Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як обрати свою професію? 5 порад від телеведучого Олександра Педана

13.02.23 Пошук роботи 3 хв читання

За освітою телеведучий Олександр Педан — менеджер-економіст, який жодного дня не працював за фахом. Тому останні кілька років він активно розвиває освітні проєкти на кшталт тревелу про українські виші «УніверCheck». Мета — допомогти школярам вчасно зробити правильний професійний вибір у житті, щоб його не довелося робити вже у зрілому віці. Як правильно обирати майбутню спеціальність, Олександр радить у статті.



Моя вступна кампанія випала на кінець 90-их, у ті роки питання свідомого вибору професії майже не стояло. Більшість обирали університет, аби ближче додому, дешевше або престижніше. 

Моя мама працювала викладачкою в Хмельницькому національному університеті, і це був аргумент номер один, чому я мав вступити у цей виш. До того ж я був третім сином у сім’ї, і рідні не мали коштів, щоб відправити мене на акторське мистецтво в Київ, як я хотів. Та й актор звучить несерйозно у порівнянні з менеджером-економістом — і це був аргумент номер три. 

Чи жалію, що згаяв чотири роки на фах, за яким ніколи не працював? Ні, бо університетське життя все одно підштовхнуло мене до професії, про яку мріяв. З першого курсу я грав у КВК, що привело мене в «Comedy Club UA», а згодом у «Підйом» на Новому каналі. Але моя історія радше виняток, і будувати свою кар’єру краще зі студентських років, аби вони пройшли з більшою користю і в задоволення. 


Порада 1. Відкиньте аргументи «ближче, дешевше, престижніше» 


Подумайте, чого хочете саме ви. Навчатися поряд із домом? Окей. Але нехай це буде ваш вибір, а не бажання ваших батьків. Сьогодні не проблема вступити у виш в іншому місті, можна проживати в гуртожитку. Моя старша донька так і зробила. Минулого року вона вступила в Український Католицький Університет у Львові й зараз проживає в колегіумі (гуртожиток УКУ. — Ред.) зі ще двома дівчатами в кімнаті. Можливо, я як батько був би не проти орендувати їй окрему квартиру, але вона захотіла жити з іншими студентами й таким чином соціалізуватися. 


Порада 2. Не обирайте університет — обирайте спеціальність 


Одна з найпоширеніших помилок абітурієнтів — вони спершу обирають виш, а вже потім йдуть за переліком спеціальностей, представлених у цьому навчальному закладі. Треба навпаки. Спершу визначтеся з професіями, у яких бачите себе в майбутньому, а тоді вже шукайте, в яких університетах цього навчають. Не соромтеся писати студентам і розпитувати їх про якість навчання, гугліть відгуки про викладачів. Ми з командою спеціально створили на YouTube проєкт «УніверCheck» про українські виші — розказуємо про різні спеціальності, показуємо гуртожитки навчальних закладів, знайомимо з містом, де знаходиться виш, та висвітлюємо професійні перспективи. 


Порада 3. Оцініть перспективи потенційного фаху 


Запитайте себе, чи буде моя професія актуальна через 5-10 років? Якщо ви оберете IT, то, мабуть, так. Бо диджиталізація нашої країни тільки набирає обертів. Також, як показала війна, без роботи ніколи не залишаться представники робітничих професій — будівельники, ремісники, люди, які вміють щось робити руками та у найближчому майбутньому будуть залучені до відбудови країни.


Порада 4. Спробуйте себе в професії 


У школі моїй доньці добре давалися точні науки, але водночас вона в мене дівчина дуже творча, тож сумнівалася, яку професію обрати. Лера пішла на курси дизайнера, але через деякий час зрозуміла, що це не її. Тож обрала точні науки та спеціальність «Соціологія». Так, вона згаяла на курсах свій час, але могла згаяти його ще більше, якби вступила на дизайнера. Тож якщо є змога, сходіть перед вступом на профорієнтаційні курси, поспілкуйтеся з представниками професій, аби відчути, чи це точно ваше.


Порада 5. Не бійтеся помилятися 


Так, знаю, це радять всі мотиваційні коучі, але в житті справді часто доводиться помилятися. І найважливіше — прийняти цей факт і намагатися змінити ситуацію. Якби я свого часу залишився працювати в салонах мобільного зв’язку (був у мене такий період у житті), то ніколи б не потрапив у «Підйом» та інші ТБ-проєкти.

Шукаєте першу роботу?

Маємо багато вакансій як для початківців, так і досвідчених спеціалістів →

Вакансії

Читайте також

6 порад для студентів, які хочуть почати кар’єру ще під час навчання

Чому я беру участь у студентських конференціях і де їх шукаю

Gap year: три історії людей, які не побоялись «втратити» рік

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: