Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як штучний інтелект вплине на майбутнє професій? Колонка Дениса Суділковського

22.03.23 Розвиток 5 хв читання

Чи дійсно штучний інтелект (ШІ) призведе до революційних змін на ринку праці, що зачеплять багато професій? Денис Суділковський, Chief Marketing Officer у ЛУН, а віднедавна Chief Innovation Officer у Projector AI Lab, пропонує об’єктивно оцінити всі ризики й можливості ШІ та ділиться власними думками про його вплив на майбутнє людських професій. 

Денис Суділковський


Майбутнє вже настало, але є нюанси


Якщо ми подивимося на кабінет стоматолога сьогодні та 50 років тому, то не знайдемо жодного приладу, котрий би існував тоді й зараз. Стоматолог із 1970-х років навряд чи зміг би працювати в сучасному кабінеті. Для цього йому знадобилося б опанувати нову професію буквально з нуля, хоча протягом цих 50 років стоматологи навчалися нового поступово.  

Подібне відбувається й зі штучним інтелектом. Чи демонструє ШІ революційні інновації? Для тих, хто не працює з інформаційними технологіями щодня, — так. Нас очікують різкі зміни в робочих процесах: шлях, який стоматологи пройшли за пів століття, ми пройдемо за кілька років. Якщо раніше ШІ-технології ховалися десь у глибинах алгоритмів і непомітно для нас формували, умовно, рекомендації на Netflix, то у 2022 році розробники довірили їм процес створення нового.

Здатність ШІ синтезувати те, що раніше не існувало, викликає широкий спектр емоцій: від захвату від нових можливостей до страху втратити роботу. Але істина, як завжди, десь посередині. 

З одного боку, завдяки ШІ поріг входу для охочих створювати щось нове знизився в рази. Наприклад, для професії дизайнера-ілюстратора більше не треба роками вивчати класичні інструменти малювання. З іншого боку, той факт, що створювати нове стало простіше, не означає, що це нове автоматично буде кращим. Тому для того ж ілюстратора набагато важливішими за умовний фотошоп стають навички відрізняти прекрасне, змістовне, сильне від посереднього.

А якими бачить професії майбутнього сам ШІ?

Ми зібрали 15 гіпотетичних варіантів і візуалізували їх за допомогою сервісу Midjourney 👉

Дивитися


Чи відбере ШІ у нас роботу? 


Зараз найбільший страх — у тому, що роботи нас повністю замінять. На це є відповідь: не сьогодні. І навіть не завтра. 

Щоб зрозуміти можливості штучного інтелекту, уявімо, що ви маєте змогу найняти собі скільки завгодно помічників. Які обов’язки ви воліли б їм передати? Ймовірно, щось на кшталт:

  • підготувати звіт;
  • проаналізувати великий текст і зробити його конспект;
  • сформувати чек-лист для колег чи навіть самого себе;
  • написати фолоуап після зустрічі, зафіксувавши для всіх учасників основні проговорені тези та домовленості.

Тобто щось, що вам самим не дуже хочеться робити, оскільки це здебільшого механічна робота. На 80% її вже сьогодні можуть виконувати ШІ, а коштуватиме це в межах умовних 10$ на місяць. Загалом до більшості завдань, для яких можна написати покрокову інструкцію, можна залучати штучний інтелект. І що більше таких завдань, то краще він буде їх вирішувати, адже нейронні мережі можуть навчатися у мільйони разів швидше за людей.

Швидкість розвитку ШІ дійсно може вражати, але він радше змінить наші професії, а не викреслить їх як непотрібні. Візьмемо до прикладу роботу персонального секретаря. 94% їхніх завдань можна автоматизувати, але це не означає, що тепер вони виконуватимуть тільки 6% роботи протягом кількох годин на тиждень. Це радше означає, що вони делегують свої рутинні обов’язки ШІ, щоб більш якісно робити ту частину роботи, де їх не зможе замінити штучний інтелект. Ну а ті, хто раніше не міг дозволити собі живого асистента, зможуть «найняти» непоганого робота.


Як ШІ вплине на майбутнє професій?


Кардинально нові професії навряд чи з’являться, хоча деякі компанії вже шукають так званих promt-інженерів, основна компетенція яких — створювати правильні запити до ШІ-інструментів, щоб отримувати від них якісний результат. Втім, дуже скоро вміння «розмовляти» з ШІ з конкурентної переваги стане обов’язковим умінням, як свого часу «впевнене володіння ПК» стало настільки базовою навичкою, що сьогодні це навіть соромно згадувати в резюме.

Загалом розвиток штучного інтелекту настільки стрімкий і масовий, що, ймовірно, зачепить, кожну професію. Ось кілька передбачуваних трансформацій. 

  • У інженерів з машинного навчання, тобто тих, хто безпосередньо створює ШІ-технології, можуть з’явитися нові спеціалізації. Уже зараз гостро стоїть питання підготовки даних для вибірок та їх модерація. Сьогодні цю роль виконують люди, буквально передивляючись десятки тисяч картинок і вичитуючи тонни текстів, але в майбутньому це завдання точно треба делегувати машинам.
  • Багато етичних питань, пов’язаних із використанням ШІ, вимагають залучення відповідних експертів. Наприклад, хто винен у ДТП з людськими жертвами, спричиненому автомобілем з автопілотом? Водій, який ввімкнув автопілот? Автор алгоритму? Компанія, що продала авто? 
  • Рутини в робочих буднях стане менше, бо ШІ звільнить нас для роботи, з якою машина не здатна впоратись: проявляти ініціативу, організовуватися з іншими людьми, впроваджувати зміни. І найцікавішим питанням для кожного сьогодні має бути: якщо я звільню третину свого робочого часу, делегувавши нудні задачі ШІ, як це допоможе мені створювати більше цінності?

Щоб упоратися з цими трансформаціями, фахівцям необхідна буде підготовка й підтримка, зокрема освітня. Для цього інститут Projector недавно запустив освітньо-дослідницький проєкт AI Lab, до якого я долучився в ролі Chief Innovation Officer. Один зі складників місії проєкту — через освітні ініціативи поширювати знання про нові ШІ-технології та їх використання у щоденній роботі. 

Зараз ми вже проводимо лекції й дослідження про використання ШІ в різних галузях в Україні. А ще збираємо однодумців, які вірять у потенціал штучного інтелекту. Тож якщо у вас є ідеї, бажання долучитись до AI Lab чи пропозиції співпраці, можна почати з листа на [email protected]. Цю пошту читають люди. Поки що 😉

А як щодо того, щоб розумні алгоритми допомагали шукати роботу?

Заповніть свої кар’єрні вподобання, і наша система метчингу підбере найбільш релевантні вакансії за вашим запитом.

До вакансій

Читайте також

Чи замінить штучний інтелект рекрутерів? Експеримент із ChatGPT

Як українські компанії навчаються та навчають під час війни

Бути тим, хто створює правила: 10 метакомпетенцій лідера

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: