Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як подолати креативну кризу: добірка ефективних способів

28.11.24 Розвиток 5 хв читання

Моменти, коли ідей бракує, а дедлайни тиснуть, знайомі кожному, хто працює у творчій сфері. Але є гарна новина: креативна криза — це тимчасово, і є способи швидше її подолати. Олександра Штиленко, Creative Marketing Manager в IT-компанії Boosta, ділиться лайфхаками, як генерувати ідеї, щоб подолати творчу кризу та розворушити уяву.

Олександра Штиленко, Creative Marketing Manager в IT-компанії Boosta
Олександра Штиленко


Причини креативної кризи та як їм запобігти


Я не раз стикалася з креативною кризою: коли здається, що всі ідеї вичерпались, а натхнення зникло. Але з часом я навчилася розпізнавати її причини, адже вони пов’язані з нашими щоденними звичками та підходами до роботи. Поговорімо про те, що саме може викликати такий стан, щоб вчасно його помітити й подолати.

  • Утома через велике робоче навантаження

Стрес блокує можливість мозку думати креативно. Та й про яку творчість може йтися, коли сил ледь вистачає на базові потреби? 

Як собі допомогти? Помічайте ознаки втоми, вигорання, стресу й не змушуйте себе працювати в такому стані. Протягом дня прислухайтеся до себе: чи не втомилися ви, чи не потрібен вам короткий відпочинок або розминка. 

  • Вигорання через рутинні завдання

Повторення одних і тих самих завдань знижує мотивацію та новизну, що вбиває натхнення.

Як собі допомогти? Дозвольте собі експериментувати й помилятися, щоб не боятися нових ідей.

  • Тиск дедлайнів 

Коли дедлайни тиснуть, стрес і поспіх можуть обмежувати креативність, змушуючи діяти шаблонно.

Як собі допомогти? Визначте, коли ви найбільш ефективні, і плануйте складні завдання саме на ці години. Це допоможе мінімізувати тиск і краще зосередитися.

  • Страх помилитися

Побоювання зробити щось не так блокує творчий процес, оскільки страх не дає простору для експериментів. Перфекціонізм — це не завжди добре, коли йдеться про активне генерування ідей без осуду до себе.

Як собі допомогти? Перегляньте своє ставлення до помилок: сприймайте їх як частину навчання й розвитку. Дайте собі дозвіл на спроби та невдачі, адже це важливий етап творчості.

  • Недостатня кількість ресурсів для натхнення

Креативна криза може траплятися тоді, коли ви не робите речі, які вас надихають. Це може бути спілкування з людьми, проведення часу в Pinterest чи перегляд фільмів із хорошою візуальною частиною. Збагачуйте себе новими враженнями.

Якщо працювати без відпочинку, криза неминуча. Щоб зберегти продуктивність, важливо бути уважними до свого стану. Не бійтеся зупинитися, якщо відчуваєте, що сили вичерпуються, щоб уникнути серйознішого виснаження.


Не вимагайте від себе забагато


Креативна криза — природний етап у циклі творчості, з яким стикаються всі, хто працює у сфері креативу. Наприклад, мене вона застала, коли я сіла писати цю статтю. У такій ситуації я застосувала підходом, яким користуюся вже багато років: просто відклала завдання на декілька днів. Це можливість зупинитися, перевірити свої ресурси та знайти нові джерела натхнення.

Важливо пам’ятати, що ви не завжди можете бути однаково продуктивними. Особливо це стосується тих, хто живе зараз в Україні, де зовнішні чинники можуть неочікувано й сильно на нас впливати. Для одних людей стрес може стати стимулом і рушійною силою креативності, а інших навпаки — ввести в ступор. Головне — не тиснути на себе занадто й давати собі змогу відпочити, якщо ви втомлені чи пережили стрес. Креативність не може прийти до виснаженого мозку.


П’ять методів генерації ідей


Якщо немає можливості відкласти справи й перемикнутися, є методи, що допоможуть швидко відновити продуктивність і подолати креативну кризу.


Метод асоціацій

Цей метод допомагає швидко розвивати ідеї та знаходити нові рішення. Бажано працювати в групі з двох чи більше осіб. Спочатку ви записуєте ідею або слоган на дошці (я використовую Figma чи Miro), а потім команда починає її розвивати на основі своїх асоціацій.

Приклад №1. Вам потрібно вигадати логотип компанії, яка розробляє дрони, що вказують на заміновані ділянки землі. «Вказувати» англійською — point, отже, цей дрон — pointer. Одна з найвідоміших мисливських порід собак також називається pointer, адже ці собаки, побачивши дичину, відразу вказують господареві, куди потрібно дивитися. Тож як назву можна взяти Pointer, а логотипом зробити собаку цієї породи. Вказувати може ще й приціл (мушка), тож можна оформити літеру «о» у вигляді прицілу.

Приклад №2. Вам потрібно вигадати назву для компанії, що створює медові наливки. Використовуючи метод асоціацій, починаємо з меду. Хто відповідає за мед — бджоли чи бджоляр? Насправді бджоляр полює на мед. Отже, він Honey Hunter. Непогана назва, еге ж?

Проводити асоціації можна в довільній формі, немає жодних обмежень. Я люблю візуалізувати хід думок, коли пишу слоган або завдання по центру й розвиваю від основної ідеї асоціативні гілочки.


Техніка «Безумні 8» (Crazy 8)

Цю техніку швидкого мозкового штурму часто застосовують на воркшопах із дизайн-мислення. Учасникам дається 8 хвилин, щоб створити 8 рішень або ескізів для конкретного завдання. Важливо фокусуватися на кількості та швидкості, а не на якості. Такий підхід дає змогу виходити за звичні для себе межі. Після закінчення 8 хвилин ідеї обговорюються з командою.


Ставте обмеження або відходьте від них

Якщо ви звикли генерувати ідеї в жорстких рамках — зніміть їх. Якщо ж ви, навпаки, генеруєте ідеї без жодних обмежень — встановіть їх. Спочатку це може бути незвично, але цей нехитрий підхід допоможе розкрити ваш потенціал по-новому.


Капелюхи мислення

Оригінальний метод Едварда де Боно передбачає 6 капелюхів, але я рекомендую спрощений варіант із трьома ролями: підтримувальний, критик, нейтральний. Цей метод валідації ідей ефективний у командах, де учасники схильні до перманентної критики або ж навпаки — до надмірної підтримки навіть там, де варто було б сумніватися. 

У команді розподіляють ролі: підтримувальний знаходить лише позитивні сторони ідеї, критик — слабкі місця, нейтральний оцінює ідею без упередженості, з урахуванням коментарів критика та підтримувального. Критично важливо виконати свою роль, навіть якщо здається, що ідею немає за що критикувати чи, навпаки, підтримати. Такий підхід сприяє глибшій та якіснішій оцінці ідей.


Крадіть ідеї

Під час креативної кризи немає нічого ганебного в тому, щоб запозичити ідею в конкурента. Спочатку спробуйте її скопіювати, а потім — надайте їй характерні вам чи вашому продукту риси, кольори, стиль. Оцініть ідею та подумайте, чи є в ній вузькі місця — що не працює, а що працює добре. Спробуйте виправити проблеми й удосконалити ідею своїм баченням. На цьому етапі ви цілком можете отримати сильний та унікальний результат.


Чому важливо залучати команду до генерації ідей


Не бійтеся залучати всю команду до генерації ідей, навіть якщо вважаєте, що технічні спеціалісти не будуть достатньо креативними або що команді буде нудно. Спробуйте — і результат вас здивує. Проте варто пам’ятати, що просто зібратися разом недостатньо. Використання методів генерації ідей допоможе команді включитися та працювати якісно.

Приклад №1. Під час одного з брейнстормів команда не наважувалася критикувати ідеї: говорили лише позитивне або зовсім мовчали. Це контрпродуктивна стратегія, адже вона гальмує розвиток ідей. Тоді я запропонувала спробувати метод капелюхів мислення з такими ролями: підтримувальний, критик, нейтральний. Спочатку критика давалася важко, тому, щоб знизити тиск, ми змінювали ролі кожні дві-три ідеї. Уже через пів години команда активно включилася в процес, що дало змогу відсіяти менш вдалі ідеї та знайти нові якісні рішення.

Приклад №2. Якось я була на брейнстормі, де, навпаки, всі тільки й робили, що критикували. Ідеям було вкрай важко вижити в таких обставинах, та й загальний настрій команди був доволі пригнічений. Я знову запропонувала техніку капелюхів мислення. Цього разу все пішло набагато легше: знаходити позитивне в ідеях було доволі просто, та й самі ідеї виявилися значно кращі, ніж здавалося на перший погляд. Загальний настрій команди покращився, і в результаті ми вийшли з цілою низкою дійсно якісних ідей.

Інструменти для брейнстормінгу

Для зручного проведення брейнсторму я рекомендую такі застосунки: Miro чи FigJam від Figma. В останньому є штучний інтелект, що допоможе створити практично будь-які дошки й зекономить у такий спосіб дорогоцінний час. Також можна використовувати Notion, але я люблю на генераціях більше візуалізувати й менше писати, тому мені цей інструмент не подобається.


Пам’ятайте: криза — це тимчасово  


Різноманітність думок і досвіду значно збагачує процес генерації ідей, а це саме те, що нам потрібно під час кризи. Крім того, залучення всіх спеціалістів сприяє підвищенню їхньої зацікавленості в загальному результаті, що допомагає долати креативну кризу та зміцнює командний дух.

Сама ж креативна криза — це не причина для паніки, а лише частина природного циклу творчого процесу. Щоб її подолати, важливо не боятися робити паузи, пробувати нові методи генерації ідей та залучати всю команду до творчого процесу. Створюйте простір для експериментів і не бійтеся запозичувати вдалі ідеї зовні, щоб трансформувати їх у щось унікальне. 

І найголовніше — вірте в себе й свої сили. Кожна криза — це тимчасовий етап, і нові ідеї обов’язково прийдуть, коли ви будете до них готові. Важливо створити для цього сприятливі умови.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Як залишатися креативним в умовах стресу: 5 небанальних порад

5 способів підвищити свою продуктивність в осінньо-зимовий період

Життєва енергія у розрізі кар’єри: як бути продуктивнішим

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.