Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Які страхи блокують ваш успіх та як їх позбутися

23.08.24 Розвиток 5 хв читання

Страх — одне з найсильніших почуттів, знайоме кожному. Він допомагає уникнути небезпеки, але при цьому часто блокує нові можливості та зміни. Глибинні страхи можуть заважати вам відкрити власну справу, отримати кращу посаду чи більше заробляти. Як мислення може блокувати наш успіх і що робити, щоб подолати страхи, розбирається психологиня й коучиня з фінансового зростання Анна Щербій-Шендоган.

Які страхи блокують ваш успіх та як їх позбутися 1
Анна Щербій-Шендоган


1. Страх невідомого 


У момент невизначеності наш мозок малює найстрашніші ситуації, які тільки можуть трапитися. Наприклад, людині здається, ніби з нею обов’язково трапиться щось погане, якщо вона наважиться відкрити свою справу. Можливо, так було в її родині чи у знайомих. Якщо з дитинства чути фрази на кшталт «Нічого ніколи не виходить з першого разу» чи «Всі навколо обдурюють», то в дорослому віці мозок згадує ці тригери й малює сценарії, як людину обкрадають, підприємство руйнують, всі від неї відвертаються й вона лишається самотня та нікому не потрібна. 

Як позбутися? 9 із 10 людей бояться змін. Щоб подолати цей страх, необхідно ввімкнути раціональну частину мозку: скласти чіткий план дій, зважити всі плюси й мінуси, можливості та загрози прийнятого рішення. Це можна зробити самостійно за допомогою SWOT-аналізу або звернутися за допомогою до психолога.

Читайте також: Більше не боюся: як працювати зі страхами, що обмежують ваше життя


2. Страх невдач або помилок


Це коли тиск відповідальності за майбутній бізнес або нову посаду такий великий, що людина боїться не впоратися й усе зіпсувати, тому навіть не наважується на зміни. Або наважується, але постійно озирається на інших, щоб зчитати їхню реакцію на кожен свій крок. Припуститися помилки означає стати лузером в очах інших, що рівносильно привселюдній страті, як у стародавні часи. Можливо, така ситуація вже траплялася в житті людини, наприклад, коли в дитинстві її змусили стати на табурет, щоб розповісти вірш, а вона забула останні рядки. Не отримавши вдосталь підтримки, людина саме себе ховає в потоці критики, відчуває, що вже ніколи не буде ок, і продовжує розвиватися з постійним страхом знову помилитися.

Як позбутися? У роботі з таким запитом може бути декілька підходів. Перший —  самостійно прийняти, що помилки будуть. Усвідомити, що це частина зростання і без помилок не буде результату. Для цього можна згадати всі помилки, яких ви припустилися в житті, але вижили після, щоб зрозуміти, що помилятися — не смертельно. Другий, більш професійний підхід у межах психотерапії — це пошук ситуації, коли був сформований страх помилок, через зв’язок емоцій і тіла.


3. Страх бути покинутим 


Соціум нав’язує нам певні стандарти, і якщо людина почне вирізнятися за певними критеріями, є ймовірність, що інші можуть від неї віддалятися. Гроші та професійний успіх — одні з таких критеріїв. Наприклад, жінка, що в перші місяці декрету хоче найняти няню для малюка й займатися бізнесом чи кар’єрою, може зустріти спротив і осудження з боку соціуму, який вважатиме, що вона має бути насамперед дружиною і мамою, а потім вже думати про себе. Страх осуду може зупиняти її від змін, яких вона насправді прагне.

Як позбутися? Розширити діапазон своїх думок і можливих варіантів: усе не лише чорне чи біле, є багато можливостей, як жінка з прикладу вище може поєднувати родину та професійну реалізацію. 


4. Страх втратити контроль 


Нам хочеться, щоб хтось гарантував результат, тому так багато запитів до тарологів, нумерологів тощо. Є потреба, щоб хтось зі сторони дав нам видимий контроль над ситуацією і додав віри в себе. Для декого втрата контролю щоразу рівносильна маленькій смерті, коли потім потрібно витрачати багато часу на відновлення, як у казці з феніксом. Але навіть найкрутіша стратегія може розвиватися не за планом, тож важливо вміти адаптуватися й бути гнучкими.

Як позбутися? Для початку можна сформувати два кола: перше — це все, що залежить від вас і що ви можете контролювати; друге — все, що перебуває поза межами вашого впливу. Тримайте ці кола на видному місці й повертайтеся до них час від часу. А з допомогою глибинної терапії було б добре порушити питання контролю і чому він настільки важливий для вас. Що насправді відбувається, коли ви втрачаєте контроль? 

Читайте також: Як зібрати своє лайно докупи та взяти життя під контроль: дієві поради з самоорганізації


5. Страх бути неприйнятим


Це відчуття, що вас не будуть приймати, якщо ви не будете зручним для інших. Тоді як важливі зміни в нашому житті якраз і вимагають від нас бути незручними — наприклад, комусь відмовити чи звільнити неефективних людей. Страх здатися поганою людиною, яку не приймуть інші, може повернути дорослу людину в дитячу позицію та паралізувати подальші дії. 

Як позбутися? Найпростіше — почати вести щоденник поведінки й відмічати події або вчинки, коли вам було складно бути незручним, а далі самостійно або за допомогою кваліфікованого експерта змінювати думки, емоції та дії в подібних ситуаціях. 


6. Страх болю або страждань 


Мої клієнти часто повторюють: «Я знову зазнаю фіаско, мені знову буде боляче, краще відразу відмовитися від можливого зростання». Наприклад, якщо людину вже обманював бізнес-партнер і вона дуже тяжко пережила втрату друга й закриття бізнесу, то нова справа — це можливість згадати старі травми й повторити страждання, тому краще взагалі нічого не починати. 

Як позбутися? Потрібно прожити минулий досвід, виписати, виплакати його і йти далі. Це можна зробити за допомогою терапевтичних листів або завдяки глибинним терапевтичним практикам.

Читайте також: Як зрозуміти, що вам потрібні зміни? Колонка Уляни Кулікової


Ще кілька порад для боротьби зі страхами


Наші страхи можуть бути надумані й реальні. Реальні — це коли щось трапилося з вами і ви боїтеся, що ситуація повториться. Надумані — це коли вам про свою ситуацію розповідала подруга або ви подивилися фільм і перейняли цей досвід. Щоразу, коли відчуваєте страх, важливо запитувати себе: яка вірогідність, що це дійсно трапиться?

Перший крок до нової успішної та щасливої версії себе, яка може побороти тривогу та страх, є самоусвідомлення — хто я, що я можу, що я хочу і що мене зупиняє.

Страхи обмежують і блокують нас, доки ми не даємо собі можливості з ними зустрітися. Інколи дуже цінно, щоб поруч був саме той експерт, який зможе обережно підсвітити невидимі травми, допомогти їх пропрацювати та повернути віру, яка дасть можливість іти далі й реалізувати задумане. 

Одне із поширених у коучингу питань — скільки ще ви будете дозволяти вашому страху блокувати вас від можливого розвитку? Якщо ви уявите своє життя без страху, як тоді зміниться ваш добробут? Відповіді на такі прості й водночас глибинні запитання можуть дати вам ресурс рухатися далі, а не пливти за течією.

Усе відкладаєте пошук роботи?

Знайдіть, нарешті, круту вакансію! У нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

«У мене не вийде» та інші дурниці: 10 міфів про кар’єрні зміни

4 страхи, які заважають знайти своє покликання

Страх невдачі: як не дати йому зруйнувати ваші плани та кар’єру

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: