Як балансувати між роботою і сім’єю? Де шукати для цього ресурс? Вчимося правильно витрачати сили й шукати свій особистий work-life баланс!
Своїм досвідом ділиться Оксана Стехіна, Chief Business Development Officer в Dentsu Aegis Network Ukraine, яка разом з чоловіком виховує чотирьох дітей.
1. Щаслива мама — щасливі діти
У мене є картинка-міф для Instagram про те, як виглядає кар’єра мами чотирьох дітей.
Вона набирає купу лайків, в коментарях під нею мені пишуть: «Ти така крута!», «У тебе такі фотографії! У тебе такі діти!». Але за кадром все виглядає зовсім інакше.
Директором працювати набагато легше, ніж мамою. З появою дітей в моєму житті багато що змінилося. Частина мого мозку постійно думає про те, що зараз відбувається з кимось із моїх дітей в залежності від того, кому потрібно більше уваги через вік, обставини, стан здоров’я… Я поки вчуся виходити з цього стану. І робота в цьому дуже допомагає. Якщо я зайнята робочими питаннями, у мене просто немає часу на безглузді переживання.
Для мене баланс між кар’єрою і сім’єю — це абсолютно свідомий вибір. Є вислів: happy wife — happy life. У моїй картині світу він трансформувався так: happy mom — happy kids.
Я переконана: якщо жінка буде нехтувати своїми інтересами, вона стане жертвою, і її дитина точно щасливою не буде.
У нашій родині ми оцінюємо час, проведений разом з дітьми, не кількісно, а якісно. Я точно знаю, що була б більш тривожною і роздратованою, якби мені довелося бути вдома 24 години на добу. Я щиро пишаюся своїми дітьми й неймовірно вдячна тим, хто мені допомагає з ними.
2. Наповнюйте своє життя важливими речами
Колись давно я прочитала притчу про те, як наповнюється чаша нашого життя. Учитель послідовно наповнював банку спочатку великими каменями, потім маленькими, а в кінці — піском. Після кожного кроку він запитував учнів, чи повна вже посудина. А потім запропонував їм «побачити» в цій банці своє життя. Великі камені — найголовніші речі, які є в нашому житті. Це здоров’я, сім’я, кар’єра. У кожного вони свої і можуть змінюватися з плином часу. Дрібні камені символізують менш важливі речі, а пісок — звичайні дрібниці.
Якщо ви спочатку наповните чашу свого життя піском, там вже не залишиться місця для головних цінностей.
Буду кривити душею, якщо скажу, що в житті я дотримуюся цього правила на 100%. Але я часто повертаюся до думки, що треба наповнювати посудину життя за пріоритетами — від найважливішого до менш важливого. Причому ці пріоритети кожен визначає сам.
3. Заряджайтеся і сповільнюйтеся
Я знаю два підходи до розподілу енергії та активності й обидва застосовую в житті. Один із них стверджує, що треба йти за своїм внутрішнім «Я» і бігти за тією суперенергією, яка тебе реально драйвить. А другий каже, що треба все-таки сповільнюватися, думати, перш ніж робити. Мені розповіли дві історії з цього приводу.
Перша — про те, що енергія породжує енергію. Ця історія — моя на 100%. Тобто чим більше ти робиш енергійних речей, тим більше енергії ти отримуєш з простору.
Друга історія попереджає, що потрібно час від часу включати енергоощадний режим, щоб наповнюватися. У такі моменти бажано відпочити на природі, поїхати в подорож…
З цих двох історій я не вибираю якусь одну, я їх міксую, коли і як виходить.
4. Структуруйте життя
За останній рік я відкрила для себе програму для планування TodoIst. Вона синхронізується з телефоном і ноутбуком. Свої плани можна структурувати по-різному: робота, особисте життя і т. ін. У мене там є розділ One day. Туди я записую всі ідеї, які приходять мені в голову, і періодично їх переглядаю.
Мені дуже імпонує правило, яке запропонував розробник цієї програми: все, що ти можеш зробити протягом найближчих двох хвилин, не пиши, а зроби.
5. Оточуйте себе несхожими людьми
Ще одне досягнення, яким я дуже пишаюся. Я оточую себе людьми, абсолютно протилежними мені за психотипом. Моя команда — це люди, які розуміють мої дивацтва й охоче беруться за ті справи, які мене дратують. Колеги роблять в нашому спільному пазлі те, що я б ніколи не стала. Знайдіть таких людей — і ви будете дуже цінувати один одного.
6. Позбувайтеся стресу з психологом
Щиро раджу всім сучасним людям періодично звертатися до послуг психолога або коуча. Нам дуже важливо час від часу скидати накопичені напругу і стрес. Коли ти ділишся своїми проблемами з близькими людьми, вони за тебе дуже хвилюються і проживають твої біди як свої. Від цього проблеми тільки гіперболізуються.
Енергію, яку тобі дають психолог або коуч, ти сплачуєш грошима. Такі послуги зараз дуже доступні.
7. Навчіться відмовляти
«Ні» — це найскладніше слово, яке я досі вчуся говорити. Ми чомусь виховані так, що нам незручно відмовляти іншим. Але не всі запити, які до вас надходять, обов’язково мають бути виконані.
Коли ви чуєте прохання про допомогу, відразу повертайтеся до своєї чаші з цінностями й дивіться, чи наближає воно вас до великих і важливих речей. Якщо ні, то відмовляйте.
Є багато фраз-замінників категоричного «ні», наприклад: «Я така завантажена, зможу тобі допомогти через місяць». Як правило, за місяць справа стає вже неактуальною.
У мене іноді складається враження, що люди свій ресурс бережуть, а мій — витрачають. Майже на 100% питань, з якими до мене звертаються, відповіді можна знайти у відкритих джерелах. Але легше зателефонувати мені й запропонувати зустрітися після роботи. Адже я знаю, я ж розумна.
8. Підтримуйте себе
Колись я зробила колаж, де описала речі, які приносять мені задоволення, і техніки, які можу використовувати для поліпшення якості життя. До нього я часто звертаюся в складних ситуаціях, коли мені, наприклад, потрібно перемикнутися, розслабитися. Важливо прописати й великі, і дрібні задоволення. Від подорожі на Мальдіви до фісташкового еклера!
Інвестуйте трохи часу й опишіть свої джерела енергії. Тоді в критичні моменти вам не потрібно буде болісно придумувати, чим собі зарадити, у вас просто буде під рукою список.
9. Не бійтеся бути собою
Це просто і водночас дуже складно, але дає багато ресурсу і енергії. Шлях до самого себе — довгий. Це шлях чесності, щирості, прийняття себе з купою своїх недоліків. Від щирого серця бажаю вам знайти ці цінності й важливі речі у себе всередині і жити відповідно до них.
Важливий крок до гармонії — знайти роботу до душі
Ми публікуємо вакансії перевірених компаній, де понеділки — щасливі.
ВакансіїЧитайте також
Як я перестала перепрацьовувати й почала жити
Комплекс відмінника: коли прагнення бути найкращим заважає жити
Не тільки work-life: 4 види балансу, яких не менш важливо дотримуватися
Дякуємо!
Тепер редактори знають.