Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що робити, коли на інтерв’ю пропонують ескорт або інтим?

11.08.21 Пошук роботи 7 хв читання

За вакансіями без вимог до досвіду роботи й професійності, але з обіцянкою захмарної зарплати іноді ховаються геть не дружні роботодавці. Буває, жінки відгукуються на вакансію секретарки, помічниці чи адміністраторки, а на зустрічі їм пропонують займатися ескортом або ж надавати сексуальні послуги керівнику. Як розпізнати такі вакансії та що робити на подібній співбесіді?


Разом із двома героїнями та двома експертками розбираємось, які маркери у вакансії мають вас насторожити, як поводитися на інтерв’ю, а також — чи можна притягнути до відповідальності таких роботодавців.


«Попросили взяти документи та залишити телефон на вході»


Історія Катерини Костини

kostina


Кілька років тому я шукала роботу на літній період. Досвіду мала небагато, тож вирішила спочатку попрацювати хостес або адміністраторкою й опублікувала резюме на rabota.ua. Одного дня мені зателефонували нібито з агенції, яка займається працевлаштуванням: сказали, що мають кілька відкритих вакансій, та запропонували прийти на співбесіду.

Зі спілкування я нічого не зрозуміла про обов’язки, але погодилась на зустріч, бо вже довго шукала роботу та хапалася за будь-які пропозиції. На інтерв’ю попросили взяти документи, але тоді мене це не збентежило. Навпаки, здавалося, що агенція з працевлаштування — це престижне місце, де точно зможуть підібрати класну роботу. 

Офіс агенції знаходився в центрі Києва й загалом нічим не відрізнявся від будь-якого типового офісу. Щоправда, на дверях не було назви компанії, але тоді я не звернула на це увагу. Рекрутерка одразу ж попросила мене залишити особисті речі та телефон у шафі біля входу, а в кабінет взяти лише документи. Тоді я й зрозуміла, з чим маю справу.

Найперше спитали, чи є в мене хлопець. Коли я відповіла, що немає, мені нарешті розповіли про роботу. Виявилось, що ця агенція організовує ділові зустрічі та супровід українців та іноземців з аеропортів до готелів тощо. Звісно, клієнт може захотіти інтиму, тож на такий випадок поруч має бути дівчина, яка його задовольнятиме. 

Я відповіла, що такі пропозиції мене не цікавлять, але рекрутерка продовжувала мене вмовляти. Наприклад, почувши, скільки я заробляла на попередньому місці роботи, сказала: «Ви ж розумієте, що тут можете отримати цю суму за ніч? Ось ви зараз в гуртожитку живете, а з такою роботою зможете самостійно винаймати квартиру. І взагалі, що вас зупиняє? У вас же немає хлопця!».  

Я кілька разів збиралась завершити співбесіду, але не могла піти, бо в рекрутерки був мій паспорт. Після мільйона відмов дівчина запропонувала мені стати адміністраторкою: контролювати інших дівчат (наприклад, перевіряти, чи справді в них критичні дні, чи мають презервативи), відповідати на дзвінки й повідомлення клієнтів та призначати з ними зустрічі. 

Звісно, я не стала там працювати, хоча від мене навіть не чекали згоди, а відразу призначили нічне стажування. Наступного дня зателефонували й спитали, коли я вийду на роботу, я ж відповіла — ніколи. Більше я на такі пропозиції не відгукувалась.


«Важлива умова — хороший контакт із керівником. Ви це розумієте?» 


Історія Ірини Моторної


Я давно шукала роботу, але все було якось глухо. Паралельно займалась акваріумістикою, продавала рибок та тематичні маскарадні аксесуари, тож якось викручувалась. 

Одного дня мені написала у Viber ейчарка невідомої компанії. Чомусь вона віддавала перевагу саме листуванню та не спілкувалася телефоном, що мене відразу насторожило. Вакансія була загалом звичайною (особистий помічник-секретар), але сама пропозиція змусила мене посміятися. 

Спочатку дівчина запитала, чи ознайомилась я з умовами вакансії, чи все мені зрозуміло. Я відповіла, що детально прочитала опис на сайті, та запитала, чим займається компанія. Дівчина відповіла, що арбітражним управлінням. І додала, що важливою умовою роботи має бути хороший контакт із керівником. У підсумку виявилось, що «хороший контакт» — це секс на робочому місці. Дівчина, яку шукали на місце секретарки, повинна була надавати інтимні послуги керівникові за окрему платню.


Як розпізнати сумнівну вакансію та що робити на інтерв’ю


Які маркери мають насторожити у вакансії та спілкуванні з рекрутером і можуть свідчити про недобросовісність роботодавців, розповідає кар’єрна консультантка Тетяна Волошина.

Тетяна Волошина
Тетяна Волошина

1. Вимоги до зовнішності

Якщо у вакансії висувають вимоги до зовнішності людини — наприклад, шукають лише дівчат віком від 18 до 28 років та зростом від 170 см. У нормальних роботодавців такого не буде точно, бо це заборонено законодавством.

2. Вищий рівень доходу, ніж у решті вакансій

Спеціалісти-початківці можуть «повестись» на вакансії з високим рівнем доходу. Але коли ми починаємо пробувати себе в якійсь професії, наша зарплата завжди буде спочатку низькою, але з часом зростатиме пропорційно навичкам. Тож нереалістична заробітна плата для початківців без досвіду може свідчити про обман.

3. Незрозумілий опис вакансії 

Якщо вакансія опублікована на сайтах з пошуку роботи, але з її опису ви не зрозуміли, якими будуть ваші обов’язки та чим займається компанія, це може бути замаскована пропозиція ескорту чи інтиму.

4. Нечіткий опис навичок кандидата 

Компанії з нормальною репутацією зазвичай доволі конкретно описують вимоги до кандидатів: яким має бути досвід роботи, освіта, сертифікації, знання, навички, цінності тощо. Якщо цього немає, натомість готові брати людину з будь-яким досвідом (чи взагалі без досвіду) на посаду, наприклад, бухгалтера — це може бути тривожним дзвіночком.

5. Сумнівна контактна інформація

Якщо в оголошенні немає контактної інформації або там вказані сайти чи пошта з безкоштовними доменами, це має вас збентежити. Нормальна компанія не зазначатиме електронну пошту на незрозумілому домені.

6. Тривале безоплатне стажування

Треба бути обережними з пропозиціями, у яких пропонують пройти безоплатне стажування. Інколи це може свідчити, що кандидату почнуть щось «впарювати» або ж пропонувати ескорт/інтим. Втім, це лише маячок і не завжди означає, що компанія погана.

7. Офіс у квартирі в центрі міста

Також варто звертати увагу на локацію офісу. Здебільшого офіси винаймають в офісних будівлях, тож дзвіночком може бути, якщо вам повідомляють, що компанія працює у квартирі в центрі міста. Хоча деякі організації дійсно локалізуються у квартирах, тому звертайте увагу на сукупність усіх факторів.

8. Ухилення від відповідей

Зазвичай під час телефонного інтерв’ю рекрутер одразу пояснює, що це за компанія, чим вона займається, де знаходиться та що робитиме новий працівник. Якщо ж представник компанії ухиляється від відповіді, це може означати, що 1) компанія маленька і в ній просто погано з рекрутингом або 2) компанія спеціально не зазначає інформацію, бо має що приховувати.

9. Розмова поспіхом і в метушні

Будь-яке заманювання кандидата в офіс поспіхом та в метушні, без конкретики та з фразами «А ви спочатку прийдіть, потім все розповімо» — це точно маркер недобросовісної компанії та непотрібна вам історія.

10. Підміна понять

Якось мене запросили на позицію рекрутера, але коли я прийшла на співбесіду, виявилось, що компанія займається фінансовими пірамідами, а кандидат має приводити людей, які вкладатимуть свої гроші та приводитимуть інших людей. 

Я обурилася з розбіжності обіцяних обов’язків та реальності, адже рекрутинг — це пошук кандидатів на роботу. На що мені відповіли, що в них же так само треба шукати людей. Звісно, про все це я дізналася вже на співбесіді. Тож, аби уникнути таких ситуацій, необхідно з’ясовувати важливі деталі ще телефоном та надалі не витрачати свій час.

Як дізнатися більше про потенційного роботодавця?

Читати


Як поводитися, якщо ви вже на співбесіді

  • Не давайте свої документи. Такі компанії часто просять ваш паспорт, щоб його нібито просканувати. Однак зараз навіть на рецепціях великих компаній документи беруть лише для того, щоб записати вас як відвідувача, а не сканувати і, тим паче, не забирати із собою. Враховуйте це та обережно чиніть зі своїми персональними даними.  
  • Йдіть, якщо вас щось не влаштовує. Якщо бачите, що перед кабінетом сидить черга і зараз буде групова співбесіда, про яку вас не попереджали, або ж вас привели в якусь незрозумілу квартиру — ви завжди можете встати й піти. Скажіть, що у вас збігло молоко, ви поспішаєте на іншу співбесіду тощо, але не треба воювати та щось доводити такому роботодавцю.


Як притягнути роботодавця до відповідальності


Що каже з цього приводу закон та як чинити, якщо на співбесіді вам пропонують ескорт або інтим, розповідає адвокатка Юлія Лісова.

Юлія Лісова
Юлія Лісова

Якщо спиратися на наше актуальне законодавство, то надавати сексуальні послуги за гроші або інші привілеї — незаконно та карається адміністративно (181-1 КУпАП —  зайняття проституцією). Ну а втягування людей у заняття проституцією або створення умов для цього (наприклад квартир чи салонів) — це вже кримінальна відповідальність (стаття 303 КК — сутенерство). Сюди ж належить примус із боку керівника/керівниці до вступу у сексуальні стосунки на робочому місці (154 КК — харасмент на роботі).

Якщо начальник користується своєю владою і примушує підлеглих до таких дій, то це він має нести відповідальність. Якщо ж це так званий ескорт, де немає іншої роботи, окрім надання сексуальних послуг, закон вважатиме це проституцією у чистому вигляді, тож відповідальність нестимуть обидві сторони. 

Отже, треба зрозуміти, що такі дії є незаконними та караються. Це така відправна точка, щоб діяти далі. Бо часом люди думають, що така діяльність є нормальною та робота того вартує. 

У мене є дві різні поради для тих, хто натрапив на замасковані пропозиції ескорту або інтиму. Якої дослухатись, залежить від того, наскільки ви принципова людина та що для вас більш прийнятно.

  1. Якщо ви почали працювати в компанії та зрозуміли, що вона порушує закон, то найперше, що ви можете зробити — піти із такої роботи, зберегти себе та свої нерви. 
  2. Якщо ж ви хочете домогтися справедливості та покарати роботодавця, то маєте звернутися до поліції та написати заяву про злочин. Такий варіант є найбільш правильним, але я розумію, що не всі готові заглиблюватися у процедури розслідування та суди. Майте на увазі, що домогтися відповідальності буде досить непросто, але таке рішення однозначно заслуговує на повагу.


Як фіксувати правопорушення

Звертатися до поліції потрібно з доказами. Це нормально, коли вину необхідно доводити, оскільки всі ми зацікавлені в тому, щоб на підставі простих слів до відповідальності не притягнули невинну особу. 

Доказами можуть бути свідчення потерпілої особи, аудіо або відео, смс-повідомлення, листування в месенджерах, а також свідчення інших людей. Наприклад, якщо до дівчини залицявся керівник і вона неодноразово розповідала про це батькам, подругам чи колегам, то вони можуть бути свідками у справі. Можливо, подібні випадки були у співробітниць, які звільнилися та зможуть зараз розповісти свої історії. 

Якщо ж ви просто були на співбесіді, де вам пропонували ескорт чи інтим, то можете після зустрічі зв’язатися з роботодавцем та спробувати ще раз уточнити у листуванні важливі деталі, які підтверджуватимуть незаконну діяльність.

Якщо правоохоронні органи зацікавляться організацією, то можуть самостійно спостерігати за нею — наприклад, направити туди іншу дівчину з пристроями для запису розмови. Але зараз складно розраховувати, що поліція відразу та з ентузіазмом підтримає вас і почне розслідування.

Можна залучати до ситуації журналістів та медіа, але тут також необхідно мати якусь доказову базу. Якщо дівчина на емоціях вийшла зі співбесіди без жодних повідомлень, записів чи свідків, їй буде складно щось довести. Підставою, яка зрушить справу з місця, можуть бути записи телефонних розмов або скриншоти. 

Важливо подати бодай якийсь сигнал. Це вже сильний вчинок, незалежно від того, чи захочете ви потім займатися справою та підштовхувати поліцію до дій. Усі ваші вчинки опісля — взагалі подвиг, бо потребують багато ресурсів та стійкості. Зверніться до правоохоронних органів, повідомте про правопорушення, а все інше вже буде на їхній совісті.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті — тільки адекватні вакансії від адекватних роботодавців!

Вакансії

Читайте також

Фальшиві вакансії та роботодавці-шахраї: як не потрапити в пастку

Що це було?! 10 неприємних історій про пошук роботи

Чому вас не беруть на роботу у 20, 30 та 40 років і що з цим робити

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.