«Як часто можна змінювати роботу?» — питання доволі дискусійне. Де межа між тим, щоб пробувати нове й розвиватися, і тим, щоб не заробити репутацію джоб-джампера? Чи існує оптимальний термін зміни роботи? Вирішили розпитати знайомих ейчарів і рекрутерів, що вони про це думають. Усі озвучили різні погляди й терміни, тож у нас вийшов справжній батл.
Коли треба змінювати роботу? Думки експертів
Любов Вікторенко,
HR-експертка
«Я точно не радила б змінювати місце роботи частіше ніж раз на рік-півтора»
Чи потрібно людині з якоюсь періодичністю змінювати роботу?
Я не дуже згодна з цим твердженням. Людині потрібно рухатися карʼєрним шляхом (це може бути як вертикальний, так і горизонтальний розвиток), набувати нових навичок і знань, мати справу з цікавими професійними й бізнес-викликами та рости фінансово. На мою думку, якщо все це дає поточна робота, то змінювати її може бути й не обовʼязково.
Загалом усе дуже індивідуально, немає універсального рецепта. У цьому питанні дуже багато складових: активність зростання бізнесу (а отже, і можливості професійного розвитку), команда, керівництво, топменеджмент. Та й амбіції людини теж дуже важливо враховувати. Комусь потрібні виклики, відповідальність і швидке зростання, а комусь важлива стабільність, регулярна зарплата та медичне страхування. І кожен був би глибоко нещасним, опинившись на місці іншого.
Як часто можна звільнятися з роботи?
Приблизно три місяці потрібно, щоб адаптуватися на новому місці: познайомитися з компанією, процесами, вимогами. У період від 3 до 6 місяців людина показує перші результати й далі вже активно впливає на бізнес-цілі компанії. Якщо це менеджмент-позиція, то цілі зазвичай більш довготривалі, тож може знадобитися рік чи й більше, щоб проявити себе. Якщо ж позиція початкова, то свій вплив можна побачити значно раніше.
Тому я точно не радила б змінювати місце роботи частіше ніж раз на рік-півтора, бо результатів вашої роботи ще не видно. Та й зі свого досвіду можу сказати, що більшість роботодавців насторожують часті зміни роботи. Втім, довгий час на одному місці теж не дуже сприяє вашому розвитку.
Чи норм працювати на одному місці 10-20 років або й все життя?
Навіть якщо у вас усе склалося просто ідеально — і компанія, і можливості, і команда, — за деякий час (3-5-10 років) у вас починають замилюватись очі. Ви звикаєте до людей, підходів і вже не хочете змінювати те, що й так добре працює.
З моєї точки зору, це уповільнює людину в професійному розвитку. Бо що більше на шляху професіонала складних ситуацій, різних людей та проблем, то більш цінний досвід він здобуває. А коли людина довго працює на одному місці, вона створює для себе максимально комфортні умови роботи, що, навпаки, не дуже сприяє розвитку.
Вікторія Кощавцева,
засновниця рекрутингової агенції VSK Consulting
«На мою думку, потрібно “прожити” повний цикл у бізнесі мінімум двічі»
Чи потрібно людині з якоюсь періодичністю змінювати роботу?
Розвиток кар’єри, на мій погляд, — це процес, яким потрібно керувати, а для цього потрібна мета. Якщо метою є стрімке кар’єрне зростання — це один підхід. Якщо ваша мета — отримувати задоволення від роботи, то зміна роботи може бути й не актуальною, особливо якщо на поточному місці роботи є розвиток та підтримка. Як висновок — немає загального правила чи конкретних рекомендацій, усе залежить від мети.
Як часто можна звільнятися з роботи?
«Класичний» термін — не частіше ніж раз на рік. Якщо є більш часті зміни роботи, для рекрутера це недобрий знак. І що вища посада, то більший термін, який має логічний вигляд у резюме і не викликає запитань у роботодавця. На мою думку, потрібно «прожити» повний цикл у бізнесі мінімум двічі. Наприклад, якщо ви головний бухгалтер, то не менш ніж двічі здати річний звіт, тобто пропрацювати 2+ роки. Якщо комерційний директор агросектору — то три роки, щоб повністю зрозуміти бізнес-процеси й покращити їх.
Звісно, строки залежать також і від сфери. В ІТ деякі проєкти можуть тривати декілька років, а в ритейлі процеси схожі в багатьох роботодавців. Зараз часто трапляються резюме, особливо молодих кандидатів, які змінюють роботу щокілька місяців. Але хочу зазначити, що роботодавець багато часу витрачає на адаптацію нового співробітника, тож ніхто не зацікавлений брати на роботу людину, котра ще не визначилась зі своєю метою.
Чи норм працювати на одному місці 10-20 років або й все життя?
Поняття норми — дуже відносне. Наша агенція багато працює з клієнтами з Європи, Так от в Італії такі строки нормальні, а Польща лише недавно перестала бути країною «одного роботодавця». Але є загальносвітова тенденція до частіших змін компаній. З огляду на те, що змінюються цінності та пріоритети людей, зменшуються й терміни роботи на одному місці. Тому йдемо до того, що нормою будуть якраз зміни, а не стабільність.
Анастасія Войтенко,
Talent Acquisition Specialist в агенції talentC
«Якщо робота приносить вам користь, ви набуваєте досвід та розширюєте свої навички, змінювати її можна після 3-4 років»
Чи потрібно людині з якоюсь періодичністю змінювати роботу?
Ми живемо в доволі динамічному світі та суспільстві, особливо це стосується індустріальних країн і міст, що швидко розвиваються. Кожен новий ґрунтовний робочий досвід розширює пул навичок спеціаліста, модернізує його підхід до розв’язання завдань, а також позитивно впливає на нетворкінг фахівця, і роботодавці це розуміють. Тому, якщо ми говоримо про місто-мільйонник в Україні, про креативну та IT-сферу, то зміна роботи кожні 3-4 роки буде, мабуть, оптимальною.
Як часто можна звільнятися з роботи?
Наведу приклад побудови трудових відносин у Німеччині. Випробний термін там триває 6 місяців, а час, за який співробітник має попередити роботодавця про звільнення, складає теж 6 місяців. Відповідно кандидату немає сенсу працювати в компанії менш ніж рік.
В Україні немає таких чітких правил, але на практиці менеджери дійсно звертають увагу на період роботи кандидата в тій чи іншій компанії. З нашого досвіду джоб-джампінг кандидатів нерідко стоїть на першому місці серед тривожних дзвіночків для роботодавців.
Джоб-джампер — це людина, що змінює роботу постійно і не затримується ніде понад рік. Якщо в претендента один досвід роботи — 2 місяці, інший — 3 місяці, в роботодавця виникне безліч питань до його soft і hard скілів. Це логічно: часта зміна роботи, ймовірно, свідчить про звільнення після випробувального терміну, незадоволення кандидата своїми обовʼязками чи командою. Або ж про те, що кандидата взагалі звільняли.
В умовах сучасної конкуренції роботодавці вкладають великі кошти в залучення талантів, тому прагнуть найняти саме ту людину, яка себе окупить і в майбутньому приноситиме бізнесу результат. А потреба шукати й навчати нового спеціаліста за 4-7 місяців не несе для компанії жодної цінності. Тому відповідь на питання, наприклад: «Чи можна міняти роботу через 3 місяці?» — доволі очевидна.
З іншого боку, роботодавцю трохи боязко брати людину, що працювала в одній компанії понад 7-10 років. Тут менеджера може насторожувати, що потенційний співробітник буде не достатньо гнучким у своїх рішеннях та програватиме за широтою досвіду й навичок.
Я радила б не змінювати роботу частіше ніж раз на півтора року, хіба що на те є вагома причина. Якщо ж робота приносить вам користь, ви набуваєте досвід та розширюєте свої навички, змінювати її можна після 3-4 років. Якщо вам вдалося вирости вертикально, але ви так і не перейшли на C-level позицію, то змінити таке місце роботи можна після 5-6 років. Звісно, якщо ви менеджер/керівник напряму чи досягли C-level рівня, немає потреби звільнятися через 5 років.
Чи норм працювати на одному місці 10-20 років або й все життя?
Якщо місце роботи забезпечує вас постійними викликами й дає розвиватись, буде абсолютно ок, якщо ви будете працювати в компанії 10 і навіть 15 років. Але коли ви обираєте для себе зростати в одній компанії, я точно радила б вам проходити додаткові курси, сертифікації, розширювати вашу зону відповідальності та пул завдань і обовʼязково писати про це у вашому профілі в LinkedIn. А потім, якщо в цьому колись виникне потреба, зібрати весь досвід у власному резюме для подання на наступну вакансію.
Відчуваєте, що пора змінити роботу?
У нас на сайті багато вакансій, є з чого обрати 😉
Вакансії
Юлія Кескін,
експертка з рекрутингу й засновниця агенції VeryBusy Recruiting
«Якщо швидка побудова карʼєри є пріоритетом, то можна робити зміни навіть раз на рік»
Чи потрібно людині з якоюсь періодичністю змінювати роботу?
Для побудови успішної карʼєри, безумовно, треба змінювати роботу. Це необовʼязково означає зміну роботодавця: це може бути інша роль в тій самій компанії, але з більшим обсягом обовʼязків і відповідальності.
Як часто можна звільнятися з роботи?
У кожної людини свій власний темп. Якщо пріоритетом є стабільність і впевненість у поточній ситуації, можна залишатися на одному місці і пʼять, і навіть десять років. Якщо швидка побудова карʼєри є пріоритетом, то можна робити зміни навіть раз на рік. Знову ж таки, це необовʼязково повʼязано зі зміною роботодавця: зміна ролей може відбуватися всередині компанії. Якщо ж наступний крок у вашій карʼєрі не є можливим у поточній компанії, варто замислитися про пошук нової роботи.
Сприйняття джоб-джамперів відрізняється від компанії до компанії, але загалом, якщо у вас в резюме є місця роботи, де ви провели менш ніж рік, будьте готові пояснити рекрутеру часту зміну роботи та чому саме не склалося побудувати більш довгострокову співпрацю.
Що вище карʼєрними сходами, то важче робити наступні кроки. Тому загалом можна відвести більше часу на перебування у більш синьйорній ролі. Але моя порада: якщо ви активно будуєте свою карʼєру і не бачите просування до наступного рівня/ролі протягом двох років — час замислитись над змінами.
Чи норм працювати на одному місці 10-20 років або й все життя?
Так! Якщо всі сторони — працівник і компанія — задоволені станом речей, то чому ні? Існує хибне уявлення, що побудова успішної карʼєри є обовʼязковим атрибутом сучасної людини. Я раджу прислухатися до себе, розуміти, що робить вас щасливими й оптимізувати своє щастя. Карʼєра чи висока посада, зрештою, є лише одним з інструментів для того, щоб жити щасливе життя.
Лілія Гірко,
менеджерка з розвитку талантів в EPAM Україна
«Варто розуміти, що кожен рухається у своєму темпі. Не всі потребують кардинального зростання, і це нормально»
Чи потрібно людині з якоюсь періодичністю змінювати роботу?
Я не була б категоричною щодо цього питання. В ідеалі співпраця компанії та спеціаліста має задовольняти потреби й очікування кожного. Коли цього не відбувається, звісно, варто таку співпрацю припиняти. Якщо ж місце роботи дає вам можливість професійно зростати, відчувати свою цінність та нові перспективи — це ідеальний збіг.
Як часто можна звільнятися з роботи?
Питання про те, чи можна часто звільнятись з роботи, є складним і залежить від багатьох факторів. Немає універсальної відповіді, що підійшла б кожному. Деякі HR-фахівці стверджують, що за 1,5-2 роки роботи в одній ролі без зміни завдань людина втрачає цікавість, оскільки вже може швидше справлятися з обов’язками та потребує змін і нових викликів. Втім, я вважаю, що показником мають бути не часові терміни, а задоволення поточною роботою та морально-психологічний стан людини.
Якщо ви щасливі, маєте цікаві проєкти, гарний колектив і перспективи кар’єрного зростання, то, можливо, немає потреби змінювати робоче місце часто. А от коли з’являється розуміння, що ви не маєте ресурсу та не отримуєте його від роботи, це вже тривожний дзвіночок. Йдеться не про те, щоб обов’язково звільнятися та переходити в іншу компанію, а радше про зміну ролі: вихід за межі звичних обов’язків та пошук нових викликів. Поштовхом до розвитку може стати новий проєкт, завдання, підвищення чи горизонтальне переміщення.
Джоб-джамперами я назвала б тих, хто змінює роботу кожні пів року чи частіше. Такі переважно трапляються серед представників покоління Y та Z. Молоді люди більш вимогливі у виборі роботи: для них важливий не лише дохід, а й цінності компанії, соціальна позиція роботодавця, вони хочуть розуміти, як їхній внесок сприяє досягненню вищої мети компанії або суспільства. Тому їм важливо шукати нові зони зростання, зокрема й через зміну роботодавця.
Потреба змінити роботу залежить і від рівня фахівця. Джуніор-спеціалісти можуть частіше задумуватися про зміну місця роботи через сумніви у своїй компетентності, нестачу досвіду, невідповідність зусиль фінансовій винагороді, відсутність зростання та брак зворотного зв’язку. Якщо ж, навпаки, перспективи зростання чітко окреслені та є довіра в комунікації з менеджером, джуніор буде залишатися в компанії рік і більше, щоб здобути відповідний досвід та професійне зростання. Тому роботодавцю важливо вчасно зауважити потенціал спеціаліста та надати йому ці можливості, щоб не втратити людину, в яку вклали багато зусиль.
Люди, які пропрацювали в компанії багато років, також можуть звільнитися, якщо не відчувають своєї цінності та не бачать визнання результатів своєї роботи. Причиною також можу бути неготовність брати на себе більшу відповідальність та обов’язки на вищій, менеджерській позиції.
Чи норм працювати на одному місці 10-20 років або й все життя?
Варто розуміти, що кожен рухається у своєму темпі. Не всі потребують стрімкого зростання, і це нормально. Водночас світ змінюється, з’являються нові технології, це вимагає постійної адаптації. Наприклад, ІТ-сфера змінюється дуже швидко: працюючи навіть 10-20 років у галузі, фахівцю доводиться постійно розвиватися й опановувати нові знання. Є приклади, коли спеціалісти працюють на одного роботодавця понад 10-15 років і знаходять для себе нові ролі, залишаючись в компанії. Варто пам’ятати, що робота — це сфера життя, де ми проводимо значну частину свого часу, тому важливо бути задоволеним і приймати правильні (особисто для себе) кар’єрні рішення.
Ірина Таранова,
HR-generalist в компанії Industrial Systems
«Якщо відмежуватися від сфери роботи, стадії кар’єри та життєвих обставин, то я говорила б про зміну роботи не частіше ніж раз на 1,5 року та не рідше ніж раз у 2,5–3 роки».
Чи потрібно людині з якоюсь періодичністю змінювати роботу?
Частота змін роботи залежить від мети людини, особистих та професійних проблем: які цілі ставить перед собою, чого та в які строки бажає досягти, в якій галузі будує кар’єру, в яких життєвих обставинах знаходиться, яку компенсацію вважає для себе оптимальною.
Як часто можна звільнятися з роботи?
Якщо відмежуватися від сфери роботи, стадії кар’єри та життєвих обставин, то я говорила б про зміну роботи не частіше ніж раз у 1,5 року та не рідше ніж раз у 2,5–3 роки. Приблизно рік іде на взаємну адаптацію працівника до компанії та компанії до працівника. На практиці десь за рік від старту людина починає працювати для компанії в плюс і можна робити висновки про ефективність її роботи. Далі професійність зростає, сягаючи максимуму ефективності, і на межі 2–2,5 роки за відсутності викликів та мотиваційних стимулів може початися спад: усе вже знайомо та зрозуміло, з’являється рутина й природне бажання розслабитися.
Це також залежить від рівня кваліфікації, посади та обсягу зобов’язань. На старті кар’єри людині властиві більш часті зміни місця роботи: важливо отримувати різноманітний досвід та пізнавати себе. Що краще людина розуміє свої потреби та професійні можливості, то свідоміше підходить до вибору компанії. Відповідно знаходить все більш підхожі для себе варіанти, а отже, швидкість зміни місць роботи знижується. Наприклад, для робітничих професій типовою буде робота в компанії півроку-рік, для менеджерських посад — від 3 років, для посад вищого рівня — не менш ніж 5 років.
Чи норм працювати на одному місці 10-20 років або й все життя?
Стосовно довгострокової чи навіть довічної зайнятості: компанії не є сталим організмом. Вони змінюються разом зі своїми працівниками, взаємно впливаючи на розвиток одне одного. Якщо людина знаходить можливість самореалізації в межах однієї компанії, то чому б цьому не бути нормальним?
Як пояснити часту зміну роботи в резюме?
Якщо раптом ви змінювали роботу частіше, ніж радять наші експертки, маємо поради як пояснити це роботодавцю ще на етапі написання резюме. Наприклад, кар’єрна консультантка, HR і психологиня Юлія Васильєва у своїй статті «Як описати в резюме часту зміну роботи або, навпаки, — її тривалу відсутність?» радить використовувати функціональне або комбіноване резюме, яке, на відміну від хронологічного, фокусує увагу роботодавця на освіті, знаннях, навичках, проєктах і професійних досягненнях кандидата, а не на місцях та тривалості роботи. Більше порад шукайте в статті Юлії.
Дякуємо всім експертам за участь і цікаві думки! Пишіть у коментарях, обговорення яких іще дискусійних питань ви хотіли б бачити в нашому медіа.
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансії у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
Як написати заяву на звільнення: види, особливості та зміни на час воєнного стану
«У мене не вийде» та інші дурниці: 10 міфів про кар’єрні зміни
Я змінила понад 10 робіт і ось що раджу тим, хто теж шукає себе
Дякуємо!
Тепер редактори знають.