Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як скласти кар’єрний план: покрокова інструкція

24.11.20 Кар'єра 8 хв читання

Сьогодні людина планує все: від витрат до маршрутів подорожей. Це, безумовно, потрібна навичка — так простіше й швидше досягти не лише миттєвих, а й довгострокових результатів. Ось тільки коли мова про кар’єру, більшість людей чомусь забувають планувати, або роблять це інтуїтивно. Можливо, тому що кар’єра здається нам чимось, що не планується.

Чому це не так, навіщо будувати свій професійний маршрут і як скласти кар’єрний план, розповідає HRG, кар’єрна консультантка і коуч Наталія Кутняк.


Що таке кар’єрний план і навіщо він потрібен


Якщо запитати будь-кого: «Що для вас кар’єра?», то відповіді будуть приблизно такі —  просування у сфері діяльності / досягнення популярності, статусу / отримання високого доходу.

Але якщо говорити загалом, кар’єра — це процес самореалізації людини через професійну діяльність, тобто реалізація людиною свого покликання. І починається вона не з працевлаштування (як заведено вважати), а з планування.

До планування кар’єри бажано приступати ще в старших класах, перш ніж вибирати професію і вступати до вишу або технікуму. Але у школах рідко проводять профорієнтаційні заняття, тому старшокласники не дуже розуміють, які спеціальності є на ринку праці і що стоїть за кожною професією. У результаті розуміння необхідності планування виникає набагато пізніше і витрачає найважливіший ресурс кар’єри, та й життя загалом — ваш час.

Тоді як своєчасне планування робить процес побудови кар’єри керованим, а його ефективність — вимірюваною.

Вчасно визначити, в якому напрямку ви хочете розвиватись, допоможе наш онлайн-тест із профорієнтації.

Тест

Допомогти в ефективному плануванні свого професійного розвитку може індивідуальна кар’єрна карта.

Кар’єрна карта, або кар’єрний план — це ваш особистий GPS-навігатор для досягнення бажаної мети, який може враховувати ваші сильні та слабкі сторони як професіонала, а також ваші цінності й пріоритети. З таким планом ви можете свідомо обирати проєкти, які вестимуть вас до мети семимильними кроками, або відмовлятися від того, що не принесе очікуваного результату.


Навіщо потрібен кар’єрний план?

  • Тримає ваш фокус на майбутніх кар’єрних досягненнях. Оскільки ви чітко знаєте, до якої мети прямуєте і в які терміни.
  • Допомагає взяти відповідальність за свій кар’єрний розвиток. Тільки ви знаєте, які навички вам покращувати, куди йти вчитися, які нові обов’язки взяти на роботі.
  • Концентрує на успіх. Після аналізу своїх сторін і навичок ви приймаєте себе та свої досягнення, а також розумієте, що з усім можна впоратися, і вже знаєте як.
  • Допомагає досягати підцілей, від чого ви отримуєте заряд мотивації на подальші кроки і в підсумку реалізуєте себе в професійному плані.


Як скласти кар’єрний план: покрокова інструкція


Що ж потрібно робити, щоб створити ефективний план кар’єрного розвитку? Для початку потрібно розуміти, що кар’єрний план складається з трьох основних компонентів.

  1. Мета: вибір напряму й мети розвитку.
  2. Шлях: етапи професійного розвитку.
  3. Ресурси: необхідна освіта, обладнання тощо.


Крок 1. Мета

Насамперед варто замислитися про вашу кар’єрну мету та освіжити в пам’яті той образ себе, на підставі якого ви й будете писати кар’єрний план. Рекомендую для цього відповісти на наступні питання:

  • Хто я? Як я себе уявляю?
  • Куди я прагну?
  • За що я виступаю і в що вірю? Які цінності та принципи мені близькі, грають в моєму житті основну роль?
  • Яке моє нинішнє становище і куди я хочу дістатися?
  • Чому я хочу присвятити своє життя?
  • Про яке майбутнє я мрію?
  • Що заважає цьому майбутньому стати реальністю? Які мої недоліки не дозволяють мені подолати ці перешкоди? Що заважає мені стати ким я хочу?
  • Яка моя мета в житті? Що б мені хотілося змінити або поліпшити своїм життям?


Крок 2. Шлях

Тепер вам потрібно візуалізувати й структурувати кроки для досягнення вашої мети і бажаного образу себе. Для візуалізації можна використовувати будь-які інструменти: від звичайної таблиці в Word до презентації.

Для кожного етапу слід вказати дедлайн, але пам’ятайте: в будь-якому плануванні дедлайни повинні бути об’єктивні, щоб цілі досягалися максимально комфортно і вас не демотивувало внутрішнє напруження.


Крок 3. Ресурси

Розписавши свій шлях розвитку як професіонала, важливо врахувати не тільки зовнішні ресурси (курси, обладнання, наставники, консультанти тощо), але й внутрішні — якості, необхідні для того, щоб стати затребуваним і високооплачуваним фахівцем.

  • Залученість. На роботі ми проводимо більшу частину свого часу, тому її потрібно любити — інакше швидко втратите бажання професійно зростати, розвиватися й досягати успіхів в кар’єрі.
  • Постійний саморозвиток. Затребувані фахівці завжди тримають руку на пульсі всіх нововведень у своїй сфері, вони постійно навчаються і підвищують кваліфікацію, щоб пропонувати найбільш актуальні та якісні послуги.
  • Самоорганізованість. Висококласним фахівцям не потрібні стусани й нагадування. Вони вміють ефективно планувати свій час і намагаються дати потрібний результат.
  • Вміння працювати в команді. Командна робота дає більш високий результат, ніж одиночна. Якщо ви вмієте працювати в команді, отже, зможете принести більше користі вашому роботодавцю.


Приклад кар’єрного плану №1

Ціль: хто я і куди прагнуЯкі сильні сторони та навички в мене вже єЯкі мої слабкі сторони та які навички мені варто покращитиЩо я для цього роблюХто може мені допомогти у розвитку цих навичок

Які можливості дає мені компанія, де я працюю

Які можливості є на ринку праці

Такий план розвитку не тільки допоможе визначити, які навички варто покращувати, щоб вирости професійно, а й дасть розуміння, що може зараз запропонувати ринок праці і чи допоможе в досягненні ваших цілей інша робота, якщо ви задумалися її міняти.


Приклад кар’єрного плану №2

Кар’єрна метаФінансова метаДедлайн для досягнення метиЕтапи досягнення метиДедлайн для етапівРесурси (хто та що може мені допомогти, які фінансові витрати потрібні)
Стати інтернет-маркетологом15.01.211. Пройти курси…
2. Вивчити…
3. Створити портфоліо
4. Скласти резюме

А такий план допоможе структурувати кроки, якщо ви не знаєте, з чого почати свій кар’єрний шлях, або хочете повністю міняти напрям роботи.

Тепер, коли ви знаєте, як можна скласти кар’єрний план, залишається тільки діяти. І не бійтеся при необхідності вносити коригування в ваш план, оскільки він повинен залишатися «живим» і не втрачати свою актуальність.

Наступний пункт вашого плану — пошук роботи?

У нас якраз є багато вакансій для спеціалістів різних професій.

Вакансії

Читайте також

7 причин, які заважають вам знайти роботу

Чи варто подаватися на вакансію, якщо ви не відповідаєте всім вимогам?

Наводимо довідки: як дізнатися більше про потенційного роботодавця

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: