Технічна база — біль для кожного IT-рекрутера. Без знань технологій він ніби спілкується невідомою мовою: аналіз резюме перетворюється на бездумний пошук ключових слів, а спілкування з кандидатами виливається в розгубленість через зустрічні питання з технологічного стека.
Як же новачкам в рекрутингу прокачати технічну грамотність? В яких темах обов’язково варто розібратися, щоб закривати вакансії в IT? На ці питання в статті відповідає Technical Recruiter в ITExpert Марина Олениченко.
Чому технічне навчання для IT-рекрутера — must have
Є рекрутери з великим досвідом роботи, але без знань технологій. Саме про таких створюють меми в Linkedin. На практиці без цих знань не вийде:
- розуміти вимоги hiring manager’а: складати опис вакансії, виділяти головні вимоги, аналізувати завдання проєкту;
- займатися сорсингом: писати точні пошукові запити, знаходити релевантних кандидатів;
- спілкуватися з кандидатами: ставити правильні питання щодо hard skills, орієнтуватися в досвіді фахівця, розповідати про технологічний стек проєкту.
Це основа всієї роботи рекрутера. Без неї не варто починати кар’єру в IT-рекрутингу.
З чого почати навчання
Перш ніж гуглити різницю між Java і JavaScript, варто розібратися в базових термінах і процесах в IT. Я б порадила звернути увагу на:
- Етапи розробки від MVP до запуску.
- Ролі в створенні IT-продуктів: хто такий DevOps і чим QA Manual відрізняється від QA Automation (так, в IT працюють не тільки програмісти). Важливо також розуміти специфіку роботи не тільки розробників, але і дизайнерів, системних адміністраторів, аналітиків, support-фахівців і інших фахівців в IT-компаніях.
- Поширені домени: чому IT-фахівці люблять GameDev і уникають сфери Banking.
Чек-лист тем, в яких важливо розібратися IT-рекрутеру
Коли ви розібралися в базових речах, приступайте до вивчення структури технологій.
Для мене процес запам’ятовування технологій схожий на вивчення іноземної мови. Спершу ми запам’ятовуємо базові слова і їх значення, а потім все частіше використовуємо їх у мові й зустрічаємо в житті. Так це стає усвідомленим запам’ятовуванням. Так само з технологіями для рекрутера: спочатку потрібно зафіксувати незвичні терміни, а потім вони стають буденними й зрозумілими.
Тема | На що звернути увагу |
Мови програмування | Які є мови, які з них відносяться до backend, а які — до frontend. У яких продуктах найчастіше використовуються. |
Універсальні інструменти | Наприклад, системи управління проєктами, системи контролю версій і bug trackers (інструменти відстеження помилок). Такі інструменти розробники використовують незалежно від мови програмування. |
Фреймворки, бібліотеки, додаткові інструменти | Для деяких вакансій фреймворки критичні. Наприклад, frontend developer на React — зовсім інший фахівець, ніж на Angular. Зверніть увагу на те, як пов’язані ці технології з мовами програмування. Намагайтеся запам’ятовувати взаємозв’язки. |
Бази даних | Реляційні та нереляційні БД, різниця між ними. |
Платформи | Web / Desktop / Mobile. Які технології на них використовуються. |
Хмарні технології | Наприклад, AWS, GCP, Azure. Зараз це трендова тема в розробці (класичне серверне зберігання даних вже неактуальне). |
ОС і інструменти | Unix і Windows системи. Які є Admin-інструменти. |
Інструменти тестування | Для QA-фахівця є безліч специфічних інструментів (наприклад, JMeter для Load-тестів і NUnit для Unit-тестів на C#). Для розробника тестування — один з етапів проєкту. Варто розглянути, як програмісти працюють з тестувальниками. |
DevOps процеси та інструменти | CI/CD-процес, оркестрація й специфічні інструменти. |
Data science | Це трендова сфера, яку варто розглядати окремо. Зверніть увагу на види й напрямки DataScience (CV, ML, нейронні мережі), Hadoop-інструменти. Які мови, фреймворки, інструменти використовуються в цій сфері. |
Особливості вакансій і трендові технології | На пошук фахівців можуть критично вплинути деякі особливості вакансії. Наприклад, архітектура додатка (мікросервісная або монолітна). Також потрібно звертати увагу на трендові напрямки: ML, Big data, AI, AR/VR, Blockchain. Вони вимагають особливого досвіду у кандидата. |
Після цього розбору тем, ви зможете копати глибше в кожну сферу / позицію і запам’ятовувати взаємозв’язки. У ITExpert кожен новачок проходить глибоке технічне навчання. Ми дуже детально розбираємо технології з першого дня роботи. Наприклад, для QA розбір технологій виглядає так:
Приклад з практики
Розберемо вакансію згідно з нашим чек-листом.
Завдання: Hiring-manager дає вам в роботу вакансію тестувальника-автоматизатора на Java. Потрібно, щоб кандидат знав Groovy і Scala. Продукт компанії: високонавантажений проєкт (тобто, сайт, сервіс, додаток, система, які обробляють велику кількість запитів).
Рішення:
- Визначаємо назву позиції: Automation QA Java. Це ключові слова, котрі мають бути в профілі кандидата.
- Важливі вимоги: Groovy і Scala. Якщо шукати кандидатів за усіма цими фільтрами, виявиться, що таких кандидатів занадто мало. Якщо досвід з вимогами не критичний, то можна розглянути фахівців, які готові навчатися.
- Особливості: високонавантажений проєкт. Варто додати технології Load-тестування. Наприклад, найпопулярніші — JMeter і Gatling.
Висновки
Технічна грамотність — критична вимога для IT-рекрутера. Без них процес найму буде неефективним і болючим.
Але як би ви не готувалися, вам завжди може дістатися «рідкісний птах» (особливо, якщо ви рекрутер з агентства). Наприклад, якось я працювала з вакансією SAP з системної інтеграції (SAP — платформа для автоматизації виробничих процесів). Таких фахівців всього кілька десятків в Україні, в порівнянні, наприклад, з Java-розробниками, яких кілька тисяч.
Всі напрями вивчити неможливо — будьте завжди готові розібратися в новому.
Скільки б ви не працювали у сфері IT-рекрутингу, вчитися потрібно завжди. Це якраз одна з причин, чому я люблю свою професію.
Шукаєте роботу у сфері HR та рекрутингу?
У нас є такі вакансії. Знайдіть серед них свою 👉
ВакансіїЧитайте також
Як шукати й наймати ІТ-фахівців в умовах високої конкуренції?
5 трендів в HR: грати, залучати, розповідати історії
Рекрутинг здорової людини: як рекрутерам та кандидатам налагодити стосунки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.