Так, зазвичай фахівці з рекрутингу дають лише корисні рекомендації фахівцям, але цього разу захотілось трохи побешкетувати та перевернути «корисний» текст догори дриґом.
Всім привіт, мене звати Дар’я Ільїна. Вже 10 років я працюю у сфері рекрутингу і 5 з них співпрацюю з IT-компанією AB Soft, наразі — на позиції Head of Talent Acquisition.
Чому я обрала формат «13 антипорад»? Бо вважаю, що помилятись нормально і робити з цього трагедію не треба. Але нагадати собі, кандидатам та колегам певні прості правила ніколи не буде зайвим. Тож читайте та не наважуйтесь повторювати це у реальному житті.
Антипоради для кандидата
1. Не запарюйтеся над тим, як працюють звук та відео
❌ Оберіть найтемніший куточок у квартирі та під нявкання свого кота відповідайте на питання рекрутера. А краще прямуйте у найпопулярнішу кав’ярню свого міста й під гучний реп Alyona Alyona починайте інтерв’ю.
✅ Насправді бажано заздалегідь перевіряти, чи добре налаштовані звук та відео на вашому комп’ютері. Співбесіда — за будь-яких обставин складне випробування, а уявіть ситуацію, коли ще й аудіо та відео барахлять.
Проходити інтерв’ю з кав’ярні — також не завжди гарна ідея. Там може бути шумно та як правило слабкий інтернет-зв’язок. Загалом співбесіда — не публічне дійство, і варто відповідально підготувати простір, в якому ви перебуватимете. Переконайтеся, що в приміщенні гарне освітлення, а в кадр не потрапляють сумнівні предмети або хаос у кімнаті. Також зачиніть двері, щоб не зайшов хтось із рідних та не заважав ваш улюблений собака або мініпіг.
2. Не вмикайте камеру
❌ Одна з головних місій ніндзя-пошукача — бути непоміченим та непочутим. Хай рекрутер сам здогадається, хто сидить по той бік екрана. Тигр підкрадається. Дракон зачаївся. А кандидат ховається за вимкненою камерою.
✅ Насправді, must-have в умовах онлайн-співбесід — ввімкнена камера. Під час аудіозв’язку випадають жести та міміка, і це заважає ефективному спілкуванню. Крім того, без картинки не завжди зрозуміло, чи включені люди у розмову. Якщо у вас стався форс-мажор та ви не можете увімкнути камеру, попередьте про це вашого співрозмовника.
Попереду співбесіда?
Наш онлайн-гайд допоможе якісно підготуватися до інтерв’ю, влучно відповісти на запитання рекрутера та отримати роботу мрії
До гайда
3. Гугліть відповіді
❌ Забудьте все, про що вам розповідали в Гоґвортсі на курсах, або все, що ви опанували на попередніх місцях роботи. Не спирайтеся на свій досвід, навички та знання — інтернет знає краще.
✅ На що тільки не здатна фантазія кандидата! Насправді стукіт клавіш, оченята, що бігають, та шепіт друга, який підказує відповіді, будуть завжди почуті та побачені рекрутерами чи менеджерами, які проводять співбесіду.
4. Ставтеся до інтерв’ю як до сеансу психотерапії
❌ Про ваші професійні скіли рекрутери на інтерв’ю ще почують, а от про те, що ви — Стрілець за гороскопом… вони можуть і не дізнатись!
✅ Насправді на інтерв’ю не місце особистим історіям з життя або думкам з приводу речей, не пов’язаних із роботою. Зосередьтесь на своїх сильних професійних сторонах, розповідайте про кейси — попередній робочий досвід та власні здобутки.
5. Не «спікайте» англійською, коли її перевіряють
❌ Якщо не знаєте, як сказати англійською «Я вже 2 роки у мануальному тестуванні», то навіть не намагайтеся. Переходьте на укрінгліш: це завжди пьорфект солушн — зей вил андерстенд вас!
✅ Рекрутери постійно радять: коли перевіряють ваше знання англійської, ніколи не переходьте на рідну мову! Особливо якщо не знаєте, як перекласти те чи інше слово. Якщо вам потрібен час на те, щоб подумати та сформулювати відповідь, краще скажіть про це англійською — це виглядатиме доречно.
6. Перемикайтеся на месенджери
❌ Бо ж нема нічого важливішого, ніж лайк приятельки або сурове матусине «Ти поїв та в шапці?!»
✅ 40% продуктивності ми втрачаємо на багатозадачність. Тому якщо ви на відеозв’язку, краще поставити месенджери на mute або вийти з них на цей час. Ви зачепилися оком за повідомлення в чаті, зреагували на звук — і вже випали із розмови.
7. Майте несерйозний нік
❌ Наприклад konfetka_1989. А на аватарку можете сміливо ставити фото кота Тараса чи Гарольда, що приховує свій біль.
✅ Насправді, плануючи співбесіду, не варто забувати про дрібниці, які демонструють серйозність ваших намірів у пошуку роботи. Ваше ім’я у месенджерах та інших засобах зв’язку, вказаних у резюме, має вписуватись у рамки ділової комунікації. Бо погодьтеся, важко вести серйозну технічну бесіду із marshmallow_demon.
Антипоради для рекрутерів
1. Не адаптуйте інтерв’ю під конкретного кандидата
❌ Всі кандидати однакові, як і резюме, які вони складають. Тому й скрипти та меседжі від рекрутерів мають бути такими самими!
✅ В умовах перегрітості ринку, коли кожне ваше повідомлення кандидату перетворюється на білий шум, необачно «всім» під час інтерв’ю пропонувати «все», не шукаючи особистий підхід. До співбесіди детально ознайомтеся із портфоліо/резюме кандидата та подумайте, чим саме його може привабити ваша компанія.
Гарний рекрутер — це підготовлений рекрутер. Так, ми не в театрі, а ви не Drama Queen, але в ідеалі я рекомендую створювати мінісценарії своїх інтерв’ю: перелік питань до кандидата, інформація про компанію, команду та проєкт.
2. Мовчіть про мінуси компанії
❌ Занадто прикрашайте переваги, забуваючи про недоліки. Ми ж на ринку праці. А на ринку що головне? Правильно — продати!
✅ Насправді, чесність компанії — найкращий її бенефіт. Тож не треба прикрашати вакансію або умови праці так, щоб це перестало бути правдою. Я не кажу, що «продавати» вакансію не треба. Треба. Але сьогодні кандидати все більше цінують щирість у відносинах із бізнесом. Тож якщо, до прикладу, ви подаєте кандидатові компанію як таку, що швидко розвивається, але в процесі зростання з’явились проблеми у деяких процесах — поділіться цим. Розкажіть, як ви справляєтеся з цими челенджами.
3. Наче Йода розмовляйте ви
❌ Спілкуйтеся загадками, інверсіями, довгими складними реченнями та зловживайте зрозумілими тільки вам абревіатурами. Нехай кандидат бачить, які розумні люди працюють в компанії, та добре подумає, чи зможе він тут стати «своїм».
✅ Насправді, важливо не лише, ЩО ви кажете. А й те, ЯК САМЕ вас розуміє кандидат. Поставте себе на місце співрозмовника та подумайте, чи правильно буде сприйнята інформація, яку ви намагаєтесь донести. Те саме стосується й використання професійних абревіатур — вони можуть бути зрозумілі лише вам.
І не забувайте попросити кандидата про фідбек — отримавши його, ви зможете вдосконалювати свої комунікативні навички.
4. Забийте на зворотний зв’язок
❌ А навіщо взагалі потрібен той фідбек? Ми ж з кожним кандидатом комунікуємо лише раз у житті — і більше ніколи не зустрінемось.
✅ Насправді важливо завжди давати кандидатам зворотний зв’язок: наприклад, детальний фідбек від технічних спеціалістів після технічних інтерв’ю. А у разі затягування процесингу повідомляти кандидату про затримку та вказувати приблизні строки відповіді. Це не лише професійно, але й етично щодо людини, її часу та очікувань.
5. Сповідуйте slow-interviewing
❌ Затягуйте та ускладнюйте процес інтерв’ювання — так кандидат більше вас цінуватиме. І не відповідайте на його запити або ж затягуйте з відповідями на тижні, місяці, а ще краще — роки.
✅ Ні, ні й ні. Сьогодні вільний кандидат «живе» на ринку 4-5 днів. Пам’ятайте про це та не проводьте надто тривалі онлайн-інтерв’ю, і не просіть кожного зі своїх колег теж поспілкуватися із кандидатом, аби зрозуміти, чи точно він «той самий». Намагайтесь бути змістовним та лаконічним. Будь-який кандидат це точно оцінить, ба більше — ви заощадите й свій час також.
6. Ставтеся до людей як до ресурсу
❌ Не намагайтеся побачити в людях особистостей зі своїми потребами та унікальними скілами.
✅ Людяність is a new black. Ви можете наймати хоч по 100 людей на день, але який в цьому сенс, якщо з жодним з них у вас не буде по-справжньому людяних відносин. Бо ж хороший рекрутер — це не людина, яка автоматом розсилає офери. Це спеціаліст, до якого повертаються за порадою, допомогою, за новими вакансіями. Врешті-решт нетворкінг допомагає швидше наймати кандидатів. І якщо ви пам’ятаєте кожного з них, їхні хард та софт скіли, налагодили дружній конект, то вам буде легше вийти з ними на зв’язок і не загубитись у білому шумі мільйона одноманітних повідомлень від інших рекрутерів.
Такі начебто прості правила, але я часто стикаюся з тим, що їх ігнорують. Тож сподіваюся, що у такому форматі вони зайдуть краще 🙂
Готові до співбесід?
Тоді хутчіше подавайтеся на вакансії у топових українських та міжнародних компаніях 👉
ВакансіїЧитайте також
Що таке відеоінтерв’ю та як до нього підготуватися? Поради досвідчених рекрутерів
Як по маслу: 5 порад для успішної онлайн-співбесіди
Що це було?! 10 неприємних історій про пошук роботи
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Що буде з ринком праці та які професії матимуть попит у майбутньому? Прогнози рекрутерів
Як написати мотиваційний лист на роботу чи навчання: правила та зразки