Лідерство — дуже важлива історія, яка залишається актуальною протягом багатьох століть. Так, не всім бути президентами та директорами, але можна досягти успіху у конкретній справі, спеціальності, галузі. В пригоді стануть принципи, які лідери різних напрямів застосовують у своєму житті та роботі.
Про десять суперздібностей, або метакомпетенцій лідерів розповідає Віктор Галасюк, президент Української асоціації Римського клубу, член-кореспондент Всесвітньої Академії науки та мистецтва, д.е.н.
Маю теорію, що всіх людей можна умовно розділити дві категорії: 97% — це користувачі реальності, і меншість до 3% — архітектори, лідери. Користувачі зазвичай приймають правила гри, часто пливуть за течію, інколи навіть не усвідомлюють, що живуть за чиїмось сценарієм. Інша категорія — це архітектори, які задають правила гри, їхній вплив непропорційно великий. Ми можемо їх по-різному називати: лідери, візіонери, винахідники тощо. Неважливо, яку посаду вони обіймають. Та ось 10 ознак, за якими можна впізнати лідера.
10 якостей лідерів
1. Вміння розрізняти головне і другорядне
Дуже мало людей вміють це робити. У когось ця функція вбудована на рівні інтуїції, хтось може навчитися, комусь не вистачить і життя. Якщо ти займаєшся не тим, то не важливо, наскільки досконало ти це робиш. Уявіть, що вас призначено керівником компанії, а ви починаєте свою діяльність з дрібниць — заточування олівця.
2. Фокусування
Дедалі складніша історія в сучасному світі. Сьогодні людина за тиждень отримує більше інформації, ніж наші бабусі та дідусі — за все життя. Більшість з нас залежна від смартфона. Тренд настільки яскравий, що в Гарвардській бізнес-школі, де я зараз навчаюся, студентам на заняттях видають червоні конверти, куди потрібно покласти гаджети, щоб навіть не бачити їх.
Якщо ви бачите свій мобільний телефон, навіть повністю вимкнутий, це знижує ваші когнітивні здібності мінімум на 40%!
Вміння фокусуватися є дуже важливим. Люди, які можуть захистити себе від другорядного інформаційного шуму, вміють концентруватися на тому, чим займаються, мають величезну перевагу.
3. Наполегливість
Якщо ви не здатні достатньо довго тримати фокус уваги, результату не буде. Не буває в житті, коли ми говоримо про важливі речі, простих швидких рішень. Важливому треба приділяти час, зусилля — в бізнесі, мистецтві, спорті тощо.
Більшість людей схильні до пошуку швидких результатів. Лідери ж роблять протилежне: обирають напрям, фокусуються на ньому і виявляють наполегливість. Навіть коли не вдається, шукають інший шлях до своєї мети і продовжують рух.
4. Абстрактне мислення
Одна з головних метакомпетенцій, яка відрізняє лідерів. Багато людей мислять дуже конкретно — щоб у щось повірити, вони мають це побачити власними очима. Лідери ж начебто живуть ще в якомусь паралельному світі — світі ідей. Створюють там концепти й реалізують їх в реальності.
Існує регістр відчутних речей, існує й таких, які ми з вами вигадали — математика, мова, кольори. Нічого цього у природі немає, ми просто домовилися про поняття, про те, як ми їх розуміємо, і через ці абстракції можемо робити фантастичні речі — запускати літаки, космічні кораблі.
5. Синтез
Цієї метакомпетенції практично не навчають. У школі, університетах нас навчають аналізу: як взяти щось ціле і розібрати його на частинки, а потім ще на дрібніші компоненти. Але не як пройти зворотний шлях — зібрати в цілісну картину елементи, які розрізнені, недосконалі, які не мають жодної інструкції, що з цим робити.
Кожен успішний бізнесмен також займається синтезом, тому що збирає ресурси. Розрізнені, некомплектні ресурси, коли не вистачає грошей, грамотних людей, на ринках — конкуренти. Він це збирає в цілісну картину і робить бізнес-шедевр, який заробляє, задовольняє потреби стейкхолдерів. Це стосується будь-якої успішної людини.
Синтез — це «п’ятий елемент» для реалізації значущих задач.
6. Креативність
Створення нового в самому широкому сенсі, навіть якщо мова про комбінування елементів, які вже існують. Якщо письменник пише книгу — вона нова, оригінальна, але він використовує ту саму абетку, яку використовує інша людина для того, щоб записати нотатку в себе на столі. Елементи ніби ті самі, але на те, щоб зробити щось нове, здатен далеко не кожен. І цю здатність також можна розвивати.
7. Стресостійкість
Навряд чи є людина, яка ніколи не відчувала стрес або яка може собі заборонити відчувати стрес. Тому важливо, що ви робите зі стресом. Якщо навчаєтеся перетоплювати його в дії та енергію, він стає вашим паливом. Якщо ні — стає бар’єром.
8. Емоційний інтелект
Здатність розуміти себе, свої почуття, вміти знаходити спільну мову з іншими людьми, впливати на них, працювати в команді.
EQ — емоційний інтелект — забезпечує 80% життєвого успіху. IQ — інтелект в класичному сенсі — лише до 20%.
Будь-які масштабні задачі, як правило, передбачають команду гру. Вона ж без емоційного інтелекту, навіть якщо людина дуже розумна, не матиме успіху та результату. До речі, фахівці вже навчилися вимірювати EQ, навіть дають поради з його розвитку.
7 вправ для розвитку емоційного інтелекту
Читати
9. Навчання
Насправді мало хто любить навчатися, хоча самих себе ми запевнюємо у зворотному. Важливо не тільки навчатись, а можливо, ще й інколи скидати непотрібні знання. Інколи людина так багато знає, що може піти не так, що це стримує її від подальших дій.
10. Саморефлексія
Вміння подивитись на себе справжнього. Дуже часто ми — заручники стереотипів, старих поглядів. Вміння з цим працювати — складова успіху. На якомусь етапі кожен лідер стикається з тим, що він сам є головним обмеженням свого успіху, але є і головним ресурсом одночасно.
Віктор Франкл у своїй знаменитій книзі «Людина в пошуках справжнього сенсу» цитує Ніцше: «Людина, якій є навіщо, може витримати будь-які випробування». Отже, відчуття сенсу того, що ви робити, розуміння свого покликання, є фундаментально важливим для успіху.
Про метакомпетенції та лідерство Віктор Галасюк розповідав під час Code Club & K.Fund Meetup «Менторство у твоїй ДНК». На думку експерта, менторство — це невіддільна складова лідерства. А головне завдання лідерів — створювати нових лідерів. Тренди й тенденції менторства в Україні та світі на заході також обговорювали представники різних галузей з TA Ventures, SQUAD, Uklon, TAS Life, WTECH Ukraine, Таскомбанк, BetInvest, ОМКФ.
Шукаєте роботу, де зможете проявити свої якості лідера?
Обирайте одну з крутих вакансій у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
Як стати лідером у колективі? Радить бізнес-тренер Олександр Сударкін
Закони бою для кар’єри: 5 порад лідерам від «морських котиків»
5 речей, які потрібно знати про професію стратега. Колонка Ольги Нестеренко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.