Ми часто чуємо, що кожен має знайти власний сенс життя. Але що робити, коли ми його не знаходимо або втрачаємо, а наша внутрішня батарейка на нулі? Де брати енергію? Порадами ділиться психотерапевтка та профорієнтаційна консультантка Анна Різніченко.
1. Додайте вітамінів
Перш за все, слід зважати на те, що за вікном осінь. Змінюються погода й температурний режим, темніє значно раніше. Це впливає на настрій.
Але ще більше на загальному самопочутті позначається стан вашого організму. Сьогодні як ніколи потрібно підтримати себе вітамінами, прибрати солодощі й борошно з раціону, а натомість додати овочів та фруктів.
За необхідності зверніться до перевіреного лікаря, який пропише комплекс вітамінів, скоригує харчування та допоможе врегулювати графік сну — без якісного повноцінного сну все інше просто не має сенсу.
2. Прислухайтеся до тіла
Тіло завжди краще знає, що нам потрібно. Тому якщо вам хочеться полежати, вимкнути телефон, подивитися фільми — дослухайтеся до себе. Ми дивимося серіали і скролимо стрічку соціальних мереж, коли мозок потребує відпочинку та «жуйки», щоби перемкнутися та не думати. Дайте йому цю можливість.
Але якщо мозок потребує таких «відключень» надто часто, якщо постійно хочеться лежати та плакати, якщо у вас різко змінюється настрій від апатії до підйому, стрибнула вага в плюс або в мінус, є розлади сну — обов’язково зверніться до невропатолога або психіатра. У нашому суспільстві дуже упереджене ставлення до цих лікарів. Проте, коли у нас болять зуби чи серце, ми йдемо до лікаря. А якщо душа — ні.
3. Дійте за планом
Пандемія та зовнішня нестабільність розхитують психіку. Є безліч речей, на які ми не можемо вплинути, але на противагу їм є й ті, що залишаються під нашим контролем: розпорядок дня, графік харчування, робочі завдання, хобі, відпочинок тощо.
Тому дуже важливо впорядкувати свій розклад. До прикладу, погодинно спланувати робочий день, вписавши у нього повноцінний обід із прогулянкою (навіть 10-15 хвилин на свіжому повітрі допоможуть почуватися краще). Якщо, працюючи віддалено, ви будете зранку надягати одяг, який обрали би в офіс, та перевдягатися після закінчення роботи, ви допоможете мозку розмежовувати час на робочий та неробочий.
Справи, які залишаються під нашим контролем, дають відчуття стабільності та захищеності. А ще такий підхід допоможе виконувати більше запланованого, що додатково покращить настрій.
4. Мрійте
Від багатьох клієнтів я чую скарги на те, що пандемія «вкрала» майбутнє. Люди перестали мріяти. Щоб повернути майбутнє собі, пропоную наступну вправу.
- Упродовж 15 хвилин опишіть на листочку все, що б ви хотіли спробувати у цьому житті. Мрійте так, ніби у вас попереду є цілий всесвіт часу та можливостей. Запишіть все, що надає сенс вашому життю.
- Перечитайте та подумайте, що ще ви б хотіли додати. Допишіть це.
- Що з цього ви плануєте виконати в найближчі два роки?
- А що — у найближчі 6 місяців?
- А може, щось вийде реалізувати й у найближчий місяць?
Така вправа дасть можливість сконцентруватися на дійсно важливих для вас речах та мотивує рухатися далі.
5. Винагороджуйте себе
Якщо ви ведете великий проєкт і розумієте, що попереду багато роботи, — продумайте собі винагороду за кожний виконаний етап. Вона обов’язково має містити в собі відпочинок та приємні для вас речі.
Але не кваптеся витратити всі гроші на шопінг, шоколадні тортики, алкоголь тощо. Ситуативно ці речі підіймають настрій, знімають тривогу, але на дуже короткий час. Краще подивіться у бік 10 сторінок захопливої книги, 15 хвилин прогулянки або розмальовки за номерами.
6. Ставте нові цілі
Ще однією причиною втрати внутрішньої енергії може бути досягнута ціль. Дивно звучить, проте якщо ми подивимося, яким чином досягаємо цілей, то побачимо дуже закономірну зміну етапів.
- Уявіть годинник, де 00:00 — це точка, у якій ми не маємо мети, не знаємо, куди рухатися далі, й дуже переживаємо з цього приводу. Хтось завмирає, лякається, а хтось, навпаки, напружено шукає нові сенси.
- З часом ми знаходимо нову мету і пересуваємося по годиннику на позначку 15:00. Вона дуже емоційна та насичена: нарешті ми маємо сенс життя, де всі думки та справи спрямовані на її досягнення.
- Відрізок від 15:00 до 21:00 найбільш привабливий і щасливий. Всі думки, всі дії мають сенс. На позначці 21:00 ми досягаємо цілі.
- Відрізок від 21:00 до 24:00 найкоротший. Згадайте, як довго ви відкладали кошти, наприклад на омріяну подорож чи автівку, і як недовго раділи, коли зрозуміли, що потрібна сума у вас вже є. Або як довго ви проходили співбесіди та шукали роботу мрії. А момент отримання джоб-оферу та підписання контракту так швидко минув.
Ми рухаємося по цьому колу все життя: ставимо ціль — досягаємо її — радіємо досягненню (найкоротший момент) — втрачаємо сенс — шукаємо його — ставимо нову ціль. Пам’ятайте про це. Як то кажуть: хто попереджений, той озброєний.
7. Відкривайтеся
Чого вам хочеться найбільше в цей момент життя? Які прості та зрозумілі речі дають вам відчуття радості? Прогулянка в обідню перерву, чашка кави, улюблене хобі… Відкрийте себе для радості, робіть те, що тішить, частіше усміхайтеся найменшим дрібницям. Спілкуйтеся з близькими та друзями, розповідайте про свої переживання та відчуття. Говоріть про те, що хвилює.
І найважливіше: якщо ви відчуваєте, що не можете впоратися самостійно — звертайтесь за допомогою до психолога. Причин втрати внутрішньої енергії може бути безліч — внутрішні кризи, емоційне вигорання, проблеми в стосунках та багато іншого. Бережіть своє фізичне та психічне здоров’я!
А може, варто просто змінити роботу?
Маємо безліч вакансій у крутих українських та міжнародних компаніях →
ВакансіїЧитайте також
Як пережити карантин і не зійти з розуму: поради психотерапевток
5 порад, як не чекати на натхнення, а створювати його
Що таке mindfulness та як навчитися жити усвідомлено?
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Що таке піраміда Франкліна та як її використовувати у роботі та житті
Що таке матриця Ейзенхауера та як її використовувати у роботі та житті
Що таке #ЩедрийВівторок і як долучитися до нього самостійно, командою чи компанією