Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Інновації проти насильства: які ідеї перемогли на хакатоні з розвитку безпечних громад

28.12.21 Розвиток 7 хв читання

Хочеш змінити світ — почни зі своєї вулиці, міста, країни. Саме таким гаслом керуються учасниці та учасники хакатонів для громад. Вони мають ідеї, як покращити не лише своє життя, а й життя своїх співгромадян, і невпинно працюють над перетворенням цих ідей на дієві проєкти та рішення. Розповідаємо, як минув щорічний хакатон для розвитку безпечних громад на сході України Hack for Locals 3.0 та знайомимося з його переможцями.


Цьогоріч Hack for locals 3.0: «Спільно проти насильства» було організовано платформою кар’єрного розвитку Happy Monday та агентством інновацій Center42 в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

Він тривав 26-28 листопада 2021 року і був приурочений до Глобальної ініціативи «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства». Тому перед учасниками постало завдання створити проєкти, спрямовані на запобігання та протидію насильству в різних його проявах: між членами родини, в громадських місцях та на суспільному рівні. 

На хакатон зареєструвалися понад 400 учасників, з яких сформувалося понад 50 команд, які змагалися за головний приз — грантову підтримку в розмірі до 15 000 доларів від Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

хакатон Hack for locals 3.0


Як обирали найкращих?


Проєкти учасників оцінювали за п’ятьма основними критеріями:

  1. Соціальний вплив — чи має проєкт потенціал вирішити конкретну проблему та  покращити життя мешканців цільових громад?
  2. Інноваційність — чи несе ідея в собі новизну та технологічність?
  3. Реалістичність та сталість — чи має команда чітке бачення розвитку проєкту і стратегію його впровадження, чи можна буде виміряти його успішність?
  4. Охоплення та потенціал для масштабування проєкту — які перспективи охоплення цільової аудиторії та поширення впливу проєкту на інші соціальні групи, які шляхи та інструменти комунікації будуть залучені для висвітлення результатів проєкту?
  5. Якість презентації — оцінка прогресу ідеї протягом хакатону і якості фінального пітчу. 

З 12 проєктів, які потрапили до фіналу хакатону, експертне журі обрало чотири найкращих. 


1 місце. Просвітницька відеогра для підлітків

Перше місце виборола команда “v-checkers” (скорочення від Violence Checkers — від англ. «контролери насильства») з однойменною відеогрою у форматі інтерактивного кіно для підлітків. Мета гри — продемонструвати дітям, як правильно реагувати на прояви насильства. Гравцеві пропонуватимуть кілька варіантів дій у складній ситуації, а після вибору пояснюватимуть, які з них правильні, а які — ні.

хакатон Hack for locals 3.0
Команда “v-checkers”


Учасниці команди впевнені, що такий інтерактивний підхід сподобається підліткам та молодим людям, адже протягом розробки вони консультувалися з дітьми та вчителями, щоб перевірити актуальність ідеї, і цільова аудиторія проєкт зацінила.

Спершу ми трохи нервувалися, та потім все пішло по плану! Ми не лише мали достатньо часу, щоб розробити прототип та презентацію, а ще й встигали добряче поспати. А це під час хакатону дуже рідкісне явище. 

Дарія Бутковська, команда “v-checkers”

Хакатони, на думку учасниць “v-checkers”, — це хороша можливість реалізувати свої навички та отримати новий досвід. Вони вважають, що проблема насильства, яка була фокусною на Hack for locals 3.0, є нині вкрай актуальною, і чим більше людей долучається до подібних заходів, тим краще, адже так можна згенерувати більше рішень та ідей на благо громад.


2 місце. Гра для школярів на основі казкотерапії

Друге місце посіла команда “Et cetera”, яка розробила казкотерапевтичну гру «Крок», що допоможе школярам 5-9 класів запобігати та протистояти проявам насилля онлайн та офлайн. Мета гри — навчити дітей говорити про складне простими словами. 

хакатон Hack for locals 3.0
Команда “Et cetera”

«Крок» — це одночасно цікава гра для школярів та дієвий терапевтичний інструмент для психолога. Насилля в школі, інтернеті, вдома — це надзвичайно серйозна тема, на яку діти не вміють і не хочуть говорити з дорослими. Гра спрощує цей процес.

Анна Щерба, команда “Et cetera”

Команда “Et cetera” сформувалася рік тому, за цей час вони встигли взяти участь у кількох хакатонах та зареєструвати власну громадську організацію. Найбільшою перевагою участі в хакатонах команда вважає можливість отримати грантову підтримку, адже без фінансування більшість ідей так і залишаються лише ідеями. Також учасники цінують менторські консультації, які допомагають суттєво поглибити знання в різних сферах.


3 місце. Чатбот для протидії сексуальному насильству серед військових 

Третю сходинку поділили між собою дві рівноцінно сильні команди. Перша з них —  “IT-Battalion”, яка об’єднала проєкт підтримки жінок-військовослужбовиць «Невидимий батальйон» (ГО «Інститут гендерних програм») та проєкт IT-освіти для екскомбатантів АТО/ООС  «Veteranius» (ГО «Разом»). Громадські організації, які впроваджують ці проєкти, вже понад шість років займаються розв’язанням проблем військових та екскомбатантів АТО/ООС.

хакатон Hack for locals 3.0
Команда “IT-Battalion”

Провівши соціологічне дослідження «Невидимий батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні», активісти зрозуміли, що в армії відсутні ефективні механізми захисту людей, які зазнали сексуального насильства. Тому на хакатон йшли вже з готовою ідеєю застосунку для протидії таким злочинам. Це чатбот для найпопулярніших соцмереж і месенджерів, який анонімно надає інформаційну, психологічну та юридичну підтримку людям, які зазнали насильства, свідкам та тим, хто просто намагається розібратися в темі протидії насильству.

Існування чатботу сприятиме розробці додаткових алгоритмів і механізмів захисту від насильства, а також ширшій реалізації демократичних цінностей, прав та свобод, доступності високоякісних послуг і загальній адвокації гендерної рівності в Україні.

Анна Гуцол, команда “IT-Battalion”

Це перший досвід участі в хакатоні для команди, тому для них це був справжній виклик. Учасників вразив темп роботи і рівень підготовки конкурентів, але професійні консультації та поради менторів допомогли краще пропрацювати проєкт і отримати фінансування на його реалізацію.


3 місце. Гейміфікований онлайн-квест про вихід із токсичних стосунків

Поруч з “IT-Battalion” на третій позиції розмістилася команда “Girls’ Power” (від англ. «сила дівчат»). На хакатон учасниці прийшли з метою створити проєкт, який допоможе популяризувати серед молоді безпечні та здорові стосунки. Так з’явилася ідея онлайн-квесту «Живи без ілюзій», місія якого допомогти гравцям подолати насильство та вийти із токсичних стосунків. Ще одне із завдань квесту — підвищити рівень обізнаності молодих людей про діяльність Національної гарячої лінії для дітей та молоді.

хакатон Hack for locals 3.0
Команда “Girls’ Power”

Досвід, який ми отримали на Hack for locals 3.0 — надзвичайно цінний. Протягом роботи над проєктом ми переживали настільки різні емоції: страх, сумнів, радість, хвилювання, а іноді — все це одночасно. Робота була активною та виснажливою, але наша ідея дуже нас надихає і драйвить, тому хочеться ще більше працювати, щоб якомога швидше її реалізувати.

Тетяна Харківська, команда “Girls’ Power”

За словами дівчат, брати участь у хакатонах варто для того, щоб отримати навички проєктного менеджменту, командної роботи та комунікації, а також, щоб розширювати коло своїх знайомств і партнерських зв’язків. Бо хакатон — це крутий формат, який об’єднує активних та ідейних людей.


А які призи? 


Переможці отримали гранти в розмірі до 15 000 доларів від Програми ООН із відновлення та розбудови миру та ваучери на п’ять годин менторських консультацій від платформи кар’єрного розвитку Happy Monday та агентства інновацій Center42. Окрім цього, учасники також отримали призи від партнерів хакатону:

  • команда ГО «Дівчата» — менторський супровід від компанії Jooble;
  • команда ГО «Штука» — консультацію з Мариною Попатенко, заступницею Міністра молоді та спорту України від Міністерства молоді та спорту України;
  • команда “v-checkers” — екскурсію до МінЦифри від Міністерства цифрової трансформації України;
  • команда “Et cetera” — стратегічну сесію від комунікаційної агенції plusone social impact;
  • команда “Girls_Power” — кваліфіковані консультації експертів компанії TECHIIA Holding з питань дизайну та комунікацій.

Хакатони для громад можуть мати різну тематику, але мета у них завжди одна — привернути увагу суспільства до важливих проблем і залучити небайдужих громадян до їх вирішення. Надихнулися прикладами переможців Hack for locals 3.0 і вже маєте власні ідеї, як покращити життя громад? Стежте за анонсами хакатонів в розділі «Можливості», беріть у них участь і хто знає — можливо, наступна така стаття буде вже про вас 😉

Для довідки:

Hack for Locals 3.0: «Спільно проти насильства» організовано платформою кар’єрного розвитку Happy Monday та агентством інновацій Center42 в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Королівства Нідерландів, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Більше про Hack for Locals 3.0 — за посиланням.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Булінг на роботі: як боротися, якщо ви жертва, свідок або керівник

Що робити, коли на інтерв’ю пропонують ескорт або інтим?

Як жінкам реагувати на непрофесійну поведінку під час співбесіди

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: