Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Ефективні інструменти для планування й розвитку вашої кар’єри

13.09.22 Кар'єра 6 хв читання

Чому важливо планувати кар’єру та як робити це ефективно? Розповідає Світлана Петрачкова, People Partner у диджитал-агенції Valtech. Світлана консультує фахівців компанії з питань навчання, розвитку, кар’єрного зростання, підвищення ефективності та профілактики вигорання і точно знає, що є запорукою кар’єрного успіху. 

Petrachkova Svitlana 3
Світлана Петрачкова


Чи є кар’єрний план обов’язковим для кожного? Насправді ні, бо якщо в самої людини відсутнє бажання зростати, ніхто й ніщо не зможе їй це зростання нав’язати. Але якщо таке бажання є, план однозначно буде корисним і допоможе досягти певного кар’єрного рівня за оптимальний проміжок часу. 

Мати кар’єрний план означає бути проактивним. А проактивність у питанні власного зростання сприяє швидшій та успішнішій побудові кар’єри. І допомагає прийти саме до тієї посади, на якій ви зможете пустити в дію весь свій потенціал і досягти максимальних результатів.

У цій статті розберемо, які інструменти допоможуть скласти кар’єрний план та втілювати його в життя. 


Перший етап: визначення напряму


Перший і найголовніший етап кар’єрного планування — це визначення напряму: куди саме ви хочете рухатися та якої посади досягти.

Коли на співбесідах я запитую кандидатів про їхні кар’єрні плани, то дуже часто чую, що вони залежатимуть від структури й можливостей компанії. Але такий підхід дуже обмежує. Кожна людина має унікальний набір навичок і потенціал до певної діяльності. І тільки розуміючи свої сильні та слабкі сторони, здібності й інтереси, ви знайдете компанію, яка запропонує ідеальну для вас посаду.

Тому перше, з чого я раджу почати, — дати собі відповіді на наступні питання:

  • де ви знаходитесь зараз;
  • які ваші сильні сторони, вміння й таланти;
  • що ви вмієте робити краще за інших;
  • що вам дається легко, без тренінгів і додаткових зусиль;
  • що приносить вам найбільше задоволення;
  • від чого ви ніколи не втомитесь, навіть якщо це триватиме вічно.


Які інструменти допоможуть глибше проаналізувати себе та сформувати бачення своєї кар’єри?


SWOT-аналіз

Для визначення свого потенціалу раджу використовувати SWOT-аналіз. Запозичений з продуктового маркетингу, цей інструмент цілком підходить і для планування стратегії розвитку кар’єри. SWOT-аналіз дозволяє визначити:

  • Strengths — ваші сильні сторони;
  • Weaknesses — ваші слабкі сторони;
  • Opportunities — зовнішні можливості, на які ви не можете впливати;
  • Threats — зовнішні загрози, на які ви не можете впливати.

Використання  цього інструменту потребує зовсім небагато часу й може бути доволі фановим. Та найголовніше — допоможе вам зрозуміти свої сильні та слабкі сторони, кар’єрні можливості й перешкоди, які можуть трапитись на вашому шляху. У результаті ви отримаєте набір внутрішніх і зовнішніх факторів, аби контролювати свою кар’єру та підготуватись до можливих викликів.

Наведу приклади питань, які допоможуть розписати всі чотири складові SWOT-аналізу.

Strengths (ваші сильні сторони)Weaknesses (ваші слабкі сторони)
— Що я вмію робити краще за інших?
— Які мої природні якості допомагають мені бути успішним у роботі й житті?
— Якими своїми досягненнями я пишаюся?
— Яких завдань я зазвичай намагаюся уникати?
— Які негативні робочі звички я маю?
— Які особисті якості стримують мій успіх?
Opportunities (зовнішні можливості)Threats
— Які ресурси та допомога доступні мені для зростання?
— Як багато альтернатив я бачу перед собою?
— Як розвивається технологія або сфера, в якій я працюю?
— Які обставини можуть сповільнити моє зростання?
— Що мені зараз заважає будувати кар’єру так, як я хочу?



Зворотний зв’язок і кар’єрні консультації

Аби відповіді на ці питання були більш об’єктивними та всеохопними, варто спитати думку ваших колег і керівників. Наприклад, у нашій компанії для цього є спеціальний інструмент — Valtech Feedback Tool, через який можна отримати зворотний зв’язок від колег за заданими критеріями. У багатьох компаніях використовують оцінку методом 360 градусів, яка також допоможе вам зрозуміти свої сильні та слабкі сторони. За відсутності спеціальних інструментів можна просто призначити зустріч із лідом або ментором і пропрацювати з ними питання з таблиці SWOT-аналізу.

А щоб мати найбільш розгорнуту картинку своїх можливостей, краще залучити кар’єрного консультанта. Це важливо, адже на старті розвитку буває важко осягнути всі можливі кар’єрні розгалуження та їх функціональні наповнення. Ви можете самостійно заповнити таблицю SWOT-аналізу, а потім звернутися до зовнішнього спеціаліста. У багатьох компаніях роль кар’єрного консультанта відіграє HR-фахівець або People Partner. 

Наприклад, у нашій компанії чітко прописані кар’єрні шляхи для кожної стартової позиції, є детальний опис ролей та якостей і компетенцій, яких вони потребують. Легко, коли це класичні вертикальні шляхи зростання: від джуніор девелопера до технічного архітектора, від QA до QA Lead тощо. Якщо ж спеціаліст хоче розвиватись горизонтально або змінити спеціалізацію, потрібне глибше пропрацювання компетенцій та індивідуальний підхід.

Наприклад, наша редакторка контенту Олександра раніше працювала у сфері бухгалтерського обліку. Проаналізувавши її сильні й слабкі сторони та зіставивши їх із картою ролей, ми зрозуміли, що найкраще розкрити свій потенціал вона зможе як проєктна менеджерка. Після року активної підготовки з залученням ментора Саша обійняла посаду джуніор проджект-менеджерки. 


Підтримка менеджера

Комунікація з менеджером є дуже важливим фактором вашого розвитку в рамках компанії. Безпосередній керівник найбільше зацікавлений у вашому кар’єрному зростанні та, розуміючи контексті компанії, може забезпечити вас відповідними можливостями. 

Ваше професійне зростання потребує з боку компанії певних зусиль: виділення ресурсів і часу на навчання, призначення ментора, формування завдань, які допоможуть вам відпрацювати потрібні навички, тощо. І саме ваш менеджер може сприяти вам у цьому, щоб ваше зростання було більш структурованим і швидким. 


Другий етап: складання плану 


Після того, як ви проаналізували себе та визначилися з кар’єрною метою, час продумати конкретні кроки й прописати план із набуття тих знань, навичок та досвіду, які дозволять вам обійняти бажану посаду.

Які інструменти допоможуть скласти найдієвіший план і легко втілювати його в життя?


Практика й релевантні задачі

Пам’ятайте, що головне правило будь-якого розвитку — це 70% практики і лише 30% теорії, тобто тренінгів, лекцій тощо. Тому вам обов’язково потрібно заручитися підтримкою менеджера, щоб наповнити свої функціональні обов’язки завданнями, які допоможуть розвинути ті чи інші компетенції. 

Наприклад, якщо ви мідл девелопер і окреслили для себе майбутнє в ролі тимліда або техліда, вам уже зараз варто додати до свого функціонала такі обов’язки: код ревью, менторинг джуніорів, проведення технічних співбесід на стартові позиції, участь у технічних подіях як спікер тощо. Ще обов’язково порадьтеся з більш досвідченим експертом, які технічні знання вам необхідно здобути для досягнення омріяної позиції. Ідеально було б також домовитися з менеджером про призначення вам технічного наставника. 


Допомога ментора

За результатами останніх двох років, протягом яких ми активно розвиваємо менторську програму в компанії, ми підрахували, що люди, які мають ментора, зростають набагато швидше. Адже менторство дає можливість підійти до свого розвитку системно й дисципліновано, оскільки є зовнішня точка контролю — наставник. 

Наш колега-розробник Артем самостійно виріс до рівня синіора завдяки своїм умінням, наполегливості, технічній експертизі. Але для наступного глобального кроку — переходу в архітектори — йому знадобився детальний покроковий план і допомога ментора — досвідченого архітектора. Разом вони вже досягли перших успіхів і підготували Артема до архітекторської сертифікації.


SMART-цілі

Запорукою успішного плану розвитку є чітко визначені цілі й таймлайни, які підвищують самодисципліну й дають розуміння динаміки вашого зростання. У цьому допоможе постановка цілей за системою SMART:

  • Specific — конкретика;
  • Measurable — вимірюваність;
  • Achievable — досяжність.
  • Realistic — реалістичність;
  • Timed — обмеження в часі.

За цією системою ви ставите собі конкретні реалістичні цілі й дедлайни їх досягнення. Наприклад, неможливо вирости до архітектора за пів року, адже ця позиція, окрім технічних навичок, вимагає також вивчення специфіки бізнесу клієнта. А от підготуватися до сертифікації архітектора — цілком реально. 

Отже, кожну ціль потрібно ставити максимально конкретно, перевіряти її на досяжність та продумувати, як і коли ви будете вимірювати результат. І, звісно, кожна наступна ціль має бути ще одним кроком до досягнення вашої кінцевої мети.

***

Крок за кроком, рухаючись за складеним планом, ви будете наближатися до своєї мети. Коли здобудете необхідні компетенції, поговоріть із менеджером про те, що ви вже готові до нового етапу у своїй кар’єрі. Можливо, вам не зможуть одразу запропонувати нову позицію, але вертикальна кар’єра — це ж не лише про назву посади, але й про розширення відповідальності, автономії та повноважень, які компанія завжди радо вам делегує. А можливо, щоб зайняти омріяну посаду, вам необхідно буде навіть змінити компанію — не бійтеся розпізнати такий момент і вийти зі своєї зони комфорту. Пам’ятайте, що ваша кар’єра — у ваших руках. 

Готові будувати кар’єру? Але спершу треба знайти роботу

У нас є багато вакансій для різних спеціалістів в крутих українських та міжнародних компаніях.

Вакансії

Читайте також

Як планувати кар’єру в епоху змін: 5 кроків

Як будувати кар’єру з нуля? Покроковий план


Навіщо потрібен ментор і як він може допомогти?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!