналіз ситуації допоможуть знайти варіанти дій, щоби рухатися до сталості.


Принцип третій: продовжуйте рухатися


«Бий», «біжи» та «завмри» — так, навіть не задумуючись, наш мозок відповідає на загрози. Та в складних умовах не можна покладатися на автоматизми. Скажімо, у випадку з COVID-19 ми «завмерли» — відправили весь світ на карантин — та це лише короткострокова міра.

Що робити, коли наша автоматична реакція — неможлива чи матиме негативні наслідки? Адаптуватися.

Навіть у найбільш невизначених ситуаціях, коли ви самі чи дієте командою, поставте всього три запитання «що»:

  • Що? / What? Що я спостерігаю тут і зараз, які патерни помічаю?
  • І що? / So what? Що з цього — найважливіший виклик? Які в мене є ресурси та вплив?
  • Зараз що? / Now what? Зараз що я можу зробити? Яка дія призведе до зміни ситуації на краще?

Часто саме відчуття страху перед змінами чи невідомим заважає нам діяти та створює сильне напруження, яке впливає на саму людину і навіть на її взаємини з оточуючими. Якщо свої емоції нам контролювати важко, то на свої думки та подальші дії ми точно можемо впливати.

Що таке страх та як із ним взаємодіяти, Анастасія Туманова розкриває у своєму онлайн-курсі на Udemy. З промокодом B90E45528F87E189A613 ви можете пройти його безкоштовно.

Ми часто відкладаємо дійсно важливі питання на потім і не бачимо цінності своїх дій, одночасно прагнемо до змін і дуже любимо стабільність. Як вирішити ці питання та повернути собі впевненість? На ці та багато інших питань відповідає комплекс Human Systems Dynamics. Отут ви можете дізнатися більше про нього.

Читайте також

Що робити з вигоранням, якщо просто відпочити — недостатньо

5 пасток розуму в кризових ситуаціях

Карантин зі змістом: три кроки в бік нових можливостей

Шукаєте роботу?

Маємо багато вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: