В інтернеті безліч порад про те, як облаштувати окремий робочий кабінет. Але як бути, якщо живете в однокімнатній квартирі й не маєте можливості розпочати масштабний ремонт з переплануванням? Як і де тоді облаштувати робоче місце? Розпитали про це архітекторку, дизайнерку інтер’єрів Таллісу Балабан.
Які локації є найбільш вдалими для розташування робочого місця?
Є кілька хороших локацій у квартирі й з точки зору власного комфорту, і з точки зору ергономічних вимог до організації робочого місця.
Поблизу вікна
Ідеальний варіант — розмістити стіл перпендикулярно до вікна. Це дозволить за потреби спостерігати за тим, що відбувається на дворі (а це важливо робити, щоб розвантажувати очі й перемикати увагу). Та й менше шансів, що сонячне проміння буде заважати.
Також можна розташувати стіл біля стіни справа чи зліва від вікна.
Як розташовувати не варто:
- Під підвіконням. Зазвичай під вікном знаходяться батареї, які у зимовий час можуть обпікати коліна й створювати температурний дискомфорт. Та й повітря поблизу такого місця буде сухим, що негативно впливатиме на стан слизової оболонки очей, викликатиме сонливість, відчуття втоми й точно не сприятиме продуктивності.
- Щоб ви опинилися спиною до вікна. В такому випадку сонячне світло буде дуже засвічувати екран ПК чи ноутбуку, це додасть зайве навантаження на очі.
Якщо ж варіантів немає і вам дуже хочеться поставити робочий стіл, наприклад, навпроти вікна, то варто подбати про встановлення ролетів. Це дозволить уникнути потрапляння в кімнату прямих сонячних променів та при цьому не затемнити повністю приміщення. Для таких цілей достатньо напівпрозорих рулонних штор.
Проблема з сухістю повітря вирішується купівлею зволожувача.
Позаду дивана або ліжка
Цей варіант підійде, якщо позаду чи перед ліжком, диваном є достатньо вільного простору для встановлення робочого столу. Бажано обрати такий, який має високу перегородку, аби сидячи, ви не бачили ліжка. Це важливо, щоб уникнути спокуси полежати у робочий час :).
Загалом таке дизайнерське рішення є досить практичним — стіл можна використовувати у неробочий час як полицю для телефону, книг, техніки або як обідній стіл чи барну стійку.
На балконі чи лоджії
Досить непогане місце для облаштування робочого простору, тим більше якщо з вашого балкону відкриваються неймовірні види, споглядання яких приносить вам задоволення й психологічне розвантаження.
Серед головних переваг такої локації — фактично ви отримаєте окрему кімнату під робочий кабінет, хай і невеличку. Серед недоліків — потрібне облаштування простору вимагатиме фінансових вкладень, якщо балкон одразу не планувався під кабінет.
Що варто врахувати в такому випадку:
- Чи проведена електрика. Це важливо для різних цілей — зарядки ноутбуку, телефону, інших гаджетів, освітлення. Звісно, можна придумати, як працювати без можливості увімкнути пристрої в розетку — наприклад, взяти настільну лампу, що підключається з допомогою usb-шнура, а телефон заряджати через павербанк. Але добре подумайте, наскільки зручно вам буде працювати за таких умов. І перевірте, як довго може автономно працювати ваш ноутбук.
- Чи є захист від сонячних променів у вигляді ролетів, жалюзі, штор. Якщо немає, то варто їх придбати й встановити.
- Яким є температурний режим у приміщенні. Взимку на балконі, навіть якщо він утеплений, може бути надто холодно, а влітку — надто жарко. Варто подбати про обігрівач та кондиціонер, щоб цілий рік із задоволенням працювати у своєму особливому кабінеті.
Як облаштувати робоче місце, якщо квартира дуже маленька?
Якщо площа квартири не дозволяє облаштувати повноцінне й постійне робоче місце, варто розглянути меблі-трансформери. Це коли стіл легко можна перетворити у ліжко тощо. Проте такі меблі досить дорогі, та й орендодавці можуть бути проти їх монтування, якщо ви винаймаєте житло.
Є альтернатива — розкладні столи та стільці. Вони були дуже популярними за часів СРСР й досі актуальні у різних країнах, бо є багатофункціональними. Наприклад, є столи, які в складеному вигляді нагадують вузьку, видовжену тумбу, а у розкладеному стають повноцінним столом, яке цілком підійде для робочого місця. Або ще компактніший варіант, коли стіл взагалі не займає місця у складеному вигляді (див. ілюстрацію).
Інші поради щодо облаштування робочого місця
1. Якщо більшість робочого дня працюєте за ноутбуком чи ПК, варто подумати про столи з регулюванням висоти. Це дозволить коригувати навантаження на спину та ноги завдяки зміні поз, що позитивно відіб’ється на вашому фізичному стані та продуктивності.
Зверніть увагу, що для роботи за таким столом все ж краще підійде саме ноутбук, бо можна змінювати кут його нахилу й підлаштовувати під себе.
2. Якщо ви живете у квартирі-студії, розгляньте варіант встановлення дерев’яних рейок, ширми, полички-стелажу для книг. Такі предмети інтер’єру дозволять розмежувати простір у кімнаті без вагомих фінансових витрат та ремонтних робіт та відокремити вашу робочу зону.
3. Якщо звикли фіксувати інформацію письмово, багато планувати, можна пофарбувати стіну поряд зі столом грифельною фарбою, щоб використовувати її як дошку для записів крейдою.
4. Обов’язково подбайте про те, щоб за робочим столом була настільна лампа. Ідеально, якщо її функціонал дозволяє регулювати інтенсивність освітлення та колірну температуру. Це важливо, аби не створювати додаткового навантаження на очі у вечірній час.
5. Ретельно оцінюйте креативні ідеї, перш ніж їх реалізовувати. Наприклад, пропозицію використовувати класичний комод чи приліжкові тумби як робочий стіл. В такому випадку вам не буде куди поставити ноги, а це зайве навантаження на спину, яке здатне спровокувати розвиток сколіозу та інших захворювань, больових відчуттів. Робоче місце має бути таким, аби ногам було комфортно, вони не висіли у повітрі й не впиралися колінами у стіну чи меблі.
6. Не варто обирати крісла для геймерів (ще не чула жодного позитивного відгуку про них), бо їхня основна функція — передати атмосферу автозмагань, а не забезпечити комфортне тривале сидіння за комп’ютером. Краще розглянути крісло зі спеціальним вигином, підголівником, високою спинкою, невеликими потовщеннями по краях, аби підтримувати спину в правильному положенні. А ще зверніть увагу на можливість регулювати висоту всього стільця відповідно до свого зросту та окремо підлокітників, аби контролювати положення рук. Щодо мобільності, то ідеальним буде варіант на колесах, які можна фіксувати на одному місці.
Пам’ятайте, що ліжко — не найкраща локація для організації робочого місця, табурет — не альтернатива кріслу, а робоче місце має бути не тільки красивим та вписуватися в інтер’єр, але й сприяти продуктивності та здоровому самопочуттю.
Шукаєте роботу з можливістю працювати віддалено?
У нас багато ремоут-вакансій від крутих українських та міжнародних компаній.
ВакансіїЧитайте також
Працюю вдома, а втомлююсь більше. Що робити?
Керівниця проєкту й молода мама: як поєднати материнство з успішною кар’єрою
Рухай тілом: 5 ютуб-каналів для тих, хто засидівся за роботою
Дякуємо!
Тепер редактори знають.