Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як оформити відпустку без збереження заробітної плати та які нюанси під час воєнного стану

19.12.23 Кар'єра 4 хв читання

Відпустка без збереження заробітної плати або відпустка власним коштом — це один із видів відпусток, передбачених українським законодавством. В умовах воєнного стану вона набула особливої актуальності, адже чимало українців були вимушені виїхати за кордон чи змінити домівку в межах України. Проте не всі готові розривати трудові відносини, тож відпустка за власний рахунок є чудовою опцією за таких обставин. Розповідаємо про нюанси її оформлення й наводимо приклад відповідної заяви.


Чи всі мають право на відпустку без збереження заробітної плати


В Україні порядок надання відпусток регулюється Конституцією України, Законом України «Про відпустки», Кодексом законів про працю України, іншими законами та нормативно-правовими актами.

Оскільки відпустка без збереження заробітної плати є одним із видів відпусток працівників, то умови її надання регулюються цими ж документами. Така відпустка передбачена для всіх без винятку працівників, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форми їхньої власності та виду діяльності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, тобто є найманими працівниками ФОПа. 

Винятком є особи, які виконують роботи за цивільноправовим договором (підрядники), а також приватні підприємці — їм відпустка не надається. Окрім цього, право на відпустку мають не тільки громадяни України, але й іноземці та особи без громадянства.


Типи відпусток без збереження заробітної плати


Неоплачувані відпустки бувають двох типів:

  1. За згодою сторін — надаються через сімейні обставини та з інших причин. Тривалість такої відпустки визначається домовленістю між робітником і роботодавцем чи уповноваженим ним органом, але складає не більше 15 календарних днів на рік. Проте цей пункт закону не діє на час воєнного стану, про що детальніше йтиметься далі.
  2. Такі, що надаються на прохання працівника в обов’язковому порядку, тобто роботодавець не має права відмовити. Ці відпустки можуть бути щорічними (для окремих категорій населення) чи надаватися за певних обставин. Для кожної з категорій тривалість відпочинку визначається окремо. 

Категорії населення, які можуть в обов’язковому порядку отримати відпустку без збереження заробітної плати:

  1. Мати або батько, що виховує дітей без матері (зокрема, у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), якщо в родині двоє і більше дітей віком до 15 років або дитина з інвалідністю. Тривалість відпустки — до 14 календарних днів щорічно.
  2. Чоловік, чия дружина перебуває у післяпологовій відпустці. Тривалість відпустки — до 14 календарних днів.
  3. Мати чи інша передбачена законом особа (родичі, опікуни), якщо дитина потребує домашнього догляду у зв’язку з тяжким захворюванням, розладом, травмою чи іншими станами. Термін відпустки буває різним і залежить від медичного висновку.
  4. Учасники війни, члени сімей загиблих ветеранів війни, члени сімей загиблих захисників і захисниць України. Тривалість відпустки — до 14 календарних днів щорічно.
  5. Пенсіонери за віком та особи з інвалідністю III групи. Тривалість відпустки — до 30 календарних днів щорічно.
  6. Особи, що одружуються. Тривалість відпустки — до 10 календарних днів.
  7. Працівники, що втратили рідних по крові або по шлюбу: чоловіка чи дружину; когось із батьків (вітчима, мачуху); дитину (пасинка, падчерку); брата чи сестру. Тривалість відпустки — до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад. У разі смерті інших рідних тривалість відпустки складає не більше 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання і назад.
  8. Та інші категорії, зазначені у Статті 25 закону «Про відпустки».


Особливості оформлення неоплачуваної відпустки під час дії час воєнного стану


Від початку повномасштабного вторгнення в Україні діє режим воєнного стану, який впливає на трудові відносини між роботодавцями й працівниками. 15 березня 2022 року Верховна Рада прийняла закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», що передбачає деякі зміни в правилах оформлення відпусток. Зокрема, встановлено новий порядок надання відпустки без збереження заробітної плати:

  • На прохання працівника роботодавець може надати відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, як це раніше було встановлено в Статті 26 закону «Про відпустки» (не більше 15 календарних днів).
  • Працівники, що виїхали за межі України чи набули статусу внутрішньо переміщених осіб, можуть в обов’язковому порядку отримати відпустку без збереження заробітної плати. Для цього потрібно надати роботодавцю заяву. Тривалість такої відпустки становить не більше 90 календарних днів. При цьому час перебування у відпустці не зараховується до робочого стажу.
  • Водночас роботодавець має право відмовити у наданні будь-якої відпустки, якщо працівник залучений до робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Винятком є тільки відпустки у зв’язку з вагітністю й пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.


Відпустка власним коштом: як написати заяву


Щоб отримати відпустку без збереження заробітної плати, незалежно від її типу, працівник має написати заяву. На підставі цієї заяви роботодавець готує наказ, в якому зазначаються тривалість відпустки та причина для її надання.


Зразок заяви на відпустку без збереження заробітної плати

Директору ТОВ «Ромашка»
Нарцису І. П.
контент-менеджерки
Жоржини О. М. 

Заява

Прошу надати мені відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін у зв’язку з сімейними обставинами з 10 грудня 2023 року на 5 календарних днів.

10.12.2023

(підпис) Жоржина О. М. 

Зверніть увагу, що відпустку без збереження заробітної плати називають по-різному — «відпустка власним коштом», «відпустка за свій рахунок», «відпустка за власним бажанням», проте це розмовні варіанти. В українському законодавстві зафіксовано тільки визначення «відпустка без збереження заробітної плати», тож саме його необхідно використовувати у разі написання заяви.

Крута робота вже чекає!

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

Пройдіть тест і дізнайтеся, чи не час вам у відпустку!

Між роботою та відпусткою: що таке воркейшн і як його організувати

Звідки береться меланхолія після відпустки та як із нею впоратись?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.