Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

10+ психологічних пасток і сценаріїв, які заважають вашому життю та кар’єрі

26.08.21 Розвиток 5 хв читання

«Хіба ти не бачиш, що заважаєш собі досягати власних цілей?» — так і хочеться сказати людині, яка керується запевно провальними установками. Але самосаботаж набагато легше розпізнати в інших, ніж у собі. Деструктивні сценарії настільки глибоко вкорінюються в нашій підсвідомості, що ми їх не помічаємо. 

Як зрозуміти, чи не саботуєте ви своє життя? Типові психологічні пастки та сценарії підсвічує life coach і засновниця організації Happy project Катерина Заховайко.    

Більше про те, що таке самосаботаж та як його розпізнати, читайте у статті 👉

Читати

Катерина Заховайко
Катерина Заховайко

У попередній моїй статті ми з вами детально розібрали один із видів деструктивної поведінки — порівняння себе з іншими. А сьогодні поговоримо про глибший рівень самосаботажу — психологічні пастки та сценарії. Це закономірності нашої поведінки, які мають деструктивний характер, беруть свій початок із дитинства і здебільшого пов’язані з особливостями виховання або травматичними подіями, які з нами відбулися. 

У дитинстві ми не маємо вдосталь досвіду, щоб раціоналізувати установки, які чуємо від інших, особливо від найближчих людей, тому просто приймаємо їх на віру. А коли виростаємо, вони вже лежать так глибоко в підсвідомості, що ми про них навіть не підозрюємо і так само транслюємо їх власним дітям. Хороша новина в тому, що нам під силу витягнути весь деструктив із підсвідомості, пропрацювати його та розірвати це замкнуте коло. 


Види психологічних пасток


«Геть із замкненого кола!» (в оригіналі — “Reinventing Your Life”) — таку назву має книжка про психологічні пастки й методи роботи з ними авторів Джеффрі Янга та Джанет Клоско. В основі книжки лежать принципи когнітивно-поведінкової терапії та метод схем. Схема — це переконання про нас самих чи світ, які ми засвоїли в ранньому віці й відтоді вони глибоко закріпилися в нашій підсвідомості. Їх можна відловити за такими маркерами:

  • коли ви описуєте себе, ви кажете: «Я завжди був / була таким / такою»; 
  • здається, ніби ви «застрягли» й опираєтесь змінам;
  • ви не помічаєте, що ваша поведінка носить циклічний і деструктивний характер.

Автори «Геть із замкненого кола!» виділяють 11 психологічних пасток:

  • відторгнутість — відчуття, що люди, яких ви любите, покинуть вас і ви назавжди залишитесь в емоційній ізоляції;
  • недовіра й жорстоке ставлення — очікування, що люди образять вас чи якимось чином зашкодять: зрадять, обмануть, будуть маніпулювати, принижувати, бити чи використовувати;
  • залежність — ви відчуваєте, що не здатні впоратися зі щоденним життям без сторонньої допомоги;
  • вразливість — страх, що ось-ось трапиться катастрофа — природна, кримінальна, медична, фінансова тощо.
  • емоційна депривація — віра в те, що інші люди ніколи не зможуть задовольнити вашу потребу в любові;
  • вигнання із суспільства — вам здається, що ви ізольовані від решти світу, ви почуваєтесь інакшим;
  • неповноцінність — відчуваєте, що на глибинному рівні у вас є недоліки, з вами щось не так;
  • неспроможність — упевненість у тому, що ви нічого не досягли, як порівняти з вашими однолітками;
  • покірність — ви жертвуєте власними потребами й бажаннями заради потреб і бажань інших людей та дозволяєте себе контролювати;
  • завищені стандарти — ви ставите надзвичайно високу планку і з усіх сил намагаєтеся не розчаруватися в собі;
  • обраність — ви відчуваєте, що особливі та маєте право робити, говорити й отримувати все, що хочеться.

Кожна пастка може проявляти себе по-різному, тому, щоб краще їх зрозуміти й розпізнати, раджу прочитати книгу й спробувати провести самодіагностику за допомогою представлених там тестів. Деякі пастки проявляються невеликою мірою — тоді з ними можна працювати самостійно. Якщо пастка проявляється сильно, варто пропрацьовувати її з психотерапевтом.


Види психологічних сценаріїв


«Сценарії життя людей» — це книга Клода Штайнера, учня Еріка Берна — засновника транзакційного аналізу. Транзакційний аналіз — це напрям у психотерапії, в основі якого лежить аналіз спілкування, одиницею якого є транзакція. Сценарієм називається складний набір транзакцій, періодичних за своєю природою, але не обов’язково повторюваних. Іноді на виконання сценарія йде ціле життя, тоді мета аналізу сценарія — зупинити його й замінити на кращий. 

Прибічники транзакційного аналізу вірять, що кожна людина народжується абсолютно повноцінною і душевно здоровою, але в процесі виховання може зазнати негативних трансформацій, а її життя — набути конкретного сценарію ↓ 

  1. Брак любові. Цей сценарій здебільшого формується, коли дитина не отримує достатньо безумовної любові. Від дефіциту почуттів і турботи у такої дитини формується відповідний світогляд — віра в те, що любов, обійми, поцілунки, похвалу треба заслужити. Такий сценарій може призвести до відчуженості та депресії.
  2. Брак здорового глузду. Цей сценарій формується, коли дитина не задовольняє своєї потреби у пізнанні світу та себе. Приміром, коли дорослі ігнорують почуття, логіку чи інтуїцію дитини або відверто брешуть про якісь речі. У такому разі дитина починає думати, що не вміє правильно трактувати отримані ззовні сигнали. Сильний прояв даного сценарію може призвести до параної та божевілля.
  3. Брак радості. Це сценарій, в основі якого лежить заборона почуттів і втрата зв’язку з власним тілом. Люди перестають усвідомлювати, що головне джерело інформації про те, що для них добре, а що погано, лежить всередині них. Даний сценарій може провокувати різного роду залежності, наприклад наркотичну чи алкогольну.

З цих трьох сценаріїв, які називають банальними, витікають специфічні гендерно-рольові сценарії. Жіночі: Мама-Квочка, Штучна жінка, Жінка за спиною чоловіка, Вчителька, Сильна леді тощо. І чоловічі: Великий татко, Плейбой, Інтелектуал тощо.


Окей, а що далі?


Психологічні пастки та сценарії різною мірою можуть проявлятися в житті кожного. Це зовсім не означає, що з нами щось не так. Це радше певні наші особливості, які варто усвідомлювати, враховувати і пропрацьовувати. 

Я навмисно не даю жодних алгоритмів пропрацювання пасток і сценаріїв, бо це дуже глибокі психологічні конструкції і не хочеться, аби ви діяли поспіхом. Щоб я порадила:

  1. Прочитати книги «Геть із замкненого кола!» та «Сценарії життя людей»; книги допоможуть вам розібратися з пастками й сценаріями детальніше, визначити, що притаманне саме вам, та спланувати подальшу роботу.
  2. Заручитися підтримкою психотерапевта, особливо якщо пастка чи сценарій сильно виражені. 

Наостанок хотілося б додати, що хоч із психологічними пастками та сценаріями працювати доволі важко, переформатувати їх можливо. Не засмучуйтеся від усвідомлення своїх деструктивних патернів та помилок минулого — вважайте, що це були уроки, які допомогли вам усвідомити власні зони росту.

Читайте також

Правда чи брехня? 20 кар’єрних стереотипів, у які ви вірите (а дарма!)

Що таке синдром самозванця та як його подолати?

8 думок, які заважають вам знайти улюблену роботу й бути щасливими

Усе відкладаєте пошук роботи?

Знайдіть, нарешті, круту вакансію! У нас є з чого обрати 😉

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.